Прескочи до съдържание

Airbnb - ама наобратно


Препоръчани мнения

@Topfly,

Една от подтезите ми е, че не си струва да се плаща повече за ново строителство в сравнение със старото (70-те години) тъй като с нищо не го превъзхожда. Освен с малко "лъскотин" в момента на продажбата и 1-2 години след нея.

Според мен и ти с горния пример го доказваш.

А с остатъчния живот на сградата какво правим? Не е ли все едно колко остава на една сграда по технически паспорт и колко ще е необходимо като инвестиция за да и се удължи после живота при реновация?

 

Строените блокове от затворници и трудови войски са с ужасно качество. Виждала съм разкостен апартамент (разбирай изстъргване до цимент и тухла) и какво се оказва, че има под замазката. А панелки строени по този начин са с корозирали връзки между панелите, защото войничетата са си поспестили някои етапи от работата и доста от материалите.  

 

Нашият блок е сторен от Главболгарстрой. Нов е. Влязохме да живеем 2011 г. Смея да твърдя, че е с материали най-високо качество (мнение на квалифицирани лица, които заведохме преди покупката). Разпределението е ОК, а и като квадратура също(спални от 24 кв.), нормални тавани и сервизни помещения. 

Като местоположение за нас е ОК. На две спирки с метро до Шератон. В спокоен, зелен квартал извън модните тенденции (Слава Богу). Според настоящия устройствен план е на ръба на широк център. Разглеждайки го като инвестиция, към момента въпреки спада на цените генерално, точно този имот си е покачил цената. В района има голямо търсене на нови апартаменти, а иначе липсва предлагане. Това го знам защото искам да купя около нас апартамент и на родителите ми. 

 

Това цялото го написах само с идеята за да кажа, че никак не споделям тезата "старото е по-добро" и освен това да покажа, че стига да знаеш какво искаш има варианти. Но аз никога не съм искала апартамент в топ центъра или Изток/Лозенец. И двете места са извън желанията ми за местоположение на дома ми. Освен това като финансисти едно от основните изисквания беше имота да има потенциал над средния за града за увеличение на цената му. А паркомястото към него е незаменима екстра. Не се разправям със съседи, които не си поддържат имотите. Блока е населен предимно със семейства с деца. Не ми мирише от канализацията и околните непочистени дворове. 

Редактирано от Bliss
Връзка към мнение

А с остатъчния живот на сградата какво правим?  ............и околните непочистени дворове. 

 

Bliss, недей и ти. Естествено, че има изключения, има си хас новото да е по-лошо от старото (това си е нонсенс, ама по принцип)

Но ние си говорехме за 70-80 (да не кажем 90%) от новото строителство в София. Разбира се, че има отлични примери как нещата трябва да се случват.

Надявам се да се съгласиш с мен, че те са изключения, а не правило.

Връзка към мнение

Bliss, недей и ти. Естествено, че има изключения, има си хас новото да е по-лошо от старото (това си е нонсенс, ама по принцип)

Но ние си говорехме за 70-80 (да не кажем 90%) от новото строителство в София. Разбира се, че има отлични примери как нещата трябва да се случват.

Надявам се да се съгласиш с мен, че те са изключения, а не правило.

О съгласна съм, но същото важи и за старото строителство. Просто не обичам обобщенията. Според мен жилище се избира според личния мироглед. За мен лично е хиляди пъти по сложно, дълго и зависещо от доста фактори извън мен да докарам старо жилище до желания от мен комфорт, отколкото да си направя добре предварителното проучване на ново строителство.

Връзка към мнение

Не се залъгвам. Не мисля, че сграда в София от 70-те е Лувъра. Разхождал съм се и тук съм съгласен с теб. Все пак да ти напомня - не говорим за САЩ, ГДР, Виена, Париж, ... а за СОФИЯ.

