Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

преди 12 минути , tch каза:

Добре, не оборот, ами "нетен банков доход". С други думи постъпленията на банката за дадена година :)

И коя е с 30%? Струва си да се знае, защото нейните клиенти трябва да са най-големите балъци да плащат силно надценени услуги.

За мен по-интересни са сравненията между "приходи от лихви" и "приходи от такси и комисионни". Когато второто е повече не е добре.

преди 3 минути , bad kid каза:

Интересно банките с минусовите печалби как продължават да работят...

Имат резерви.

Връзка към мнение
преди 18 минути , Гост каза:

И коя е с 30%? Струва си да се знае, защото нейните клиенти трябва да са най-големите балъци да плащат силно надценени услуги.

 

В тези години на висок урожай, банките под 30% са по-скоро изключение :)

Уникредит например, Нетна печалба/Брутен оперативен доход 40.8%

https://www.unicreditbulbank.bg/media/filer_public/2f/cc/2fcc751e-d671-4821-aa17-dd1b9114160b/annual_report_2016_bg_bookcovers_final.pdf

преди 24 минути , bad kid каза:

Интересно банките с минусовите печалби как продължават да работят...

Фирми като "Тесла" никога от създаването си не са били на печалба например.

Връзка към мнение

 

преди 36 минути , bad kid каза:

Интересно банките с минусовите печалби как продължават да работят...

преди 13 минути , tch каза:

Фирми като "Тесла" никога от създаването си не са били на печалба например.


То и  "Люкойл Нефтохим Бургас" с приходи от около 60млрд. за последните десетина години, от 2007-ма насам са все "на загуба", която възлиза общо на над милиард и половина лв. :biggrin: 
Счетоводни и други трикове за избягване на данъци ... :unsure:

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 3 часа, Георги каза:

Между другото, не съм съвсем убеден, че всички български Мастъркард минават през доларов сетълмент, а Виза всички са в евро. Мисля си, че си зависи от банка до банка, но при всички случаи не е зле да се пита. 

Разбира се. Например Маестро картите на ДСК минават през евро (лично проверено), като 99.9% съм сигурен, че и Мастъркардите им са така.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, iliana_t каза:

3. Ако платя всичко на 19-то число, какво ще се случи? Губя ли нещо? Ще ми изтеглят ли въпреки всичко минималната сума от разплащателната?

Защо ще плащаш на 19то число ? Безлихвеният период ти е до 5то.

Връзка към мнение
преди 6 часа, Георги каза:

Между другото, не съм съвсем убеден, че всички български Мастъркард минават през доларов сетълмент, а Виза всички са в евро. Мисля си, че си зависи от банка до банка, но при всички случаи не е зле да се пита. 

Аз не знам за друга банка освен ПИБ, при която да минават през USD.

Връзка към мнение
преди 13 часа, macf1an каза:

Защо ще плащаш на 19то число ? Безлихвеният период ти е до 5то.

Много се обърквам от всички тези дати за падежи, минилани суми, периоди всякакви и не знам си още какво. Мислех си, че 20-то число е момента на зануляване и ако погася преди това, всичко ще е точно. Но ти сега ме хвърли пак в размисли :) 

Искам да си определя една и съща дата на месеца, когато да си погасявам цялото задължение наведнъж, но в същото време да не ми начисляват лихви и други щуротии.

Понеже картата е нова и до скоро не беше ползвана, още не съм получавала извлечение.

Връзка към мнение
преди 17 часа, iliana_t каза:

3. Ако платя всичко на 19-то число, какво ще се случи? Губя ли нещо? Ще ми изтеглят ли въпреки всичко минималната сума от разплащателната?

 

Ако падежното число ти е 20ти, означава че ще се отчетат трансакциите до 20ти и ще имаш срок до 5ти да внесеш поне минималната сума за револвиране (или пълно погасяване). Гратисен период до 45 дни означава следното - примерно правиш разход на 21ви януари, той се отчита в извлечението на падежно число 20ти февруари и имаш срок да го погасиш до 5ти март. Ако до 5ти март върнеш напълно на банката изхарчените с картата пари от 21.01 до 20.02, не дължиш лихва за тях.

Автоматичното покриване на минималната сума за револвиране се случва на последния възможен за целта ден - обикновено на 5ти. Ако ти преди 5ти върнеш цялото задължение, няма да има нужда от автоматичната операция.

Редактирано от 45#2
Връзка към мнение

А защо датата вече се появи в червено? Нали сумата е 0 ?!  Това нормално ли е?

 

Снимано вчера - 06.02.

1.jpg.b92a897981f1cfd1229ec1ba2dfb89af.jpg

 

Снимано днес - 07.02.

2.jpg.827787f9809f7a84e38c614ff8dcf7e0.jpg

 

Връзка към мнение
преди 1 минута , iliana_t каза:

А защо датата вече се появи в червено? Нали сумата е 0 ?!  Това нормално ли е?

 

Снимано вчера - 06.02.

1.jpg.b92a897981f1cfd1229ec1ba2dfb89af.jpg

 

Снимано днес - 07.02.

2.jpg.827787f9809f7a84e38c614ff8dcf7e0.jpg

 

Няма повод за безпокойство, стандартно така се показва, когато мине датата за погасяване.

Връзка към мнение
На 1/29/2018 в 17:26, AlexandraKo каза:

 

Това  е за плащане в интернет

 

Проверено обстойно в Пиреус, таксата се оказа не за плащането на услуга/стока през интернет, а за известието с тази динамична парола.

