Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

Георги Матеев

Мисля, че единодушно можем да обявим Уникредит за най-НЕмагеланската банка. Да припомням ли, че освен всичко останало именно техните пос-терминали въобще не обработват Дайнърс?

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 12 минути , Георги Матеев каза:

Мисля, че единодушно можем да обявим Уникредит за най-НЕмагеланската банка. Да припомням ли, че освен всичко останало именно техните пос-терминали въобще не обработват Дайнърс?

Ако добре съм запознат, те са единствената банка в България, която предлага безплатно теглене на кеш от банкоматите на цялата група. Добро покритие имат около България в държави ползващи предимно валута различна от еврото.

 

The+new+truly+European+bank+is+present+%

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 10 минути , Topfly каза:

Ако добре съм запознат, те са единствената банка в България, която предлага безплатно теглене на кеш от банкоматите на цялата група. Добро покритие имат около България в държави ползващи предимно валута различна от еврото.

 

The+new+truly+European+bank+is+present+%

Този плюс напълно се обезличава на фона на десетките им огромни минуси.

 

Безплатно се тегли и с Revolut.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 31 минути , Topfly каза:

Ако добре съм запознат, те са единствената банка в България, която предлага безплатно теглене на кеш от банкоматите на цялата група. Добро покритие имат около България в държави ползващи предимно валута различна от еврото.

 

The+new+truly+European+bank+is+present+%

"Спестеното" от тези такси за теглене на кеш при пътуване, едва ли ще покрие загубите от другите такси, които начислява Булбанк, особено ако на някой му се налага ежедневно да им ползва услугите. С други думи, според мен, тяхна карта може да е полезна някому единствено като бутиков трофей за пътувания, или най-вече в тези околни на България държави с тяхната мрежа. Не го казвам от лични впечатления, никога не съм бил клиент точно на тези, и няма изгледи да им стана, но от достатъчно много места чувам само отрицателни мнения за тази банка.

Мисля, че ще е добре някой по-запознат да направи нова класация на по-популярните банки в България, по основните показатели, които ни интересуват*:

- такси за международен превод;

-  начисляване на такси по карти - годишна такса; при плащане в Бг; в чужбина, и други;

-  "кешбек", ако и при които е приложен;

- лесно и адекватно обслужване на клиенти на гише, колцентър, и онлайн съпорт;

- други ползи и облаги, както и негативи;

---

* Показателите на Revolut-a и Transferwise  са ясни, за тях си има и отделни теми.

 

От последните мнения се вижда, че засега първенството по недоволство държат БулБанк и ПроКредит. Аз прибавям и ПИБ. Не са най-зле, но и не са кой знае колко за предпочитане. Освен може би единствено това, че са оператори на Diners - България. Извън това следват плътно тенденцията на постоянно увеличаване на настояшите такси, както и добавянето на нови.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

Мисля, че единодушно можем да обявим Уникредит за най-НЕмагеланската банка. Да припомням ли, че освен всичко останало именно техните пос-терминали въобще не обработват Дайнърс?

Нека да припомня, че аз не успях да си поръчам Revolut с карта на УниКредит и трябваше да сменям банката. Тогава ми заявиха, че са блокирали този търговец. 

Връзка към мнение
преди 2 часа, cybersimo каза:

Не забравяйте и таксата "превалутиране" на Райфайзен, така че и тя напълно отпада

Не е само тя с такава такса. Вижте Пощенска, Пиреос, SGEB, ОББ... 

Връзка към мнение
преди 15 минути , Ilian359 каза:

Не е само тя с такава такса. Вижте Пощенска, Пиреос, SGEB, ОББ... 

ОББ няма такса превалутиране. Гарантирам.

Имам кредитна Виза, и дебитни Виза и Мастър - при нито една от тях няма такса "превалутиране". В каквато и валута да пазарувам онлайн - винаги се прилага курс продава на банката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , slujitel каза:

И аз за ОББ, имам кредитна, няма никакви такси, нито превалутиране, нито за плащане в чужбина.