Съгласен съм, че една сграда трябва да се поддържа (по възможност професионално). Но тъй като това в София не се случва, нито за нови, нито за стари, нито за НИЩО, твърдя (дадох и конкретни примери) че новото строителство се превръща в старо за по-кратко време от самото старо строителство.

 

Sorry, аз бях дотук.

 

Прекалихме и излязохме извън темата!  За София съм съгласен, че като визия новото става бързо като старото, но като качество не съм съгласен.

 

Що се отнася до видимото лошо изпълнение, като много ниски тавани или невъзможност да се паркира в гаража, единственото което мога да ти кажа е да не купуваш такива апартаменти! На пазара има и добре изпълнени проекти и никой не ти държи нож в гърба да купуваш! ;) Просто не се интересувай само от цена на квадратен метър, а от съотношение цена/качество.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Сори, и мен ми се ще да знам. Само като идея - защо не пишеш на някой хост? Или да поразпиташ сред познати. В общината също можеш да се пробваш. На мен в общината много ми помогнаха, ама мойта община е друга. :)  работлива.

Вече пробвам, ама не са много словоохотливи. Може би не се регистрират, знам ли. Ще взема да букна нещо за една нощ, та да влеза в непосредствен контакт, ама тогава ... не мога да се оправя с жена ми. :)  Иди обяснявай, че си го направил само заради ресърча. :)

Това с общината - забрави.

Прекалихме и излязохме извън темата!  За София съм съгласен, че като визия новото става бързо като старото, но като качество не съм съгласен.

 

Що се отнася до видимото лошо изпълнение, като много ниски тавани или невъзможност да се паркира в гаража, единственото което мога да ти кажа е да не купуваш такива апартаменти! На пазара има и добре изпълнени проекти и никой не ти държи нож в гърба да купуваш! ;) Просто не се интересувай само от цена на квадратен метър, а от съотношение цена/качество.

 

Напълно съм съгласен.

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При всички случаи те съветвам да се букнете с жена ти ;)  ей така да съчетаете полезното с приятното и да видите какво се предлага, какво бихте вие подобрили и какво бихте си откраднали като идеи.

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Здравейте и от мен,
Нова съм във форума и се регистрирах защото попаднах на темата за airbnb.
Изчетох цялата тема, но не получих отговорите си които търсих. Разговора общо взето витаеше само около София и Пловдив :) и плюсовете от панели, тухли и ново строителство :) Както й да е вече имам имот така че няма да калкулирам доколко е изгодно че сме го купили. Апартамента е в кк Св Св Константин и Елена, така че е подходящ изключително за краткосрочни наеми. Регистрирах се в airbnb миналата есен с идеята да поразуча и поразгледам как стоят нещата в този сайт. Качих апартамента, като не съм сложила много ниска цена за да привлека клиенти от ден първи. Няма как да инвестираш хиляди левове в имот и да го дадеш за 50-60лв на вечер само и само да не е празен ( това е моето мнение по въпроса). Та моя опит показва че не се намират така лесно клиенти. Все пак аз разчитам само на летните месеци. И тази година очакваме силен руски сезон така че резервации очевидно ще има. Дотук с презентацията. Сега на въпросите които ме вълнуват.
Виждам че самурайка е с повече опит и бих искала ако е удобно да й задам няколко въпроса:
1. От къде в настройките си мога да променя условията за канселиране на резервация. Чета че има опция супер стрикт, обаче на мен ми излизат само: флексибъл, медиум и стрикт. И не виждам полетата като супер стрикт и лонг търм. Отделно четох че когато клиента направи регистрация за период повече от 28 дни резервацията му откъм канселация става лонг търм. Това обаче аз никъде не го виждам? И има ли начин да го настроя? Защото при руснаците резервациите почти винаги са за повече от 28дни.
2. При резервиране хоста нищо не получава, доколкото чета и разбирам. Как се ангажира наемателя че ще пристигне? Всички пари ли му се спират по кредитната карта наведнъж или отначало някакво капаро и в последствие преди да наближи срока плаща? И има ли срок при който клиента може да се откаже? И има ли той някакви неустойки? Защото в моя случай първата ми резервация е за месец и половина и става въпрос за суми над 5000лв. Как да пазя имот за хора, от които нямам нито лев капаро? Нещо не ми е ясно!! Ще ми е от голяма полза някой с опит.
3. Какво става и кога хоста може да канселира резервация? Колко по рано? При какви условия? Предвид че аз никакви пари не съм получила и всичко си е малко на честна дума от към страна на хоста? Нещо не мога да си изясня цялата схема на airbnb.

