Прескочи до съдържание

бързи въпроси Белгия - въпроси и отговори


Lyubina

Препоръчани мнения

 

Още не съм  сигурен дали ще осъществя пътуването и съответно не съм уточнил логистиката, имам някакъв груб план.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Динан се обикаля за не повече от половин ден. :) Намюр - има история, има архитектура, там реката Саар (идваща от Германия, спомнете си Саарбрюкен ;) ) се влива в Маас. Цитаделата е прекрасно място за поглед от високо, панорамни снимки :) И за шопинг е добро място, всичко е концентрирано на една улица :) Само че декември не е добро време за пазаруване в Белгия ;)

 

Тук има малко мои снимки и общи впечатления от Валония.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Евгени Димитров

Я ми кажете, искам да летя от Брюксел до Маями, че като цена двупосочен ме устройва $404. Обаче до Брюксел трябва да отида с Уиз. Гледам, че кацат на Brussels South Charleroi Airport. Оттам как е най-удачно да се предвижа до Брюксел? Смятам да нощувам там и на следващата сутрин да си хвана презокеанския полет. Летището за международните полети предполагам е това североизточно от Брюксел, което просто се води Brussels Airport, на 15 Мин. от центъра награда?

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Я ми кажете, искам да летя от Брюксел до Маями, че като цена двупосочен ме устройва $404. Обаче до Брюксел трябва да отида с Уиз. Гледам, че кацат на Brussels South Charleroi Airport. Оттам как е най-удачно да се предвижа до Брюксел? Смятам да нощувам там и на следващата сутрин да си хвана презокеанския полет. Летището за международните полети предполагам е това североизточно от Брюксел, което просто се води Brussels Airport, на 15 Мин. от центъра награда?

 

Да, летищата са различни и правилно се ориентираш. Имаш общо взето два метода на предвижване от Charleroi до Брюксел - стандартните шътъл автобуси и градски транспорт + влак. Шътъла мисля излиза по-евтино, ако си купиш билет доста по-рано, и ще те остави директно на гара Midi, която е централният транспортен възел на Брюксел. 

Връзка към мнение
Евгени Димитров

Благодаря Георги! Имам още едно питане, ако избера да летя с Раян, полетът им пристига към 23 часа, тогава има ли шанс да се предвижа с нещо до града? Някаква горе-долу ориентировъчна цена за шатъла или автобуса с влака, моля?

Връзка към мнение

Благодаря Георги! Имам още едно питане, ако избера да летя с Раян, полетът им пристига към 23 часа, тогава има ли шанс да се предвижа с нещо до града? Някаква горе-долу ориентировъчна цена за шатъла или автобуса с влака, моля?

в 23.59 е последния шатъл към Брюксел.

Цената започва от 5 евро, но бързо свършват билетите на тази стойност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Евгени, нямам идея как са организирали летището на Шарлероа за полетите та Ryan, така че всяка идея която бих ти дала ще е риск от заблуда.

Шатълите от летището до Гара Миди (Gare Midi) пътуват около час (разстоянието е 60 км). Цените започват от 5евро при on-line продажби, но това са обикновено само няколко бройки, които така и не уцелих за три години. Максималната цена на билета за шатъла е 14 евро, купуват се с карта от автомат от страни на летището - като излезеш се пада в дясно. Сега са направили допълнителни facilities под формата на една палатка пред летището, та малко по-дълго е излизането. Шатъла спира точно зад тази палатка. 

Хотелите в Брюксел са скъпички, та не мога да препоръчам нищо бюджетно. Моята дъщеря последно спа в един хотел в зоната на Евро-институциите (Schuman area) и определено беше доволна: http://www.aloftbrussels.com/

 

Много е удобен за хващане на транспорт за Brussels International Airport

 

Ако мога да съм ти полезна с нещо, питай :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Оправих полетите, ще летя с Уиз. Искам поне да се замотая за ден в Брюсел, с Раян се губи смисъла, че минавам оттам. Трансфера ще го купя от сайта. Цената си е €14, направих си регистрация. Ще гледам да спя на някой хостел, за да не давам излишни пари, някъде в централната част. Гледам влаковете за Brussel Airport, че оттам ми е презокеанският полет. Доколкото разбрах, тръгват от Centraаl Station (прав ли съм), тя е на 450 метра от Grand Palace? Питам като малоум, ама никога не съм минавал през това летище и да не стане някоя инфекция с полета ми до Маями.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Щом ще си в центъра, според мен ще ти е по-удобно с влак от Шарлероа, защото влака спира на централната им гара, а трансфера е до гара Midi и от там ще ти допълнителен транспорт до центъра.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Влаковете за международното летище тръгват от Gare Centrale (централна гара), същата която е почти до Grand Place, или минават през нея, идвайки от друга дестинация. Няма значение кой влак ще хванеш за летището, цената е една и съща, времето за пътуване също.