Т.е. ако се откажеш от СМС (може безплатен мейл) за транзакциите едната такса отпада. Ако се откажеш от новата им услуга за сигурност и другата такса няма да ти начисляват.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Шубето е голям страх :lol:

 

Много благодаря! Всичко е наред вече. Изясниха ми се нещата. Не е сложно, но като е за първи път и малко се притесних.

Виртуална биричка за всички помогнали :drinks:

Връзка към мнение
преди 2 часа, cck каза:

Проверено обстойно в Пиреус, таксата се оказа не за плащането на услуга/стока през интернет, а за известието с тази динамична парола.

Т.е. ако се откажеш от СМС (може безплатен мейл) за транзакциите едната такса отпада. Ако се откажеш от новата им услуга за сигурност и другата такса няма да ти начисляват.

Да бе, да, ама нали помниш, че в една година два пъти ми точиха картата. И оня ден една приятелка, на ръководна длъжност в Пиреос, ми обясни колко много карти на банката бил хакнати, та по този повод се въвежда това.

Та, нали се сещаш, че , ако откажа въпросната защита, на следващото източване, ще си плащам сама.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Мастъркард на Уникредит в каква валута е най- изгодно да се извади за евентуално ползване в чужбина ( дано не се стига дотам ) или колкото да се активира застраховката ? В момента имат промоция без такси първите 2 годинини и послед по 25 следващите 2  и след това закриване :) 

Връзка към мнение
преди 7 часа, AlexandraKo каза:

Та, нали се сещаш, че , ако откажа въпросната защита, на следващото източване, ще си плащам сама.

Това не е защита срещу източване, а платено известие при такова :)

Ти плащаш, а те ти съобщават по същия ред, ако са ти източили картата. Да, има едно ниво на допълнителна защита, но ако и то е хакнато [независимо как] тогава нямаш никакъв иск срещу банката, че не си ти. Имаше подобен случай, описван във форума - банката не признаваше оплакването, защото е била използвана 3D паролата. Т.е. ако си представим, че технологията е реализирана чрез СМС и чрез него получаваш код за всяко плащане, то подаването на този код еднозначно гарантира на банката, че това си ти и нямаш повече претенции.

Т.е. въвеждането на подобни защити е от полза най-вече за институцията и не би следвало да ти се продава.

 

преди 7 часа, AlexandraKo каза:

ми обясни колко много карти на банката бил хакнати, та по този повод се въвежда това.

Именно, връзват гащите с риска, като изнасят финансовото обезпечаване на услугата към клиента.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте ;)Пощенска банка имат ли опцията  3d сигурност на карти,че пробвах да пазарувам от онлайн магазин и накрая  все ми иска някаква 3д парола,а пък в сайта на пощенска нищо не намирам за 3d secure verification.

Връзка към мнение
На 6.02.2018 г. в 22:09, Ilian359 каза:

Аз не знам за друга банка освен ПИБ, при която да минават през USD.

Интернешнъл асет банк минават и през двете валути.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
преди 7 минути , Vyara каза:

Коя банка към момента предлага най-изгодни условия по стандарта разплащателна сметка с карта към нея?

Няма еднозначен отговор, защото крайната цена зависи от това какви плащания и преводи ще извършвате 

Връзка към мнение

Предполагам, че е така, но все пак има основни критерии, които могат да бъдат сравнявани. Например такса обслужване на сметка, има ли такса за теглене от банкомат, има ли такса за плащане на пос и т.н. Питам за личния ви опит и впечатления.

Връзка към мнение

"Модула" на Уникредит - таксата е между 3 и 4 лева, но в нея влизат 3 безплатни междубанкови превода месечно. Тегленето от банкомати на Уникредит в България и Европа (където ги има) е безплатно. Могат да се извадят безплатно до 8 карти на една сметка.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 часа, Vyara каза:

Предполагам, че е така, но все пак има основни критерии, които могат да бъдат сравнявани. Например такса обслужване на сметка, има ли такса за теглене от банкомат, има ли такса за плащане на пос и т.н. Питам за личния ви опит и впечатления.

Райфайзен 2.60 за пакет на месец (при превод на заплата) и 2.90 без превод. 

 

Неограничено теглене от техни банкомати, безплатни смс и имейл известия при ползване на картата, неограничени безплатни вътрешнобанкови преводи и безплатна дебитна карта към сметката. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наскоро реших да си пусна, Bank on mobile на малоумната ми дебитна карта Visa electron от Сосиете - служебна ми е :(  , за да си следя нещата по-удобно и лесно. И какво да видя в същото това Bank on mobile - такса 4,20 лв обслужване Bank on mobile :) Веднага им звъннах и питах каква е тази безумна такса - " Да господине, винаги я е имало" . С тази разлика, че когато ми дадоха картата преди 3 години я нямаше, "понеже била с преференциални условия за първата година" . Страшно безумие е тази карта и банка, за плащане на POS в чужбина от 50 ст, да не говорим, жалка работа :)

Capture+_2018-03-07-01-21-08-1.png

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

4.2 са за цяла година, така че не ми се струва чак толкова много. Иначе ако искаш плащане от ПОС в чужбина с тая банка трябва да имаш КК, там е безплатно, е месечните такси вече са по-високи в този случай :lol:

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.