Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

И последен въпрос:

някой беше посочил къде се намират студенските столове. Може ли по-сведущ да ми посочи препратката? Благорадя.

 

Аз съм споменала Háma към Háskóli Íslands в ето този пост, но не знам дали това търсиш, нямам спомен да съм ти го пращала. Все пак може да помогне:

 

https://itinerariumvitae.com/2016/08/10/%D1%80%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D1%8F%D0%B2%D0%B8%D0%BA-%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%B8-%D0%BD%D0%BE%D1%89-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D1%8F%D0%B4%D0%B5%D0%BC/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Wiliko - ние сме в една къщичка насред нищото и свети. 30тина минути до сега гледахме и снимахме. Но едва се добрахме до тук. Карахме 5 часа в силен сняг и почти невидим път. Имаше паднали коли по пътя, а и пътят беше затворен в един участък та се върнахме към Селфос и подходихме от дългия път. Още свети и не спира въобще. Само се мести наляво. Сега се вижда от прозореца на банята ни дори :)

edit 2:

Вече снимам от прозореца на спалнята. Стативът на къс крак на нощното шкафче, а ние на топло, и само натискам копчето. Абсолютно сюрреалистично преживяване!

Редактирано от maik
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Я споделете място където да поизмием колицата преди да я върнем, че не се познава какъв цвят е била...ако може да е около летището в Кефлавик.

 

Повечето бензиностанции имат нещо като мини автомивки на самообслужване, абсолютно безплатно, поогледай се около паркинг зоните им. Много са ефектни, нещо като четки закачени накрая на маркуч. 

 

Гледах, че сте обикаляли около Vastsness до Hvitserkur, нашата кола също там беше станала до козирката в кал, първата бензиностанция като стигнахме основния път и проблема беше решен :)

Връзка към коментар

Нашата стана на боза още в началото докато обикаляме по източното крайбрежие, а пътя до Hvitserkur беше в сняг и лед.... Ще се огледаме по бензиностанциите за тези мини автомивки.

Връзка към коментар

Нашата стана на боза още в началото докато обикаляме по източното крайбрежие, а пътя до Hvitserkur беше в сняг и лед.... Ще се огледаме по бензиностанциите за тези мини автомивки.

 

Да не търсиш само постройка, кабинка или нещо такова, просто по паркинзите в края тече вода и има маркучи с метли :) Ей ме, бях писал в темата си:

 

post-1-0-31690200-1443555330.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

4 нощувки/3 пълни дни достатъчни ли са да се усети тази страна и да се видят някои красоти?

 

Първото ми пътуване беше точно толкова и беше напълно достатъчно за да се влюбя в тази държава, но не беше достатъчно да видя и 1/3 от нещата които си струват да се видят. Във всеки случай са напълно достатъчни за да се влюбиш от пръв поглед и да искаш отново да се върнеш ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само искам да споделя, че Исландия толкова ме докосна и ми хареса, че напоследък се усещам как само си мисля за връщане там и... ще започна да планирам и нещо за поне две седмици през 2018-а година. Просто е по-силно от мен... :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Имам въпрос за пътуване до Исландия в края на септември. Колко е вероятно да се види тогава северното сияние ? Бях в страната в началото на юли, много ми хареса, особено северозапада, но разбира се не видях Аврора :-(((( Та ми се отварят 5-6 дни в края на септември и се чудя къде да се замета и да наваксам нещо за кратко време.

Връзка към коментар
12 hours ago, Роми said:

Имам въпрос за пътуване до Исландия в края на септември. Колко е вероятно да се види тогава северното сияние ? 

През 2016 сиянията започнаха доста рано, още от края на август - началото на септември, но няма как да се каже предварително. Ако искаш хвърли един поглед на темата на Георги за сиянията, трябва да се следят прогнозите: 

 

Връзка към коментар

Благодаря много за инфото! Близко сме до 2019 г. и явно е по-добре да се ходи след октомври . Ще търсим нещо друго. Може би Фарьорските острови.  Там не сме били и изглегда много интересно място.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Привет,

Миналата година пътувахме в края на септември и началото на октомври и имахме възможност да се насладим на сияние, така че на теория е възможно, ако другите фактори са благоприятни :)

Връзка към коментар
На 30.04.2017 г. в 12:59, Роми каза:

Благодаря много за инфото! Близко сме до 2019 г. и явно е по-добре да се ходи след октомври . Ще търсим нещо друго. Може би Фарьорските острови.  Там не сме били и изглегда много интересно място.

Исландия е далеч, далеч по-впечатляващо място от Фарьорите. През миналата година имахме късмета да видим сиянието през 3 нощи в периода края на август-началото на септември. Това е по-скоро изключение, отколкото правило, обаче - появата му толкова рано през лятото.