 

Ако не си в близост до центъра, има и автобусен транспорт до летището, който е малко по-евтин, но отнема повече време.

 

За трансфера от Гара Миди до центъра на града препоръчвам метрото - линии 2 или 6. Там е голяма каша, че Gare du Midi е доста сериозен транспортен възел, а местните много много не желаят да комуникират на английски, но като човек със сериозен международен опит, сигурна съм, че ще намериш къде са входовете за метрото.

 

Билети се купуват или от гишета, наречени BOOTIK или KIOSK, или от машини, в цената на еднократен билет влиза пътуване в рамките на 1 час, без значение колко транспортни средства ще смениш.

Билетите се валидират на входа на метрото, на излизане не се налага. Дори и еднократните билети вече са с някаква магнитна лента или чип и се валидират по подобие на картите - с допиране. На много места още стоят старите автомати за валидиране, в които картата/билета се "пъхваше", но са неизползваеми.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Доста ме улеснихте, сърдечно ви благодаря! Май ще направя предвижването до Брюксел през жп гарата в Шерлероа, така ще е по-удобно имайки предвид, че ще съм с багаж и ще търся настаняване около централната гара.

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Май ще направя предвижването до Брюксел през жп гарата в Шерлероа, така ще е по-удобно имайки предвид, че ще съм с багаж и ще търся настаняване около централната гара.

Ако ще го правиш така, значи от летището трябва да вземеш автобуса до Шарлероа. Когато излезеш от терминала, трябва да вървиш наляво, но след атентата на литище Завентем, отпред има една голяма бяла палатка, която е за предварителна проверка, и която трябва да се заобиколи. Има си табели, на които май пишеше "Gare Charleroi" - вероятно защото показва пътя към автобуса за гарата в Шарлероа - следваш си табелите и посоката, както съм показал на схемата:

post-139-0-97379200-1482413708_thumb.jpg

Като наближиш стоянките, обикновено към теб ще дойдат таксиджиите да ти подвикват: "Мосю, Шарлероа?" - те са с едни черни бусове, тип маршрутка, взимат 5eur, почти веднага се пълнят и до 5мин. потеглят, пътува се 15-тина мин. до гарата Charleroi-sud, трябва да им кажеш, че си до гарата, защото те продължават и по-натам.  

Иначе билетът за официалния автобус, купен от шофьора, струва 6eur, от автоматите там може и да е 5eur(не съм сигурен), тръгват през половин час, в почивните дни обаче са през час.

 

От гарата Charleroi-sud взимаш влака за BRUXELLES-CENTRAL, билетът струва нещо около 9-10eur - 2-ра класа, без места и без определен час, влакове има през около половин час.

Може да си купиш билет и предварително от сайта на железниците . 

 

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз съм си купувала комбиниран билет автобус + влак за 14.40 евро, от автомат точно преди спирката на автобусите, така добре показана на картата в горния пост, 

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте. Трябва ми съвет . Пристигам на Шарлероа в 22.50. Видях , че има шатъл в 23,30 и 23.50 до гара миди и се надявам да успея да го хвана, но от там как да се придвижа към центъра толкова късно през нощта. Има ли някакъв транспорт или само такси? излиза ми добра цена за Hotel Novotel Brussels Centre Tour Noire, и не знам дали да запазя. Гугъл ми дава половин час пеша. Удачен вариант ли е?

Връзка към мнение

Здравейте. Трябва ми съвет . Пристигам на Шарлероа в 22.50. Видях , че има шатъл в 23,30 и 23.50 до гара миди и се надявам да успея да го хвана, но от там как да се придвижа към центъра толкова късно през нощта. Има ли някакъв транспорт или само такси? излиза ми добра цена за Hotel Novotel Brussels Centre Tour Noire, и не знам дали да запазя. Гугъл ми дава половин час пеша. Удачен вариант ли е?

 

Има някакви нощни автобуси, но поне според гугъл не покриват точно твоя маршрут. Такси май е избора. 

 

Района около Миди не е най-комфортният за нощни преходи, както са повечето райони около големи гари нощем. 

Връзка към мнение

Доколкото виждам на картата ,хотелът  е  с много добро местоположение,но след полунощ не виждам вариант да се придвижиш до него с  обществен транспорт от Gare du Midi.Можеш да ползваш такси.За цената не съм сигурен,но на километър е средно 2 евро,а разстоянието от гарата до хотела е около 2.2 км.

