Прескочи до съдържание

Airbnb - ама наобратно


Препоръчани мнения

Всичко е вярно, но това го подчертавам с две черти :)

 

- "смотан център" ми се вижда оптимално откъм цена-рентабилност. Около пл. Македония и Руски паметник или частта на Раковска след кръстовището с Московска...Нещо от сорта - на картата седи добре, "пешеходно разстояние до Витошка" и може да се намери някоя грсониерка или студио в нова сграда за приемливи пари.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

А защо не мисля, че airbnb е добра идея за имот с кредит - защото имаш-нямаш гости кредита го плащаш. И се конкурираш с хора, които си имат имота и могат да падат доста по-ниско като цени от теб. Това е много сериозен аргумент, обмисли го.

 

Това, което аз имах предвид относно добра инвестиция е, че много често човек няма достатъчно свободни пари, за да купи имот без ипотека - както аз, а да ги държи в банка... Освен това приказката на старите българи "Убий ме, имота си не продавам" се оказва голяма истина.

 

Buy to let си е класика в жанра. Дори само ипотеката да се покрива от приходите - което беше моята идея, изобщо не съм смятала да печеля като оперативен доход, след 10 години ще имаш изплатен ценен имот - ако е бил ценен още в началото. Ако нямаш достатъчно средства за имот с ипотека в чужбина, мислиш алтернативи - а каква по-добра от мястото, където си роден и което е сравнително евтино - познаваш език, особености, всичко...  

 

Локацията, обаче, може да съсипе всяко начинание. Дано този път съм била по-ясна по отношение на инвестиционната си фразеология към теб :)

Връзка към мнение

-не е добре да се търсят квартали предпочитани за живеене - те са най-скъпите, а туристите не ги интересува има ли добри училища и хубави супермаркети и колко е удобно за офиса сутрин. От тази гледна точка "Белите Брези" е пример за лоша опция - хем грозен хепи соц (сори Дюк), хем много скъпи имоти, защото е предпочитан за живеене.

 

 

Няма нужда от "сори", по-практично е всеки да чете какво пише другия, а не само себе си. Ако прочетеш какво съм написал ще установиш, че говоря за южните квартали като предпочитан район за живеене, а за идеален център като единствен вариант за Airbnb. От друга страна не мога да кажа, че баш "Белите брези" е типичен пример за "хем грозен хепи соц", не защото аз живея в него, а защото мога да сравня тукашните стъпаловидни и начупени блокчета с тези в останалите панелни квартали. А щом имотите са скъпи, явно не само аз мисля така... ;)

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Именно. Моля и за твоето мнение за добра локация.

 

 

От мненията до сега виждам, че масово се бърка добра локация за дългосрочно живеене и добра локация за даване под наем чрез Aibnb.

 

Туристите за разлика от местните не търсят тишина, паркове и т.н., а максимална близост до центъра на града. Ако може да се разгледа центъра без ползване на градски транспорт е най-добре. Туристите не обичат градския транспорт, защото им е трудно да се ориентират, коя линия на къде върви, до колко часа вечерта има градски транспорт, не знаят колко струва и т.н.

Ако турист прави компромис за пътуване с градски транспорт, то е основно около линиите на метрото, които са относително лесни за опознаване, за разлика от автобусните и трамвайните линии.

 

Ако приемем църквата Света Неделя за идеалния център на София, колкото по близо е до нея апартамента, толкова е по добре за мен, като максималното разтояние за добра локация е максимум 15-20 минути пеша.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Property is not an asset - it's a liability!

 

Все си мислех че след 2008ма това всеки го знае.

 

Дюк, сори-то беше че ти обиждам квартала, не че не те чета. И е имало защо - виж че се засегна. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В интерес на истината първоначалната ми идея беше за дългосрочен наем - има много студенти-чужденци, особено в МУ. Но тази тема даде различна насока на мислите ми.

