Прескочи до съдържание

Руска виза - каква е ситуацията? Как е най удачно...


Препоръчани мнения

21 minutes ago, muchachote said:

Всички бордни карти на Ryan air са само с двете имена- собствено и фамилно!!! И в момента имам за Милано две, за края на месеца, и в тях са само двете ми имена. В wizz air е същото, в бордните карти фигурират само двете имена. Аз също имам купени билети за другата година за СП от Будапеща и никъде в резервацията нямам бащино име.

Казусът не е толкова елементарен, защото в българските международни паспорти (за разлика от личните карти) бащиното име е в графа “имена/Given names". Ако следваме дословно правилото имена по паспорт, бащиното име трябва да се сложи в графа Given names.

 

При руската виза между другото може да възникне още един казус. Ако по паспорт бащиното име е в графа Given names заедно с името на човека, а във визата попълним, че бащиното име в графата за бащино, тогава ще има разминаване между информацията в рубриките по паспорт и тази която сме дали за визата. На някой бюрократ, компютър и т.н. и това може да не му хареса 😞

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , Topfly каза:

На някой бюрократ, компютър и т.н. и това може да не му хареса

Може да не се хареса  на  датски, английски, исландски,  канадски  бюрократ.   В  България стандартът за  регистри  на лица е  ИБФ   т.е  Име:  Ясен Бащино:   Петров,  Фаимлия:  Антонов.   В Русия  стандартът за регистрация е  ФИО:   Фамилия, Имя,  Отчество/бащино име/   Така  Ясен Петров Антонов  в българските регистри ще е  някъде на  последно място заради  буквата Я  в собственото име.  В руските регистри, обаче,  същият ще бъде на едно от първите места заради буквата А във  фамилното име.

Връзка към коментар
11 minutes ago, epetkov said:

Може да не се хареса  на  датски, английски, исландски,  канадски  бюрократ.   В  България стандартът за  регистри  на лица е  ИБФ   т.е  Име:  Ясен Бащино:   Петров,  Фаимлия:  Антонов.   В Русия  стандартът за регистрация е  ФИО:   Фамилия, Имя,  Отчество/бащино име/   Така  Ясен Петров Антонов  в българските регистри ще е  някъде на  последно място заради  буквата Я  в собственото име.  В руските регистри, обаче,  същият ще бъде на едно от първите места заради буквата А във  фамилното име.

Не си разбрал какво коментирам. В българските международни паспорти няма графа бащино име! Има само име и фамилия!

С такъв паспорт ти в коя графа би написал бащиното си име при кандидатсване за руска виза? В графа име или в графа бащино име?

 

Vicky-Passport.jpg

 

 

При личните карти обаче има графа презиме/бащино име

 

Bulgarian_identity_card.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , Topfly каза:

в графа бащино име?

В бащиното име, разбира се, защото няма тире  Виктория- Петрова или  Виктория-Антоанета.  За руска виза не бих  написал Име: Виктория Петрова,  Фамилия: Събева.    Дори когато говорим за  турско-арабско име  без  -ов- или -ова-  като  Хасан  Реджеб  Сунай,   Реджеб  пак щя до сложа при  бащино име при руска виза.  За  други визи не знам как бих постъпил,  но руснаците както писах държат на бащиното име.

Връзка към коментар

@stanimir Мерси за уточнението! Така наистина няма вариант да се попълни грешно.

 

Чудя се обаче каква е тази англиска азбука? Това нещо като руската азбука ли е? 😉

1 minute ago, epetkov said:

В бащиното име, разбира се, защото няма тире  Виктория- Петрова или  Виктория-Антоанета.  За руска виза не бих  написал Име: Виктория Петрова,  Фамилия: Събева.    Дори когато говорим за  турско-арабско име  без  -ов- или -ова-  като  Хасан  Реджеб  Сунай,   Реджеб  пак щя до сложа при  бащино име при руска виза.  За  други визи не знам как бих постъпил,  но руснаците както писах държат на бащиното име.

За да не объркваме хората виж какво е публикувал  @stanimir ! Няма отделна рубрика за бащино име, а има обединена рубрика за име и бащино име!

Връзка към коментар
преди 10 минути , Topfly каза:

Това нещо като руската азбука ли е? 😉

Не. Става въпрос, че някои страни използват букви като: È Ë Ø Ö Ă ş такива букви не трябва да се използват при  попълването на анкетата за виза.

преди 10 минути , Topfly каза:

а има обединена рубрика за име и бащино име!

