Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Относно вятъра и карането. Има вятър, да , понякога чак клати колата, но не сме се страхували, че баш ще ни изхвърли от пътя.  Само като слизахме, здраво държахме вратите, щото като нищо ще се обърнат наобратно :) И е неприятно, защото ако вали дъжд при този ужасяващ вятър, капките са като сачми :)

Настилките са грапави и може би има добро сцепление, не знам, не разбирам. Относно скоростта, ние имахме ден, когато в един участък поваля сняг и го навя на пътя, та добре, че има едни жълти колчета, за да знаем кое е пътя, кое полето. По него време, аз бях съвсем неопитен шофьор и карах. И както казва Георги, не се бърза, има достатъчно за гледане, не ти се ще да изпуснеш нещо, летейки ниско :)

Тук там по пътищата, видяхме камери и сме спазвали ограниченията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Независимо дали анкетата е понапудрена или не това по никакъв начин не променя красотата на исландската природа. Трябва да признаеш, че наистина има някаква лека магия в това място...

 

Вече съм влюбен в Исландия и определено смятам да дойда пак.

 

Аз що мислиш, че е единствената държава, която съм повторил и със сигурност ще потретя до сега :)

 

Колкото до вятъра, силен е, сериозен е, но чак да ти изблъска колата не е. Иначе съм карал в снежна буря, не беше гот усещането, колата се лашкаше от вятъра и беше трудно да се пази точен баланс тъй като при разминаване ставаше завет за секунда, на който не можеш да реагираш веднага. Но чак пък страх и да не смея да карам повече не е било, просто малко адреналин. И това беше за 20 минути, а съм карал в Исландия сумарно към 2 седмици, все зимата. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Исландия не знам, карал съм в Патагония при много силен вятър. Ако не си завъртял волана постоянно леко срещу вятъра, си те отклонява и излизаш от пътя. А като мине тир засенчва вятъра и ако не внимаваш кривваш рязко. Ама чак да те откаже от шофирането, не вярвам...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Колкото до вятъра, силен е, сериозен е, но чак да ти изблъска колата не е. 

Едно въпросче за Budget, понеже знам, че тях си ползвал.

Ето какво ми отговориха на въпроса за застраховките:

 

Thank you for contacting us through the Budget website.

The Non Waiverable Responsibility (NWR) is 195,000.00 ISK- 360,000.00 

ISK including VAT depending on class of vehicle rented.

Purchase of the Super CDW reduces the NWE to 25,000.00 -55,000.00 ISR 

depending on size vehicle rented.

If you have any further questions, please don't hesitate to ask.

 

Вие купихте ли си този Super CDW? Знаеш ли колко струва?

Логично е тях да ги питам, така и направих, но едва ли ще получа по-конкретен отговор от това. Поне отговарят, за разлика от Hertz.

Връзка към коментар

Колкото до вятъра, силен е, сериозен е, но чак да ти изблъска колата не е.

Зависи. Преди малко на път за летището вятъра беше толкова силен, че автобуса (голям, 40 местен) няколко пъти се наложи да спира за да не излезне от пътя. Чак ме хвана малко шубе. А повечето леки коли директно бяха отбили встрани и очевидно изчакваха да поутихне, излишно е да казвам вятъра как ги люлееше.

 

Така че шофьорите да си имат едно наум все пак.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едно въпросче за Budget, понеже знам, че тях си ползвал.

Ето какво ми отговориха на въпроса за застраховките:

 

Thank you for contacting us through the Budget website.

The Non Waiverable Responsibility (NWR) is 195,000.00 ISK- 360,000.00 

ISK including VAT depending on class of vehicle rented.

Purchase of the Super CDW reduces the NWE to 25,000.00 -55,000.00 ISR 

depending on size vehicle rented.

If you have any further questions, please don't hesitate to ask.

 

Вие купихте ли си този Super CDW? Знаеш ли колко струва?

Логично е тях да ги питам, така и направих, но едва ли ще получа по-конкретен отговор от това. Поне отговарят, за разлика от Hertz.