За сметка на таксите им за входящ валутен превод (25 лв) и изходящ валутен превод ( 50 лв) :mad:

Връзка към мнение
Преди 1 час, funny каза:

За сметка на таксите им за входящ валутен превод (25 лв) и изходящ валутен превод ( 50 лв) :mad:

Според мен българските банки НЕ трябва да се ползват нито за входящи, нито за изходящи валутни преводи (може би с едно-две изключения). За тази цел има Revolut и други подобни

Може да ги класираме по останалите параметри само. 

Връзка към мнение
преди 17 минути , cybersimo каза:

Според мен българските банки НЕ трябва да се ползват нито за входящи, нито за изходящи валутни преводи (може би с едно-две изключения). За тази цел има Revolut и други подобни

Може да ги класираме по останалите параметри само. 

Да определено форума не му е мястото за ползване на банки за бизнес цели , но в случая на Револют бизнес най-ниската месечна такса е 25 евро.

Връзка към мнение
преди 8 часа, cybersimo каза:

ОББ няма такса превалутиране. Гарантирам.

Прав си. Таксата за плащане в чужбина е отпаднала от 01.03.2017г. Преди това е била 0.5%.

Последната тарифа с такава такса е от февруари:

https://www.ubb.bg/attachments/Rate/219/main_bul/Tarifa-za-taksite-i-komisionite-za-fizicheski-lica-ot-15-02.pdf

 

Редактирано от Ilian359
Връзка към мнение
преди 3 минути , Ilian359 каза:

Прав си. Таксата за плащане в чужбина е отпаднала от 01.03.2017г. Преди това е била 0.5%.

Последната тарифа с такава такса е от февруари:

https://www.ubb.bg/attachments/Rate/219/main_bul/Tarifa-za-taksite-i-komisionite-za-fizicheski-lica-ot-15-02.pdf

 

Това не вярно, отпадна доста по отдавна, можеби преди 3 или 4 години. Личен опит.

Аз ползвам няколко банки, според това което ми е изгодно, при една едно, при другата друго. Все още не съм открила идеалната банка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 45 минути , Ilian359 каза:

Прав си. Таксата за плащане в чужбина е отпаднала от 01.03.2017г. Преди това е била 0.5%.

Последната тарифа с такава такса е от февруари:

https://www.ubb.bg/attachments/Rate/219/main_bul/Tarifa-za-taksite-i-komisionite-za-fizicheski-lica-ot-15-02.pdf

 

Абсолютно невярно. Мога да ти покажа доста по-стари извлечения, в които няма никаква такса за пазаруване в чужбина, в каквато и да е валута

преди 39 минути , slujitel каза:

Аз ползвам няколко банки, според това което ми е изгодно, при една едно, при другата друго. Все още не съм открила идеалната банка.

И аз съм на същия принцип

Редактирано от cybersimo
Връзка към мнение

Аз не искам да споря. Когато съм си избирал банка, съм гледал тарифите и съм открил тази такса, която ме е изгубила като потенциален клиент. Ако те са я декларирали, а пък не са я събирали, е съвсем друг въпрос. 

 

P.S.: Ако имаше идеална банка, всички щяхме да я ползваме и тази тема нямаше да съществува :)

Редактирано от Ilian359
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Ilian359 каза:

Аз не искам да споря. Когато съм си избирал банка, съм гледал тарифите и съм открил тази такса, която ме е изгубила като потенциален клиент. Ако те са я декларирали, а пък не са я събирали, е съвсем друг въпрос. 

Едно време наистина я имаше, но това беше отдавна, можеби си си избирал банка преди доста време. Таксите постоянно се променят, лошото е, че нямаме възможност да следим постоянно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 7.11.2017 г. в 21:22, rayden каза:

От 1.1.18 , месечната такса за разплащателна сметка на Прокредит банк, от 4 лв  се покачва на 8 лв .

 

На 8.11.2017 г. в 16:42, rayden каза:

Тексимбанк също са вдигнали тарифите от 1.11.17 , не съм се ровил на други места , но е вероятно и други банки да имат повишения .

