Прескочи до съдържание

Airbnb - ама наобратно


Препоръчани мнения

 ... че на този етап в България това е по-доходоносно начинание от Airbnb. Не искам да отклонявам темата в друга посока, но имам некои съобръжения, за да го напиша... ;)

 

Така е. Изходните условия за този апартамент категорично не предполагат класическо отдаване под наем.

 

Просто ми стана интересно, ако цитата касае теза "по принцип", какви "съображения" би могъл да имаш, така че да си убедителен.

Връзка към мнение

Ще опитам да обоснова субективната си гледна точка. Дългосрочното отдаване под наем на пръв поглед крие повече рискове, но на практика не е така. Всичко опира до избор на наемател. Тук рецепта няма! Нужен е богат опит при работа с хора за правилна преценка. В моя апартамент до този момент за 16 г. са живели трима наематели. Разделих се с първата си наемателка по свое желание, за да настаня брат ми без пари в апартамента за известен период от време. От пет години в него живее нов наемател. Сам разбираш, че на практика реалните наематели са двама, а не трима. За този период от време си мисля е добро постижение. Всеки един от тях направи ремонт по своя инициатива и със свои средства, като единствено брат ми вложи повече пари - смени дограми, оправи банята и кухнята. Останалите са правили козметични ремонти. Не ходя в апартамента и не ме интересува какво се случва с него. Получавам същото отношение от наемателите. Знам, че ако се наложи да се разделя със сегашния си наемател, сигурно ще се наложи нов ремонт. Никога не съм го правил, няма и да го направя. Или ще намаля наемната цена или ще предложа на новия наемател да го извърши като си поделим разходите. Всичко е до баланс на интереса. Мястото е добро, наематели винаги ще има...

 

Да погледнем опцията Airbnb. Трябва да отделя не малко време, за да разработя апартамента на пазара. Необходимо е да осигуря и съответните услуги по почистване, трансфер, евентуална закуска и т.н. Защо да го правя? С колко ще забогатея от този апартамент?

 

Забравих да кажа, че винаги съм бил гъвкав по отношение на наемната цена и със сигурност взимам по-малко отколкото мога да взема за апартамента, но съм спокоен с наемателя, което за мен поне е най-важното в сделката...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

@Duke

Разбрах те и в общи линии съм съгласен с теб т.е. съгласен съм, че е по-спокойно с класическия наем.

 

Малко офтопик, ама нали темата си е моя. :)

 

По отношение на отдаването под наем. Аз правя така:

Правя минимален ремонт - за повечето хора (наематели) той изглежда супер.

По време на наема изобщо не се мяркам в/около апартамента, но имам две безкомпромисни условия.

- Аз плащам консумативите (парно, ток, вода...) и си ги взимам от наемателя заедно с наема.

- На три (реално са 4-5) месеца  влиза чистачка, която почиства апартамента за сметка на наемателя. (на практика тя го "излизва" за 40 лв.)

Всичко, което се счупи/повреди го поемам аз.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Моята гледна точка е друга. Преди 5 г. дадохме апартамент, в който ние бяхме живяли преди това. Т.е. обзаведен и ремонтиран "като за нас". Преди да го отдадем, направихме освежителен ремонт - латекс и основно почистване. Търсехме дългосрочни наематели, които да се грижат за имота като за свой. Имаше доста кандидати. Избрахме млада двойка, току що завършили студенти. Момичето се оплака, че от поне 6+ месеца търсят приличен (не луксозен) апартамент и на пазара има само коптори и неремонтирани за високи цени. Като видяха имота очите им светнаха. Наемът е точно същия като на обявените коптори и панелки в района. Условието беше грижа и подръжка. Ходила съм два пъти за да преподпишем договора. Апартамента беше все едно до вчера аз съм живяла в него. Безупречен. Наемателите даже се притесняваха, че не ходя всеки месец да ги проверявам.  :lol:

 

При необходимата грижа и действия наем от airbnb e в пъти по-доходоносен вариант от дългосрочен наем. Но всичко зависи: дали го разглеждаш като бизнес или е просто начин да си докараш алтернативен доход от неработещ актив; дали имаш работен ангажимент към момента или смяташ airbnb да ти е работния ангажимент; дали искаш активност от твоя страна или пасивен, но сигурен доход и т.н. На този етап моят вариант е по-нисък, но сигурен и пасивен доход. Но при промяна на статуса като нищо бих листнала в airbnb. 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

...