 

Да, купих си го. Почти винаги си купувам, едно заради допълнителна сигурност и второ, че картата ми е с по-малък лимит от сумата, която искат да блокират и съм общо взето длъжен  :)

 

2100 ISK, демек около 12-13 евро май грубо? Смъква самоучастието на 25 000 крони.

 

SCDW

(All prices are quoted in ISK and include tax)

Car group Cost per day Excess (if SCDW purchased)

A 2,100.00 25,000.00

B 2,100.00 25,000.00

C 2,100.00 25,000.00

D 2,100.00 25,000.00

E 2,500.00 25,000.00

F 2,500.00 55,000.00

G 2,500.00 55,000.00

H 2,500.00 55,000.00

J 2,500.00 55,000.00

K 2,500.00 55,000.00

L 2,100.00 25,000.00

M 2,500.00 55,000.00

N 2,100.00 25,000.00

O 2,500.00 55,000.00

P 2,500.00 55,000.00

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Но те съветвам отсега да се подготвяш психически за цените в ресторантите. Преди малко ми поискаха 25 лв. за една телешка супа...

Един бърз въпрос :) дали може да ми кажеш някоя друга цена на каквото и да се сетиш, но не от ресторантите :) обмислям да ходя и аз в Исландия през май 2015г. и се чудя колко скъпо ще ми излезе. На различни места има различна информация - някъде пише, че цените са нормални (горе-долу като в Европа), на други места пише, че било ужасно скъпо и едва ли не, човек не може да си позволи нищо и ще умре от глад  :blink: Аз по ресторанти не държа да ходя. В сайта numbeo.com има някаква информация, ама все пак не мисля да си готвя там, за да си купувам мляко, картофи, яйца ... по-скоро един бърз сандвич, хот-дог...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние си купувахме храна от супермаркети Бонус, има ги в градовете, имаше един между летището и Рейкиявик. Хляб, колбас,сосове и др. такива неща, цените са като в западна Европа. И аз бях чела, че е безумно скъпо и дори си носих малко храна, но не е чак толкова, може би само по ресторантите, но ние не се хранихме в тях. Във всяка къща за гости имахме кухня с печка, чинии, чаши и всичко необходимо за да си приготвим нещо, ние си правихме разни бързи неща. Дори в 3* хотел в Рейкиявик имаше в единия ъгъл на стаятя като кухненски бокс, явно за там е така. Навсякъде, понеже кухните са общи имаше и други туристи и всички си приготвяха и се храниха.

Връзка към коментар

Скъпичко е, макар че ако човек живее предимно на хотдог, а много исландци и туристи го правят, няма да се охарчиш. Но че е цифромания, цифромания е. Американците пъшкаха, англичаните охкаха, пък българите си поръчвахме... :lol:

 

Ние си пазарувахме от много разпространените и изгодни бакалии "Бонус" - http://www.bonus.is, да видим цените на промоциите в таз бакалия: http://www.bonus.is/bladid/

 

Разпространена е и марката магазини "Кронан": /www.kronan.is

 

Едно е ясно, на летището си вземете бира и "твърдо", че по-добри цени няма да намерите. Впрочем, кацащите исландци с действията си ще го потвърдят. :)

 

Исландският хотдог с размера си е подходящ за джуджета, та всяка вечер с жена ми на тази будка (http://www.bbp.is/) си вземахме 5 хотдога (3 за мен, 2 за нея). При цена около 5 лв./ брой тутакси едни 30 лв. изчезваха...

Редактирано от maialearrosto
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

A с отоплението в къщите/B&B как стоят нещата, в хотелите може би няма проблем, но ако се настанявате някъде, където предишните дни не е имало други хора, особено през зимата, как стават нещата? Особено и когато хазяите живеят другъде.

Също и как се топлехте на такива места, с електроуреди или на дърва(камини, печки)?

Връзка към коментар

A с отоплението в къщите/B&B как стоят нещата, в хотелите може би няма проблем, но ако се настанявате някъде, където предишните дни не е имало други хора, особено през зимата, как стават нещата? Особено и когато хазяите живеят другъде.

Също и как се топлехте на такива места, с електроуреди или на дърва(камини, печки)?

Ние имахме къщурка, по скоро бунгало, дървено в средата на нищото. Човек нямаше, взех ми си ключа с код и после ми изтеглиха парите от картата. Имаше около 10 къщички и само ние и още една беше заета. И имаше парно, беше много топло и топла вода си имаше, за сметка на единия хотел във Вик, където нямаше топла вода и изпаднахме в разправия със собственика.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Скъпичко е, макар че ако човек живее предимно на хотдог, а много исландци и туристи го правят, няма да се охарчиш. Но че е цифромания, цифромания е. Американците пъшкаха, англичаните охкаха, пък българите си поръчвахме... :lol:

 

Ние си пазарувахме от много разпространените и изгодни бакалии "Бонус" - http://www.bonus.is, да видим цените на промоциите в таз бакалия: http://www.bonus.is/bladid/

 

Разпространена е и марката магазини "Кронан": /www.kronan.is

 

Едно е ясно, на летището си вземете бира и "твърдо", че по-добри цени няма да намерите. Впрочем, кацащите исландци с действията си ще го потвърдят. :)

 

Исландският хотдог с размера си е подходящ за джуджета, та всяка вечер с жена ми на тази будка (http://www.bbp.is/) си вземахме 5 хотдога (3 за мен, 2 за нея). При цена около 5 лв./ брой тутакси едни 30 лв. изчезваха...

