Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

Преди 1 час, funny каза:

А моля да не забравяме и ОББ :)

Ей, скъсва ми нервите тази банка. И в момента незнайно защо едната ми карта е блокирана ( не за първи път) и телефона им за работа с клиенти ( както винаги в извънработно време) е непрекъснато на изчакване.

Да не говорим, че от мобилното приложение не мога да си погася вноската по карта издадена от ОББ през сметка в ОББ в събота и неделя. Приема операцията, ама ще я извърши в работно време.:angry:

И аз като цяло съм доволен от ОББ. Особено след като премахнаха изцяло изискването за сертификат (и покрай него ужасяващия браузър Internet exploDer или стара версия на Mozilla Firefox).

От 01.01.2018 вече може да имате активни операции на какъвто и да е браузър и ОС, като удостоверявавеното става с мобилно приложение като токен - U-code mobile.

Предния уикенд имаха профилактика заради сливането на двете банки и почти нищо не работеше - но по телефона помагаха без проблеми.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, tch каза:

Не знам, аз съм учил в езикова гимназия и за това не го приемам за голяма филисофия, освен ако не е китайски или скандинавски или сходен труден език. А и в никоя развита държава човек със средно образование и (да речем) немски език няма да получава 30-50% повече от човек с висше образование и без език.

А и език, ако не е много труден се учи до ниво B2/C1 за около година, ако се занимаваш основно с това.

А бе аз език знам как се учи и точно затова смятам, че си доста далеч от истината. От учене до научаване разликата е колкото между суахили и санскрит. Ама за не разпознаваме банковата тема.

Връзка към мнение

Според мой клиент, банков служител на средно ниво, колкото по-голяма е една банка, толкова повече връзкари има :) Затова според него в по-малките банки може да получиш по-добро обслужване. 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

 Здравейте магеланци

ДСК упорито отказва да ми увеличи кредитния лимит на картата от 1000 лв , та питам аз , дали ако харча от надвнесена сума се начислява cash-back ?

Благодаря Ви

Връзка към мнение
преди 30 минути , rayden каза:

 Здравейте магеланци

ДСК упорито отказва да ми увеличи кредитния лимит на картата от 1000 лв , та питам аз , дали ако харча от надвнесена сума се начислява cash-back ?

Благодаря Ви

Според мен двете неща нямат общо. Харчиш - получаваш cash back! После нали така или иначе ще им ги възстановиш. Те са ок. :-)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Получено днес:

 

"Уважаеми клиенти,

 

Бихме искали да Ви напомним, че считано от 30.01.2018г., влизат в сила промени в Тарифата за такси и комисиони на Банка Пиреос България АД, с които можете да се запознаете тук.

Обръщаме внимание, че се въвеждат следните основни промени, касаещи кредитните карти:

 

  •          Такса за sms известие за транзакции, извършени с кредитни карти – 0,12 лв.
  •          Такса за извършване на покупка на стоки и услуги в интернет – 0,15 лв.

 

Необходимостта от въвеждане на таксите е продиктувана от направените  от Банка Пиреос България АД сериозни инвестиции в предлаганите картови продукти и услуги, с цел повишаване на сигурността на плащанията. Издаваните от Банката кредитни карти предлагат последно поколение чип технология, денонощен мониторинг, 3D защита на транзакциите и др. Въвеждаме услугата „3D Сигурни плащания в интернет“, чрез т.нар. динамичен 3D код. По време на онлайн покупка ще получавате от Банката еднократен код на мобилен телефон, който можете да използвате за конкретното плащане. Вече няма да е необходимо да помните допълнителна парола, както и предварителна регистрация за услугата „3D Сигурни плащания в интернет“. В тази връзка нашият съвет е да проверите дали мобилният номер за контакт, който сте предоставили на Банката, е актуален.

 

За повече информация и съдействие, на Ваше разположение е денонощен Център за контакт с клиенти на Банка Пиреос България, на номер 0 700 12 002.

 

С уважение,

Екипът на Банка Пиреос"

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Шок 2
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 57 минути , AlexandraKo каза:

Получено днес:

 

"Уважаеми клиенти,

 

Бихме искали да Ви напомним, че считано от 30.01.2018г., влизат в сила промени в Тарифата за такси и комисиони на Банка Пиреос България АД, с които можете да се запознаете тук.

