Прескочи до съдържание

Лондон - бързи въпроси


Препоръчани мнения

преди 14 минути , Дани Магелани каза:

Аз съм доволна от Принцес. Може ли линк към круиза им?

Моля,

https://www.cruisecheap.com/itineraries/12-night-british-isles-with-portland-(for-stonehenge)-cruise_regal-princess_7-7-2023.html

 

Може да станем дружинка , любители на  британските острови...

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, shnuky каза:

Не знам за тази регата, не съм сейлър

 

На 11.03.2023 г. в 13:10, iMari каза:

Cowеs week

Това е едно от значимите събития през летния сезон и привлича много туристи отвсякъде. Не само ветроходци. Красиво е да се види. 🙂

Като спомена Саутхемптън и Британски острови реших, че ще започнеш с Isle of Wight. Сега разбирам какво имаш предвид. Интересни са тези круизи, но наистина са скъпички. 

Връзка към коментар
преди 6 минути , iMari каза:

 

Това е едно от значимите събития през летния сезон и привлича много туристи отвсякъде. Не само ветроходци. Красиво е да се види. 🙂

Като спомена Саутхемптън и Британски острови реших, че ще започнеш с Isle of Wight. Сега разбирам какво имаш предвид. Интересни са тези круизи, но наистина са скъпички. 

По най груби изчисления ми излиза  над 3,5 куидс в евро, единична каюта, без градски транспорт, трансфери,  екскурзиите по пристанищата, ресторантите  в Лондон и  т.н...Auchhhhh. 😁Все още се мъча да се навия...

Връзка към коментар

Дългоочакваната влакова връзка (Dart) между летище Лутън и гарата работи с пътници от 10 март. За сега все още тестово по 4 часа на ден, но се очаква да заработи в 24-часов режим в следващите 3 седмици като по всяка вероятност автобусната връзка ще бъде преустановена. Цената е малко солена, двойна на тази с автобус - £4.90 в посока, което я прави най-скъпата влакова връзка на единица разстояние във Великобритания. За сега не откривам инфoрмация дали ще има отстъпка при закупуване на двупосочен билет. 

Ще очакваме обратна връзка от първите магеланци, които имат възможността да я използват 🙂 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

 

 

На 11.03.2023 г. в 16:28, Bellaero каза:

На тези изедници Уиз прайоритито им струва 70€ двупосочно.

 

Както сме коментирали в темата за Wizz - за тази болежка си има "лекарство" :wink: - взимаш билет по линия, където flex и priority са "по-тънки", например TIA-VIE

image.png.3a97c9b2be3a47417ffbf3b1a87e149e.png

и после променяш полетите на SOF-LTN (ако правилно съм разбрал полета, който те интересува) и така priority ше ти излезе 2х21.83=43.66€, вместо 70€ 

(дай знак като го прочетеш да изтрия :wink:

 

На 11.03.2023 г. в 16:28, Bellaero каза:

 И членството са направили 81 лв.

И за тази болежка има лек - кредитна карта DSK-WIZZ - годишна такса 49.80лв. - получаваш "голямото членство" WDC аз 1+5 пътника, освен това екстрата с 2% кешбек във вид на точки за билети от Wizz. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Както се казва  в някои вицове :grin:, имаме и добра новина: 

 

преди 7 часа, iceman00 каза:

Дългоочакваната влакова връзка (Dart) между летище Лутън и гарата работи с пътници от 10 март.

 

и лоша :huh:

преди 7 часа, iceman00 каза:

 Цената е малко солена, двойна на тази с автобус - £4.90 в посока, което я прави най-скъпата влакова връзка на единица разстояние във Великобритания.

при последните ми две разходки до Лондон, цената на влака от Лутън Паркуей до Лондон беше по-ниска от тези £4.90 за Luton DART:


 image.png.989cc4112f0df703467906b13607a4a5.png 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 12 часа, iceman00 каза:

Дългоочакваната влакова връзка (Dart) между летище Лутън и гарата работи с пътници от 10 март. За сега все още тестово по 4 часа на ден, но се очаква да заработи в 24-часов режим в следващите 3 седмици като по всяка вероятност автобусната връзка ще бъде преустановена. Цената е малко солена, двойна на тази с автобус - £4.90 в посока, което я прави най-скъпата влакова връзка на единица разстояние във Великобритания. За сега не откривам инфoрмация дали ще има отстъпка при закупуване на двупосочен билет. 