Това си е руският стандарт, за който писах. След  Името идва Бащиното:  Иван Петрович,  Олга  Владимировна

Връзка към коментар
преди 3 часа, Topfly каза:

българските международни паспорти

Българските международни паспорти. Тези документи по дефиниция и етимология (pass(e)port) са международни, така че това определение - пак по дефиниция - отпада от наименованието. Международни паспорти, както и други, вътрешни, има само в някои по-изостанали държави.

На пръв поглед разглежданата форма за е-визи е достатъчно ясна, не би трябвало средноинтелигентен човек да среща затруднения с нейното попълване. Друг е въпросът как така някой може да получи виза само с две имена, след като по закон/устав/ферман са необходими три. Но да приемем, че кодът е писан в понеделник и толкова. Колкото могат - толкова правят.

Връзка към коментар
23 minutes ago, Goal & Boss said:

Българските международни паспорти. Тези документи по дефиниция и етимология (pass(e)port) са международни, така че това определение - пак по дефиниция - отпада от наименованието. Международни паспорти, както и други, вътрешни, има само в някои по-изостанали държави.

Не знам кой набор си, но до 1999-та година под паспорт в България се разбираше вътрешния зелен паспорт“  цък Паспорта с който се пътуваше в чужбина се наричаше задграничен (международен) паспорт. Лични карти до 99-та година нямаше...Моля те да простиш на по старите лъвове, които още живеят във времената на задграничните паспорти! 🙂

31 minutes ago, Goal & Boss said:

На пръв поглед разглежданата форма за е-визи е достатъчно ясна, не би трябвало средноинтелигентен човек да среща затруднения с нейното попълване. Друг е въпросът как така някой може да получи виза само с две имена, след като по закон/устав/ферман са необходими три. Но да приемем, че кодът е писан в понеделник и толкова. Колкото могат - толкова правят.

Руската система за визи не може, а и не е добре да е настроена по актуалното законодателство на 200 държави в света. Да не говорим, че винаги може да има промени, изключения и т.н. Много добре си е направена системата, че допуска с две и с три имена. Важното е да е достатачно ясно изикването при попълване, а то видимо е такова. От тук нататък въпрос на гъвкавост на дадената държава е, може ли подобен не особено важен пропуск, който по никакъв начин не пречи на идентификацията на човека да провали едно пътуване...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Малко офтопик, но като попълвах документите за американска виза по инерция с бразилските имена с по две фамилии си написах бащиното и фамилното в полето за фамилия. На интервюто ме викнаха на допълнително гише да си оправя документите, защото в паспорта бащиното е към собственото име.

Ако беше електронна виза нямам идея какво можеше да се случи.

преди 5 часа, muchachote каза:

Всички бордни карти на Ryan air са само с двете имена- собствено и фамилно!!! И в момента имам за Милано две, за края на месеца, и в тях са само двете ми имена. В wizz air е същото, в бордните карти фигурират само двете имена.

Не е така. Имената сам си ги попълваш, ако беше написал три имена в бордната карта щеше да има три имена. Там има две полета, но нищо не пречи собственото име да е Ana Maria de Jesus и фамилните Araújo Gonçalves da Silva (може да отреже някъде ако са много дълги).

Връзка към коментар
На 2.12.2019 г. в 10:00, Георги каза:

Ако агенцията не се занимава с организирани екскурзии може директно да споменеш името. При всички положения напиши какви са им цените спрямо визовия център и тази информация е добре да е публична, а не хората да ти пишат, ти да им пращаш контакти, те да звънят по телефон и т.н. 

Както каза не споменавам името защото продават екскурзии - цената /поне в началото на годината/ беше 160 лв за еднократна виза, 360 лв за годишна многократна виза. Ако някои го интересува ще му пратя телефона на лично съобщение.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , EmoKrastev каза:

беше 160 лв за еднократна виза, 360 лв за годишна многократна виза

Това са стандартните цени на повечето фирми- посредници.  Може  би очакванията на магеланците са били за много по-ниски цени от порядъка на 100 лв за еднократна и 250  лева за многократна виза. Това, обаче, няма как да се случи.

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
На 21.12.2019 г. в 13:21, epetkov каза:

... съботният полет от Бургас е по-ранен от този във вторник и  позволява да се продължи с автобус към калининградска област - руски ексклав на Балтийско море. В калининградска област може да се влиза с електронна виза аналогична на електронната виза за Санкт Петербург.  Между  калининградска област и Литва се намира  уникалният природен парк- Куршска коса. @Георги е писал за парка в свой блог.  Оказа се, че има директен автобус от Калининград до литовския курортен град Клайпеда направо през природния парк (струва 12 евро).  Ето ви една идея за посещение на прибалтика!

