Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

преди 30 минути , tch каза:

Пред всяка банка с български собственици ако се наредят хората на опашки да теглят ще фалира, но и в частта на ПР-а си прав.

Нещата са малко по сложни от това да се образува опашка пред банката. Временна ликвидна криза може да се създаде, но ако банката има добри активи и работи прозрачно винаги може да се финансира от пазара или държавата, централната банка и т.н.. Проблемът е когато имат лоши кредити, но срещу тези лоши не се слагат достатъчно провизии само защото кредитите все още се обслужват и т.н. Има доста счетоводни трикове с които банката може да излезе на печалба.

 

Официалната печалба на банките е доста слаб критерий за това да може да оцениш, до колко са финансово стабилни институциите. Някой път банка отчитаща загуба може да е много по стабилна институция от банка отчитаща печалба.

Връзка към мнение
На 12.10.2017 г. в 13:26, shnuky каза:

Същия номер та даже и 15 лева е таксата, която се плаща на сибанк за плащане на паспорт....в клона на полицията на мария луиза.....Докато има съгласни, таксите за всичко ще са така- на око и наред. така са развиващите се пазари от третия свят...

Тези дни ми направи впечатление, че при две бюджетни ведомства, които имаха и гише на банки вътре, имах възможност да платя с карта. Едното беше кварталното РПУ, където си подновявах паспорта и служителката извади устройството, като казах, че нямам кеш пари в себе си, а другото - за снабдяване със скици на имот. Напредват:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , Емика каза:

Тези дни ми направи впечатление, че при две бюджетни ведомства, които имаха и гише на банки вътре, имах възможност да платя с карта. Едното беше кварталното РПУ, където си подновявах паспорта и служителката извади устройството, като казах, че нямам кеш пари в себе си, а другото - за снабдяване със скици на имот. Напредват:)

До колкото знам навсякъде имат, друг е въпроса дали се зане от хората и дали е написано.

Аз последно като вадих лична карта в София тази година, по инерция щях да платя на входа, където си взимат комисион.

Вътре имат ПОС терминал, но самото плащане е уникално, май бях писал за него някъде. Плащах на 3-ма човека, (аз, жена ми и дъщеря ми), трябваше да се плати на 3 пъти, не може общо, след всяко плащане се пишеше в тефтери и се подписвах на 2-3 места...В началото казаха, че плащането ставало бавно и се зачудих както иска да кажат, но след това разбрах.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На мен последният път, когато си подновявах документите ми казаха, че може да се плати с карта, но само ако е на мое име. Преди 2 години става дума -_-

Връзка към мнение

Взех, че си направих втора сметка-депозит преди седмица към ПИБ, уж да не седят много пари на дебитната карта и когато трябва да си прехвърлям с вътрешен превод. Пробвах го и работеше, останах доволен.

Преди малко в 22:30 се пробвах да прехвърля, изписва ми,ч е превода е успешен, ама пари не минават в другата сметка. Пак пробвах, пак същото, дори не седят блокирани.

После влязох в отметката наредени документи и се появиха двата превода, като пише очаква обработка.

Някой може ли да ме осветли, каква обработка очаква превода?

Възможно ли е, да трябва да чакам до утре, когато банката работи за да се обработят и какво става в събота и неделя, ако това е така?

 

 

Връзка към мнение

Да, около 7 сутринта ще минат. В почивен ден вътрешнобанковите преводи също минават. По мои впечатления часовете, в които се изпълняват операции, са от 7 до 22.

Връзка към мнение
преди 38 минути , Ilian359 каза:

Да, около 7 сутринта ще минат. В почивен ден вътрешнобанковите преводи също минават. По мои впечатления часовете, в които се изпълняват операции, са от 7 до 22.

Това да не е някакъв майтап?

Вътрешнобанковите преводи (електронно) винаги са минавали моментално в другите банки, в които съм имал интернет банкиране. Да не говорим пък ако е между собствени сметки.

Аз бих сменил ПИБ на секундата, ако това е истина.

Връзка към мнение

 

преди 5 часа, Alexander каза:

Взех, че си направих втора сметка-депозит преди седмица към ПИБ, уж да не седят много пари на дебитната карта и когато трябва да си прехвърлям с вътрешен превод. Пробвах го и работеше, останах доволен.

Преди малко в 22:30 се пробвах да прехвърля, изписва ми,ч е превода е успешен, ама пари не минават в другата сметка. Пак пробвах, пак същото, дори не седят блокирани.

После влязох в отметката наредени документи и се появиха двата превода, като пише очаква обработка.

Някой може ли да ме осветли, каква обработка очаква превода?

Възможно ли е, да трябва да чакам до утре, когато банката работи за да се обработят и какво става в събота и неделя, ако това е така?

 

 

Често правя вътрешни преводи по собствени сметки в ПИБ (в извън работно време и събота и неделя) и до момента не е имало случай на секундата всичко да е отразено и в едната, и в другата сметка.

Честно казано нямам идея на какво може да се дължи проблемът ти.

 

Връзка към мнение

Има развитие, тъкмо проверих какво е станало и се оказа, че в 01:30 са били одобрени или само 3 часа е трябвало да отлежат.

