Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

Днес попаднах с приятел на банчицата Citibank.

Повода е, че човека нямаше нормална дебитина крата, а само Vpay, с която не рискувахме да пробваме плащане през сайта на Уиз вчера, понеже това лого го нямаше в изброените карти, които се приемат за плащане.

Билета беше само 1 на тази цена и за това го взехме с банков превод.

Оказа, се, че Уиз имат сметка в тази банчица и там трябва да се преведат парите.

За по-лесно и бързо, понеже пише, че билетите се пазят само 1 ден, човека вкара тази сутрин на гише във въпросната банка парите.

 

Хорицата си вземаха 10 лева  "Такса за вноска на каса". Много банки имат такси по 1лв, но 10 не бях чувал!

Та да знаете и да не вкарвате на гише..

  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Реално няма никаква пречка да слагат какви им скимне такси за абсолютно всичко и каквито им скимне стойности на самите такси, 1-5-10-50 лв.

Лошото е, че тенденцията е да вървим от зле, на по-зле и се отдалечаваме все повече от европейските практики на тамошните банки.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Вярно е, че тръгнаха надолу (сигурно си има причини), но може и по-зле да е.

Около 2000 в Италия (след минимален опит с български банки) бях потресен какъв ужас е в Италия. Появиха се такси за теглене от банкомат, за плащане на ПОС, месечна такса, които ги нямаше в брошурите в банката. Оказа се, че важат само за сметките на чужденци (явно търпят загуби от нелегалните чужденци и си ги избиват, като налагат такси на легалните, това беше моето обяснение). Имаше и такса за закриване на сметка, но не можеха да закрият сметката на момента когато поисках, ставало само на края на тримесечието, та трябваше да оставя някаква сума в сметката да покрие всички такси до тогава. И сумата се оказа недостатъчна, та са се обаждали до фирмата да си искат остатъка, трябваше да пращам пари по колеги, защото естествено не бях в Италия вече...

Тук в Бразилия жената си блокира дебитната карта поради загубване. Вече 2 месеца не е дошла новата. Като се обадиш, ти казват, че обявения срок от 5 дена за нова карта е всъщност за доставката, след като картата е издадена, а кога ще бъде издадена никой не знае...  

Връзка към мнение
преди 3 часа, Alexander каза:

Лошото е, че тенденцията е да вървим от зле, на по-зле и се отдалечаваме все повече от европейските практики на тамошните банки.

 

Банките трябва да попълват "Фонд за гарантиране на депозитите", с други думи докато не си платим масрафа за КТБ ще е така. А след като сме го платили вече ще сме свикнали с новите такси, така че на дали ще ги намалят :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 38 минути , tch каза:

Банките трябва да попълват "Фонд за гарантиране на депозитите", с други думи докато не си платим масрафа за КТБ ще е така. А след като сме го платили вече ще сме свикнали с новите такси, така че на дали ще ги намалят :)

Точно същото щях да напиша.
Иначе един депутатин и един министър обясняваха как "нямало било никаква загуба за хората и бюджета", понеже самите банките ще пълнят Фонда за гарантиране на влоговете... , все едно банките няма да ги вземат от клиентите тия пари.
А масрафът си е направо колосален, отнесен към нашите мащаби ...

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Високите такси не са български патент. Една от холандските банки събираше 5 евро за да вкараш сума в сметката си на банкомат, абсолютно автоматизиран процес, който не отнема работно време на служителите, с което обикновено се оправдават таксите на гише. 

Връзка към мнение

Пишете как е било из Европа преди, а сега как е?

От моя опит, поне в Испания от години не взимат никакви пари за нищо в повечето банки, дори аз лично печеля по 30-40-50 евро на година от тях, бях писал някъде по въпроса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Alexander каза:

Пишете как е било из Европа преди, а сега как е?

От моя опит, поне в Испания от години не взимат никакви пари за нищо в повечето банки, дори аз лично печеля по 30-40-50 евро на година от тях, бях писал някъде по въпроса.

Специално изрових тарифите на въпросната банка да видя как са сега: https://www.rabobank.nl/particulieren/service/betalen-en-opnemen/contant-geld-storten

 

1.5€ ако зареждаш собствена сметка в банката, и 9€ ако зареждаш чужда сметка в банката. Без значение дали на гише, дали на автомат. Т.е., това за което Citibank са взели 10лв в холандската банка е щяло да струва 9€. 

 

Ето и на друга голяма холандска банка: https://www.abnamro.nl/nl/prive/betalen/tarieven/geld-storten-ontvangen.html

Имаш 6 безплатни депозирания годишно, след това по 2.80€+0.25%. 

 

Вярно е, че нямам опит във всички европейски държави, но таксите вариращи в огромни граници от банка до банка със сигурност не са само тук. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Елементарна справка за елементарна “услуга” показва следното. Поддържане на разплащателна сметка, за една и съща банка говорим - в европейска страна €6.78, в БГ-2.50 лева. С други думи в европата 5 пъти по-нанагорно ..

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Георги каза:

абсолютно автоматизиран процес, който не отнема работно време на служителите, с което обикновено се оправдават таксите на гише. 

Абсолютно същото е и с таксите за "обслужване" на сметка на физическо и юридическо лице (2.50 лв срещу 10+ лв на месец), а преди два дни ми казаха, че превод от електронно банкиране за физическо лице струва 0.80 лв, а за юридическо 1.20 лв - при което зададох въпроса: Компютърната ви система повече ли се натоварва когато превода е от юридическо лице, за да е по-скъп? Последва тъпа физиономия без отговор...

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , cybersimo каза:

Компютърната ви система повече ли се натоварва когато превода е от юридическо лице, за да е по-скъп? Последва тъпа физиономия без отговор..