Краткосрочни прогнози за Аурора на сайта на исландската метеорологична служба http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/

Като цяло сиянието би било чудесно допълнение към останалата неповторима Исландия. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По принцип септември не би трябвало да е проблем, има си нощ, т.е. е възможно да се види, ако има. Аз тогава бих отишъл, за да има и какво да правя през деня.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
3 hours ago, ferdi_mruvkata said:

Бърз въпрос - колко пара би била нужна за едно икономично пътуване из Исландия за 8 дена. Без летенето до там ??

Дай малко повече инфо - за един човек или двама (+ деца), спане на палатка, couchsurfing или в хостел, придвижване с рент-а-кар, на стоп или друго?  Тук имаше няколко човека, които бяха направили едно пътуване с палатки, ако не се бъркам @ruwenzogy би могъл да те насочи при тях как е било. Иначе е много относително да се каже някаква сума, по-скоро дай един бюджет, в който искаш да се вместиш и ще го нагласяме ;) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

добра забележка. аз си мисля, че хората са ми в главата и знаят какво имам предвид :)

 

rent-a-car + спането - възможно най-евтиното, но да не е airbnb и по къщите на хората. Хостели, къмпинги и подобни - ориентировъчно.
Иначе за 4ма човека говоря, че да уплътним една кола.

 

Но като цяло по-важно е като джобни пари какви са харчовете - храна, пиене, кръчми, вход за разни забележителности, паркове и т.н.

 

;)

Връзка към коментар

- ако търсиш евтино, със сигурност говорим за пътуване зимата или най-малкото в междинен сезон

- нощувка на легло, сложи ги 30-40 евро минимум

- колата я сложи грубо по 20 евро на ден с горивото

- храна - около 15 евро на хранене, може да падне до 10, ако ядете по бензиностанции хотдоци, може да падне и до 5-6, ако се храните със суха храна от супермаркетите. Бира - 8-10 евро в заведение.

- входовете за за парккове и забележителности няма все още, с много малки изключения, но при всички положения не е сериозно перо

 

И да, и две, и двеста има и в Исландия както навсякъде по света :) За 8 дни мисля, че под 1500лв трудно можеш да паднеш, а и цените растат постоянно. Лятото може и спането да излезе по-евтино в къмпинзите, но да речем колата под наем ще е по-скъпа, така че сигурно нещата ще се балансират. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Георги го е написал вече, аз само да добавя, че в момента заради туристическия бум и зимата става висок сезон и най-евтините месеци идват март-април. Входовете за музеите са от 800 до 1200 крони, единственият скъп вход би бил този за синята лагуна, иначе обикновените басейни са по 1200-1400 крони. Храната от магазина идва най-евтино: кисело мляко (skyr) - 250 крони, пакетиран сандвич - 350 крони, 150 г. шоколад - 300 крони. Бирата на happy hour може да се намери за 700-800 крони, иначе е 1000-1400 според марката и заведението (шот твърд алкохол в бар е 800-1000 крони, чаша вино е 700-900 крони). Бургери, сандвичи, салати, супи в заведения са между 1300 и 2000 крони пак според мястото, хот-догът е 400-450 крони, кафе/капучино/горещ шоколад от 400 до 600 крони. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

С каква карта ще ми е най-изгодно да плащам? В момента разполагам със следните карти:

 

Дебитна виза електрон от Райфайзен - Такса превалутиране 1%.

Кредитна Visa Classic от Райфайзен - Такса превалутиране 1%

Кредитна Мастъркард от Пощенска - има такса за превалутиране 2%

Дайнърс - също е неизгодно за плащане във валута различна от EUR и BGN. Освен това не знам на колко места се приема в Исландия.

 

Т.к. по принцип повечето плащания в чужбина са ми в кеш, и малка част от тях са с карта, обикновено си плащам с дебитната виза. За този случай обаче не съм сигурен дали ще ми е изгодно, или по-добре да си обърна пари в брой....

 

Въпроса ми е - как се разплащате вие в Исландия, ако е с карта - каква карта използвате?

 

EДИТ: Може би Revolut би било най-изгодната опция? Ще я заредя в ЕВРО и там ще си плащам с нея, така ще избегна таксите за превалутиране и неизгодния курс на банката.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар

Със сигурност, ако тръгнеш да обменяш пари ще те ударят доста повече от 1%. Ползвал съм всякакви карти в Исландия, минават всичките безпроблемно, така че си избери любимата и имай още една за бекъп, да не замръкнеш до някоя бензиностанция без възможност да платиш. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.