По време на наема изобщо не се мяркам в/около апартамента, но имам две безкомпромисни условия.

...

- На три (реално са 4-5) месеца  влиза чистачка, която почиства апартамента за сметка на наемателя. (на практика тя го "излизва" за 40 лв.)

...

Много ми хареса тази идея.

Ще я приложа в някой следващ момент.

И в тази връзка - ако жената, от която си доволен, може да поеме още работа(по принцип), мога ли да помоля за координати на лични?

Връзка към мнение

Заро, като човек отдаващ апартамент под наем повече от петнадесет години, позволи ми да кажа, че на този етап в България това е по-доходоносно начинание от Airbnb. Не искам да отклонявам темата в друга посока, но имам некои съобръжения, за да го напиша... ;)

 

Имах предвид, че средната цена на вечер на дългосрочно наемане е по-ниска от средната цена при краткосрочно. Раздели си месечния наем на броя дни в месеца и се получава сума приблизително 2-3 пъти по-малка от наем на разработен апартамент със средна заетост около 10 дни в месеца (да не бъдем максималисти).

 

Дългосрочното отдаване под наем на пръв поглед крие повече рискове, но на практика не е така. Всичко опира до избор на наемател. Тук рецепта няма! Нужен е богат опит при работа с хора за правилна преценка. В моя апартамент до този момент за 16 г. са живели трима наематели.

 

Именно всичко опира до късмет с наемателя, щото колкото и да си педантичен и внимателен, първият път нямаш опит. Всъщност, ти с двама наематели също нямаш опит. Имаш късмет, щото ако първият беше катил, втори можеше и да няма.

Семейството на половинката ми имаха дългосрочен наемател, изряден човек, германец, живял 6-7 години в апартамента. Е, познай как го напусна - с полиция, разбиване на ключалката и свидетели.

 

Всичко опира до това какъв доход искаш да имаш и доколко ти е основен или допълнителен.

 

С едно съм съгласен категорично - рецепта няма!

 

Като гледам много хиени има в този форум - половината имат апартаменти, които отдават под наем, другата половина обмислят тази възможност. Много скрити лимонки. :lol:

Виждам една нова българска платформа за кратко-дългосрочно отдаване на апартаменти под наем и нов раздел в сайта - Настаняване. B)

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Генерално за София airbnb би бил по-доходоносен вариант ако е в централната зона + няколко квартала около. В другите зони отдаването дългосрочно под наем е по-добрият вариант. 

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И аз се изненадах колко е популярна тази тема :lol:

 

А в София специално, има изллишък от жилища и изобилие от по един старец в апарамент, но...това е дуга тема, да не я подхващаме.

 

Бърз преглед на офертите за София показват че :

 

- най-вървежните неща са малки апртаментчета/таванчета/студия тип cheep and cheerful в абсолютния център.

- пълно е с листинги без нито едно ревю или с по едно-две, които са на средна цена в центъра или извън него.

-общо-взето аз за друг град толкова празни апартаменти (без коментари отдолу и без резервации на календара) не съм виждала.

 

Извод - в БГ разходите са ниски - това някой да ти чисти на повикване за 40 лева (лелее, мечта!), данък сгради, та ако щете и ремонти (колкото и да са кожодери в БГ другаде режат глави) и хората и с 5-10 дена на месец могат да си покрият разходите и изкарат малко печалба. Но за едно 60-70% от предложенията си мисля, че на дългосрочен наем биха били по-добре, явно имат съображения.

 

Идеално е за такива като Люба и вен62 - имат жилищата готови и обзаведени, имат кой да ги обслужва, имат свободно време да се занимават с посрещане и изпращане - идеално. Люба, ако майка ти сутрин носи мекички, палачинки, банички и от сорта - аз от сега резервирам, да знаеш! :lol:

Но ако става въпрос за инвестиции - ремонт, обзавеждане, еле пък покупка - няма рентабилност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Търсих си апартамент под наем в София за едно идване. Извън сезон – 1 ноември. И ми се събра погледа – всичко беше заето! Говоря за централната зона, за която държах. Е, намерих де... Но щом тогава се замислих за такъв бизнес...

