Прескочи до съдържание

Иран - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Иран. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Нужно ли е да носим брачно свидетелство?

- Може ли да се купуват онлайн билети за вътрешните полети?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Коя е най-красивата джамия в Иран?

- Какви са традиционните храни в Иран?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Това горе е от Ирландия, вероятно от иранското консулство там.

Всяко консулство казва нещо, ама рядко съвпада с казаното от друго консулство.

 

това ми пратиха от офис за коли под наем в Техеран.


 

Hello dear friend, yes, PCR test is also necessary for all those who have been vaccinated

 

и от агенцията която ми съдействие за виза, пак от Иран

 

Pcr test with negative result 72 hours at last before your arrival taken
Confirmation of vaccines
 

Аз

With booster is it necessary PCR too?

 

yes, three days ago it's announced that having pcr is necessary again.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 часа, Salsam каза:

Е, това е от сайта на външното им министерство.

Аз ползвах тази агенция: iranstravel@gmail.com Пишеш, пращат ти линк и след 3-4 дни си готов. 20 € струва, плащаш в Иран. После отиваш в посолството с одобрената апликация, плащал и получаваш виза.

А как отиваш в посолството? Трябва ли да запазиш час, да имаш предварителна уговорка?

Връзка към коментар
преди 1 минута , Salsam каза:

Не, просто имат приемни часове. Мисля от 9-12 ч. Нещо такова

Предварително ли си правиш застраховка или може на място в Техеран?

Искат ли принтирани кодовете или само им ги казваш-показваш?

Отварят в 9:30

Връзка към коментар
преди 6 минути , Alexander каза:

Предварително ли си правиш застраховка или може на място в Техеран?

Искат ли принтирани кодовете или само им ги казваш-показваш?

Отварят в 9:30

Аз си ги бях разпечатал. Задтраховка ще си направя на летището в Техеран.

Връзка към коментар
преди 8 минути , Salsam каза:

Аз си ги бях разпечатал. Задтраховка ще си направя на летището в Техеран.

Оставяш ли нещо при тях или само ги гледат? Питам, за  знам, понеже нямам принтер в нас.

Явно не искат предварително застраховка щом ще прави там, аз също ще правя на място, ако така може.

Чака ли се много, доколкото разбирам се ходи един път до консулството, след това до банка и пак се връщам при тях и трети път за взимане на паспорта - визата

Връзка към коментар
преди 21 минути , Alexander каза:

Оставяш ли нещо при тях или само ги гледат? Питам, за  знам, понеже нямам принтер в нас.

Явно не искат предварително застраховка щом ще прави там, аз също ще правя на място, ако така може.

Чака ли се много, доколкото разбирам се ходи един път до консулството, след това до банка и пак се връщам при тях и трети път за взимане на паспорта - визата

Трети път няма. Визата я получаваш на мейл. По-лесно ще ти е първо до банката (ОББ в студентски) после направо с цялата бумащина в посолството. 

Връзка към коментар
преди 20 минути , Salsam каза:

Трети път няма. Визата я получаваш на мейл. По-лесно ще ти е първо до банката (ОББ в студентски) после направо с цялата бумащина в посолството. 

Т.е. визата си е разпечатваш не е стикер в паспорта.

Връзка към коментар
На 14.04.2022 г. в 21:57, Salsam каза:

Кой app за VPN  за Иран се ползва най-добре?

Аз ползвах най-различни безплатни, а спътничките ми си бяха платили по 10-тина евро за платена версия и нямаха никакъв проблем.

При мен се получи неприятно, защото при едно от влизанията ми, забравих да сменя държавата, която автоматично излизаше САЩ и ми блокираха Фейсбук веднага.

Вече не можех да вляза в него през който и да е VPN, а аз използвах няколко.

Нещата се нормализираха чак при кацането в Турция.

Та ако сега трябва да избирам, ще си купя и аз някоя платена версия за периода, когато ще съм там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , MayaS каза:

Застраховките е по добре на летището, правят проблем ако са външни.

Аз бях със застраховка от Алинац и нямах проблем - в офиса им ми написаха, че важи и за Иран.

Дори не си спомням дали изобщо ми я погледнаха при влизането в Иран. Визата ми беше от посолството и там явно е отразено в системата, че минах много бързо.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 51 минути , Mary каза:

Аз бях със застраховка от Алинац и нямах проблем - в офиса им ми написаха, че важи и за Иран.

Дори не си спомням дали изобщо ми я погледнаха при влизането в Иран. Визата ми беше от посолството и там явно е отразено в системата, че минах много бързо.

 

Да ако е от тук задължително трябва да пише Иран.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Връщам се от консулството.

 

Българските застраховки важат, само питат дали имам, но аз предпочетох да си направя на място, може и така.

 

Пак се връщам на ПСР и ваксини, положението е плачевно..и ще цитирам дословно разговора между мен, тази на гишето-българка и консулката отзад, с която си говреха на ирански.

Аз

Какво става с ваксините и ПСР-те, какви са условията, всеки ми казва различни неща?

 

Жената на гишето

С бустер може да се влезе без ПСР.

 

Аз

Казаха ми, че не можело вече.

 

Жената на гишето говори с консулката и след малко ми каза, че все пак зависело от АК-та.

 

Аз

АК-та ми дава линк на ирански и това е.

Освен това агенцията която ми помага за виза и агенцията за коли под наем ми казаха, че отново искат ПСР за всички с или без бустер.

 

Жената на гишето поговори по-дълго с консулката и накрая ми каза:

Консулката каза, да слушам агенциите в Иран, понеже те знаели по-добре, до тях информацията идвала по-бавно.