Вярно, риск има, но - както пише Rainy - рискът се изплаща и след време имаш нещо.

Връзка към мнение

За ориентир давам картата на Free Sofia Tour, който е доста добре обмислен - и според мен отклоняване на повече от 10-15 мин пеша от маршрута му (независимо дали ще изберете началната, крайната или средна), не е препоръчително

http://freesofiatour.com/map/

 

Единствената сериозна забележителност в София извън "жълтите павета" е Боянската църква (която и без това само много голям ентусиаст с инструкции от местен може да достигне с публичен транспорт).

Eдинствената инфоточка за туристи - в подлеза на метростанция СУ.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Дюк, сори-то беше че ти обиждам квартала, не че не те чета. И е имало защо - виж че се засегна. :)

 

Тоест, по-важно е да ме засегнеш, а не да си послужиш с адекватен пример? :lol: 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тоест, по-важно е да ме засегнеш, а не да си послужиш с адекватен пример? :lol:

Тоест - не исках да те обидя, затова се и извиних, явно е трябвало да дам пример с "Яворов" - същата кипра.

 

Изригвания ли има над България днес? Какво ви става на всички?

Връзка към мнение

За ориентир давам картата на Free Sofia Tour, който е доста добре обмислен - и според мен отклоняване на повече от 10-15 мин пеша от маршрута му (независимо дали ще изберете началната, крайната или средна), не е препоръчително

http://freesofiatour.com/map/

 

Единствената сериозна забележителност в София извън "жълтите павета" е Боянската църква (която и без това само много голям ентусиаст с инструкции от местен може да достигне с публичен транспорт).

Eдинствената инфоточка за туристи - в подлеза на метростанция СУ.

 

Няма нужда от карта, достатъчно е да се погледне първоначалната идея за градоустройствен план на София. Ясно се вижда "кръгчето", което обхваща "Скобелев", "Патриарха" (вече с включване и на НДК), "Опълченска" и "Сливница". Вторият кръг може да включи евентуално "Канала" с "Борисовата" и "Южен парк", но това е съвсем пожелателно...

Тоест - не исках да те обидя, затова се и извиних, явно е трябвало да дам пример с "Яворов" - същата кипра.

 

Изригвания ли има над България днес? Какво ви става на всички?

 

ОК сме си, просто се шегуваме. "Яворов" отново не е адекватен пример... :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Property is not an asset - it's a liability!

 

 

Описах ти гледната точка на човек с инвестиционни планове, който няма достатъчно пари за имот. А риск от срив за всичко - навсякъде го има. В един момент човек трябва да го е страх да диша :) Няма да забравя сривът на банките - нямах една стотинка в брой. Оцеляхме... Аз не съм специалист, а споделям мисли на човек, който е търсил такава опция - и обяснявам логиката си зад нея, защото твърдо отричаш такава покупка.

 

Ако имах свободни £20,000, веднага бих ги използвала за депозит и бих купила имот с ипотека схема buy to let. Къща за гости е просто частен случай. Само че като се чекна по света, ще имам свободни пари таратанци...  :mellow:

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Малко са се отклонили някои от темата, но все пак аз да си повторя вече не от телефон. Ако трябва да препоръчвам на туристи място, където да се настанят и да разгледат София, то първият ми избор ще е Лозенец под Свети Наум, но разбира се има и други интересни места. Второто, което веднага ми изкача са уличките, около Македония, които хем са близко до центъра, хем не са баш в шумотевицата и са много спокойни. Иначе уличките около малките пет кюшета също биха били топ, или от другата страна на Раковска. За мен като отида някъде, би било много подходящо да съм настанен в малка уличка съвсем леко встрани от тълпата, където да е спокойно, а след една пресечка, ако ще да е най-шумния(от хора, а не коли) булевард. Така че мисля, че някой леко по-страничен вариант от туристическите места би бил идеален.Белите брези, също изглежда много добре с трамвай, тролеи и автобуси до центъра и суперблизо за такси, ама наистина един чужденец, ако не се допита до местен, надали като погледне картата на София, би се решил.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 Само че като се чекна по света, ще имам свободни пари таратанци...  :mellow:

И много добре правиш - всеки тук ще ти каже, че това е най-добрата инвестиция. :)

 

И въобще не отричам инвестицията в имот - нали ти казвам, че точно това съм направила и съм много доволна.