4. Доколкото чета при пристигането на гостите, аз нишо не съм получила. до този момент. Те трябва да потвърдят на airbnb че са пристигнали, нали така? Как става това потвърждаване? И след това те ми изпращат парите по банков път? Така ли? И предполагам си удържат тяхната такса и получавам разликата.
5. Относно депозита- тези пари блокират ли се по картата от airbnb, или са просто някаква условна сума, която не им се спира. А едва ако има претенция започва един спор и става дума срещу дума. И как airbnb посредничат при условие че нямат предствители в съответната държава които да дойдат и да инспектират казаното от хоста или госта?
Първия ми гост, каза че не му е блокирана сума за депозит явно това си е нещо условно като сума? Или аз нещо не разбирам?
Стига съм питала да кажа какво разбрах относно днъчното облагане. Има два варианта:
1. Не правиш категоризация и плащащ данък по закона за облагане доходите на ФЛ. Като си подписваш краткосрочни договори за наем и после си подаваш годишна дан.декларация и плащаш 10% данък на реализираните приходи.
2. Правиш категоризация- за целта отиваш в общината попълваш заявление, носиш нот.акт. Плащаш такса определена от общината - за Варна е 10лв на легло. И получаваш документ за категоризиране. Обикновенно 1 или 2 звезди.
След като имаш категоризация подаваш документи за осъществяване на патентна дейност. Данъка се определя на стая и е между 50 и 250лв на стая за година. Като за всяка община е различен и трябва да го потърсиш в Наредбата за определяна не местните данъци и такси за съответната община за съответната година. За Варна е 250лв на стая. Като няма как да подадеш декларация че ще осъществяваш дейност от месец примерно Юли и да дължиш данък само за 1/2 година. Данъка при места за подслон и заведения се дължи за цяла година независимо че понякога има сезонен характер в дейността( както е при мен).
След като се регистрираш и платиш патент остава да си плащаш туристически данък. Който пак е определен в тази Наредба на общинско ниво. За Варна е 0.5лв на нощувка. Като всеки месец подаваш декларация в Общината за броя реализирани нощувки през предходния . В края на годината си правиш изчисления дали данъка който си внесал е по малко от 30% от този данък определен на годишна база при максимална заетост. За Варна при 0.5лв на нощувка за годината идваше около 110лв. Така че минимално трябва да внесеш толкова данък ако през годината си реализирал по малко нощувки и си внесал по малко данък от тази сума. Разликата до 110лв ( както се получава за Варна) се внася до 31.03 на следващата година.
Така всичко което проучих е че това ще е една голяма бюрокращина чакане по опашки всеки месец и подаване на декларации за броя на реализираните нощувки. При мен предвид сезонноста ще е 2/3 месеца само, но ако трябва всеки месец ми изглежда безумно измислено.
Стана дълго но дано съм била полезна на някой.

Редактирано от Galia_Ivanova
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не съм samuraika, но докато тя дойде, може би аз да се опитам да помогна, нищо че съм предимно книжен червей, т.е. чел съм правилата, но нямам опит с даване на апартамент :)

 

1. Super strict е by invitation only, каквото и да означава това, но не е налично за стандартни резервации и явно няма някакъв ясен алгоритъм как да се постигне. 