 

Може ли да споделиш в коя точно част на центъра търсеше?

 

Даването на апартамент под наем чрез Airbnb не е лош бизнес, но всеки който иска да започне да се занимава с него не е лошо да обмисли следните неща:

 

1. Имам ли апартамент с достатъчно добра локация от гледна точка на туристите?

Именно. Моля и за твоето мнение за добра локация.

 

Мястото е добро, наематели винаги ще има...

Бих искала да чуя и твоето мнение за добро място.

 

Генерално за София airbnb би бил по-доходоносен вариант ако е в централната зона + няколко квартала около. В другите зони отдаването дългосрочно под наем е по-добрият вариант. 

И твоето, моля.

 

Бърз преглед на офертите за София показват че :

 

- най-вървежните неща са малки апртаментчета/таванчета/студия тип cheep and cheerful в абсолютния център.

Моля те да поясниш. Все пак Халите са в абсолютния център, но не бих съветвала никой да се прибира по тъмно там. Затова пък Докторската градина е леко извън абсолютния център (ако го оградим с улици, ще е от Сливница до Васил Левски, Опълченска и Скобелев). Но и района до гарата не е много ок.

 

От толкова много цитати се опитвам да събера мнения къде в София е доброто място. Не че нямам собствено (родена съм в София и винаги съм живяла тук), но моля и за вашите. И аз обмислям нещо такова за airbnb наобратно, само че с банков кредит и затова ми е важно да чуя много мнения и аргументи, преди да взема окончателно решение. Моля всеки с мнение за добри места в София да се включи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само мнения за локация ли събираш?

 

Ето ти моето - от Университета до НДК , от НДК до св. Неделя и от св. Недля до Парка Заимов, от парка Заимов до Университета. Ей в това каре с малки "джобчета" - покрай пл. Журналист, Руски паметник (не че красота, ама метрото и Мол ъф София) и Южния парк.

 

Но, според мен, кредит и airbnb - лоша комбинация! Ако имаш таванче, нещо наследствено, нещо предоставено за ползване (от роднина в чужбина) - супер. Ако не... <_<  Предполагам, че ти е излишно това мнение, ама аз да си го рекна. Аргументи - много внимателно разгледай офертите и виж какви неща имат над 20 ревюта отдолу. После сама ще си отговориш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Рзбирa се че перфектнaгa чaст нa София в т оя случaй е долнaтa чaст нa Лозенец. Мaлки улички и кооперaции, близост до Южния пaрк и Борисовaтa грaдинa, нямa синя/зеленa зонa. Имa трaмвaи метро до центърa, пешa също е близо. Хем си в центърa, хем нямa големи тълпи. Имa добри ресторaнти. Товa е перфектното място зa мен. Сaмо дa не е нaд Свети Нaум, че тaм вече си е мaлко дaлечко.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може ли да споделиш в коя точно част на центъра търсеше?

 

От толкова много цитати се опитвам да събера мнения къде в София е доброто място. Не че нямам собствено (родена съм в София и винаги съм живяла тук), но моля и за вашите. И аз обмислям нещо такова за airbnb наобратно, само че с банков кредит и затова ми е важно да чуя много мнения и аргументи, преди да взема окончателно решение. Моля всеки с мнение за добри места в София да се включи.

 

Емилия, в конкретния случай около НДК търсех - имах премиера на книга в Студио 5. Бях резервирала кръчма наоколо и исках да бъде всичко на пешеходно разстояние. Там и намерих.  И аз съм от София (Красно село). Просто в случая не исках да отсядам в къщи.

 

Иначе за мен перфектният Център за инвестиция - където и бях започнала да търся и за купуване с цел airbnb - къща за гости - е квадратчето между Витошка - продължението до Света Неделя - и Раковска. Но аз не мисля като samuraika :)

 

Но, според мен, кредит и airbnb - лоша комбинация! Ако имаш таванче, нещо наследствено, нещо предоставено за ползване (от роднина в чужбина) - супер. Ако не... <_<  Предполагам, че ти е излишно това мнение, ама аз да си го рекна. Аргументи - много внимателно разгледай офертите и виж какви неща имат над 20 ревюта отдолу. После сама ще си отговориш.