 

Казвам, че покупка с кредит на имот в София с план да се изплаща ипотеката с airbnb  е лоша идея, но би могла и да работи , много зависи какво се купи, за колко и как се предлага.

 

Мотиви :

 

- пазара в Бг е много изкривен: малко пазарна логика - много емоция. Тази тема е много показателна.

- има много рентиери и много хора със свободни апартаменти - голяма конкуренция при малко търсене (за airbnb говорим).

- това, което върви на сайта са малки апартаментчета на ниски цени, не "качествени имоти".

 

Съвети :

 

- като си правиш план, прави го така, че дългосрочен наем да ти покрива ипотеката - в случай че не тръгнат нещата с туристите.

- имай резервни варианти - какво друго би го правила тоз имот.

- купи нещо, което теб те кефи.

- купи там, където ще ти е лесно да го обслужваш.

 

 

Успех в начинанието!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И много добре правиш - всеки тук ще ти каже, че това е най-добрата инвестиция. :)

 

И въобще не отричам инвестицията в имот - нали ти казвам, че точно това съм направила и съм много доволна.

 

Казвам, че покупка с кредит на имот в София с план да се изплаща ипотеката с airbnb  е лоша идея, но би могла и да работи , много зависи какво се купи, за колко и как се предлага.

 

Мотиви :

 

- пазара в Бг е много изкривен: малко пазарна логика - много емоция. Тази тема е много показателна.

- има много рентиери и много хора със свободни апартаменти - голяма конкуренция при малко търсене (за airbnb говорим).

- това, което върви на сайта са малки апартаментчета на ниски цени, не "качествени имоти".

 

Съвети :

 

- като си правиш план, прави го така, че дългосрочен наем да ти покрива ипотеката - в случай че не тръгнат нещата с туристите.

- имай резервни варианти - какво друго би го правила тоз имот.

- купи нещо, което теб те кефи.

- купи там, където ще ти е лесно да го обслужваш.

 

 

Успех в начинанието!

 

Благодаря ти :) Боя се, че засега нямам такива планове - вече. Освен ако някой евромилион не намине през нас... Но много сериозно се бях замислила за такава опция. Покривах всички твои съвети - освен последния. Разбрах, че издиша след подробно вътрешно смилане на всякаква информация.

 

И пак казвам - аз говорех за чиста инвестиция. И затова и не се съгласих с теб. Не го считам за начин на изхранване. Достатъчно ми е да си покрива разходите. Няма нищо лошо дори и да му плащам ипотека от заплата - ако мога да си го позволя. Ако е къща за гости, просто потенциалът е много голям, особено ако познаваш собствения си клиентски таргет. И ако е перфектна локация, този имот никога няма да се обезцени.

 

Аз имам професия, която ме храни и се надявам да продължава да е така. В случая исках да споделя лично мнение, което може и да послужи на автора или на някой друг. Пък някога може да имам къща за гости за удоволствие на някой остров, като се пенсионирам :) (виж подточката за евромилионите...) Поздрави!

Връзка към мнение

Упс, пропуснала съм да отбележа, че съветите ми са към Emilia - нали тя питаше за апартамент в София с ипотека. Така е излязло като съвет към теб, извинявай. Виждам че си го мислила много и сериозно, не съм имала идея да те поучавам.

