Прескочи до съдържание

3 дни в Косово


Препоръчани мнения

Ето защо се продават картини,с апликация от руда:

Трепча е най-големият рудодобивен комплекс в Европа и сред най-големите в света. Намира се в Северно Косово, община Косовска Митровица. Рудниците за добив на рудата се намират в непосредствена близост до село Айвалия, югозападно от Прищина, Косово.Има и музей.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

И още малко информация:

http://www.frans-photos.com/top-10-things-to-do-pristina-kosovo/

 

 

Редактирано от jungfraujoch
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 6.02.2018 г. в 19:53, patilana каза:

Чакаме теб и Иван да се наскитате и наснимате, за да разказвате и показвате по познатите българо - македонски пътища.

Иван още не е тръганал, ама така е правилно, е ни чакате

 

преди 21 часа, jungfraujoch каза:

Моля,всички магеланци да си носят готини пижами

А за тези, които не спят с пижамиии ....:lol:

 

преди 5 часа, patilana каза:

Ха, че то и Иван е порасъл повечко

Ало аз съм на 18 и 2 месеца:rtfm:.Моля моля.:):dancing:

преди 5 часа, venceremos каза:

че 60% от населението е под 26 г..

Поне съм в тази група.:wub:

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@jungfraujoch, предполагам, че става въпрос за мини, в които се добиват сребърни руди? Доколкото си спомням, Сърбия е била (а може би все още е) страната в Европа с най-големи сребърни залежи и търговията със сребро е основна причина за възхода и падението на средновековна Сърбия.

По другия въпрос: предупреждавам, че последният път, когато съм обличал пижама, беше през 1986-та по време на световното в Мексико. Не за друго, ами ми предстоеше операция в ИСУЛ и пижаменият дрескод в отделението беше задължителен. Още негодувам от този факт! Както и от наложения вечерен час, заради който не ми дадоха да гледам мача България-Аржентина. Единствената форма на протест, която първолашкият ми мозък смогна да измисли, беше посред нощ да се изпикая в коридора пред кабинета на дежурната медицинска сестра ;) Просто да си знаете с @patilana, какви рискове поемате с идеята за пижамено парти ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

@jungfraujoch, предполагам, че става въпрос за мини, в които се добиват сребърни руди? Доколкото си спомням, Сърбия е била (а може би все още е) страната в Европа с най-големи сребърни залежи и търговията със сребро е основна причина за възхода и падението на средновековна Сърбия.

По другия въпрос: предупреждавам, че последният път, когато съм обличал пижама, беше през 1986-та по време на световното в Мексико. Не за друго, ами ми предстоеше операция в ИСУЛ и пижаменият дрескод в отделението беше задължителен. Още негодувам от този факт! Както и от наложения вечерен час, заради който не ми дадоха да гледам мача България-Аржентина. Единствената форма на протест, която първолашкият ми мозък смогна да измисли, беше посред нощ да се изпикая в коридора пред кабинета на дежурната медицинска сестра ;) Просто да си знаете с @patilana, какви рискове поемате с идеята за пижамено парти ;)

@master_of_germs,не е задължително да сме с пижами :),или да ходим на бар,но е задължително да има добро настроение.Ти имаш чувство за хумор и предполагам,че се досещаш,че двете с @patilanaсе шегуваме.Освен това,аз наричам пижамени партита(без изобщо да сме с пижами) или арменско гости,дългите посещения при приятелите ми.

Предполагам,че ще си организираме спокойни и приятни вечери,на които всички ще се чувстваме добре.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз пък с удоволствие бих чула местната им музика и таланти, които пеят по баровете. :) Бих послушала и потанцувала в някой бар с жива музика, ако имам сили от голямата обиколка.

 

Аз бих ви предложила да посетим и мраморната пещера: https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g295385-d8178859-Reviews-Marble_Cave-Pristina.html

Не можах обаче никъде да видя дали кога работи, освен, че е от 9 до 19, друга информация не намерих. Относно местоположението, отбелязала съм си я на джипиеса, така че ще се ориентираме лесно, има и ресторант, близо до който се паркира. За другата пещера при Печ -http://shpellaeradacit-cave.com/site/ , аз мога да им напиша един имейл, че сме група от 8 души и бихме искали да посетим пещерата, само трябва да определим ден и ориентировъчен час, защото по принцип отваря при предварителна уговорка до 1 април.

 

Между другото май с телефонните разговори ще имаме проблеми там...Имате ли някаква идея какви са тарифите?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Май ,май, няма да ползваме телефони.Ще изтърпим две денонощия без тях.Не е страшно.Не боли.Вярвайте ми!:)Ще споделя опит от времето , когато тези джаджи ги нямаше.;)Предполагам, че тарифите  са като в Сърбия - много, много скандални - 6.99 на минута.