 

Пазаруването от големите супермаркети е почти задължително, така цената на изхранването е значително по-поносима...

 

Има едно невероятно плодово кисело млекце, SKYR, много силно го препоръчвам :)

 

http://skyr.is/goals/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Oshko, там обикновено като копнеш с лопата в земята и извира топла вода, като цяло няма проблем :) Може бяната да ви мирише на сяра, да не се шашкате, от водата е, която е силно минерализирана. 

 

Присъединявам се във фен клуба на Skyr-a :) Абсолютно ще даде начален шут на деня ви. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Еййй, много се зарибих по тази Исландия :lol:

 

Кога според вас е най-удачното време за посещение, мисля си за началото на май, но ще можем ли да видим всичко тогава? :rolleyes:

 

И още един въпрос - колко дни трябват, ако искаме да направим едно пълно завъртане на острова и да видим повечето неща?

Връзка към коментар

Еййй, много се зарибих по тази Исландия :lol:

 

Кога според вас е най-удачното време за посещение, мисля си за началото на май, но ще можем ли да видим всичко тогава? :rolleyes:

 

И още един въпрос - колко дни трябват, ако искаме да направим едно пълно завъртане на острова и да видим повечето неща?

 

Понеже явно си в начална фаза ще отговоря по-накратко :)

 

Най-подяходящо време: поне веднъж лято и поне веднъж зима. Съвсем различни държави са в различни сезони. Лято: безкрайно дълги дни, птици, зеленина, високи цени, повече хора, по-топло. Зима: къси дни, ниски цени, северно сияние, по-хладно, пустош и социопатия!

 

Междинно времем преливаш от зимните към летните специфичности. Май е добре, няма да има крайно много хора, тъкмо ще са дошли птиците, но губите северното сияние.

 

За обиколка на острова пак зависи какво темпо искате, пък и в кой сезон сте, с дългите или кратки дни. 5 дни е доста бърза обиколка в бързо темпо и пропускане на разни неща, аз лично се глася следващия път 10 дни да съм там и да я направя обиколката на спокойствие. 7 е някакъв междинен баланс. Може и повече да е, ако решите да се отклоните към west fjords и о-в Vestmannaeyjar.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Някой може ли да опише как си прекарахте времето на синята лагуна и по-точно как се 'притичва' от съблекалните в студа до водата? 

Колко време трябва да си отделим за там?

Също след като затворят, само достъпа до водата ли спира или изцяло, питам, защото има хора, ходили по-тъмно, когато предполагам, че вече е затворено, а пък са успяли да снимат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Еййй, много се зарибих по тази Исландия :lol:

 

Кога според вас е най-удачното време за посещение, мисля си за началото на май, но ще можем ли да видим всичко тогава? :rolleyes:

 

И още един въпрос - колко дни трябват, ако искаме да направим едно пълно завъртане на острова и да видим повечето неща?

Ние ще сме там средата на май,по-точно 13-21 май-период на новолуние.Ще правим пълна обиколка.Мога да ти пратя програмата.
Връзка към коментар

Някой може ли да опише как си прекарахте времето на синята лагуна и по-точно как се 'притичва' от съблекалните в студа до водата? 

Колко време трябва да си отделим за там?

Също след като затворят, само достъпа до водата ли спира или изцяло, питам, защото има хора, ходили по-тъмно, когато предполагам, че вече е затворено, а пък са успяли да снимат.

 

 

В исландската баня, Ошко ле, нищо се не види... :lol:

 

Ако не ме лъже паметта, мъжката гардеробна е на втория етаж, горе вдясно. Всекиму дават по една електронна гривна, с която си отключваш/ заключваш гардеробчето. Притичването е кратичко и не е много студенко. То си зависи и от вятъра, де, не е като да не духа.

 

Ако желаеш, вземи си някоя "сапуниерка" за снимане от водата, тъй както си снимах из лагуната.

 

Има чудесни шампоани и безплатни сешоари в гардеробната, та булката ти не ще простине..