 

А иначе аз лично, смисъл в това да се наливат пари в имот за да си имаш имот някой ден - не виждам. Return of investment - смислен критерий, който имотите в София не покриват. А емоционалната страна на нещата е съвсем друга.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идеалният център е единствения печеливш модел, ако може  да се нарече така(неангажирам никой с мнението си)без да си позволявам обидни квалификаций към останалите квартали,както си позволиха някой !

 Обосновавам се веднага, защо мисля така,ако съм чужденец? Шансът да дойда да разгледам софийските красоти, е много малък.Ако  се случи то ще е за ден или ако имам по дълъг стоп между полетите.(ако е само за преспиване задължително в района на летището). Достатъчен е един тегел от  Ал.Невски по жълтите павета Св.Неделя през витошка до НДК. Програма максимум 2-3часа. Не е невъзможно и за другите райони, но вероятноста да ти стои календара празен е много голяма.Иначе избор на хотели колкото искаш и то на прилични цени в София..

п.с казано с две думи, кауза пердута!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

Ако имах свободни £20,000, веднага бих ги използвала за депозит и бих купила имот с ипотека схема buy to let. Къща за гости е просто частен случай. 

 

В средостатистическия случай, това не е схема от която реално могат да се изкарват пари, защото лихвата по ипотеката, амортизацията, данъците и т.н. обикновенно са ти по високи от приходите от наем. Професионалните инвеститори правят обикновенно 1% годишно отчисления за амортизация, което означава, че за 100 години трябва да се похарчат поне толкова пари, колкото струва имота, за да може постоянно да се поддържа във форма, все едно че скоро е построен.

 

Може ли да спечелим обаче от поскъпване на имота?  Статистиката показва, че в средностатистическия случай това също е невъзможно. 100 годишната статистика на цените на имотите в САЩ изчистена от инфлацията показва, че имотите са поскъпвали средно само с темпа на инфлацията.

 

Inflation-Adjusted+U.S.+Home+Prices+Sinc

 

Зад средно статистическите данни обаче се крият огромни локални разлики. Не е случайно, че всички които инвестират в недвижими имоти постоянно повтарят трите най-важни неща на тази индустрия локацията, локацията и пак локацията.

 

За да може цената на един имот да се покачи дългосрочно над инфлацията, трябва да се намира в район където няма физическа възможност да се строят повече жилища и към този район да има постоянно увеличаващ се интерес, поради неговата уникалност. Такива райони са обикновенно центровете на големите мегаполиси с постоянно увеличаващо се население или някои уникални туристически дестинации, към които има постоянно увеличаващ се интерес.

 

Ключовото в случая е да има интерес към района, но успоредно с това и дефицит на терени за ново строителство! Населението на София например постоянно се увеличава, но в крайните квартали има достатъчно свободни терени за ново строителство. Там дългосрочно няма шанс цените на имотите да се покачат повече от инфлацията, защото строителите на нови жилища ще могат да отговорят с де факто неограничено предлагане на пазара.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

В средостатистическия случай, това не е схема от която реално могат да се изкарват пари, защото лихвата по ипотеката, амортизацията, данъците и т.н. обикновенно са ти по високи от приходите от наем. Професионалните инвеститори правят обикновенно 1% годишно отчисления за амортизация, което означава, че за 100 години трябва да се похарчат поне толкова пари, колкото струва имота, за да може постоянно да се поддържа във форма, все едно че скоро е построен.

 

Може ли да спечелим обаче от поскъпване на имота?  Статистиката показва, че в средностатистическия случай това също е невъзможно. 100 годишната статистика на цените на имотите в САЩ изчистена от инфлацията показва, че имотите са поскъпвали средно само с темпа на инфлацията.

 

Inflation-Adjusted+U.S.+Home+Prices+Sinc

 

Зад средно статистическите данни обаче се крият огромни локални разлики. Не е случайно, че всички които инвестират в недвижими имоти постоянно повтарят трите най-важни неща на тази индустрия локацията, локацията и пак локацията.