 

2. Ти не получаваш нищо, докато не пристигне хоста, но той си е платил всичко. Сумата е в сметката на airbnb. Срока за отказване спрямо твоята cancellation policy. Ако е strict, то при отказване до 1 седмица ще получиш 50% от сумата. 

 

3. Пак, честната дума не е от страна на хоста, а на airbnb :) Хоста си е платил всичко. Ако реши да отказва, ще го таксуват според това каква cancellation policy имаш. 

 

4. Не потвърждават нищо, просто 24 часа след датата им на пристигане се допуска, че всичко е наред и си получаваш парите. По какъв начин ще получиш парите вече не съм сигурен. 

 

5. Депозита е условна сума и airbnb ще ги блокират, само ако има оплакване от твоя страна, преди такова оплакване нищо не се блокира. След това наистина е дума срещу дума, до колкото знам. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Темата е много полезна за мен.

Оттдавам апартамент в Центъра на София(Руски паметник),но все повече се замислям за Airbnb и сродните му сайтове.

Много въпросителни има обаче.

Като физическо лице,ЕТ или ЕООД да започна дейност ?

Galia_Ivanova е поставила въпроса за облагането,но веднага у мен възниква друг въпрос : Щом ще се ползва и рекламира чрез специализирани сайтове ,това не означава ли веднага,че съм длъжен да мина през Закона за туризма ?

Ще се радвам някой да сподели през какви процедури е минал.

Връзка към мнение

Прочетох само първите няколко отговора, но да си изкажа мнението относно застраховката. Ако се сключи обикновена застраховка на жилището и настъпи рискът вандализъм/злоумишлени действия на трети лица, това няма да бъде покрито от застрахователя, тъй като стопанинът на имота доброволно ги е пуснал в дома си. Гледам, че някои застрахователи предлагат отговорност на наемателя/наемодателя, но трябва много внимателно да се изчетат общите условия.

Иначе мъжът ми има чуден имот за такава цел и от известно време бавно го обработвам да го постегнем и да го отдаваме чрез Airbnb, дано скоро узрее за идеята.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Георги е отговорил на въпросите, аз само малко разсъждения да добавя.

 

При резервация госта де-факто плаща цялата сума. Тя се "държи" от сайта и 24 часа след влизането на госта се превежда на хоста по PayPal - единствен вариянт за БГ. Няма нужда от уведомление, предполага се, че ако до 24 часа госта не е сигнализирал за нередности, то резервацията е осъществена. Сайта освен това винаги си задържа неговия процент от резервацията на госта, дори и той да канселира. А таксата им за хостове е 3%, но за гости е 12-15%. Така че още в момента на резевация твоят гост е доста силно ангажиран, повярвай ми. Колкото е по-дълъг срока на резервацията му, толкова с по-голяма съма ще е "вътре" ако канселира. Така че ти нямаш абсолютно никаква изгода/полза/предимство да имаш стриктна политика за канселиране. Нищо не печелиш, а само отказваш потенциални гости - все пак хора сме, всичко става, как да си сигурен на 100% че ще отидеш на почивка след 3 месеца?

Депозита също е сума, която е вид гаранция, не се блокира по сметката на госта. Преди се блокираше, но ставаше много тромаво за гостите - цялата сума по нощувките и депозита като се блокират и много хора си надхвърляха лимита на кредитната карта. Затова сега е условна сума, която хоста ще си поиска при щети. Ако имаш оплакване - отиваш на Resolution Centre и първо пишеш на госта като си казваш каква беля са направили, колко ти е струвало и си искаш парите. Снимки прилагаш задължително. В голям процент от случаите гостите си плащат чинно - те най-добре си знаят какви бели са направили. Ако откажат - тогава се обръщаш към сайта - те виждат цялата кореспонденция, така че са в течение.

 

И в заключение няколко разсъждения от личния ми опит.

Подхождаш с излишно недоверие и скептицизъм към гостите си. Те са точно това - твои гости и имат интерес всичко да е добре и хубаво точно колкото и ти.

