Прескочи до съдържание

Новини и бързи въпроси за Испания


edbloom

Препоръчани мнения

преди 17 минути , Pepi Popova каза:

Здравейте, организирам едно море на майка ми и баща ми във Валенсия и имам малко питанки. Пътува се с Ryanair и полетът пристига в 19:10. Според вас възможно ли ще е да хванат Renfe в 19:55 само с ръчен? А, ако го изпуснат, възможно ли е да се презавери билета, ако е закупен онлайн и въобще има ли смисъл от онлайн закупуване? Дали има друг удобен и сравнително евтин превоз? Как е транспортът в самия град? Има ли удобен до плажа? Притеснявам се много, защото не говорят никакав език, които би им влезнал в употреба и искам да им го улесня максимално. Благодаря предварително!

Хм, освен ако няма промяна наскоро, Ryanair не летят баш до летище Валенсия, а до Castellon. От там логистиката е много проблемна. Какъв влак искаш да хванеш с Renfe?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Връзката ти не сочи някакъв конкретен влак.

Трябва да видиш как ще се придвижат от летището до гарата, май гара на летището нямаше...

Райън не летят до летището на Валенсия, а до Кастейон.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, аз уж бях видяла, но погледнах, че има влакове начесто, като предполoжих че Castellon de la Plana - Plane(самолет) е летището... много съм завеяна... те са си купили вече билетите и не знам как ще се оправят.. ако си вземат rent-a-car, как стои въпросът с паркирането в града? Има ли къде да се паркира около плажа?

Връзка към коментар
преди 15 минути , Pepi Popova каза:

Има ли къде да се паркира около плажа?

Имаше някакъв голям плац, който го играеше и паркинг, но точно, когато бяхме ние там, имаше някаква пачанга на този плац... Разбирай издигната сцена, бири, кебапчета и хора от всякакви възрасти пееха наравно с групата и танцуваха... Та може и заради това да е бил отворен плацът, че е ограден с мрежи. Ние оставихме рент-а-кар-а на паркинг Victoria до основното летище в града (за 3 дни платихме 13 €, при положение, че хотелите искаха между 10 и 20-30 € на ден) и от там с метрото до централната част на града. Градският транспорт във Валенсия е много добре уреден и е много по-удобно да се придвижваш с него, отколкото постоянно да мислиш за rent-a-car-a - къде да го паркираш, дали няма да те глобят, дали някой няма да те зажули...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Castellón de la Plana  значи равния Кастейон. Там където е града, зоната е много равна и оттам и името му.

Има автобуси до Валенсия, но хем са скъпи, хем не знам колко ще им е удобно. 

В зависимост къде и какво ще правят вижте за кола под наем. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
15 hours ago, Alexander said:

Castellón de la Plana  значи равния Кастейон. Там където е града, зоната е много равна и оттам и името му.

Има автобуси до Валенсия, но хем са скъпи, хем не знам колко ще им е удобно. 

В зависимост къде и какво ще правят вижте за кола под наем. 

Да, проучих вече вариaнтите горе-долу. Наистина 20 евро за посока излиза много скъпо, но пък с колата трябва да се чудят къде да я паркират и като не познават града сигурно ще им е слжоно. Четох някъде, че за около 20 евро се намира такси до Castellon и оттам  могат да си хванат Renfe, но никъде не мога да намеря такова такси. Някои дали има кoординати?

Връзка към коментар

За превоза не мога да съм от полза, но във форума има тема за Споделено пътуване.

 

Може да има и други пътуващи на техните дати и да успеят да се комбинират с някой :) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Pepi Popova каза:

Да, проучих вече вариaнтите горе-долу. Наистина 20 евро за посока излиза много скъпо, но пък с колата трябва да се чудят къде да я паркират и като не познават града сигурно ще им е слжоно. Четох някъде, че за около 20 евро се намира такси до Castellon и оттам  могат да си хванат Renfe, но никъде не мога да намеря такова такси. Някои дали има кoординати?

Не знам къде си чела, но тези 20 евро за такси вероятно са на човек, ако сa 4-ма и вземат трансфер. Гледам, че има трансфери по около 70 евро в посока, таксито е 100+.

Ако са само двама, няма как да излезе по-евтино или дори на цената на автобуса.

Валенсия не е проблемен град за паркиране, ако са за няколко дни  вижте варианта за кола.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди 5 години ходих до манастира, бяхме с автобус, много лесно беше. Съжелявам, че не мога да съм по-полезна, отдавна беше и не помня номера на автобуса и гарата в Мадрид, от която тръгнахме, но до нея стигнахме с метро. До долината обаче поне тогава нямаше транспорт и не можахме да отидем. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Търси се най-евтиният вариант за сухоземно придвижване с обществен транспорт между Барселона и Кастельон. И въобще в Испания като цяло. Като пътувах едно  време (2012), влаковете бяха доста скъпички и не се намираха никакви промоцийки (или поне аз не бях намерил). Автобусите - същата работа. Сега как е положението?

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Първата къща, завършена от известния испански архитект Антони Гауди, ще отвори врати за посетители за първи път в 130-годишната си история, предаде сайтът "Dezeen".

https://casavicens.org/casa-vicens-en/

Ако някой знае кога и как ще се случи това, моля да сподели.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

В много градове в Испания от скоро се появиха разния движения против туристите go home, най-вече в Барселона, Сан Себастиан, Билбао, П. де Майорка.

Слагат лепенки по колите под наем, пръскат със спрейове и разни подобни.

 

В Майорка от няколко дни са сложили лимит от 623624 туристи, като с времето цифрата ще се намаля много.

След 15 дни ще има огромни глоби за фирмите, собствениците  и платформите, които предлагали апартаменти под наем, като Airbnb и Homeaway.