 

Това е от днес.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, Alexander каза:

Връщам се от консулството.

 

Българските застраховки важат, само питат дали имам, но аз предпочетох да си направя на място, може и така.

 

Пак се връщам на ПСР и ваксини, положението е плачевно..и ще цитирам дословно разговора между мен, тази на гишето-българка и консулката отзад, с която си говреха на ирански.

Аз

Какво става с ваксините и ПСР-те, какви са условията, всеки ми казва различни неща?

 

Жената на гишето

С бустер може да се влезе без ПСР.

 

Аз

Казаха ми, че не можело вече.

 

Жената на гишето говори с консулката и след малко ми каза, че все пак зависело от АК-та.

 

Аз

АК-та ми дава линк на ирански и това е.

Освен това агенцията която ми помага за виза и агенцията за коли под наем ми казаха, че отново искат ПСР за всички с или без бустер.

 

Жената на гишето поговори по-дълго с консулката и накрая ми каза:

Консулката каза, да слушам агенциите в Иран, понеже те знаели по-добре, до тях информацията идвала по-бавно.

 

Това е от днес.

А на вас кой ви ги казва тези неща, защото в сайта на външното им министерство пише, че може с бустер без ПСР. Това са прието промени от 5 април. И защо е нужно да слушате всеки, който каже различни неща след като има официални източници на тази информация, където точно е посочено как може да се влезне в страната?

Връзка към коментар
преди 10 часа, Salsam каза:

А на вас кой ви ги казва тези неща, защото в сайта на външното им министерство пише, че може с бустер без ПСР. Това са прието промени от 5 април. И защо е нужно да слушате всеки, който каже различни неща след като има официални източници на тази информация, където точно е посочено как може да се влезне в страната?

Писано е най-подробно кой го е казал, а дали и кой ще слуша всеки си е негова работа.

Аз поне не виждам официални източници както има за Европа и нормалните страни, освен казано от консулства, а казаното е различно както се разбра.

Пускам информация и всеки си решава какво да прави, това е. Дори аз не съм решил какво точно ще правя.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Преди 2 минути ми звъннаха от иранското посолство!

Жената от вчера беше и ме попита дали имам ваксина, понеже е задължително да имам, както е задължителен и ПСР-а.

Казах, че имам ваксина и пак попитах има ли значение дали имам бустер или не и дали в такъв случай трябва ПСР.

Тя изрично каза, че заради мен вчера са питали и търсили информация и че се изисква в момента ваксина+ПСР, няма значение има или няма бустер.

 

Били махнали временно изискването за ПСР за тяхната нова година, но сега се изисква  отново, точно това ми казаха от иранските агенции за коли и визи.

 

Все повече съвпадения има в информацията и мерките.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Въпреки, че от външно ме препратиха към сайта им, където пише, че не искат ПСР за хора с бустер, май самата АК си иска още от София. Така, че най-добре, който ще пътува да си направи. И от друго място ми потвърдиха, че изискват

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Както се и предполагаше и казваха всички, ваксина + пср се искат за влизане в страната в момента.

вече някои са там, аз летя днес.

 

тези от saadat rent a car са много лв за сега.

след като писах с дни и пращай снимки на полето и паспорт и не знам какво преди 2 месеца и У всичко беше резервирано, вчера реших да им пиша пак и да потвърдя за всеки случай.

хабер нямаха все едно за сефте искам кола.

накрая за същите пари ще дадат по-евтин вариант.

щели да ме търсят на летището, ама да видим 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз поне не видях смисъл от VPN, всички сайтове в които влизам+фейсбук се отварят без проблем.

 

голям проблем се оказа да намеря къде да обменя пари. 
на летището чаках над 30 мин и накрая казаха, че са им свършили парите.

след това на няколко места нямаха кеш иначе обявяваха по-добър курс -290к за евро.

Друг проблем е обявяването на цените в различи единици и махане на различен брой нули и става 
страшна каша 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Някои цени

 

1л бензин 0,20лв!!

такса за магистрала 100км под 1лв

паркинг за 15мин на летище Исфахан 5-6 български стотинки!

такси за 4,5км, но в трафик за 25мин   3лв.

обаче бадеми и др не са евтини

 

бургер  6лв

 

 

 

  • Харесвам 4
  • Шок 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Alexander каза:

голям проблем се оказа да намеря къде да обменя пари. 
на летището чаках над 30 мин и накрая казаха, че са им свършили парите.

Преди 3-4 години когато бяхме там обменихме пари в златарски магазини,и един път на улицата близо до пазара в Исфахан,където имаше доста предлагане ,като едно време на Магурата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Alexander каза:

Аз поне не видях смисъл от VPN, всички сайтове в които влизам+фейсбук се отварят без проблем.

 

голям проблем се оказа да намеря къде да обменя пари. 
на летището чаках над 30 мин и накрая казаха, че са им свършили парите.

след това на няколко места нямаха кеш иначе обявяваха по-добър курс -290к за евро.

Друг проблем е обявяването на цените в различи единици и махане на различен брой нули и става 
страшна каша 

Думичката за чейндж е "сарафи" (صرافی) 🙂 Поздрави на Иран.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Драмите с парите се увеличават.

Вчера за цял ден едва намерих да сменя 100€ спед общо поне 2 часа загубени за целта.

бяха обещали на едното място да имат пари тази сутрин, отивам ама пак няма. Ела след 2 часа и то за 200€ максимум.

По-малко нямаха дори 50€.

всичко е масово затворено не се знае кога ще отвори  след 1-2 часа е редовния отговор, утре официално няма да работи нищо.

пише чейндж на места ама пари кеш няма.

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.