Аз имам най-ниското ниво на канселация, даже ми се иска и сайта да връщат процента, който взимат от гостите. Нямам изискване за депозит. За две госини усилено отдаване, целогодишно с много висока заетост - на пръстите на едната ръка се броят канселациите и винаги са били по независещи обстоятелства. В същото време съм имала случай, когато госта идва няколко дни по-късно, но ми ОТКАЗВА предложената от мен корекция на резервацията защото не иска да ме ощетява. Имам случай на дощли по-малко хора от резервираното, но пак не си искаха разликата в цената. Случвало ми се е да счупят чинийка и да ми купят друга, по-хувава, макар да съм им казала че няма нужда - и аз чупя чинии в къщи, нормално е.

Имах един случай на повредена врата, без да ми кажат. Струваше ми малко пари и малко нерви (че в същия ден влизаха други гости) - написах им го в ревюто. Не съм си искала парите от сайта (беше сума от сорта на 20 лева, не ми се занимаваше). Имала съм повреден цип на калъфка на възглавница, загорял тиган, счупена чаша - изобщо не им обръщам внимание.

Изобщо ако има нещо, което най-много харесвам в това да бъда хост е, че ми се върна вярата в хората. Хората по света са основно и предимно много добри и е удоволствие да се общува с тях. Дейтва като детокс особенно след като те залеят с поредната доза черногледство и негативизъм по новините. :)

Моят съвет би бил да отседнеш и ти някъде чрез airbnb. Като влезеш малко в обувките на гостите си ще усетиш как да подходиш най-правилно.

Успех!

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 21
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте, купих един апартамент в блока в който живея, демек втори и обмислям да пробвам AirBNB, даже го пуснах и вече имам 2 резервации.

Чудя се обаче дали ще успея да направя повече пари с него отколкото ако го дам под наем. Апартамент е огромен и се намира в банишова. Демек шировк център (3км от Цум) той е с 3 спални и 3 бани + огромен хол и т.н. Доста е луксозен тъй като сега му направих основен ремонт разбирай вградени кухни скрити осветление голям диван трапезария и т.н. и т.н.

 

Въпросите ми са дали 100лв на вечер (чисто за мен, за клиента излиза малко над 100лв. ) са малко или много....интересното е че бях пуснал 2 "снимки" - едната скица, а другата скрийншот на спалня от сайта на мебели виденов (още тече ремонта и затова няма снимки, apply-нах за фотограф от airbnb и другата седмица ще го заснеме)....та с тази фото информация вече имам 2 резервации са по 3 дни за този месец....това според вас добре ли е или зле?

Ако го пусна под наем ще му искам около 1200-1300лв и ще го дам за тези пари, но ми казаха че обикновен 2 стаен НО В ЦЕНТЪРА прави по около 900 евро месечно с airbnb и си мислех че може би с моя огромен апартамент, леко встрани от центъра пак ще ги правя тези пари....а и в крайна сметка в апартамента могат да живеят 3 двойки да кажем че даже и още 2ма на дивана в хола който става на огромна спалня

 

Ще бъда благодарен ако ми дадете мнението си...

Изчетох почти цялата тема и видях съветите за разни закуски чайове и т.н. което няма да е проблем тъй като апартамент в който живея е в същия блок, демек не ми е проблем да помагат на туристите с каквото и да било, а и английския ми е перфектен което си е направо бонус хахаха

 

Да добавя че апартамента е изцяло южен, а блока е стар ЕПК и това ми е едно от притесненията дали няма да оставят негативни коментари заради блока да кажем....

Редактирано от Grishkata
Връзка към мнение

Относно цените, те са толкова колкото плаща пазара, т.е. виждаш околните и подобни апартаменти в ербнб колко взимат, виждаш колко вървят наемите в същия район и преценяваш кое ти е по-рентабилно. Имай предвид, че занимавката с десетки наематели месечно, потенциални скандали със съседи и т.н. могат сериозно да повлиаят на крайното решение, недей гледай само крайната сума, а и усилията, които се изискват за да я получиш. 

