Прескочи до съдържание

Помощ за Базел-Колмар-Страсбург-Баден Баден


luba_rizova

Препоръчани мнения

преди 19 минути , Фил каза:

Предният път се придвижвах  в района само с автобуси и влакове, но отзи път идеята е да вземем кола, така че бих искал да помоля за малко инфо и препоръки/съвети относно паркирането в Колмар и околните градчета/села. 
Доколкото се сещам,  @Роца и @Цвете  обикаляха там моторизирани, сигурно има и други.

И аз бях моторизирана... При мен драмата беше сериозна, защото колата беше голяма, 7-местна, и специално разчитах на паркинга на къщата за гости - в супер център бях се разположила. А драмата настъпи, когато започнах да паркирам - и трябваше да вкарам колата в един асансьор - паркингът беше подземен, ама от най-гадните. И колата изобщо не се събра в асансьора :shok:

Намерих паркинга случайно. Много, много удобен - с доста места, макар че единия ден доста обикаляхме в кръг, докато се освободи едно място, и много централно разположен. Вероятно момичетата същия паркинг ще цитират, но аз ще го изровя да ти го дам. И не си помисляй да паркираш на случайни паркинги, защото глобите са брутални... 

Връзка към мнение

В Колмар се паркира безплатно на бул. Сен Пиер в частта между реката и rue Turenne , както и на един открит паркинг малко по-нагоре по ул. Schwendi. Нещо не ми се получава да дам линк към него. Но на този паркинг една част е платена, така че внимавайте. Има надпис "Payant", от който нататък започва платената зона. Ние първият ден спряхме след този надпис, макар че хазайката ни обясни подробно да следим, но нещо го изпуснахме. На сутринта имахме бележка за глоба, още я чакаме да пристигне. Не знам даже в какъв размер е.

На платените места за паркиране има надпис Payant. Хазайката ни обясни, че се пращали SMS-и. Но не сме ги пробвали.

Иначе платени паркинги има колкото искате. Ние в Колмар сме паркирали на паркинг Rapp. В повечето от селцата също има платени паркинги в началото, преди пешеходната зона и машини за таксата. Май само в Тюркхайм беше безплатен паркинга. В Егишем един любезен французин ни даде неговия талон за паркинг, защото си тръгваше, а имаше още платено време по него. До замъка Кайзерберг и парка с маймуните също са безплатни паркингите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , Гост каза:

@Фил, още нещо - като паркираш, чети инструкциите, защото имаше и безплатни дни (през уикенда). Така поне беше през 2015г. 

А ако ходиш в Париж, през август паркирането по улиците там също е безплатно 😉

Връзка към мнение

Така, за Колмар въпросът е решен, открих от сайта на общината информация за паркирането с една полезна схема, с лилаво са означени безплатните паркинги, има при гарата, има и един на площад Montagne Verte, който е сравнително удобен като разположение за "щурмуване" на "забележителностите" ...
image.png.0d00170d3b14b5ccbbf00650216fbd75.png



 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Montagne verte е паркингът, за който говорех, че половината е безплатен, а другата половина платен.
На местата по улиците, които са Payant, са безплатни след 19ч. мисля до 7:00ч. сутринта. Почивните дни също не се плаща, но не знам дали през цялото време.
Редактирано от dechy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 минути , dechy каза:
Montagne verte е паркингът, за който говорех, че половината е безплатен, а другата половина платен.
 

Да, явно западната част (в жълто на схемата) е платена, а източната - безплатна. 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 56 минути , Branko каза:

А някой пътувал ли е с Фликсибус от Colmar до Kehl ?Дали спира и може да се слезне в Strasbourg ?

Провери има ли билети от Страсбург до някоя следваща спирка. Аз направих така. Проверих дали взема пътници от Колмар. Купих билет от Страсбург до следващата спирка след Колмар. На Колмар слязох, взех си куфарчето и си тръгнах спокойно, без да обяснявам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Дани Магелани каза:

Провери има ли билети от Страсбург до някоя следваща спирка. Аз направих така. Проверих дали взема пътници от Колмар. Купих билет от Страсбург до следващата спирка след Колмар. На Колмар слязох, взех си куфарчето и си тръгнах спокойно, без да обяснявам.

Kehl,това е следващата спирка.Понеже в този ден няма до Страсбург автобус,но има до там.В сайта на Фликсибус не намирам карта със спирки а само от начална до крайна спирка.Няма как да разбера спира ли в Страсбург или транзит минава

Връзка към мнение

Беше обсъждано в темета, че няма автобуси до градове, свързани с влак. И възможността за слизане преди крайната спирка Kehl в Страсбург съществува. Провери го по-назад.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Да, така е. За това е важно да знаеш дали същият автобус взема пътници от Страсбург до крайната спирка или някоя от следващите спирки по маршрута си.

Това се разбира от он лайн продаването на билети, като разиграеш вариантите.

Не знаех с кои градове имам директна връзка с влак и е в сила забраната.

Аз направо търсех автобуса за летище Базел и Цюрих и проверих за билети до предишните спирки.