Обръщаме внимание, че се въвеждат следните основни промени, касаещи кредитните карти:

 

  •          Такса за sms известие за транзакции, извършени с кредитни карти – 0,12 лв.
  •          Такса за извършване на покупка на стоки и услуги в интернет – 0,15 лв.

 

Необходимостта от въвеждане на таксите е продиктувана от направените  от Банка Пиреос България АД сериозни инвестиции в предлаганите картови продукти и услуги, с цел повишаване на сигурността на плащанията. Издаваните от Банката кредитни карти предлагат последно поколение чип технология, денонощен мониторинг, 3D защита на транзакциите и др. Въвеждаме услугата „3D Сигурни плащания в интернет“, чрез т.нар. динамичен 3D код. По време на онлайн покупка ще получавате от Банката еднократен код на мобилен телефон, който можете да използвате за конкретното плащане. Вече няма да е необходимо да помните допълнителна парола, както и предварителна регистрация за услугата „3D Сигурни плащания в интернет“. В тази връзка нашият съвет е да проверите дали мобилният номер за контакт, който сте предоставили на Банката, е актуален.

 

За повече информация и съдействие, на Ваше разположение е денонощен Център за контакт с клиенти на Банка Пиреос България, на номер 0 700 12 002.

 

С уважение,

Екипът на Банка Пиреос"

 

Колко са смешни, всички други предлагат "последно поколение чип технология, денонощен мониторинг, 3D защита, при това с динамичен код (за последното се сещам за Райфайзен, не знам другите дали са с динамичен или с парола, ЦКБ е с парола), но малцина таксуват за тия неща. 0.15 лв. е скандална такса за плащания. 

 

Ако имаш 100 трансакции тоя месец, това означава 15 лева на месец да им кихаш. Аз, например, както си плащам едва ли не кафето с карта, ще фалирам покрай тях. Освен това - кешбекът къде отива при такава такса? 

 

За УниКредит знам, че таксува само плащания в чужбина. Другите банки как са? Рай и ЦКБ не таксуват нито едното, нито другото, за тях знам. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това  е за плащане в интернет.

 

"Покупка на стоки и услуги

 

чрез физически ПОС терминал

Без такса

 

чрез ePay bg

0,50 лв.

 

в интернет

0,15 лв."

 

Всичките са един дол дренки, ами, няма как - налага се да ги ползваме.:(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Това  е за плащане в интернет.

 

"Покупка на стоки и услуги

 

чрез физически ПОС терминал

Без такса

 

чрез ePay bg

0,50 лв.

 

в интернет

0,15 лв."

 

Всичките са един дол дренки, ами, няма как - налага се да ги ползваме.:(

Прекрасно, но това не ги оправдава по никакъв начин за това безочие. Толкова години се борихме да паднат тия такси, законодателства се вкарват и накрая те почват лека полека да ги връщат. 

 

Аз съм на принципа - щом една банка може да си позволи да ти праща неограничени смс-и и имейли безплатно за всяка трансакция (в случая Рай ми праща смс и имейл, а ЦКБ само имейл), значи и другите могат, просто не желаят. 

Връзка към мнение
преди 4 минути , Loverboy каза:

Аз съм на принципа - щом една банка може да си позволи да ти праща неограничени смс-и и имейли безплатно за всяка трансакция (в случая Рай ми праща смс и имейл, а ЦКБ само имейл), значи и другите могат, просто не желаят. 

Може пък да си ги "взема" от тия, които връщат кредити :)

Връзка към мнение
преди 4 минути , Loverboy каза:

Прекрасно, но това не ги оправдава по никакъв начин за това безочие. Толкова години се борихме да паднат тия такси, законодателства се вкарват и накрая те почват лека полека да ги връщат. 

 

Аз съм на принципа - щом една банка може да си позволи да ти праща неограничени смс-и и имейли безплатно за всяка трансакция (в случая Рай ми праща смс и имейл, а ЦКБ само имейл), значи и другите могат, просто не желаят. 

Напълно съм съгласна с теб.

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Това  е за плащане в интернет.