 

Лично ние с г-жа Ароста се плацикахме около 45 мин. и после 20 минути тоалет. Субективно водата ми се стори малко тежичка, ама па е хубава: мляко и лазур...

 

Сакън, да не си тръгнете от Исландия без Синята лагуна, ей, "исландци"...

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

То притичването до лагуната е половината забава. Мисля, че около час киснене е достатъчно. Има един момент, в който ще се уморите и ще ви писне :)

 

В исландските съблекални по идея няма много лично пространство. Ако разчитате на индивидуални кабинки да се преобличате, не сте познали :) Мисля, че и българите сме по-освободени в това отношение, но съм чел по форумите, че американците се втрисат, ако трябва да се съблекат пред други хора от същия пол. Тъй като лагуната е малко по-туристическа там има поне няколко индивидуални душа. Къпането преди топването със сигурност се прави гол, твърди се, че има хора, които следят за това правило. Не се слага химия във водата и трябва да се пази чиста.

 

Освен висенето във водата, има и разни водопадчета, които да те бият по главата, както и сауни. Това общо взето изчерпва прекарването в лагуната. Има и сувенирен магазин, козметиката е много популярна, но и доста скъпа. Мисля, че ресторанта работи малко по-късно от самата лагуна, но не съм изцяло сигурен.

 

В тоя ред на мисли, ако отидете на басейн в Рейкявик е също добро изживяване. Ходенето на басейни за исландците е като ходенето на кафе за нас - място за социални срещи и контакти. Ако имате време в Рейкявик може би не е лоша идея. Ей този басейн е един от малкото, които работят зимата и е от най-големите: http://www.swimminginiceland.com/reykjavik-and-capital-area/17-laugardalslaug Тук няма да имаш лукса на индвидуален душ, но и цените са съвсем символични :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не мога да спра да чета за Исландия и това ще е дестинация номер 1 за 2015. Навила съм половинката, следя билетите, но не мога да реша дали през март или през май е по-добре. През март има шанс за сияние, но да ви питам дали тогава ще може да се направи пълна обиколка т.е. дали ще са отворени пътищата ?

Връзка към коментар

Не мога да спра да чета за Исландия и това ще е дестинация номер 1 за 2015. Навила съм половинката, следя билетите, но не мога да реша дали през март или през май е по-добре. През март има шанс за сияние, но да ви питам дали тогава ще може да се направи пълна обиколка т.е. дали ще са отворени пътищата ?

 

Основния път номер 1, този който обикаля целия остров е винаги отворен, целогодишно. Чисти се и се поддържа. Не са отворени вътрешните пътища, които са достъпни само с джип дори и лятото. Подозирам, че може и през май да им е рано все още и на тях. По-горе коментирахме разликите между зиме и лете, но може и да е в някоя от другите исландски теми, ако трябва пак ще пишем :)

Връзка към коментар

Благодаря, Георги ! Винаги супер отзивчив :girlsmile: По-скоро исках да питам за основния път дали в серната част се затваря. Сега разбрах. За вътрешните пътища ние така и така ще наемем малка кола, а не джип, а и едва ли ще ни стигне времето от 6-7 нощувки за разглеждане извън основния път. Даже знам, че трябва и стегната програма за пълна обиколка.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, купих си го. Почти винаги си купувам, едно заради допълнителна сигурност и второ, че картата ми е с по-малък лимит от сумата, която искат да блокират и съм общо взето длъжен  :)

 

2100 ISK, демек около 12-13 евро май грубо? Смъква самоучастието на 25 000 крони.

 

SCDW

(All prices are quoted in ISK and include tax)

Car group Cost per day Excess (if SCDW purchased)

A 2,100.00 25,000.00

B 2,100.00 25,000.00

C 2,100.00 25,000.00

D 2,100.00 25,000.00

E 2,500.00 25,000.00

F 2,500.00 55,000.00

G 2,500.00 55,000.00

H 2,500.00 55,000.00

J 2,500.00 55,000.00

K 2,500.00 55,000.00

L 2,100.00 25,000.00

M 2,500.00 55,000.00

N 2,100.00 25,000.00

O 2,500.00 55,000.00

P 2,500.00 55,000.00

 

И още един въпрос, понеже сравнявам с Geysir, в тази застраховка на Budget включва ли се тоиз 'sand and ash protection', който имат в Geysir?

Питам, защото цената ми е една и съща от двете фирми и се чудя за какво да се хвана. Ти защо предпочете Budget?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.