Спирката в Страсбург е доста невзрачна. Това е запусната градинка, в която от време на време спират автобуси на различни фирми. Диспечер се появява само за конкретния автобус.

Добре, че хотелът ми беше до катедралата, че се ориенторах лесно вечерта.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, chandni каза:

А ако ходиш в Париж, през август паркирането по улиците там също е безплатно 😉

Вече не, за съжаление. Отмениха го през 2015-та. В момента остана само безплатното паркиране в неделя и празничните дни. Иначе е между 2,50 и 4 евро/час.

 

@Фил, за паркиране в Колмар хич не съм за подражание. Спряхме недалеч от центъра, на платено паркомясто на улицата. Като съвестен гражданин реших да си платя 😉, но не знам какво натисках по паркометъра, и накрая ми таксува 25 евро (за 3 часа!) 🙄

Но ти пък вече си се обзавел с карта, та няма да следваш моя светъл пример. 🙂

Иначе за селцата, правехме като Цвете - те са малки и затова паркирахме току извън тях, или в самото им начало и не сме плащали. Май само в Риквир трябваше да платим, но не беше много.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нашата хазайка ни обърна внимание и на вероятността да платим за паркомясто таксата от 25€, която била за денонощие. Обясни ни какво се правело, но вече го забравих, защото не сме се и опитвали да плащаме паркоместата.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Смятам и аз да хвана последния самолет за Базел тази година - на 27 октомври с връщане на 31 октомври през Баден Баден.

По вашите препоръки ще хвана автобус от летището до Сен Луи, от там ще купим групова карта ALSA+ (засега сме 3 души) за влака за Колмар и обиколката на селцата. Като пристигнем в Колмар ще оставим багажа или в хотела, или на велобюрото. От там хващаме автобус за Riquewihr, ако е възможно разглеждаме го за 1 час и хващаме следващия автобус до Hunawihr, ако не - може и пеша, на карта са не повече от 2км. От Hunawihr ще се разходим до Ribeauville и трите замъка. Ще хванем последния автобус за Колмар около 18:20 (ако не се промени разписанието, тъй като е налично само до края на септември).

В неделя обаче както Фичо каза, а и аз проверявах, липсват автобуси до повечето от селцата. Затова се чудя дали да отидем в този ден до Mulhouse или до Selestat в комбинация със замъка Konigsbourg. Или да вземем групова карта отново и да пробваме да отидем до някъде другаде... Ще се радвам на предложения за възможни места за неделя. 🙂

В понеделник мислим да разгледаме Колмар и вечерта или пък на другата сутрин да вземем фликсбус до Страсбург (5 евро). И двата варианта ни устройват, тъй като вторник ще ни е изцяло за Страсбург.

В сряда ще пътуваме с ранния фликсбус от Страсбург към Баден-Баден и ако пристигне навреме и ни се разхожда, може да видим за 2 часа и Баден-Баден, макар и аз да съм била там преди време, но пък може да поопресня спомените. До летището ще ползваме шатъл буса.

Връзка към мнение

Имате ли идея колко струва билет до Егисхайм и обратно? Много ми харесва градчето, но няма автобус 280 в неделя. Затова го мисля за понеделник. Сайтът ми дава някакво F26, което пише, че трябва да се обаждаш специално, но предполагам, че е нещо като такси. Случайно някой да го е ползвал?

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

mary-shery,

на http://www.vialsace.eu/ за рейс 208 намирам цена 2,70 евро на посока.

 

Аз също ще пътувам към Колмар в началото на октомври и сега проучвам нещата. Разузнах, че билета Alsa+ Group Haut-Rhin покрива и пътуването с рейс 11 от летището до Сен Луи. Билета може да се купи от шофьора.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, в събота сутринта ще кацнем на летището в Базел и ще имаме свободен цял ден, до към 5 следобед, когато ще си хванем полета за Лондон в 18.30. засега мислим да разгледаме само Колмар. Имам следните въпроси, ще се радвам, ако можете да помогнете:

- Да купуваме обикновени билети ли или да купим билет ALSA+  до там и обратно - първо с автобус 11, после с влак до Колмар (само двама души ще сме). Благодаря на Преслава по-горе за инфото, че тези билети могат да се купят от шофьора на автобуса.

- Бихте ли препоръчали място за обяд с красива гледка в Колмар?

- Май няма къде бихме могли да си оставим багажа на летището. Той не е много, но все пак... Дали на гарата в Колмар ще има къде да го сложим?

- Ще имаме ли време да разгледаме и някои от селцата или да се придържаме само към Колмар, предвид ограниченото време?