 

Връзка към мнение
На 13.10.2017 г. в 21:20, Емика каза:

Тези дни ми направи впечатление, че при две бюджетни ведомства, които имаха и гише на банки вътре, имах възможност да платя с карта. Едното беше кварталното РПУ, където си подновявах паспорта и служителката извади устройството, като казах, че нямам кеш пари в себе си, а другото - за снабдяване със скици на имот. Напредват:)

Да, и аз щях да го напиша, вече не се иска да плащаш предварително паспорта по банковата сметка, става с карти.  В РПУ то го пишеше с ОГРОМНИ букви и отпред, и на вратата преди гишетата. Мен ме изненада много приятно, а и ни спести едно чакане на поредна опашка. 

Връзка към мнение

Подозирам, че от съображения за сигурност през нощта транзакциите са ограничени. Понякога нареждам преводи от фирмената ми сметка в ПИБ  късно вечер и чувам SMS-ите около 7 сутринта. При Уникредит е същото - заявката се приема, но салдото не помръдва до сутринта. А при ДСК дори не се отразяват картовите авторизации след 23:00ч., само наличността се променя.

Връзка към мнение

Даже доколкото си спомням като пуснаха  MyFibank преводи през нощта не бяха възможни, трябваше да почне работния ден...аз правя само през деня и минават веднага...

Връзка към мнение

По тази логика, би трябвало събота и неделя да не може да се прехвърлят пари и пак казвам, че говорим за мои сметки, където не се иска специални пароли и подписи..

За мен това е малоумно, но това е/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Това е една доста ПРОКлета банка. Преди години бяха принудили мой колега да си закрие сметките във всички други банки, за да му увеличат овърдрафта. Той го направи, защото му е по-удобно да работи с една банка. След няколко месеца го уведомиха, че за тях той не е надежден клиент и му прекратиха овърдрафта, преобразувайки го в обикновен кредит. Така той хем остана без оборотни пари, хем повечето други банки директно му отказваха обслужване, заради големия овърдрафт, видим в кредитния регистър.

Връзка към мнение

Преди няколко дни ни пристигна една италианска глобичка, която трябваше да се преведе по банков път. Нямаше друг начин на плащане . Та, в Уникредит - за 59 евро превод - 49 евро такси.  Ама това,като  го чух и изфирясах, май имаше и още +5 евро. Разбира се, не ги ползвахме, направихме комбинация приятел да ги внесе там, че имаше срок.

Какво да каже човек?

Оня ден, докато бях на опашката, на един човек, за да си изтегли от неговите пари, към 30 000 лева, му взеха 170 такса.

То всички разбраха ,де.:(

Редактирано от AlexandraKo
  • Шок 1
Връзка към мнение

Тези от Уникредит да се гръмнат, да изчезнат, да се изпарят направо! Избеснях! Днес трябваше да подновя регистрация на КЕП на клиент. Прочетох указанията и анулирах стария подпис. 10 мин се мъча да регистрирам новия, не издържах и се обадих на съпорта. Аааа, трябвало да изчакам 1 /един/ час и тогава.

В моята банка тази операция ми отне 30 сек.
И си представих как някъде на другия край на света или тук, седи човек, който разчита на мен за превод и чака през този час, и чака... и му е жизнено важно. Имала съм такива случаи, с на косъм да затворят чуждата банка...

Безумните им такси изобщо не искам да коментирам!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Преди няколко дни ни пристигна една италианска глобичка, която трябваше да се преведе по банков път. Нямаше друг начин на плащане . Та, в Уникредит - за 59 евро превод - 49 евро такси.  Ама това,като  го чух и изфирясах, май имаше и още +5 евро. Разбира се, не ги ползвахме, направихме комбинация приятел да ги внесе там, че имаше срок.

Какво да каже човек?

Оня ден, докато бях на опашката, на един човек, за да си изтегли от неговите пари, към 30 000 лева, му взеха 170 такса.

То всички разбраха ,де.:(

И в коя банка направи превода? Също и къде не вземат такса за теглене на 30000 лв., защото и на мен ми взеха в ДСК.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , slujitel каза:

И в коя банка направи превода? Също и къде не вземат такса за теглене на 30000 лв., защото и на мен ми взеха в ДСК.

Преведе ги приятел, който живее Италия, в  италианска банка.

Иначе, в Пиреос таксата за превод е по-малка, може би - наполовина. После разбрах.

Не зная къде не вземат за теглене, сигурно всички вземат, ама зная, че като получаваш превод от чужбина, пак ти вземат такса.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

преди 2 часа, bibi каза:

Днес ходих до ПИБ по други дела и ги питах очакват ли се и при тях такива извращения - нищо ме били чували за увеличение на тарифите.

Тогава от къде ще имат капитал да върнат държавната помощ

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, AlexandraKo каза:

Та, в Уникредит - за 59 евро превод - 49 евро такси.

Преди 2 години, когато трябваше да преведем $100 в Танзания като капаро за сафарито, от Уникредит искаха 55€ такса за превод на въпросните долари... Казах им, че са се побъркали! В ПИБ ги изпратих срещу 12€!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.