Ще очакваме обратна връзка от първите магеланци, които имат възможността да я използват 🙂 

Аз го използвах в неделя, без да знам, че е нещо ново 😆

Много бързо, чисто и удобно.

Прилича на влакче между терминали, каквото съм ползвала на летище.

Не съм си купувала отделен билет. Билетът ми беше от Kings Cross до Luton airport, с прекачване на Luton airport parkway. При прекачването чекирах отново билета. 

На отиване към Лондон, в петък вечерта, при излизане от летището имаше големи табла с надпис train. Тръгнахме натам, обаче едни чичовци с жълти жилетки ни пратиха да се качваме на автобус. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 14.03.2023 г. в 9:42, Фил каза:

 

 

 

Както сме коментирали в темата за Wizz - за тази болежка си има "лекарство" :wink: - взимаш билет по линия, където flex и priority са "по-тънки", например TIA-VIE

image.png.3a97c9b2be3a47417ffbf3b1a87e149e.png

и после променяш полетите на SOF-LTN (ако правилно съм разбрал полета, който те интересува) и така priority ше ти излезе 2х21.83=43.66€, вместо 70€ 

(дай знак като го прочетеш да изтрия :wink:

 

И за тази болежка има лек - кредитна карта DSK-WIZZ - годишна такса 49.80лв. - получаваш "голямото членство" WDC аз 1+5 пътника, освен това екстрата с 2% кешбек във вид на точки за билети от Wizz. 

Мерси, Фил! То бива и да се мисли и чете преди да се купуват билети. 

 

Можете ли да ми препоръчате някое размазващо хубаво село около Лондон. Всичко да си има - река, лодки, патки, лебеди, стари къщи, всичко. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Bellaero каза:

Мерси, Фил! То бива и да се мисли и чете преди да се купуват билети. 

 

Можете ли да ми препоръчате някое размазващо хубаво село около Лондон. Всичко да си има - река, лодки, патки, лебеди, стари къщи, всичко. 

Например Shere 🙂 и една камара други из района, Съри хилс...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако сте без кола, може да отидете до Kew Palace & Gardens, докъдето може да се стигне лесно освен с влак, но и с лондонските Overground и District line (зелената). Там ще може да направите разходка по протежението на Темза. При хубаво време в реката освен патките и лебедите, ще има и доста лодки с гребци.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Друго село извън Лондон (но недалеч), за което се сещам, е Turville (в Чилтърн). Естествено, без кола е малко занимавка да се стига докъдето и да било, но всъщност има доста често влакове (ако не уцели човек стачка) до High Wycombe (само 30-тина мин от Marylebone station), с които всъщност се стига по-бързо, отколкото с кола. Само крайната отсечка ще е по-бавничко с автобуси...

За Shere, и изобщо Съри, по същия начин, с влак до Гилдфорд или Доркинг и оттам автобуси.

На 18.03.2023 г. в 22:40, vorbis каза:

Ако сте без кола, може да отидете до Kew Palace & Gardens, докъдето може да се стигне лесно освен с влак, но и с лондонските Overground и District line (зелената). Там ще може да направите разходка по протежението на Темза. При хубаво време в реката освен патките и лебедите, ще има и доста лодки с гребци.

За Кю нямам информация, но от Ричмънд и Кингстън може човек и да си наеме лодка, да се поупражни в гребане 🙂 Само не знам за кога е питането, защото мисля, че поне до Великден няма лодки, че и корабчета (които обикновено тръгват от Ричмънд и ходят до Хамптън корт). Интересно е преминаването през шлюзовете на Тедингтън, особено за деца.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте,

 

Предстои ми първо пътуване до Лондон от 18.05 до 22.05. Самолетните билети съм купила от wizzAir с два ранни полета. Пътеводителя за Лондон и тази тема ги изчетох преди месец сигурно и сега пак ще ги чета 🙂