 

Относно резервациите, честито, но много внимавай. Първите гостуващи при теб ще са най-важни, защото те ще са тези, които ще дадат тон за ревютата, считай че две негативни ревюта ще те пратят директно в десета глуха и едва ли ще може да изплуваш повече. Постарай се на първите си гости наистина да им сваляш звезди. В този ред на мисли, хич не говори добре това, че не си предоставил реални снимки и предполагам първото, което ще отбележат гостите ти в ревюто, е че спалнята в действителност не е като тази от снимката. Дали снимките отговарят на действителността е първи фактор на всеки, който резервира дистанционно. След като апартамента ти е ремонтиран и изглежда добре, хващай някой от фотографите на ербнб за ушите и да идва да снима у вас, до колкото знам услугата е безплатна. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Гришка,

Знам че е клише, но докато не пробваш няма как да знаеш...Това с аирбнб е малко трудно за преценка, зависи от много фактори и динамиката е висока. Какъв и къде е имота е едно от големите и важни неща, но има и още мнооого други. Как го менажираш, как комуникираш, доколко това ти е соновно занимание и доколко странично (съответно колко усилия и нерви ти коства балансирането), как върви пазара (сега има търсене, че е и сезон, но има и много нови предложения, в София има много рентери, ниски разходи за поддръжка и съответно - все повече хостове), как вървят нискотарифните полети - достатъчно е да открият две нови линии или да закрият две нови и веднага се усеща на джоба ти (повярвай ми, аз усещам като пуснат промоция авиокомпаниите, па камо ли нова линия) и още мноооого...

Хубаво е, че жилището е просторно и с три спални (не са много такива) и моят съвет би бил да го направиш с увеличение в цената след 4тия примерно и да поставиш опция за повече хора 8-9 човека. Така ще могат 2-3 семейства да отсядат заедно, такива места са малко и обикновенно тесни, а твоят апартамент ги поема спокойно. Само внимавай да не се правят партита и запои, че ще имаш проблеми с комшиите, но щом си в същия блок, това е голямо предимство - можеш да се намесиш веднага. Има много хора, които пътуват на групи, ще се изненадаш - брат със семейството си, сестра му с нейното и бабата и дядото - ето ти ги 10 човека, а такива предложения са много малко.

Сега по разходите - ще се изненадаш, колко са много. Ако отдаваш под наем дългосрочно режийните и разни дребни поправчици (крушки, контакти, пердета) са за сметка на наемателя. При краткосрочните наеми - това са твои разходи, плюс разходи за почистване, пране (хич, ама хич не са малко - изпери чаршафи и хавлии за 8 човека, старателно, с ароматизатори и омекотители, удари една ютия на калъфките поне и това през 2-3 дни и пак ще си говорим), разни "дребни" които могат да стигнат и до 1000 лева на година - съсипани кърпи, скъсано перде, счупени чинии, счупени уреди...Не нарочно, но просто интензивната употреба води до това, няма как.

И накрая - много усилия и време коства, колкото и да ти изглежда ори-мели-яж. Зависи колко ти е натоварено на теб ежедневието и с колко още натовареност би се справил. Ако имаш постоянна и ангажираща работа - направо не си взимай беля на главата и си го пускай дългосрочно. Ако имаш кой да помага и си уредил чистенето - пробвай.

За закуските по-скоро не се ангажирай, имай го като резерва ако нещата не потръгнат или искаш да изпъкнеш. Звучи лесно, но като се почне - ние искаме закуската в 5.30, ние не ядем бяло брашно, ние имаме лактозна нетолерантност...и в чудо ще се видиш. Остави хубава кафе машина, чайове, сметана на прах и едно панерче с разни сухи пасти, бисквидки, плодове и т.н. с бодната бележчица Welcome на масата и си готов.

