Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Предполагам луната може и да добави красив ефект към снимките, но може и да освети по-бледо сияние. Риск печели - риск губи. Небето иначе не е черно, понеже снимките са си с дългичка експозиция звездите изпъкват и се виждат, не съм сигурен дали биха се виждали, ако има ярка луна. в кадъра. 

 

Northern Lights, Iceland

Връзка към коментар

Втората седмица на март луната е по-голяма, но изгрева й е чак след 12, 1 през нощта, т.е. това пак е добро време за сияние.  Ярка луна в кадъра няма да е ок, но ще осветява земята, така че да се вижда детайл и там.

Връзка към коментар

Много се изкушавам пак да се намеся в разговора :P :P По-силно е от мен :rofl:

Аз свеждам (вече) снимането и виждането на северния сияния до 2 неща:

- голям късмет да има чисто небе- няма как да се предвиди, освен да си дадете повече дни на разположение за дебнене. Няма точен час- три последователни дни, три различни часа- 23.30, 20.00, 21.30.

- интересна локация, която да служи за фон, спрямо която да се съпоставят сиянията като мащаб, за да не е просто небе и светлини. Но това Теди ще успее да го композира със сигурност.

 

Пак ще кажа, че ние бяхме по време на пълна към залязваща луна. Виждат си се сиянията с просто око и при осветеност наоколо. Те са по цялото небе- могат да са в посока на луната, могат да се падат и в гръб към луната. Млечният път се вижда много силно, което е доста впечатляващо също.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не бях поглеждала линка, но се оказа, че е същата страница, която четох и аз преди да тръгнем.

От друга страница си харесах следното, което на мен ми послужи като успокоение:

What are the best night sky conditions in which to photograph the northern lights? It is a question that can be answered in variations, but I’ve resorted to the simplest answer…whenever the northern lights are visible!

 

Вашата цел на посещение може да се съобразява с фазите на луната. В нашия случай нямаше как да се съобразяваме. И имахме много голям късмет и с времето, и със сиянията. За щастие :biggrin:

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

записвам се и аз в темата, следва четене, а после питане на знаещите :) билетите са напазарувани, с AirBerlin от Дюселдорф (140 евро двупосочен), а дотам с WizzAir през Дортмунд; общо излезе около 250 евро на човек с 1 багаж; може би до Дортмунд малко избързах, но предпочетох конкретни дати и цената за тях ми се видя добра :) даже вече е с по 20евро нагоре, може би и заради моите 4-ри билета :)

иначе става дума за една седмица в края на септември/началото на октомври; отсега ли да търся спане / кола под наем или е раничко?

Връзка към коментар

Едно въпросче и от мен - имаме идея да направим обиколка на Исландия по Ring Road - интересува ме има ли винетки/ такси или нещо от сорта за което трябва да се знае? Мерси

 

Няма нищо, скачаш в колата и караш :)

 

записвам се и аз в темата, следва четене, а после питане на знаещите :) билетите са напазарувани, с AirBerlin от Дюселдорф (140 евро двупосочен), а дотам с WizzAir през Дортмунд; общо излезе около 250 евро на човек с 1 багаж; може би до Дортмунд малко избързах, но предпочетох конкретни дати и цената за тях ми се видя добра :) даже вече е с по 20евро нагоре, може би и заради моите 4-ри билета :)

иначе става дума за една седмица в края на септември/началото на октомври; отсега ли да търся спане / кола под наем или е раничко?

 

250 евро с багаж е чудесна цена. Края на септември вече високия сезон е свръшил, така че бърза работа нямаш, но няма и какво толкова да спечелиш от чакането. Отдели време да си изкристрализираш плана преди да запазваш, че сама ще разбереш колко много има за гледане и за да го вместиш в седмица в един момент ще трябва да режеш месо :) След като вече плана ти е решен, се оглеждай за това къде да се спи.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Cънчо, аз и Оги бяхме сериозни. За другите - те ще отговорят. По принцип обсъждахме май, но идята е просто да се стиковаме. Няма точна дата. Точно февруари не сме обсъждали с оглед на това, че е необходима подготовка и веротно няма да успеем. Бих казала, че подлежи на обсъждане. Аз мога за някои дни, за други не. Оги ще каже за себе си. Като се върне бихме могли да обсъдим.

А май месец добър ли е за посещение на острова или е твърде рано? Щото гледам едни много апетитни цени с Норуидждън от Бургас и се чудя дали да не се възползваме. Всъщност, кое е най-доброто време да се посети Исландия?