 

Току-що забелязах, че УниКредит Булбанк също са вдигнали таксата тихомълком:

 

0.51 EUR Разход (ДТ)
Периодична такса
25.08.2017 19:01:54 26.08.2017

 

1.02 EUR Разход (ДТ)
Периодична такса
25.09.2017 18:58:27 26.09.2017

 

Както и ДСК: 

 

29.09.2017 - АВТ. ТАКСА ОБСЛУЖВАНЕ - 1.65 

31.10.2017 - АВТ. ТАКСА ОБСЛУЖВАНЕ - 2.00

       

 

Редактирано от Guinness
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всяка банка е длъжна да обяви промените в тарифата си на достъпни за клиента места. В салоните, в пресата (веча не го практикуват) и най-вече на сайта. Ако не е публикувана може да си имат проблеми с КЗП.

Връзка към мнение
преди 1 час, bad kid каза:

Къде може да се видят промените на Тексимбанк, на сайта има тарифа от началото на годината?

Да, не са си променили датата на първата страница, но тарифата е променена.

Мисля, че по-важните промени са две. Вече има такса за разплащателната сметка - 1,20 лева, преди нямаше. Входящите валутни преводи са безплатни вече само до 200 евро, а над 200 евро са въвели такса 2 евро. Досега нямаха такси за входящи валутни преводи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Другарите от ДСК искат 3 левчета за да вкарам пари по сметка на техен клиент. Разбира се, че дори да се вкарват 10лв, пак искат 3 лв, иначе са много модерни вече, взимат се номерца от една машинка, но на касата пак те карат да пишеш вносна бележка с химикал..

  • Смея се 2
Връзка към мнение
На ‎08‎.‎11‎.‎2017 в 20:47, Георги Матеев каза:

Мисля, че единодушно можем да обявим Уникредит за най-НЕмагеланската банка. Да припомням ли, че освен всичко останало именно техните пос-терминали въобще не обработват Дайнърс?

НЕмегаланска е малко казано. Подкрепям на 100%. Най-високите такси и комисионни , а в същото време обслужването по никакъв начин не е на по-високо ниво от останалите. Но истината, е че "не е луд този който яде баницата, а този който му я дава".

Връзка към мнение
Георги Матеев

Като гледам накъде отиват нещата и как постоянно всички дигат таксите - частното банкиране на ДСК, което ползвам, започва да звучи все по-изгодно.

 

Срещу напълно приемливите 20 лв. на месец получавам:

- златна кредитна Visa без годишна такса (другите банки искат средно 100 лв. само за това) и с голяма застраховка

- една допълнителна златна кредитна Visa без годишна такса (може и на друго име)

- 1.5% кешбек върху всички покупки (до 1000 лв. на година, тоест дава се 1.5% кешбек на до 66.667 лв. годишен оборот)

- безплатни уведомителни SMS-и за всички транзакции по кредитната карта

- неограничен брой/вид дебитни карти (в пика на Rumbo по едно време имах 5-6 Маестрота) без такса поддръжка

- неограничени като брой и размер на сумата входящи валутни трансфери без никакви такси

- неограничен брой безплатни изходящи левови трансфери към всички банки в страната (ако правите по няколко трансфера на месец само от това си избивате половината месечна такса)

- без такса поддръжка за левови и валутни разплащателни сметки

- ежедневно теглене на до 5000 лв. и внасяне на до 3000 лв. кеш без такси

- личен банкер, който винаги е на разположение (включително в неработно време + събота/неделя) и в повечето случаи спестява досадната действителност позната като "бавните лелки на гишетата на ДСК"

 

Допълнително се дават преференциални условия за кредити и други дребни глезотийки, които обаче не ползвам.

 

Така или иначе неистово ненавиждам всички български банки, но този вариант ми се струва като най-малкото зло. Ако сумирам спестените такси от всички екстри - трудно ще се намери по-добра оферта. Може инфото да е полезно на някого.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 14
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.