Успех!

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Със сигурност един добре управляван апартамент в тази платформа ще води до по-висок приход от колкото отдаване под наем. Но всеки трябва да има предвид и колко много време отнема. Чистене, пране, гладене, check-in, check-out на гостите и това по десетина пъти на месец. Ако хостът е с нормална работа от 9 до 18 часа направо ще се види в приключение. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз отдавам под наем два малки, чудесно обзаведени апартамента, които ми носят 12 000 наем годишно, без никакви ангажименти.  Избирам си винаги дългосрочни наематели, имам тази възможност, защото имотите са атрактивни. Данъкът, който плащам е в размер на 864 лева за година. Тоест, остават ми 11000. За 8 години рентален период съм сменила една пералня и съм пребоядисала по веднъж, при смяна на наемателите. Това са ми били разходите. Едните наематели ми счупиха красив витраж,  но си платиха поръчката за нов такъв.  Замисляла съм се, дали през някоя платформа за краткосрочен наем няма да е по - изгодно,  защото и двата са в идеален център.Ама, няма кой да се занимава с посрещане-изпращане  на гости, с пране, с чистене и пр.

Благодаря на Самурайка и на Георги , така хубаво са обяснили всичко, че напълно ми стана ясно, какъв голям ангажимент си е едно такова начинание.И имането на подходящ имот, хич не  е достатъчно условие.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 14
Връзка към мнение
14 hours ago, Grishkata said:

Ако го пусна под наем ще му искам около 1200-1300лв и ще го дам за тези пари, но ми казаха че обикновен 2 стаен НО В ЦЕНТЪРА прави по около 900 евро месечно с airbnb и си мислех че може би с моя огромен апартамент, леко встрани от центъра пак ще ги правя тези пари....а и в крайна сметка в апартамента могат да живеят 3 двойки да кажем че даже и още 2ма на дивана в хола който става на огромна спалня

 

Ако на този апартамент наистина можеш да му вземеш 1300лв. (струва ми се много, но не съм от София), тогава няма грам смисъл да го пускаш за едва 100лв. на вечер. Това значи, че ти трябват поне 15 нощувки месечно, за да постигнеш доходността от наем. А през слабия сезон (октомври-ноември и февруари-март) съм леко скептичен, че ще ги надмиванаш. А като добавим и че си отделил и по поне 2 часа време време на всяка резервация, сметката съвсем не се връзва. 

И според с допълнителни услуги като трансфер ще си вкараш таралеж в гащите, защото едно такси (ако не е копърка) ще е около 15лв. А за един евентуален трансфер пак ще отделиш около 2 часа от своето време и трябва да предложиш и конкуретна цена, за едни десетина евро?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

самурайка благодаря за изчерпателния отговор ще ми бъде полезен....

първите ми туристи обаче май ще трябва да канселирам защото спират топлата вода за съжаление....утре ще видя дали не мога да сложа скоростно един бойлер който да реши въпроса и ще преценя...не искам да рискувам с негативни оценки и затова с приятелката ми сме се хванали много сериозно за първите туристи....

 

само това не разбрах  "Хубаво е, че жилището е просторно и с три спални (не са много такива) и моят съвет би бил да го направиш с увеличение в цената след 4тия примерно и да поставиш опция за повече хора 8-9 човека. Така ще могат 2-3 семейства да отсядат заедно, такива места са малко и обикновенно тесни, а твоят апартамент ги поема спокойно."

сега съм го сетнал за 6 човека и над тези 6 мисля че по 10 евро на човек....

 

tch има резон в отговора ти но не забравяй че идват едни много сладки 8 месеца от септември когато приемаме ЕС.....трябва да се намерят легла за около 30-40000 европейски чиновници ако не се лъжа а хотелите в софия няма да могат да ги поемат....та ще видя как ще мине лятото....

