Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Cънчо, аз и Оги бяхме сериозни. За другите - те ще отговорят. По принцип обсъждахме май, но идята е просто да се стиковаме. Няма точна дата. Точно февруари не сме обсъждали с оглед на това, че е необходима подготовка и веротно няма да успеем. Бих казала, че подлежи на обсъждане. Аз мога за някои дни, за други не. Оги ще каже за себе си. Като се върне бихме могли да обсъдим.

Хайде да е 13-22 май.Ние ще дойдем на сто процента.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

То пълно щастие няма и все някой ще е недоволен от датите, ама в последните години на няколко пъти посещавах северни дестинации в късна пролет-ранно лято и не ми хареса да ходя да студувам някъде, когато тук тъкмо се е стоплило. И се бях позарекъл на студените места да ходя когато и тук е студено. Поради тази причина моите желания бяха за февруаро-мартенско посещение. А и доколкото разбрах, северното сияние се виждало в зимния период...

Та затова засега само питам, не смея да правя планове да се включвам. Но знае ли човек?

Определено ще следя темата с интерес.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това с температурите е и малко на късмет. Факт е, че не бележат някакви върхови стойности. Същото важи и за сиянията- трябва да има безоблачна дупка в небето, за да се видят. Но цветовете във всички сезони са различни, както и дължината на деня, което би спомогнало да се видят повече забележителности в един ден.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Нямам много какво да допълня, освен приповдигнатото си настроение :P , остават 4 дни исме там, урааа! Чака ни голям мраз по прогноза, но както се казва - лошо време няма, има само неподходящо облекло(дано и жената да мисли така :) ), че вече започнаха уговорките, как ако било под -10 нямало да пусне децата в синята лагуна да се къпят...ще видим ние тая работа :lol:

 

За колата да допълня, за сега съм се спрял на budget.is - 5дни 135евро за третият клас кола отдолу нагоре, мисля, че цената е супер, особено за реномирана фирма от 'големите'

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Нямам много какво да допълня, освен приповдигнатото си настроение :P , остават 4 дни исме там, урааа! Чака ни голям мраз по прогноза, но както се казва - лошо време няма, има само неподходящо облекло(дано и жената да мисли така :) ), че вече започнаха уговорките, как ако било под -10 нямало да пусне децата в синята лагуна да се къпят...ще видим ние тая работа :lol:

 

За колата да допълня, за сега съм се спрял на budget.is - 5дни 135евро за третият клас кола отдолу нагоре, мисля, че цената е супер, особено за реномирана фирма от 'големите'

 

Зарежи го времето, като застанеш под това празно небе и сиянието буйства над теб забравяш и -10 и -20. Даже обикновено студа идва с ясното време, така че ако прогнозират студ, сигурно прогнозират и безоблачно. Айде успех!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте :) имам купен билет от Букурещ през Берлин до Рейкявик с Air Berlin и проверявам периодично цените до Гренландия и определено се виждам в чудо за цената на двупосочен билет от Рейкявик до Кулусук (Гренландия) Полета е само час и половина в посока,а  цените са над 750 евро ?? Аз ли греша някъде или това е ценичката ?

Благодаря :)  

Връзка към коментар

Горе долу е това, но има и една по-евтина авиокомпания, виж я и нея

https://www.airiceland.is/

Е да де, то с нея са тия цeни. 

 

А явлението Айсмене, е изключително просто обяснимо, и то се нарича мо-но-пол.  ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ма ти верно си Iceman, само към ледовете пердашиш :) Коментирали сме я Гренландия в други теми, общо взето такива са си цените. Ако целта ти е само Гренландия то е по-рентабилно да летиш примерно от Копенхаген, където цените са сравними, ако не и по-евтини от исландските. 

 

Иначе от Исландия до Гренландия организираните турове са по-евтини, в смисъл тура със всичките му разходки, екстри и т.н. струва горе-долу колкото самолетния билет. 

Връзка към коментар

Нямам много какво да допълня, освен приповдигнатото си настроение :P , остават 4 дни исме там, урааа! .......

 

Силно ти пожелавам да станеш, т.е. да станете, свидетели на една невероятна слънчева буря...

http://www.softservenews.com/en/aurora-borealis-breaking-news/large-solar-storm-watch-aurora-borealis-possible-news300044.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Върнахме се - 23-28.12.2014

Извадихме луд късмет с времето- от 5 дни, 4 слънце и 3 нощи без облаци, това е много рядко по статистика. 

Видяхме сиянието 2 от нощите, едната излизахме специално с колата от Рейкявик, звучи лесно, но напосоки си навъртяхме поне 50км, докато излезнем на тъмно, вторият пък беше от къщичка насред нищото- това беше и 'върхът' в екскурзията.

По мои наблюдения, ако съм видял 'стандартно' сияние, на него не би му пречила луната, колкото си мислех преди, може би ако е пълнолуние да, но може би не трябва да се съобразява чак толкова, също разни светлики в далечината не пречат, да не говорим, че и на фарове, докато се прибирахме го гледахме 15-20 минути, т.е. не му пречеше, че съм в колата и таблото ми блести, а пък навън фаровете са пуснати.