 

"Покупка на стоки и услуги

 

чрез ePay bg

0,50 лв.

 

в интернет

0,15 лв.":(

:blackeye: Егати... 

преди 15 минути , Loverboy каза:

Прекрасно, но това не ги оправдава по никакъв начин за това безочие. Толкова години се борихме да паднат тия такси, законодателства се вкарват и накрая те почват лека полека да ги връщат.

Съвършено безочие. 

Връзка към мнение
преди 10 минути , Гост каза:

:blackeye: Егати... 

Съвършено безочие. 

Нагло е не само заради тия такси. Нагло е, защото преди време почнаха да слагат такси на сметките, правейки ги "разплащателни". Така направиха дебитната карта "безплатна" - като имаш някаква такса от 0.20-0.50 лв./месец. После картелно се разбраха и вдигнаха таксите на 1 лв. Изчакаха още малко и ги вдигнаха на 1.50-70. В момента са по 2-2.80. 

 

Ние мълчахме и плащахме таксата за сметката, защото "дебитната карта е удобство, не търсиш ресто, приема се навсякъде, по цял свят, не носиш кеш, бла, бла". Дори тогава имаше такси по 0.20 на трансакция. Постепенно те паднаха, с идването на безконтактното плащане. Пак казвам - плащахме, защото имаше value. 

 

Сега - не само, че таксуват ТЪРГОВЕЦА 2-3-4-5-7% за плащане на POS терминал, не само си взимат "ТАКСА ПРЕВАЛУТИРАНЕ" (пак любимата ми Райфайзен), не само те таксуват и ТЕБ на месец по 2.80 и се опитват да те СТИМУЛИРАТ да плащаш дори кафето си с карта (реална реклама), но ще искат и по 0.15 лв на трансакция в България (тази банка) и 0.50 (!!!!!!) за плащане в чужбина с Уникредит?! Извинявайте, но това е върховна наглост. 

 

А аргументите, че са "инвестирали" в система 3D Secure, разработена от VISA и Mastercard (не от банки), и са вложили средства да ти пращат смс-и, дори не искам да ги анализирам. 

Редактирано от Loverboy
  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Таксите не са паднали, а са се преместили. Ако клиентът (си мисли, че) не плаща такса, това все пак се случва като банката товари търговеца с такса от 2%, а той на свой ред калкулира това в сумата на крайния ... пациент. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 минути , Zaro каза:

Таксите не са паднали, а са се преместили. Ако клиентът (си мисли, че) не плаща такса, това все пак се случва като банката товари търговеца с такса от 2%, а той на свой ред калкулира това в сумата на крайния ... пациент. 

То е малко омагьосан кръг: 

 

Банката таксува търговеца и той вдига цената на продукта. Клиентът плаща по-високата цена, защото иска да плаща с карта. Ако решиш да плащаш само кеш и да се откажеш от банките пак получаваш "по-високата" цена. 

 

Най-интересно ми е как търговците се оплакват, че трябва да вдигнат цената заради плащащите с карти,  но след като са я вдигнали... НЕ СЪМ ГИ ЧУЛ ДА СЕ ОПЛАКВАТ, че плащащите кеш (80%) също плащат по-високата цена. От това не се оплакват, но от POS терминала да. Селска история. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Loverboy каза:

То е малко омагьосан кръг: 

 

Банката таксува търговеца и той вдига цената на продукта. Клиентът плаща по-високата цена, защото иска да плаща с карта. Ако решиш да плащаш само кеш и да се откажеш от банките пак получаваш "по-високата" цена. 

 

Най-интересно ми е как търговците се оплакват, че трябва да вдигнат цената заради плащащите с карти,  но след като са я вдигнали... НЕ СЪМ ГИ ЧУЛ ДА СЕ ОПЛАКВАТ, че плащащите кеш (80%) също плащат по-високата цена. От това не се оплакват, но от POS терминала да. Селска история. 

Затова някъде има такса за плащане с карта. А и в крайна сметка защо не. Ако някой иска да ползва удобството, той да си плати за това. Защо, ако продукт струва Х лева, търговецът трябва да получи Х лв. - 2%, само защото клиентът иска да ползва удобството на картата?

