Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Ами аз до сега не се шашках, но започнах да си мисля, че дори подценявам представите си за времето,

Мая, всъщност част от главния път ли беше затворен ? Как прекроихте плана нататък. Вас ви е застигнала бурята още в самото начало.

Връзка към коментар

А по тези заледени участъци горе долу с каква средна скорост става предвижването?

Първите километри караш с 50, след това с 60, после 70, после започваш да свикваш, минаваш на 80 и така, накрая си карах с 90 по леда, зависи как си усещаш колата, то така или иначе за рязко спиране не става, важното е, че на завоите беше ок, какви са тия гуми не знам, гледах ги, някаква куча марка, не я бях чувал, но колата се държеше перфектно с тях.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами аз до сега не се шашках, но започнах да си мисля, че дори подценявам представите си за времето,

Мая, всъщност част от главния път ли беше затворен ? Как прекроихте плана нататък. Вас ви е застигнала бурята още в самото начало.

Не се шашкай - дори и да се наложи да си 'преработите' плана пак си е забавно. А и ние просто уцелихме някакъв циклон иначе чак толкова силни ветрове надали са нормално време дори и за Исландия.

Ами да - част от главния път беше затворен, но той в тази си част си е единствен така че просто на място си намерихме една къща за гости и останахме там. На другия ден за сметка на това времето беше слънчево и просто станахме по рано и минахме маршрута за 2-та дни наведнъж. Принципно средно бяхме планували по около 200км на ден, така че лесно наваксахме

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Силни ветрове има целогодишно. Когато няма лед, има хвърчащи камъни, има случаи на мини каменни торнада. МОже да не са чести, но ги има. На онези ми ти открити полета, изравнени от лавата какво да ги спре? Просто следете прогнозата. А, да и бъдете внимателни:

 

http://www.iheartreykjavik.net/2015/02/please-dont-be-stupid-or-how-to-return-from-your-trip-to-iceland-in-one-piece/

Редактирано от Сю_
Връзка към коментар

Ето такъв е пътя, т.е. няма го никакъв.

post-169-0-99953100-1425486008_thumb.jpg

Всичко е еднакво бяло и се ориентираш само по колчетата. А и те са на голямо разстояние и се виждат трудно, защото няма никаква видимост. Караш с 20, едва, едва. Добре, че участъка беше сравнително малък, но си беше направо страшно, особено като не знаеш колко време ще караш така. Моя съвет е, да отпуснеш малко програмата, макар, че 13 дена са даже много според мен и си мисля, че не е чак толкова амбицизиозна и ще решавате на място. Има табла, гледайте ги, и ако има нещо се обаждате на посочените телефони, те ще ви кажат какво да правите. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Теди, имате предостатъчно време и съм сигурен, че дори и да има буря ще е временно неудобство. Просто не правете никакви каскади, следете си информацията и ще сте наред. Пътя се поддържа, ако има прекъсвания са временни. Колкото до Западните Фиорди, те са от по-труднодостъпните и изолирани, но мисля че и там се поддържа основната артерия. Виж номерацията на пътя, с буква F са отбелязани тези, които са отворени само лятото. Ако вашия до Хофн е с F, значи няма да можете да отидете до там, това са пътища които дори лятото са проходими само с джип. 

Връзка към коментар

Ние юли месец за 8 дни направихме пълна обиколка, като включихме и западните фиорди, но тогава слънцето изгрява в 4 сутринта и залязва около 1 часа през нощта. Много често пристигахме след полунощ в хотела, хостела, фермата и т.н., но нямаше никакъв проблем, защото още беше светло. Зимата сигурно също е хубаво, но леда и кратките дни със сигурност няма да позволят разглеждането на толкова много неща.

Връзка към коментар

Мая, вие пълен кръг ли направихте? А как бях останалите пътища? По моя маршрут на 2, 3 места излизаме от път1, та се чудя, ако няма буря дали ще може да се минава.

Теди, гледам лошо време върлува в някои части. Надявам се да следиш прогнозите за времето и предупрежденията за силни ветрове и бури!!!

Връзка към коментар

Днес изглежда облаците са благосклонни, както и северните сияния, 5-ца според vedur.is В същата степен бяха и когато ние бяхме там, така че стиснати палци на фотографите :)

Връзка към коментар

Завърнахме се снощи. Голяма трагедия - не видяхме сияние. Само веднъж имаше подобие на пурпурно сияние. Много ми е болно. Сега не стига, че искам да ида пак през летен месец , ми трябва и да мисля кога друг път на зима на лов за сияние.

Иначе при кацането на Кефлавик на 10ти бяхме блокирани 3 часа в самолета поради силен вятър. Като бонус пилота покани всички пораснали деца в кокпита :) Трябваше да изчакаме скоростта на вятъра да падне , беше 60мили/час. През това време освен нашия самолет имаше още 2 пълни с чакащи хора, както и чакащи за излитане на летището. И така ни се провали къпането в Синята лагуна тази вечер. Успяхме да намерим 1 час вечерта преди да си тръгнем. Струваше си входа от 35 евро.