Връзка към коментар

Ами зависи какво искаш да видиш, ако искаш сияние - от октомври до март, ако искаш да е в зелено - лятото, аз мисля, че всеки сезон там си има своето очарование. Имай впредвид, че цените в сезон, т.е. лятото и извън сезон се различават. Ако искаш да видиш китове - също лятото. Времето там се сменя на всеки 5 мин. Май месец е добре, няма сияние, но пък няма да е много студено, макар, че не се знае, една приятелка беше май 2013 и имаше много сняг, а ние бяхме април и нямаше чак толкова. Няма да си в сезона, ще имаш по-ниски цени на хотелите.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За мое учудване никой не е споменавал едно прекрасно птиче във форума - пъфин, освен във вид на храна :unsure: :

puffins.jpg

 

http://www.julienfumard.com/iceland-diary-a-paradise-for-animals/

 

Не съм ходила все още в Исландия, но според прочетеното туровете за наблюдение на пъфини са от  началото на май до края на август. Аз го смятам за задължително, ако съм в този период там. Не са много местата, на които можеш да видиш тези птици и то в такова количество. 

http://www.specialtours.is/all-tours/puffin-watching

 

И това според мен е забавно четиво:

http://icelanddefrosted.com/100-crazy-puffin-facts/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Е как да не сме споменавали, където се е говорило в исландските теми за птици, почти изключително се има предвид пъфини (тъпоклюна кайра се оказа българското име). Това е една от главните причини да се ходи лятото :)

 

Със сигурност съм пускал и връзката за малките пъфини на Vestmannaeyjar, които като се излюпят масово биват подлъгани от светлините на града и падат безпомощни по улиците. И как децата ги събират цяла нощ и ги пускат в океана на свобода. Е и да не съм, ето пак един от линковете, да не кажете, че си измислям: http://icelandinpictures.com/post/14349677909/vestmannaeyjar-puffin-patrol

 

 

Островите Vestmannaeyjar са от най-добрите места за наблюдение, там е най-голямата колония. Самите острови също си заслужават и по друга причина, там е доста активна вулканична зона и е от местата, където земята ври под теб. Едно от островчетата в архипелага пък е създадено при изригване през 70-те, ако не се лъжа, най-младото късче суша на планетата. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Може, като пъфин не излезе в търсачката. Може би като исландско птиче или на латиница, не проверих. А аз уж чета почти всичко и не си спомнях да е споменавано :blush: . О, да, чудех се къде съм чела за децата, събиращи пъфинчета. Някъде видях и че си сменят цвета на човките, пак ли ти си писал?

Извинявай  :)

Редактирано от Lindt
Връзка към коментар

Може, като пъфин не излезе в търсачката. Може би като исландско птиче или на латиница, не проверих. А аз уж чета почти всичко и не си спомнях да е споменавано :blush: . О, да, чудех се къде съм чела за децата, събиращи пъфинчета. Някъде видях и че си сменят цвета на човките, пак ли ти си писал?

Извинявай  :)

 

Няма лошо да се повдига темата, интересни животинки са. Да, сменят си цвета, като погледнеш клипчето като малки са доста черни като пилета и с черни човки, после цъфват :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няма лошо да се повдига темата, интересни животинки са. Да, сменят си цвета, като погледнеш клипчето като малки са доста черни като пилета и с черни човки, после цъфват :)

Знам, даже мисля, че трябваше да сложа още една две снимки. Предизвикват мигновена усмивка тези птички  ^_^

Не от възрастта, а спрямо сезона май им посивяваха човките. 

"3. A puffin's beak (or bill) changes colour during the year. In winter, the beak has a dull grey colour, but in spring it blooms with an outrageous orange! It's thought that the bright colour helps puffins assess potential mates."

http://www.ngkids.co.uk/did-you-know/puffin_facts

IMG_5077.jpg

 

IMG_5059.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това птиче на български се казва тъпоклюна кайра, ааааа Основателя го е казал, пуууу не се проявих със знания този път,хахаха. Много е сладко и тура и аз ще си го сложа в ту ду листата, когато стигна до Исландия.

Редактирано от luba_rizova
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Един малко по странен въпрос - някой да има идея от къде можем да вземе статив под наем в Рейкявик? Пътуваме само с ръчен багаж и не съм сигурна че ще ни пуснат ако носим от тук :)

Връзка към коментар

Един малко по странен въпрос - някой да има идея от къде можем да вземе статив под наем в Рейкявик? Пътуваме само с ръчен багаж и не съм сигурна че ще ни пуснат ако носим от тук :)

 

Колко е голям статива, влиза ли в раница? Ако не, тогава може и да не ви пуснат на летището, иначе ако се побира в раницата няма да имате проблеми, аз постоянно летя със сгъваем статив. 

 

Големите магазини за фото техника ще дават стативи под наем, проучвах точно същия въпрос когато ходих, ако искаш мога да се опитам да изровя пак адресите. Но цените, на които бях попаднал се оказа, че е по-добре да си купя и да си нося, а във вашия случай най-вероятно е по-добре да си платите за куфар :)

Връзка към коментар

Излизам от темата , но какъв е проблема да си носите сгъваем статив ? Ние също винаги го носим и само веднъж ни накараха да го извадим от раницата, явно не разпознаха на скенера, че е статив, а друг път само питат статив ли носите. Имаме и един такъв http://s3emagst.akamaized.net/products/50/49893/media/TREPIED-JOBY-SLRZoom-Superzoom1.jpg

Връзка към коментар

Излизам от темата , но какъв е проблема да си носите сгъваем статив ? Ние също винаги го носим и само веднъж ни накараха да го извадим от раницата, явно не разпознаха на скенера, че е статив, а друг път само питат статив ли носите. Имаме и един такъв http://s3emagst.akamaized.net/products/50/49893/media/TREPIED-JOBY-SLRZoom-Superzoom1.jpg

 

От наша страна проблема е никакъв - просто не бяхме сигурни че на летището няма да ни го вземат след като сме само с ръчен багаж. Но явно може да се носи, така че ще рискуваме

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.