Редактирано от Georgie
Връзка към мнение

Благодаря. Намерих хотел на 10 мин. от гарата и в понеделник мисля да запазя него- Floris Hotel Ustel Midi. Няма много добри отзиви, но изглежда добре, мястото е удобно и за 3 вечери май става. А после от същата гара ще хвана влака за Париж. Тъкмо няма да се размотавам с багажа напред назад в градския транспорт. Какво мислите? Искам мнение защото за първи път организирам пътуване сама. До сега съм пътувала само с туроператори.

Връзка към мнение

Благодаря. Намерих хотел на 10 мин. от гарата и в понеделник мисля да запазя него- Floris Hotel Ustel Midi. Няма много добри отзиви, но изглежда добре, мястото е удобно и за 3 вечери май става. А после от същата гара ще хвана влака за Париж. Тъкмо няма да се размотавам с багажа напред назад в градския транспорт. Какво мислите? Искам мнение защото за първи път организирам пътуване сама. До сега съм пътувала само с туроператори.

Според мен е добро решение.От хотела за няколко минути стигаш до метростанция Lemonnier.От нея директно и бързо можеш да се придвижиш по линията на метрото с подземен трамвай до Bourse.На минутки пешеходно разстояние е  Grand place. 

Връзка към мнение

Преди години съм отсядала в точно този хотел. Аз лично, не одобрявам района около Гара Миди, особено за сама жена. Изключително негостоприемен, да не кажа, направо има излъчване на тиха враждебност.

Един съвет - настоявайте за стая по по-долните етажи. До последния етаж не стига асансьор, има една тясна дървена стълба, която през 2008 г. беше и без парапет.

Прозорците се отварят точно към отдушника от кухнята и цяла вечер/нощ в стаята ми миришеше на кухня, а на сутринта от крана а топлата вода не течеше вода.

 

Това беше преживяването, което ме накара да намразя Брюксел години преди да се озова там за по-продължителен период от живота ми.

 

Но, при условие че пристигате по нощите, може би наистина е приемлив вариант.

 

ПП: Ако си сама, по-добре дай някое евро за такси и си намери хотел в по-читав квартал. Не искам да те плаша, в момента не съм в града и не знам там каква е атмосферата. Но аз лично бих предпочела да се чуствам спокойно, пред по-ниския разход на средства.

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди години съм отсядала в точно този хотел. Аз лично, не одобрявам района около Гара Миди, особено за сама жена. Изключително негостоприемен, да не кажа, направо има излъчване на тиха враждебност.

Един съвет - настоявайте за стая по по-долните етажи. До последния етаж не стига асансьор, има една тясна дървена стълба, която през 2008 г. беше и без парапет.

Прозорците се отварят точно към отдушника от кухнята и цяла вечер/нощ в стаята ми миришеше на кухня, а на сутринта от крана а топлата вода не течеше вода.

 

Това беше преживяването, което ме накара да намразя Брюксел години преди да се озова там за по-продължителен период от живота ми.

 

Но, при условие че пристигате по нощите, може би наистина е приемлив вариант.

 

ПП: Ако си сама, по-добре дай някое евро за такси и си намери хотел в по-читав квартал. Не искам да те плаша, в момента не съм в града и не знам там каква е атмосферата. Но аз лично бих предпочела да се чуствам спокойно, пред по-ниския разход на средства.

Като се замисля,наистина сте права за района около Миди.Изразът "тиха враждебност" е много верен.Усеща се напрежение.А може би има и трети вариант-първата нощ да пренощува в хотела,а след това да отиде в друг.По-сложничко е,но и обстоятелствата са такива.

Редактирано от Georgie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Най-добре избягвайте Миди и останете в малко по-добрата част на градът. Ако оставате през уикенда някои бизнес хотели имат добри цени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако не е късно да споделя. През декември 2016 г. нощувахме във Floris Hotel Ustel Midi. Доволни сме. Много удобно местоположение -8-10 мин. от гарата и 15 мин. от Манекен Пис. Хубав хотел, добър интернет, нормална закуска. Безопасен квартал. Спирката на метрото е на 200-300 м.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Евгени Димитров

С какво може да се предвижим от центъра на Брюксел до летище Завентем, ако гоним полет в 6:20 сутринта. Първият влак тръгва в 4:40, което много не ме устройва. Не е крайно зле като час, ама малко не ми се рискува. Друг вариант?

Връзка към мнение

В този час - такси. Иначе има бърз влак от Шуман директно до летището, мисля че първият е в 05:00 ч. Автобусите също не ви устройват - № 12 май също тръгва в 05:00. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.