 

За да може цената на един имот да се покачи дългосрочно над инфлацията, трябва да се намира в район където няма физическа възможност да се строят повече жилища и към този район да има постоянно увеличаващ се интерес, поради неговата уникалност. Такива райони са обикновенно центровете на големите мегаполиси с постоянно увеличаващо се население или някои уникални туристически дестинации, към които има постоянно увеличаващ се интерес.

 

Ключовото в случая е да има интерес към района, но успоредно с това и дефицит на терени за ново строителство! Населението на София например постоянно се увеличава, но в крайните квартали има достатъчно свободни терени за ново строителство. Там дългосрочно няма шанс цените на имотите да се покачат повече от инфлацията, защото строителите на нови жилища ще могат да отговорят с де факто неограничено предлагане на пазара.

 

Не се съмнявам, че това което си написал е вярно, но не и за BG, в частност София, в последните 25-26 години 

 

За покупка чрез заем не мога да кажа, но за стойността на имот в София и неговото изплащане чрез дългосрочен наем, твърдя, че един апартамент в София напълно се изплаща за период от 10-15-20 години.

Зависи в кой период е купен. Колкото по-рано е купен, толкова по-бързо се изплаща.

 

Да си представим, че това се случва днес

Най-смотаните апартаменти - едностаен, панел, Обеля-2

Цена 30000 Евро

Наем 150 х 12 = 1500 х 20 = 30000

 

Нарочно не давам примери за минали периоди, тъй като те ще са още по-категорични т.е. периода на изплащане е по-къс.

 

Може ли да се спечели от поскъпване на имота.

Категорично ДА (Не забравяме, че говорим за София)

През целия период на свободен пазар цените са растели, с изключение на 2-3 години след балона около 2004-2005.

Това ще продължи да се случва:

Ние просто сме обречени на интеграция в EU, въпреки нашето "инатене", свещена тъпотия, мързел, политици и т.н.. (Та виж къде беше Гърция преди 20-25 години - Кореком до Кореком в сравнение с нас и какво е сравнението днес. Ние дори сме по-добре в някои отношения) Та тази интеграция, и куп други дадености и закономерности (климат, храна, ниски цени на стоки и услуги, непрекъснат приток на хора от провинцията, ...) обуславят категоричното пълзене на цените  на имотите в София нагоре.

 

Според мен и анализът ти за новото строителство, което ще "похлупи" панелките в крайните квартали също не е вярно.

Само два аргумента:

- Новото строителство е точно толкова некачествено, колкото старите панелки. (Надявам се, че няма нужда от примери  :) )

- Колкото и да откраднат, все ще останат 30-40% от EU парите за саниране. Не че панелките ще се санират качествено, но ще им се направи минимално "реанимиране", което от една страна все пак ще ги подобри, макар и минимално и от друга страна общественото мнение ще бъде "облъчено".

Връзка към мнение

Topfly - кауза пердута човече. Опитвала съм го, не става. Не се фрустрирай излишно. :) 

 

 



 

Може ли да се спечели от поскъпване на имота.

Категорично ДА (Не забравяме, че говорим за София)

През целия период на свободен пазар цените са растели, с изключение на 2-3 години след балона около 2004-2005.

Това ще продължи да се случва:

Ние просто сме обречени на интеграция в EU, въпреки нашето "инатене", свещена тъпотия, мързел, политици и т.н.. (Та виж къде беше Гърция преди 20-25 години - Кореком до Кореком в сравнение с нас и какво е сравнението днес. Ние дори сме по-добре в някои отношения) Та тази интеграция, и куп други дадености и закономерности (климат, храна, ниски цени на стоки и услуги, непрекъснат приток на хора от провинцията, ...) обуславят категоричното пълзене на цените  на имотите в София нагоре.

 

  :rolleyes:  Up-up-and away....