 

Благодаря ви предварително 🙂

Редактирано от water
Връзка към мнение

Задължително си купете ALSA+ билети, иначе цените ще ви излязат тройни. И аз благодаря за инфото, че може да се купят от шофьора на автобус 11! 🙂 

На летището би трябвало да има багажно, но все пак ако няма, ето линк към предложеното колоездачно бюро в Колмар, където срещу 2 евро можете да си оставите багажа:

http://www.velodocteurs.com/

Едва ли имате време и за селцата, но все пак ако ви устройват часовете на автобусите до тях, може да отскочите до Риквир примерно за 1 час да разгледате. Тук можете да видите разписанията: 

https://www.vialsace.eu/en

 

За ресторант с хубава гледка не мога да помогна, но ще следя какво ще кажат хората, които вече са били. Знам само, че трябва да се опита flambé. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте магеланци, имам голям проблем, знам че въпроса е обсъждан много кратно, но не успях да се ориентирам добре. Кацаме на летището в Баден Баден на 26.09 как да стигна до Страсбург по най-бързия начин и ориентировъчни цени ако може. Ние сме група 10човека и едно от приложенията ми даде маршрут с такси до град Сесенхайм и от там с влак. От летището до града са 25км, някой има ли представа колко пари може да ни излезе таксито. Гледах и варианта до Карлсруе, но по 10евро на човек билет, дали таксито до Сесенхайм няма да е по добре. Не знам обърках се вече, помагайте. 

Връзка към мнение
На 2.09.2018 г. в 20:37, Bubu1978 каза:

Здравейте магеланци, имам голям проблем, знам че въпроса е обсъждан много кратно, но не успях да се ориентирам добре. Кацаме на летището в Баден Баден на 26.09 как да стигна до Страсбург по най-бързия начин и ориентировъчни цени ако може. Ние сме група 10човека и едно от приложенията ми даде маршрут с такси до град Сесенхайм и от там с влак. От летището до града са 25км, някой има ли представа колко пари може да ни излезе таксито. Гледах и варианта до Карлсруе, но по 10евро на човек билет, дали таксито до Сесенхайм няма да е по добре. Не знам обърках се вече, помагайте. 

Искам да повдигна въпроса на @Bubu1978, ако някой е минал по този път скоро и знае ориентировъчните цени. 

Връзка към мнение

Здравейте, 

във връзка с предвижването до Страсбург мога да споделя ние как стигнахме. С влак от гарата на Баден -Баден. 

От летището има два автобуса, които са с различни направления, но спират на гарата в Баден Баден. ето линк с информация за автобусите.

https://www.baden-airpark.de/en/directions-and-parking/arrival-by-rail-and-bus/

Билета за автобуса до гарата Баден Баден е 3,40 евра на човек, автобусите тръгват от спирка, която е вляво от изход пристигащи. Пътуват около половин час до гарата. Билети могат да се купят от автомат на стената или от шофьора на автобуса.

 

От гарата на Баден Баден има влакове до Страсбург, почти на всеки час. 

https://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?revia=yes&existOptimizePrice=1&country=DEU&dbkanal_007=L01_S01_D001_KIN0001_qf-bahn-svb-kl2_lz03&start=1&protocol=https%3A&REQ0JourneyStopsS0A=1&S=Baden-Baden&REQ0JourneyStopsSID=A%3D1%40O%3DBaden-Baden%40X%3D8190827%40Y%3D48790329%40U%3D80%40L%3D008000774%40B%3D1%40p%3D1535666703%40&Z=Strasbourg+Bahnhof%2C+Frankreich&REQ0JourneyStopsZID=&date=Mi%2C+26.09.18&time=14%3A00&timesel=depart&returnDate=&returnTime=&returnTimesel=depart&optimize=0&auskunft_travelers_number=1&tariffTravellerType.1=E&tariffTravellerReductionClass.1=0&tariffClass=2&rtMode=DB-HYBRID&externRequest=yes&HWAI=JS!js%3Dyes!ajax%3Dyes!

 

Това е разписанието на германските железници за 26,09.2018 г Може да разцъкате различните часове и да прецените дали ви устройва като час и цена.

Влака с прекачването пристига в Страсбург за около час. Ние в 16,00 часа вече бяхме на гарата и успяхме да се настаним и да си направим вечерна разходка из града.

 

Доколкото бях проучвала с тези автобуси може да стигнете и до гарата в Карлсруе и оттам да си хванете отново влак или автобус на Flixbus до Старсбург.

Редактирано от Stefanovam
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря много, mary_shery . Да докладвам след кратката ни визита:

Шофьорът на автобус 11 не можа да ни продаде ALSA+ регионален, само ALSA+ за Сейнт Луи. Не говореше грам английски и не се доразбрахме нещо. Купихме ALSA+ регионален от гарата. 

Твърдо няма място за багаж на летището, махнали го били от съображения за сигурност. Велошопът в Колмар си приема багаж срещу 2 ерво на чанта. 

Разходихме се из Колмар, поснимахме и хапнахме чудесно в едно ресторантче в центъра, препоръчвам: L'escale https://goo.gl/maps/QtXip5DEELm . Туристическо като повечето в района, но вкусно, огромни ми се видяха порциите и с приветливо обслужване.

На връщане обаче имаше инцидент на релсите и всички влакове спряха за два часа. Понеже щяхме да си изпуснам самолета, а с автобуси също нямаше как да стигнем навреме до летището, мога да ви кажа цената на такси - Сейт Луи-летище - 95 евро. С Uber даде също толкова. Надявам се да не ви се налага де:)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.