Силни ветрове имаше и в почти цялата южна част покрай главния път, където при спиране да разгледаме черните пясъци край Вик , вятърът успя да измъкне вратата на колата от ръцете ми и я обърна. На 14ти пък имаше предупреждение от властите да не се пътува и дори хората да не излизат от къщи заради вътър с пориви до 50м/с. Чакахме до обяд да утихне и продължихме. За останалото само снимките могат да разкажат до някъде.

Елените в източната част си пасяха съвсем близо до пътя, някъде в група по 2-3, другаде имаше по 10-12 . Видяхме и тюлени на Йокулсарлон. Само за китове нямаше условия и време. Определено остават много неща за следващ път.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Видяхме и тюлени на Йокулсарлон. Само за китове нямаше условия и време. Определено остават много неща за следващ път.

 

Ехх как исках и ние да видим тюлени, но нямаше :( Но определено и ние ще ходим и лятото - заслужава си да се видят всички неща зеленички - а и пъфини :)

Връзка към коментар

Направихте ли пълна обиколка?

 

Да, пълна обиколка по път номер 1, с леки отклонения по около 20-40км макс за нощувка или забележителност. Но тези откленения бяха по пътища същите като главния. До някои ферми беше само малко по-чакълесто.

Връзка към коментар

Завърнахме се снощи. Голяма трагедия - не видяхме сияние. Само веднъж имаше подобие на пурпурно сияние. Много ми е болно. Сега не стига, че искам да ида пак през летен месец , ми трябва и да мисля кога друг път на зима на лов за сияние.

Подобни мисли ми минаваха и на мен през главата след прибирането ни от Свалбард, не е приятно. Това е и причината да отидем в Исландия през зимата и този път вече имахме късмет.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, пълна обиколка по път номер 1, с леки отклонения по около 20-40км макс за нощувка или забележителност.

Ако имаш възможност пусни снимки от северната част и някакви подробности от там, които биха били полезни :)

Що се отнася до китовете... има и в други части по света, ето ти тема за нови цели в пътешествията ;)

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако имаш възможност пусни снимки от северната част и някакви подробности от там, които биха били полезни :)

Що се отнася до китовете... има и в други части по света, ето ти тема за нови цели в пътешествията ;)

 Ще се постарая. Трябва ми малко техническо време, че днес съм на работа след снощното казане в 2ч. Не всички снимки са свалени от фотоапаратите, но задължително ще споделя с вас. Все пак благодарение на темата тук се заплених и успях да организирам това пътуване :thankyou: Между другото имаме цялия маршрут записан на видеорегистратор, така че , който иска да види маршрута по отделни участъци, предоставям материал ;)

Връзка към коментар

Аз много се вълнувам от Myvatn, но ако всичко е било в сняг едва ли ще е чак толкова шарено като на снимките, които съм разглеждала. Като цяло Исландия през зимата е нещо, което мисля, че няма да си причиня, затова разчитам да порадвам окото с чужди снимки ;)

Връзка към коментар

В Миватн и изобщо на север имаше по-малко сняг отколкото на юг. Цветовете се виждаха. Снощи най-после видяхме и сияние. Коефициент около 9, изключително ярко. Феноменална гледка.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Е-е-е, евала на братята и сестрите, посетили тоз чуден остров през зимата. Това вече е сериозна работа. Възхищавам ви се! И си представям ветровете по това време. Бедна ми е фантастиката.

 

Радвам се, че "магеланци.ком" популяризира Исландия и работи за добрите отношения между двете страни. Крайно време е да се отвори офис на магеланците в центъра на Рейкявик. Георги Пенин - почетен консул на Исландия в България. Той свърши такава работа, каквато ни Министерство на външните работи, ни Министерство на туризЪма можаха.

 

Ай, ай, и на мен ми подпалихте фитиля по Исландия, както казваме във Врачанско. Като не щете първа международна магеланска среща в Италия, дайте да я направим в Исландия...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Сега видях това:

http://www.vesti.bg/sviat/poliarni-siianiia-na-sever-i-na-iug-sled-silna-slyncheva-buria-6033222

Направо ще си изям ушите :ireful:

Теди, май точно тогава сте го видели и вие. Пусни малко снимки от вашите.

Връзка към коментар

Подарявам исландска сим карта за интернет с включени 4.7 гигабайта. Предплатените гигабайти изтичат на 09.04.2015г. Ако се направи зареждане в този срок, то валидността се удължава с още 30 дни. Желаещите могат да се свържат с мен по viber, fb, skype, лс, а може и лично на 22.03.2015г. летище София 20:30 пристигащи. Още по-добър вариант е на магеланската сбирка в Рибарица :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.