По повод на писаните от мен драми с рент-а-кара-а нямаше нищо по-различно от взимането и връщането в други страни, беше си направо формално. При взимането открих неописани дефекти, които ми признаха веднага, без изобщо да идват до колата.

Изкарахме само на кредитни карти, така и не видях исландска пара.

Хапнахме и акула, нямаше повръщания, аз дори се от1етох с 3 парченца, децата отказаха категорично.

Дори инахме и една надписана сметка, така че и исландците не са имунизирани против това.

Опитвам се да нахвърлям само някои по-различни неща по темата, защото вече много е изписано.

Лагуната беше кеф и на децата също, Гейзерът ми се видя малко под очакванията, Gullfoss малко над очакванията, черните плажове на Вик ми харесаха, стигнахме и до Jökulsárlón, там очаквах малко повече, може би лятото е по-красиво, когато плуват ледове, те и сега плуваха, но всичко беше в сняг.

Храната беше интересна, ядохме кит и пъфин, посетихме едно от ресторантчетата препоръчани тук Islenski barinn. Хапнахме и от Хот Доците Pilsa и то без опашка, сутринта на 25-ти. Като цяло порциите4 в Исландия ми се видяха малки.

Караше се с 90 без проблем, но си трябва малко време за свикване, защото пътя си беше в сняг, очаквах да чистят повече, но може би при толкова сняг е безнадеждно и залагат на добри гуми, които наистина бяха много добри.

Изкарахме супер, който не е ходил, да не се колебае :P

post-64-0-26143600-1420462285_thumb.jpg

post-64-0-45147800-1420462285_thumb.jpg


Ново пет-вдигнаха ДДС на нощувките в Исландия от 01.01.2015 от 7 на 11%. :(

Booking.com was recently informed by the authorities of Iceland that a VAT has changed to the flat rate 11%. It has become payable on reservations staying from 01.01.2015. All guests staying overnight in Iceland must pay this tax. Unused valid reservations are also subject to the tax.

Дааа, лоша новина, но все пак е дреболия, не му се ядосвай.

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Потвърждавам, при наличие на почти пълна луна и градски светлини в изобилие сиянията също се виждат. По-трудно се различават, но веднъж щом ги "хване" окото, се откриват лесно как пулсират и се движат.

Връзка към коментар

Потвърждавам, при наличие на почти пълна луна и градски светлини в изобилие сиянията също се виждат. По-трудно се различават, но веднъж щом ги "хване" окото, се откриват лесно как пулсират и се движат.

 

Абе има си сияние и сияние, всичко зависи от активността. Доста хора го виждат в последствие само на камерата си при дълга експозиция, дори да са били в рок тъмница преди това.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така е най-вероятно. Ето го моя пример, ако не бяхме видели зелените цветове на екранчето на фотото нямаше да се вгледаме по-добре и да видим, че реално над нас има още пулсиращи сияния.. но бели, гледани с просто око над Рейкявик.

 

post-2019-0-81838400-1420548596.jpg

 

post-2019-0-03688100-1420548612.jpg

 

Глупава снимка срещу луната:

 

post-2019-0-15383900-1420548627.jpg

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Вече мога да се похваля с билети за Исландия, с днешното намаление на Уиз взех до Лондон и от там с Ийзи.

6 нощувки през март , малко преди новолуние. Надявам се на сияние. Имам груба програма , преписана от тук. Сега ще прочета всичко наново да я направя по-подробна.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Вече мога да се похваля с билети за Исландия, с днешното намаление на Уиз взех до Лондон и от там с Ийзи.

6 нощувки през март , малко преди новолуние. Надявам се на сияние. Имам груба програма , преписана от тук. Сега ще прочета всичко наново да я направя по-подробна.

 

Има няколко исландски теми, ако нещо все още не ти е ясно питай :) 

Връзка към коментар

Новолунието през март се пада на 20, за сияние предполагам най-подходящите дни ще са около 15-25, нали не бъркам.

 

Благодаря за линковете.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Новолунието през март се пада на 20, за сияние предполагам най-подходящите дни ще са около 15-25, нали не бъркам.

 

Благодаря за линковете.

Четох мнение от един фотограф, че той предпочита да има луна, защото така успява да хване сиянието заедно с околния пейзаж, а ако няма луна, ще е само сиянието на черен фон, сигурно е въпрос на предпочитание.

https://earthincolors.wordpress.com/2013/09/19/tips-to-see-the-northern-lights-in-iceland/

 

И да, на 20-ти се пада новолунието.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като се зачетох се сетих за един факт, който тук никой не е споменал. Когато говорим за луната и дали е пълна или новолуние е важно да се отбележи също изгрева и залеза, защото дори да има пълнолуние, ако луната изгрява чак в 3 през нощта примерно, небето пак е тъмно и може да се наблюдава сияние. Разбира се това не се отнася за най-запалените, които биха стояли и след този час. :)  Моята първоначална идея за сиянието беше за островите Лофотен, Норвегия, но Влади обади такава цена за самолетни билети, че изтръпнах, та минах на вариант Исландия. :)  От другата година интензитета няма да е много висок, та сега е момента, който не го е видял.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.