 

Не мисля, че всички търговци я калкулират, така че "селска история" е по-точно определение за банките. С привидна липса на такси, те стимулират купувачите да ползват карти при плащане, в резултат на което тежестта се прехвърля или върху търговеца, или върху крайния клиент. И в двата случая печели само и единствено банката.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Извинявам се за безумните въпроси! Със сигурност за повечето от вас това са елементарни неща, но първите стъпки винаги са притеснителни и не искам да се прецакам от незнание.

 

Извадих си КК Виза на ДСК (Галакси). Направих първите си две покупки на ПОС. Сега чакам да дойде периодът за погасяване на задълженията. По договор за месечна падежна дата се определя всяко 20-то число на месеца. Служителката в банката ми каза, че е отметнала в настройките им минималната сума за револвиране да ми се тегли директно от разплащателната сметка (и тя е в ДСК). Та в този ред на мисли:

 

1. Трябва ли да чакам да ми изтеглят минималната сума за револвиране и после да си погася останалата част от сумата?

2. Добър вариант ли е това с автоматичното изтегляне на минимума от разплащателната или по-добре всичко с една транзакция да си погася?

3. Ако платя всичко на 19-то число, какво ще се случи? Губя ли нещо? Ще ми изтеглят ли въпреки всичко минималната сума от разплащателната?

 

Връзка към мнение

Имам точно такава карта на точно тази банка.

1. Не. Можеш да си внасяш когато си искаш и колкото си искаш, и над лимита също.

2. Ако имаш парите, не виждам причина да чакаш те да ти изтеглят минимума и тогава да внасяш останалото. Аз си внасям на куп всичко, понякога преди още да получа смс-а с минимума.

3. Нищо не губиш. Няма да ти изтеглят минимална сума, защото ти няма да им дължиш нищо, върху което да определят минимална сума.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , iliana_t каза:

Извинявам се за безумните въпроси! Със сигурност за повечето от вас това са елементарни неща, но първите стъпки винаги са притеснителни и не искам да се прецакам от незнание.

 

Извадих си КК Виза на ДСК (Галакси). Направих първите си две покупки на ПОС. Сега чакам да дойде периодът за погасяване на задълженията. По договор за месечна падежна дата се определя всяко 20-то число на месеца. Служителката в банката ми каза, че е отметнала в настройките им минималната сума за револвиране да ми се тегли директно от разплащателната сметка (и тя е в ДСК). Та в този ред на мисли:

 

1. Трябва ли да чакам да ми изтеглят минималната сума за револвиране и после да си погася останалата част от сумата?

2. Добър вариант ли е това с автоматичното изтегляне на минимума от разплащателната или по-добре всичко с една транзакция да си погася?

3. Ако платя всичко на 19-то число, какво ще се случи? Губя ли нещо? Ще ми изтеглят ли въпреки всичко минималната сума от разплащателната?

 

Най-добрият начин, ако разбира се ти е възможен , е да направиш автоматично пълно погасяване на изразходваната сума.

Погледни си и договора, защото в повечето случай ако погасиш само минималната вноска , или частично някаква сума, се дължат лихви на цялата изразходена, без значение че си погасил част от нея вече .

 

Например харчиш 2000 лв но решаваш да внесеш 1000 на датата на падежа. Лихва ти тече по цялата сума от 2000 лв , а не само на 1000-та.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Между другото, не съм съвсем убеден, че всички български Мастъркард минават през доларов сетълмент, а Виза всички са в евро. Мисля си, че си зависи от банка до банка, но при всички случаи не е зле да се пита. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Doctor Who каза:

Печалба за 2017 г.  на българските банки. Данните са в хил. лв.

 

banki2017.png

Още по-интересно става ако печалбата се обърне в процент от оборота. При някой банки печалбата е над 30% от оборта им.

Връзка към мнение
преди 8 минути , tch каза:

Още по-интересно става ако печалбата се обърне в процент от оборота. При някой банки печалбата е над 30% от оборта им.

Какво разбираш под оборот на банка?

Връзка към мнение
преди 38 минути , Гост каза:

Какво разбираш под оборот на банка?

Добре, не оборот, ами "нетен банков доход". С други думи постъпленията на банката за дадена година :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.