 

Ven62 - ти имаш апартамент, имаш и един друг за децата ти. Един ден твоите деца ще се върнат ли да ги ползват тия двата апартамента или и те ще ги дават под наем на някой от навалицата прииждащи в София? Колко от познатите ти живеят в собствени жилище в София? Колко от познатите ти имат и допълнителни жилища за даване под наем? На колко от познатите им децата са в чужбина?

Процента на собствени жилища в Бг е огромен, сравнено с където и да било. София е пълна с тристайни апартаменти с по еди възрастен обитател. Какво правим като починат соц бейбибумърите? Провинцията се поизпразни вече, бежанците са само транзит...

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Topfly - кауза пердута човече. Опитвала съм го, не става. Не се фрустрирай излишно. :)

 

 

  :rolleyes:  Up-up-and away....

 

Ven62 - ти имаш апартамент, имаш и един друг за децата ти. Един ден твоите деца ще се върнат ли да ги ползват тия двата апартамента или и те ще ги дават под наем на някой от навалицата прииждащи в София? Колко от познатите ти живеят в собствени жилище в София? Колко от познатите ти имат и допълнителни жилища за даване под наем? На колко от познатите им децата са в чужбина?

Процента на собствени жилища в Бг е огромен, сравнено с където и да било. София е пълна с тристайни апартаменти с по еди възрастен обитател. Какво правим като починат соц бейбибумърите? Провинцията се поизпразни вече, бежанците са само транзит...

 

Малко не те разбрах!

Не знам дали ще се върнат - не ми се ще и да го пиша, но една част от тялото ми казва - да, друга (най-високата) отговаря - категорично не.

За моите познати - имам всякакви. Имам колеги, които живеят под наем и се държат така, сякаш са за 2-3 месеца тук, и така 10-15 години.

Имам такива дето се гъчкат с майки и бащи и в същото време не се опитват да управляват апартаментите си в провинцията, така че да променят ситуацията.

Имам позната, която живя със семейството си при дядо си, само и само да гепи апартамента т.е. да и го прехвърли на нея.

...

Ако мнението ти е различно от моето - ОК

Да обсъдим аргументите ти.

Ще ми е интересно да видя примери при които човек е загубил от инвестиция в имот в София през последните 25 години.

(Пак правя уговорката - без заем от банка - просто не съм наясно с подробностите)

 

p.s.

Провинцията не се е изчерпила. (2 към 5 в полза на провинцията)

Да погледнем европейските държави.

Изключения разбира се има - най-вече Германия.

Но повечето са с огромна по население столица, която непрекъснато расте. Гърция, Унгария, Франция, Австрия.

Ти от кои мислиш, че сме и ще бъдем!?

За мен отговора е ясен т.е въпроса е риторичен. Кое точно ще предложи качество на живот = на това в София или по-високо в провинцията.

Да не ме разбереш криво (някакъв екзалтиран фен на жълти павета) - просто това са фактите.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

ven62 - за да сме наясно, твоята теза е, че 30-40 годишна панелка в София за 30 000 евро ще се изплати за 20 години и ще стрва 40 000 след като се е изплатила? Така ли е за да зам дали правилно разбирам тезата ти?

Връзка към мнение

ven62 - за да сме наясно, твоята теза е, че 30-40 годишна панелка в София за 30 000 евро ще се изплати за 20 години и ще стрва 40 000 след като се е изплатила? Така ли е за да зам дали правилно разбирам тезата ти?

 

Не знам колко ще струва. Твърдя, че ще се е изплатила, че ще съществува и че ще има остатъчна стойност. Най-вероятно тази стойност ще е по-висока от 30000. Това показва развитието на пазара през последните 25 години, а мисля, че той все още не се е развил и нормализирал.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не се съмнявам, че това което си написал е вярно, но не и за BG, в частност София, в последните 25-26 години 

 

За покупка чрез заем не мога да кажа, но за стойността на имот в София и неговото изплащане чрез дългосрочен наем, твърдя, че един апартамент в София напълно се изплаща за период от 10-15-20 години.