Имаме 600км и две граници да решим как ще ни завършват вечерите.Естествено е да сме по интереси @mary_shery.

Сега с тия вашите безпижамени истории, как да кажа, че спя с пижама?А?:O

@jungfraujoch и @mary_shery страхотни сте момичета с тази информация!!!Къде се ровихте за тези неща?!Много ви благодаря, че ми дадохте храна за уикенда.

Утре да стискате палци на Владимир Зографски - нашият достоен ски - скачач.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Абе аз и за други неща се разрових, но информацията е ужасно оскъдна. Има една каскада с водопади (https://en.wikipedia.org/wiki/Mirusha_waterfalls), ама не намирам ясна информация колко се ходи до тях и колко е стръмно, а и снимки от пътеката няма, а само на водопадите. Аз мисля, че ако някой от нас напише нещичко тук-там в нета след пътуването, няма да е лошо, за да помогнем и на други туристи да опознаят красотата на Косово. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
В момента, mary_shery каза:

Абе аз и за други неща се разрових, но информацията е ужасно оскъдна. Има една каскада с водопади (https://en.wikipedia.org/wiki/Mirusha_waterfalls), ама не намирам ясна информация колко се ходи до тях и колко е стръмно, а и снимки от пътеката няма, а само на водопадите. Аз мисля, че ако някой от нас напише нещичко тук-там в нета след пътуването, няма да е лошо, за да помогнем и на други туристи да опознаят красотата на Косово. :)

За тия водопади съм намирал информация, че е 40 минути ходене до тях, така че ги отхвърлих като вариант за това пътуване. Освен това съм попадал на информация, че пресъхват през есента. В началото на март няма как да няма вода, но едва ли ще са достигнали пика на пълноводието си.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

То ако информацията беше налице народът нямаше да дреме в София или да ходи до Пирот за плескавици, ами щеше да се разходи до там.

Ама как няма да пишем!Толкова неща открихме в една ''скучна'' дестинация, че ще е срамота да не драснем за пътуването.И моят апарат съм го уговорила да се държи прилично и да внимава как снима, че ще го гледат разбиращи и не трябва да се излага!B)

Извинявам се на @venceremos, че не го споменах за информацията, която споделя с нас.Много, много ти благодаря.Какво пиеш?:)

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Всъщност, не съм бил прав; баш зимно или много ранно пролетно е пълноводието. Така че поне до водопада на Бели Дрин твърдо държа да отидем. Иначе на мене би ми писнало само църкви да разглеждам:) 

Има едно интересно място в Косово, което няма аналог в Европа - бифуркацията на Неродимка, реката, чиито води се разделят, за да се влеят накрая в две различни морета (Черно и Егейско) посредством притоци на Дунав и на Вардар. :)

https://gbtimes.com/one-river-flowing-two-seas

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, mary_shery каза:

Аз пък с удоволствие бих чула местната им музика и таланти, които пеят по баровете. :) Бих послушала и потанцувала в някой бар с жива музика, ако имам сили от голямата обиколка.

 

Аз бих ви предложила да посетим и мраморната пещера: https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g295385-d8178859-Reviews-Marble_Cave-Pristina.html

Не можах обаче никъде да видя дали кога работи, освен, че е от 9 до 19, друга информация не намерих. Относно местоположението, отбелязала съм си я на джипиеса, така че ще се ориентираме лесно, има и ресторант, близо до който се паркира. За другата пещера при Печ -http://shpellaeradacit-cave.com/site/ , аз мога да им напиша един имейл, че сме група от 8 души и бихме искали да посетим пещерата, само трябва да определим ден и ориентировъчен час, защото по принцип отваря при предварителна уговорка до 1 април.

 

Между другото май с телефонните разговори ще имаме проблеми там...Имате ли някаква идея какви са тарифите?

@mary_sheryи аз с удоволствие бих пийнала коктейл,потанцувала и послушала местна музика в някой бар.Обичам,когато пътувам да посещавам и места,където можеш да усетиш атмосферата,да видиш отблизо хората,да се докоснеш до начинът им на живот.Баровете и пазарите са правилното място :)

Съгласна съм за пещерите,както и за всичко останало.Така обичам- позитивни хора и да видим повече и разнообразни неща!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 7 часа, master_of_germs каза:

Всъщност, не съм бил прав; баш зимно или много ранно пролетно е пълноводието. Така че поне до водопада на Бели Дрин твърдо държа да отидем. Иначе на мене би ми писнало само църкви да разглеждам:) 