Имам един въпрос, никъде тук не помня да съм го чела и най-вероятно не е така, но от друг форум "една жена ми каза", цитирам в син цвят:

Само веднъж съм пътувала с автобус от летище Лутън до Лондон(беше отдавна)и помня,че билета важеше и за метрото за целия ден.Същото е ,ако пътуваш от някое градче до Лондон с влак.Предполагам,защото билета е по-скъп и хората отиват до Лондон за кратко.Провери за всеки случай,за да не те подведа,но и сега виждам хора,с еднократни билети да пътуват из Лондон

Та, въпроса ми е с билета за автобус или влак от Лутън до Лондон може ли да се пътува в метрото в Лондон същия ден без да се плаща допълнително?

Аз самата много се чудя какви билети да купя - за автобус или за влак от Лутън до Лондон? Освен цената решаващо е и времето за придвижване...ако ще загубим часове в задръствания може би по-удачно е да се пътува с влак. Полета в Лутън пристига в 7.50ч., което означва, че към 9.00 или 9.30 ще можем да хванем автобус/влак - по това време как са задръстванията по посока Лутън-Лондон?

И още нещо, което не ми е много ясно - на ЖП гарата в Лутън ще може ли да чекирам дебитна карта за пътуването до Лондон ( съответно на гарата в Лондон да я чекирам пак) или си трябва покупка на билет? Или това пътуване с дебитни карти с влак си важи само за гарите в Лондон.

Благодаря предварително за отговорите.

 

Връзка към коментар
преди 42 минути , nelly каза:

И още нещо, което не ми е много ясно - на ЖП гарата в Лутън ще може ли да чекирам дебитна карта за пътуването до Лондон ( съответно на гарата в Лондон да я чекирам пак) или си трябва покупка на билет? Или това пътуване с дебитни карти с влак си важи само за гарите в Лондон

Не, само за Лондон важи това, Лутън е извън Лондон.

преди 44 минути , nelly каза:

Та, въпроса ми е с билета за автобус или влак от Лутън до Лондон може ли да се пътува в метрото в Лондон същия ден без да се плаща допълнително?

Не, не може. Може да си купиш билет до конкретна станция в Лондон докъдето да стигнеш с метрото, но не можеш да се разкарваш навсякъде.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, nelly каза:

Полета в Лутън пристига в 7.50ч., което означва, че към 9.00 или 9.30 ще можем да хванем автобус/влак - по това време как са задръстванията по посока Лутън-Лондон?

Не познавам актуалната ситуация в града и околностите, но преди години, когато ми се случваше да пътувам натам пътуването с автобус можеше да бъде доста кошмарно (от към време). От друга страна, последното ми пътуване с автобус посока Станстед си беше направо прилично, въпреки сравнително натоварения час.  По-добре, хората живеещи в района да кажат. 

Връзка към коментар

Лутън е малко летище, така че като кацнете в 7:50, най-късно 08:30 сте на спирката на автобуса/влака за Лондон. 

Няма как да спестите от транспорт, или от каквото и да било друго, особено като сте за първи път. В Лондон кацаш и започваш "да вадиш" 😄 Настрой се за приятно изкарване и харчене

  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

В Лутън опашките на паспортния контрол сутрин са ужасни. Може и да не им стигне 1 час. Дано не чакат много, но все пак не е добре да взимат билет с фиксиран час за транспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 23 часа, Надя каза:

Лутън е малко летище, така че като кацнете в 7:50, най-късно 08:30 сте на спирката на автобуса/влака за Лондон. 

Няма как да спестите от транспорт, или от каквото и да било друго, особено като сте за първи път. В Лондон кацаш и започваш "да вадиш" 😄 Настрой се за приятно изкарване и харчене

Благодаря, че се включи. Понякога има как да се спести от транспорт, ако си запознат с местните карти и правила. Например в Италия има едни карти "Аз пътувам в Ломбардия", с които спестихме доста, защото картата важеше за всички превози в областта и я ползвахме за Бергамо, Милано, Леко и Комо...и беше много удобна, освен, че е и изгодна. Нямаше да знам за тези карти, ако добри хора не бяха споделили информация за тях.