В Калининградска област може да се влезе или излезе само от едно и също ГКПП. Идеята е да не може да се преминава транзит.
Гданск сам по себе си е прекрасен град, както и районът наоколо- Сопот, Колобжег (малко по-далеч), Словинският народен парк с дюните. Може да се стигне лесно и до Малборк.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Nikolay Ivanov каза:

В Калининградска област може да се влезе или излезе само от едно и също ГКПП. Идеята е да не може да се преминава транзит.

А за района на Петербург и там ли е същото? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не виждам в официалният сайт да има условие за вход/изход през един и същ пункт, но пък го имаше в медиите. Поразрови се дали е така или нещо са си фантазирали. 

 

http://electronic-visa.kdmid.ru/spb_home.html

 

ГКПП-тата:

http://electronic-visa.kdmid.ru/spb_checkpoint.html

 

Всички региони с е-виза към момента :

http://electronic-visa.kdmid.ru/

 

П. П.  Май не сме в точната тема. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
26 minutes ago, master_of_germs said:

А за района на Петербург и там ли е същото? 

Аз имам спомени, че либарализираха режима и ще има влизане по въздух вода и суша, но не намирам източника.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Topfly каза:

и суша

Главното ограничение  за електронната виза за Санкт Петербург  за сушата е, че не може да се влиза с влак през Финландия, Прибалтика или Беларус.  То  през Беларус  изобщо влизането в Русия е много сложно за чужденците-  има само  един  ГКПП между Беларус и Русия, който има статут на международен  "Три сестри" (намира се на границата между  Беларус, Украйна и Русия).  С влак е незаконно влизането от Беларус в Русия за чужденците.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
10 minutes ago, epetkov said:

Главното ограничение  за електронната виза за Санкт Петербург  за сушата е, че не може да се влиза с влак през Финландия, Прибалтика или Беларус. 

Точно във връзка с това четох, че има планове да разширят валидността на визата и за влизане по суша от Прибалтика и Финландия.

  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , Topfly каза:

по суша от Прибалтика и Финландия.

 То и сега може по суша да се влиза в  Ленинградска област  от Финландия и Естония. По суша не означава само с влак.  Може с  автомобил/автобус.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1 minute ago, epetkov said:

 То и сега може по суша да се влиза в  Ленинградска област  от Финландия и Естония. По суша не означава само с влак.  Може с  автомобил/автобус.

какво общо има с Раънеър това, да не са пуснали автобуси или автоматинчи визи нещо 😉 

Връзка към коментар
преди 1 минута , stanimir каза:

Светогорск е граничния пункт точно с Финландия.

Точно така е. Трябва да се гледа списъка.

 

преди 2 минути , georgebg каза:

какво общо има с Раънеър това, да не са пуснали автобуси или автоматинчи визи нещо

Да, има  електронни визи за посещение на  Санкт Петербург (безплатни са). До  Финландия и Естония има много полети на европейските лоукост-компании.  Очаква се след 01.01.2020 да  бъдат обявени полети и до  Санкт Петербург, понеже ще влезе в сила "Петата Свобода" за летище "Пулково" , даваща право на авиокомпаниите да се договарят  директно за полети от/до Санкт Петербург без да се иска разрешение за полети от руските власти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
7 minutes ago, epetkov said:

 То и сега може по суша да се влиза в  Ленинградска област  от Финландия и Естония. По суша не означава само с влак.  Може с  автомобил/автобус.

Ако я намеря статията ще я пусна. Влака беше специално споменат, но не си спомням като изключение или като пример. Важното е, че евентуално ще разширят валидността на безплатната виза и ще може да се ползва различен транспорт и КПП-та в района на Санкт Петербург.

Връзка към коментар
преди 1 минута , Topfly каза:

Влака беше специално споменат, но не си спомням като изключение или като пример.

Да, влакът е специално споменат като  изключение(ограничение).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Исках да разбера дали може да се влезе и излезе през различен пункт в Калинградска област, изчетох пдф-те, но никъде вътре не се споменава за нещо такова.

Звънях на посолството, където говорят само руски, а аз си говорих на български. Не поискаха да ми кажат нищо, само ме отпрати към визовият център.

След това пробвах с визовият център от който ми казаха, че ми трябвало виза, не можело с електрона!!!

Трябваха ми 5 мин, да убедя човекът(беше българин), че няма нужда от виза, а само от електронна такава и че така пише по всички сайтове.

След справка, каза, че да можело с електрона..

На въпроса дали може да се влиза и излиза от различни места, каза, че може, но за мен е много съмнително, след като той не знаеше, че не трябва виза вече за тази област..

 

Тука си правя разни планове, но ми трябва да знам дали може да се влезе с автобус и да се излезе със самолет от Калинград.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.