Зависи в кой период е купен. Колкото по-рано е купен, толкова по-бързо се изплаща.

 

Да си представим, че това се случва днес

Най-смотаните апартаменти - едностаен, панел, Обеля-2

Цена 30000 Евро

Наем 150 х 12 = 1500 х 20 = 30000

 

Нарочно не давам примери за минали периоди, тъй като те ще са още по-категорични т.е. периода на изплащане е по-къс.

 

Може ли да се спечели от поскъпване на имота.

Категорично ДА (Не забравяме, че говорим за София)

През целия период на свободен пазар цените са растели, с изключение на 2-3 години след балона около 2004-2005.

Това ще продължи да се случва:

Ние просто сме обречени на интеграция в EU, въпреки нашето "инатене", свещена тъпотия, мързел, политици и т.н.. (Та виж къде беше Гърция преди 20-25 години - Кореком до Кореком в сравнение с нас и какво е сравнението днес. Ние дори сме по-добре в някои отношения) Та тази интеграция, и куп други дадености и закономерности (климат, храна, ниски цени на стоки и услуги, непрекъснат приток на хора от провинцията, ...) обуславят категоричното пълзене на цените  на имотите в София нагоре.

 

Според мен и анализът ти за новото строителство, което ще "похлупи" панелките в крайните квартали също не е вярно.

Само два аргумента:

- Новото строителство е точно толкова некачествено, колкото старите панелки. (Надявам се, че няма нужда от примери  :) )

- Колкото и да откраднат, все ще останат 30-40% от EU парите за саниране. Не че панелките ще се санират качествено, но ще им се направи минимално "реанимиране", което от една страна все пак ще ги подобри, макар и минимално и от друга страна общественото мнение ще бъде "облъчено".

 

Голяма грешка правиш, като си мислиш, че трендът от миналото ще продължи и в бъдеще! Новото строителство само тогава може да регулира пазара, ако цените на старото строителство са на ниво, близко до цените на новото строителство.

 

90-те години, заради срива в икономиката, цените на имотите бяха паднали на екстремно ниски нива, при които не си струваше да строиш нови сгради. Когато икономиката се стабилизира и тръгна една голяма миграция към София, изведнъж се получи дефицит на жилища, но този дефицит не можеше да се запълни с ново строителство, дори и в крайните квартали, поради ниските цени. Това е и причината да се получи повсеместен бум при цените на имотите.

 

От графиката на цените на имотите в САЩ се вижда, че и там е имало два периода, когато всички имоти са се качвали много над инфлацията. Веднъж след Втората Световна Война и веднъж при кредитния бум от началото на 21-век. И двата бума обаче са краткосрочни и не променят общата тенденция, че средностатичтически и дългосрочно цените на имотите не поскъпват с повече от инфлацията. (Поскъпването на имота с темпа на инфлацията не е печелене, въпреки че много хора го преживяват като такова!)

 

Inflation-Adjusted+U.S.+Home+Prices+Sinc

 

Що се отнася до Гърция, препоръчвам ти да погледнеш сегашните цени, а не цените от времето, когато изкуствено надуваха икономиката на Гърция с кредити. Ето ти пример за едно хубаво апартаментче в Солун, което струва 50 000 евро или 625 евро на квадратен метър цък  Ето ти и друг апартамент за 35 000 евро или 467 евро на квадратен метър цък

И двата апартамента са видимо в доста по добро състояние от средностатистическата панелка в България ;)

 

Голяма грешка правиш, като сравняваш новото и старото строителство само по качество! Пазарът се движи основно от търсенето и предлагането! Ако в дадена локация има достъчно много свободни терени за строителство, новото строителство рано или късно ще натисне цените до нивата където се връзват разходите за строителство. Този процес естествено не е много бърз и може да отнеме и 5-6 години...

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.