 

Аз пък точно за такава опция гледах - закупуване с ипотека (когато бях вдигнала ръце, че ще взема нещо читаво в брутално скъпото Съри). За подобна инвестиция. обаче, имах брутално искане за локация - квадратчето по-горе - и никаква друга опция.

 

Освен това има стари имоти - които биха могли да се ремонтират, а не да се взимат лъскави, нови - и безкрайно некачествени и оскъпени апартаменти. Има разлика и кога се търси - в криза, извън. Не всички имат наследства :) Трябва и сами да създаваме блага. Въпрос на инвестиционен план.

 

Аз зарязах идеята - втората причина беше, че не съм на място и нямам на кого да разчитам да го прави (първата - отидох на друга идея), иначе много добре знам как да го продавам в чужбина. Продължавам да считам, че причината един апартамент в супер център на София да е празен, е лош международен маркетинг. 

 

Поздрави :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ей сега ще ви утрепя с местоположение - старата Дружба. :)

Пристрастна съм, но е близо до летището, има метро, трамвай, 4 автобуса и 2 тролея. За 15-20 мин си в идеалния център - Орлов мост, жълтите павета, НДК, паметника Левски, Света неделя. Няма ги младостките задръствания

Много зелено, площадки, евтин пазар, супермаркети, 5-6 качествени кръчми, Езеро :), място за паркиране и платени паркинги, ако си с рент а кар.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тъй, тъй - не споря, но има и предимства и ако ще е само за преспиване, по-бюджетно, за големи семейства с повечко деца (като нашето :) ), за групи младежи...,  но нали знаеш, всеки от камбанарийката си.

Връзка към мнение

Тъй, тъй - не споря, но има и предимства и ако ще е само за преспиване, по-бюджетно, за големи семейства с повечко деца (като нашето :) ), за групи младежи...,  но нали знаеш, всеки от камбанарийката си.

 

Категорично е така! Всеки потенциален домакин има свой собствен таргет, цел, каквото там го наречем :) Макар че един едностаен апартамент със спалня и разтегателни дивани в хола събира безпроблемно едно тричленно семейство, например - не е нужно да е палат в центъра, струващ стотици хиляди евро. За мен локацията е най-най-основен приоритет. Просто прибирането вечер в тези панелки... А и съжителството с целия блок... не, не, не, не... Просто ме втриса - казано с усмивка :) Поздрави сърдечни!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ох, Биби, и в най-еклектичните си и иновативни идеи не мога да си представя да рекламирам къща за гости в грозен софийски панелен комплекс - за който и да се отнася :)

Чудничко! :) 

Не че не се предлагат и такива, проблема е че не се търсят.

 

Рейни, а като търсеше в София намери ли нещо читаво и заслужаващо си?

Може би не съм права, но просто в София всички са рентиери - всички! Има създадени блага за 2-3 поколения, които не са в България вече, отделно всеки 2-3ти обсъжда "инвестиция". Дори тази тема е показателна.

Но аз виждам, че масово се търсят бюджетни студиа и апартаменти за по 15-20-30 долара в идеален център. Не виждам как инвестиция за 50-60К евро би могла да се върне с по 20 долара на вечер, в които влизат и консумативи (а те не са никак малко). Както казах - може би бъркам. :rolleyes: 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Чудничко! :)

Не че не се предлагат и такива, проблема е че не се търсят.

 

Рейни, а като търсеше в София намери ли нещо читаво и заслужаващо си?

Може би не съм права, но просто в София всички са рентиери - всички! Има създадени блага за 2-3 поколения, които не са в България вече, отделно всеки 2-3ти обсъжда "инвестиция". Дори тази тема е показателна.

Но аз виждам, че масово се търсят бюджетни студиа и апартаменти за по 15-20-30 долара в идеален център. Не виждам как инвестиция за 50-60К евро би могла да се върне с по 20 долара на вечер, в които влизат и консумативи (а те не са никак малко). Както казах - може би бъркам. :rolleyes:

 

Усмихна ме с това чудничко ;)

 

Аз твърдо вярвам, че пазарът дава възможност за всякакви опции. Просто точно тази опция не е моята чаша чай, както казват тук и не мога да я продавам успешно... 