Все пак трябва да имаш предвид, че не служителят зад гише определя таксите :)

Връзка към мнение
преди 11 часа, bad kid каза:

Мисля, че сме близо до момента, в който банките ще сложат и такса вход... :dancing:

...и изход:)))))

Връзка към мнение
преди 8 часа, Двуцветко каза:

Елементарна справка за елементарна “услуга” показва следното. Поддържане на разплащателна сметка, за една и съща банка говорим - в европейска страна €6.78, в БГ-2.50 лева. С други думи в европата 5 пъти по-нанагорно ..

Не знам дали се взима предвид подробността, че при влизане на Х пари на месец или превеждане на заплата, която може да се извади на деня, абсолютно  всички такси отпадат в много банки в Европа.

Ако е нормална сметка без движение или заплата таксите са високи, но повечето хора не плащат поне в Испания, това  е масова практика. В Бг и 5 заплати да имам, в най-добрия случай, може да махнат месечната поддръжка, всичко друго си седи, за теглене, за преводи, за европейски трансфери да не говорим..

Кешбек дори по дебитна и разплащателна сметка за определени неща.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Двуцветко каза:

Елементарна справка за елементарна “услуга” показва следното. Поддържане на разплащателна сметка, за една и съща банка говорим - в европейска страна €6.78, в БГ-2.50 лева. С други думи в европата 5 пъти по-нанагорно ..

Сякаш не е редно всички банки да се слагат под общ знаменател. Справката която си направил е на банка преценила, че трябва да има дадена такса и стойността й да отговаря на стандарта в съответната държава. Но да не забравяме, че между различните банки се различават не само стойността на таксите, но и изобщо съществуването на някои от тях.

 

Връзка към мнение

И да нищите колко са високи таксите на различните места, банките няма да ги променят - те от това печелят, предвид ниските лихви.

Дайте решение - @Георги Матеев даде своето и аз съм склонен да го подкрепя. Revolut като си пуснат и кредитния продукт и ако е с добри условия, аз лично няма да имам нужда от бг банка повече. Може би само от Diners, но това не е точно банка :)

Връзка към мнение

В Австрия, банката отдържа на тримсечие таксата от 15,75 Е. Всичко  е безплатно, преводи, теглене от банкомат из еврозоната на само в Австрия, теглене кеш,  внасяне кеш-без ограничения, без заявки и т.н.  Да неговорим, че при промяна на  условията, нови услуги, лихвени проценти и т.н се получава хартиено писмо на адреса, с поканяне ако не си  съгласен да предприемеш действие....И тия банки печелят , не са на загуба. Различните банки имат различни услуги за почти едни и същи пари, като такси така се конкурират. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , Гост каза:

 

Дайте решение ..

Преди години Ерик Кантона предложи решение и призова към революция - в даден ден всички да отидат в банката и да си изтеглят парите :)

 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Според в-к Капитал:

Печалбата на банките достига 790 млн. лв. към юли

Така на фона на предпазливите прогнози за тази и следващата година, с които секторът посрещна 2017 г., засега представянето на сектора е стабилно. Прогнозите на банкери са до края на годината печалбата на ниво система да достигне 1 млрд. лв., а през 2018 г. да е от порядъка на 1.1 млрд. лв. – равнища, невиждани от последната предкризисна година – 2008 г.

С отлед на горното, едва ли трябва да ожалваме банките:rtfm:

Връзка към мнение
преди 23 часа, Alexander каза:

 

 

Хорицата си вземаха 10 лева  "Такса за вноска на каса". Много банки имат такси по 1лв, но 10 не бях чувал!

Та да знаете и да не вкарвате на гише..

Проблемът е малко по-различен. Това не е вноска на каса, защото не е титуляр на сметката. Това е т.нар. наличен паричен превод. Или по-просто казано касов превод към чужда сметка. Това е значително по-скъпа услуга и от вноска на каса и от превод от сметка. Идеята е да се намалят разплащания извън сметките.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Какво е точно не знам, писах как е формулирана таксата дословно. На други места за същата операция не взимат нищо или 1лв, говоря за България.

Връзка към мнение

Същия номер та даже и 15 лева е таксата, която се плаща на сибанк за плащане на паспорт....в клона на полицията на мария луиза.....Докато има съгласни, таксите за всичко ще са така- на око и наред. така са развиващите се пазари от третия свят...

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Hayasko каза:

Печалбата на банките достига 790 млн. лв. към юли

Така на фона на предпазливите прогнози за тази и следващата година, с които секторът посрещна 2017 г., засега представянето на сектора е стабилно. Прогнозите на банкери са до края на годината печалбата на ниво система да достигне 1 млрд. лв., а през 2018 г. да е от порядъка на 1.1 млрд. лв. – равнища, невиждани от последната предкризисна година – 2008 г.

С отлед на горното, едва ли трябва да ожалваме банките:rtfm:

При банките “печалбата“ е част от ПР-а и не винаги означава, че положението е ок. Един месец преди да фалира КТБ и да направи загуба равняваща се на 5% от БВП на България, това съобщиха от банката:

 

КТБ с печалба от 13 млн. лева за първото тримесечие на 2014 г.

27 Май 2014 10:54

http://www.infostock.bg/infostock/control/bse/news/55458-ktb-s-pechalba-ot-13-mln-leva-za-parvoto-trimesechie-na-2014-g

Връзка към мнение
преди 18 минути , Topfly каза:

КТБ с печалба от 13 млн. лева за първото тримесечие на 2014 г.

 

Пред всяка банка с български собственици ако се наредят хората на опашки да теглят ще фалира, но и в частта на ПР-а си прав.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.