Искат само лицензирани фирми да отдават апартаментите иначе ще има глоби за собствениците и за фирмата/платформата.

В последните 5 години, всяка година се подобряват рекорди и броя на туристите, като 12%+ от БВП на страната е от туризъм, но явно има и недоволни.

От всичко това, най-вероятно цените ще скочат нагоре.

 

 

На летището в Барселона от няколко дни  има стачка на обслужващия персонал и има сериозни опашки ден през ден, имайте го предвид. От 14.08 се гласят да става безсрочна, ако не стигнат до споразумението за увеличаване на заплатите.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На ‎9‎.‎8‎.‎2017‎ г. в 22:33, Alexander каза:

В много градове в Испания от скоро се появиха разния движения против туристите go home, най-вече в Барселона, Сан Себастиан, Билбао, П. де Майорка.

Слагат лепенки по колите под наем, пръскат със спрейове и разни подобни.

......................................................

 

 

Много интересно.Сподели още. Къде се корени тази неприязън у (част от) испанците към туристите?

Ще бъда на гости в Мадрид за 10 дни в началото на октомври, с приятелска компания. До тогава ще мислим програмата. Обсъждаме да отидем до Сан Себастиан с влак, за 1 нощувка, чудим се дали ще е достатъчно времето или трябва да ги направим 2. Моля за мнения.

Редактирано от Jenbel
Връзка към коментар

Jenbel, зависи какво искате да видите, но може да си оставите 2 дни в Сан Себастиан и дори от там да отскочите до Биариц, Франция за ден. 


Колкото до отношението към туристите, испанците си остават много дружелюбни, но в последно време наистина се надига недоволство, не толкова в Мадрид, колкото в Барселона и по-малки градове като Сан Себастиан и особено остров Майорка. Защо ли? Ами защото има огромно увеличаване на туристите в последните години и те буквално заливат малки населени места и основни забележителности в Барселона като скакалци. Огромна тълпа от снимащи туристи, повръщащи англичани след поредния запой, растящи цени в ресторанти, хотели, квартири, заради туристите. Противниците на пренаселването с туристи смятат, че подобни тълпи убиват традиционния облик на родните им места. Баските са и по-тихи и организирани и те искат да си пият кафето спокойно и бавно да си отпиват виното с традиционните им  пинчос докато се наслаждават на крайбрежната алея в Сан Себастиан. А, когато се изсипе една огромна тълпа с фотоапарати, това е невъзможно.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 19.06.2017 г. в 21:58, noshtna_ptica каза:

Първата къща, завършена от известния испански архитект Антони Гауди, ще отвори врати за посетители за първи път в 130-годишната си история, предаде сайтът "Dezeen".

https://casavicens.org/casa-vicens-en/

Ако някой знае кога и как ще се случи това, моля да сподели.

"От есента" :)

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 часа, Jenbel каза:

Много интересно.Сподели още. Къде се корени тази неприязън у (част от) испанците към туристите?

Ще бъда на гости в Мадрид за 10 дни в началото на октомври, с приятелска компания. До тогава ще мислим програмата. Обсъждаме да отидем до Сан Себастиан с влак, за 1 нощувка, чудим се дали ще е достатъчно времето или трябва да ги направим 2. Моля за мнения.

Както има недоволни от тълпите, така и има много доволни от тях, от постоянно скачащите цени на хотели, справка Барселона за последните 1-2 години, кръчми и пр.

На фона на ниските заплати в Испания и огромната безработица, някои хора правят много пари от тези туристи и високите цени, та винаги ще има доволни и недоволни.

 

Само преди 10 години, тълпите от хора в петък и събота, бяха много по-големи от сегашните. Младежи буквално заливаха централните части и площадчетата на всички градове, пиеше се в промишлени количества, шума цяла нощ беше безбожен, уринирането навред също, а сутринта минаваха бригади за почистване на килима от бутилки, чаши и пр. Ако не сте го виждали това, няма как да си го представите!

Изкара се закона antibotellón и сега има в пъти по-малко пиещи по цяла нощ по улиците, но някои са решили, че туристите им идват в повече.

 

Като цяло испанците не са от нациите, които не обичат външни. Единствено понякога съм  забелязал  някакъв лек неприязън към американците, като стане дума за тях.

 

 

Ходенето до Сан Себастиан е отлична идея. Града е малък и спокойно се вижда всичко за 24 часа или по-малко, в този град  са най-добрите мезета-тапас, но и там са най-високите цени, да го имате предвид.

Втора нощувка може да направите в Памплона или пък в Сантандер, понеже 10 дни са си много за Мадрид.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за мненията! Надявам се да отидем до Сан Себастиан и Памплона. 10 дни изглеждат много, но няма да стигнат за всички места, които искаме да видим и ще трябва да съкращаваме от желанията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Airbnb е премахнала обявите на 1000 нелегални апартамента в Барселона (писал съм за тази стъпка преди по-назад).

Не се казва какво ще стане с клиентите, резервирали тези хотели.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

От нова година улицата Гран Виа в Мадрид ще бъде променена.

 

Тротоарите ще станат много по-широки, а пътните платна ще се намалеят, като по тях, ще могат да преминават само колоездачи, автобуси, полиция, бърза помощ, както и частни  не замърсяващи автомобили.

 

Преди и след.

 

gv.jpeg.1aa7d5b681c3997fb245a90d7cb43f47.jpeg

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към коментар

Прекрасен Мадрид, град от бъдещето. Гран вия и почти всички улици в центъра, според моя опит са с огромни тротоари и без това...Хората строят с  мисъл за хората, а не за колите. Не искам да добавям а ние....защото  става още по- тъжно.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.