В Лондон ако имаш билет за влак можеш да ползваш определени атракции с 50% отстъпка, ако имаш Кутия Кеглос от зърнена закуска можеш също да ползваш 50% отстъпка за някои атракции. Така че има начини да спестиш 🙂

А, че в Лондон е много скъпо го знаех още преди да купя билети...но децата много искат да го видят...

 

Аз сега се опитвам да намеря най-лесния и изгоден вариант за пътуване в Лондон.

В тази връзка за автобусните билети от Лутън до Лондон ми е ясно, че цената им само може да се увеличава, но как стои въпроса с билетите за влак? Те на този принцип ли са също или са с фиксирани цени? Например в Италия билетите за регионалните влакове са с фиксирани цени, независимо кога ще се купят... как стои въпроса в Англия?

Връзка към коментар
преди 2 часа, nelly каза:

 

🙂

Аз сега се опитвам да намеря най-лесния и изгоден вариант за пътуване в Лондон.

В тази връзка за автобусните билети от Лутън до Лондон ми е ясно, че цената им само може да се увеличава, но как стои въпроса с билетите за влак? Те на този принцип ли са също или са с фиксирани цени? Например в Италия билетите за регионалните влакове са с фиксирани цени, независимо кога ще се купят... как стои въпроса в Англия?

Не са фиксирани цените на влаковете, по принцип колкото по-рано се купи, толкова по-евтино. За самия Лондон обаче са по-скоро фиксирани, и определено е по-евтино да се ползва безконтактна карта и за влаковете. Предполагам знаеш, че има дневен лимит и като го достигнеш, не плащаш повече. Последно беше малко над 13 паунда за зони от 1 до 5, но има увеличение на автобусните билети и може и другите цени да са се променили, не съм гледала...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

searus,

благодаря за информацията.

Да, прочетох тук за дневния лимит. Ще пътуваме с безконтактни карти. Разгледах и актуалните цени от 05.03.2023г. Прави ми впечатление, че цените за метро, DRL, влак в пиково време и извън пиково са еднакви. И това, което не ми е съвсем ясно е валиден ли е този лимит ако се пътува и с автобус... само на травел картите пише, че са валидни и за автобуси...

payg.jpg

Връзка към коментар
преди 30 минути , nelly каза:

searus,

благодаря за информацията.

Да, прочетох тук за дневния лимит. Ще пътуваме с безконтактни карти. Разгледах и актуалните цени от 05.03.2023г. Прави ми впечатление, че цените за метро, DRL, влак в пиково време и извън пиково са еднакви. И това, което не ми е съвсем ясно е валиден ли е този лимит ако се пътува и с автобус... само на травел картите пише, че са валидни и за автобуси...

payg.jpg

Цените на дневните лимити са еднакви в пик и извън пик, но единичните цени на пътуванията не са, а някои се различават почти двойно. Автобусите също са включени в дневния лимит.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

На 31.03.2023 г. в 17:58, nelly каза:

Аз сега се опитвам да намеря най-лесния и изгоден вариант за пътуване в Лондон.

Най-изгодният вариант за пътуване в Лондон е само с автобуси и трамваи, особено ако мястото за настаняване е извън зона 2. Аз за 4 дни в метро се качих само веднъж. Да, вероятно е по-бавно от метрото, но си има доста предимства:

- дневен лимит 5,25£

- няма зони 

- возенето на двуетажен автобус е забавно, особено на най-предните места на 2-ри етаж, където имаш панорамна гледка (направих доста time-lapse клипчета), на децата предполагам ще им е още по-голям кеф 

- разглеждаш много повече неща докато пътуваш

- има страшно много линии, а спирките в центъра са изключително на гъсто, т.е. може да си хванеш автобус почти от всякъде и да стигнеш по-близо до крайната си цел

- елиминираш вероятността да те таксуват с максимална цена ако случайно забравиш да се чекираш на излизане от метрото

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Нешънъл експрес качват за Лондон и при голямо закъснение. В нашия случай около пет часа и ни взеха с кола, но на връщане питах. През десет минути има рейсове за Лондон и са щели да ни качат. За други градове - не.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.