за едно сте прави - разправия е много но мисля че ще смогнеме а и е голям бонус че сме в блока

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
48 minutes ago, Grishkata said:

 

първите ми туристи обаче май ще трябва да канселирам...

....и си до тук с резервациите....

Каквото искаш прави, само не канселирай. Автоматично се появява съобщение, че "хоста е канселирал тази резервация едиколко си дни преди пристигане" и това седи на сайта та ако ръце на ръце да ходиш! И няма по-лошо ревюот това. Това е все едно да си напишеш едно голямо "НЕСЕРИОЗНИК" на профила и да чакаш да дойдат резервации. Прочети какво си обсъждане в другата тема за аирбнб и ще ти се поизясни. Сложи бойлер, и без това ще ти трябва. В София едно е сигурно - топлата вода спира по няколко пъти в годината. Няма да си гониш гостите всеки път я? (малко не си го дообмислил този момент при ремонта)

 

Така, решил си, че ще се заемаш сериозно с това и имаш време да го правиш, добре - с това трябваше да започнеш. Стискаме ти палци!

 

Това, което не си ме разбрал е следното - апартамента ти е голям, възползвай се от това. Виж дали може да се сложи допълнително легло в някоя от спалните, организирай хола, че да може да се спи и там и качи максималния брой хора до 9-10. Както казах - малко са такива места. Смъкни стъпката и я направи след 4тия, а не след шестия - 100 лева за 6 човека, това е комунизъм, нищо чудно, че веднага имаш резервации - много си евтин. Нищо, като изпереш и изчистиш след 6 човека и ще ти мине :)

 

И се запознай добре със сайта и възможностите му, стила и етикета на общността, защото имам чувството, че нямаш много опит в това отношение? Ползвал ли си сайта като гост?

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Бих предложила след време и едно сгъваемо бебешко креватче да има за всеки случай. Щом таргета е към повече хора / семейства, никога не е излишно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за темата! 

Много ми беше полезно да я прочета. Все още се колебая дали да се включа в airbnb с ателие в центъра и тук мненията и споделения опит много ми помогнаха.

 

Прочетох и спора за цените на имотите и инвестициите в София. Тъй като имаме 2 апартамента на кредит, които отдаваме под наем, мога да споделя мнението си на лична. 

Връзка към мнение

Моят хост в Бремен пусна стая първоначално на изключително ниска цена, от която се възползвах. По-късно видях, че я вдигнал почти двойно. Така че и това трябва да се има предвид- добре е в началото да се започне с привличане на клиенти с ниски цени.

Хостът има право да поиска такса "чистене". Не съм сигурен, но май е еднократна. Там също може да се вземат нелоши пари. 

Според мен АИРБНБ е добър вариант за чужденци, които искат да живеят в София, но не могат да се оправят с обявите на български език. Така че идеята за дългосрочен наем не бива да се отписва.

Като редовен потребител на платофрмата, искам да кажа, че снимките са наистина много важни. Това е първото , което гледам- а не ревютата. Повече снимки, ако може на всички помещения и дори на изгледа от прозореца.

Редактирано от Nikolay Ivanov
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много благодаря за съветите и добре че не канселирах....бачкам ден и нощ буквално за да го оправя и да е готов за утре когато пристигат....бях на косъм да канселирам но купих бойлер, бачка се яко и така

Ето го линка към апартамента ще бъда благодарен ако го погледнете. Между другото относно 6те човека незнам дали е удачно да го намаля тъй като все пак имам 3 спални с големи легла....вижте го и кажете пак как да го направя....

 

https://www.airbnb.com/rooms/18867861?preview_for_ml

Редактирано от Grishkata
Връзка към мнение

Снимките са малко. Защо няма и на другите помещения? Според мен, банята задължително трябва да  я снимаш и сложиш -аз поне винаги гледам в какво състояние е санитарния възел. Ако прецениш, в описанието може да сложиш кое на колко минути е или на колко метра, км...такива ориентири винаги са полезни и насочващи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.