 

Защото мислиш в посока приход и изплащане само, а не капиталова възвращаемост - си мисля аз :) Нарича се инвестиция, защото нараства във времето, а не защото ще те накара да потънеш в лукс - пак си мисля аз. 

 

Всъщност - да, имаше имоти, които си заслужаваха. В това квадратче. Аз търсех гарсониера лукс. Само че тъкмо започнах да проучвам в мой стил и изскочи друга опция, която ме накара да зарежа идеята. 

Връзка към мнение

Дами,не споря, беше и закачка. И за мен местоположенивто е важно, но ей сега юни сме в Барселона 5 чиляка и преглътнах студио в по-грозничък, по-краен квартал за 131 евра за 3 нощи със закуски, пред двойните цени в центъра. Спестеното ми са билетите за една-две атракции в плюс.

А и хазяинът е търговец отвсякъде - много е гъвкав, то трансфери, то банята си ще даде за децата... Айде да не се хваля, че да не се наложи да го плюя после. ;)

По повод закупуване на апартамент с цел отдаване тип airbnb не ми се вижда печелившо, поне не в БГ на този етап.

По добре под наем. В Дружба :) за гарсониери (за мен кучумарници) с наем от 200 евра месечно идват по 30 човека на оглед и 1/2 искат да капарират веднага. Това при мин. заплата за страната пак 200 евро.

Редактирано от bibi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

П.П. Аз нямам имоти, не съм рентиер, просто съм работник от средната класа и споделям размисли :) 


Дами,не споря, беше и закачка. И за мен местоположенивто е важно, но ей сега юни сме в Барселона 5 чиляка и преглътнах студио в по-грозничък, по-краен квартал за 131 евра за 3 нощи със закуски, пред двойните цени в центъра. Спестеното ми са билетите за една-две атракции в плюс.

По повод закупуване на апартамент с цен отдаване тип airbnb не ми се вижда печелившо, поне не в БГ на този етап.

По добре под наем. В Дружба :) за гарсониери (за мен кучумарници) с наем от 200 евра месечно идват по 30 човека на оглед и 1/2 искат да капарират веднага. Това при мин. заплата за страната пак 200 евро.

 

Сакън, нищо не казах за живеене там :) В Барселона и аз наех хостел далече от центъра и се движех с метро и автобуси, но има малка разлика между Барселона и София :)

Връзка към мнение

Защото мислиш в посока приход и изплащане само, а не капиталова възвращаемост - си мисля аз :)Нарича се инвестиция, защото нараства във времето, а не защото ще те накара да потънеш в лукс - пак си мисля аз. 

 

 

Ми добре, щом така си мисля аз... :rolleyes:

Аз избрах да си продам апартамента в София и да купя имот в чужбина, който да давам под наем в airbnb. Дотук надхвърлям и оптимистичния си инвестиционен план. Ма кво ли разбирам аз от таз тънка материя...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

със спалня и разтегателни дивани в хола събира безпроблемно едно тричленно семейство

Това с разтегателните дивани ме влудява. Винаги проверявам креватите да са кревати, а не разтегателни такива.

Не става цял ден да трамбоваш и да не се наспиш като хората.

Между другото, ако ще е диван, то по-добре да е с два матрака, които се събират един върху друг, отколкото смешните пружини.

 

Изобщо има много неща за съобразяване, като даваш жилище за гости.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен вариантът апартаментче в Дружба или друг квартал, не е чак толкова невъзможно лош (дори и за евтин град като София). Но цената трябва да компенсира разходът за билети за транспорт и губенето на време за предвижване.

Изхождам от това, че ползвахме такъв в Букурещ преди няколко години. Цената обаче беше наистина изумителна. 26 евра на вечер за малък хол-кухня с телевизор и стая с голяма спалня + климатик и закуска. Получаването на ключовете беше в хотел в центъра, където беше и закуската. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ми добре, щом така си мисля аз... :rolleyes:

Аз избрах да си продам апартамента в София и да купя имот в чужбина, който да давам под наем в airbnb. Дотук надхвърлям и оптимистичния си инвестиционен план. Ма кво ли разбирам аз от таз тънка материя...

 

Не заслужавам тази ирония, споделям просто мисли на глас :) Поздрави. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.