Има едно интересно място в Косово, което няма аналог в Европа - бифуркацията на Неродимка, реката, чиито води се разделят, за да се влеят накрая в две различни морета (Черно и Егейско) посредством притоци на Дунав и на Вардар. :)

https://gbtimes.com/one-river-flowing-two-seas

@master_of_germs, аз знам,съдейки по най-близкият водопад до мен,че ранна пролет е изключително пълноводен.И съм за посещението на цитираният от теб.Всичко,всичко искам да видя!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Шофьорът ни се казва Боби.Обади ми се да пита в колко часа и от кое място да тръгнем.Предложи в 7 или 8 от стадион Васил Левски.Пред главния вход.Според мен би било удобно за всички.Моля за мнението Ви.Ние с него живеем в един квартал и ще дойдем заедно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За мен мястото е удобно, само се чудя дали толкова късно няма да има вече зверски опашки на границата с Македония, а и на излизане от София, но може би шофьорът ни знае, ако е возил и друг път хора по празници.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, mary_shery каза:

За мен мястото е удобно, само се чудя дали толкова късно няма да има вече зверски опашки на границата с Македония, а и на излизане от София, но може би шофьорът ни знае, ако е возил и друг път хора по празници.

Той всеки ден вози хора къде ли не.В Косово не е ходил,но ми каза,че за около 6 часа ще бъдем там.И понеже път време няма,бихме могли да му предложим и по-ранен час.Аз съм ЗА.Трябва да сме подготвени,защото все пак тръгваме през почивните дни,когато много хора пътуват.

Моля,всеки да прецени и да определим часът на тръгване.Колкото по-рано,толкова по-добре.Не че е гаранция за бързо преминаване на границите,но все пак е по-надеждно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Като гледам каква програма ще си сътворим, налага се да тръгнем по - рано, защото ще ни е нужна всяка минута.Нека имаме един следобед, един цял ден и малко сутрин за разкош.Аз изобщо не съм наясно в каква последователност да сложим откритите места.Някои от тях трябва да са по път.

Мисля, че тълпите ще са на Кулата.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Докато загрея... Мислех си, че за някаква часовникова кула иде реч, дето съм пропуснал да я фиксирам в програмата. :lol:

На Гюешево не ми се вярва да има сериозен трафик, по-скоро там винаги пропусквателната способност на КПП-то си зависи от надъхаността и кефа на митничарите.

Нашата компания, когато тръгваме в посока юг-югозапад от София, обичайно се чакаме пред магазин BILLA на метростанция Люлин, че там може да се влезе с автомобил и бързо се изнасяме към магистралата. Което ни пести време в сравнение с това да се чакаме в центъра. Но вероятно има хора, на които това няма да им е удобно.  @Tim изобщо не е от София. @Иван Попов - и той. Така че ние ще се съоразим да е удобно за всички, а за нас е удобно навсякъде, докъдето можем да стигнем с метро.

Между другото, Ванката бихме могли и пътьом да го подберем от Дупница, ако му е по-удобно да дойде дотам от Благоевград.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако им се появим към 9.00, като са си изпили кафето и пооправили тоалета, може да са по - благосклонни. Това значи да тръгнем в 7.Може би наистина в Люлин ще е най - подходящо с оглед лесно измъкване от града.

Сега взех да гледам кое къде и как.Вашите природни предложения не са ми много ясни как се стигат.За Призрен обаче мисля, че с всички Юнеско обекти, пътеки,механи и т.н. не би трябвало да ни отидат повече от 5 -6 часа.Половин ден пряко сили и за Прищинските потайности плюс сБирка на по дюнер.Как мислите?

600км - мнооооого съм руса!Сама си се възхищавам!:lol:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В Люлин е добре също, все ще се придвижа някак и до там, а най-лесно би било, ако Юлето и шофьора минават по Околовръстното, направо да ме вземат от там, защото съм на две спирки.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 11 часа, jungfraujoch каза:

Предложи в 7 или 8 от стадион Васил Левски

и

преди 2 часа, master_of_germs каза:

пред магазин BILLA на метростанция Люлин

са ОК за мен, ще си оставя колата в хотела и ще взема метрото до там

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ами като гледам, бифуркацията ни е почти на път. Тя е в покрайнините на Феризай, през който град трябва да минем, независимо дали първо ходим към Призрен, или към Прищина. Съвсем малко отклонение е, не повече от 3-4 км. Ако не ви се нрави, няма да се отбиваме. Но едва ли ще ни изяде много време, просто да си нащракаме там по някоя снимка и това е.  Мраморната пещера също е недалеч от главния път от Феризай към Прищина. За Липлян си има пътен възел на магистралата. А оттам и Грачаница, и Косово поле, и Прищина вече са съвсем близо.

От това, което разглеждам, Прищина все по-малко ми харесва и освен като база за спане/нощен живот, не бих ѝ отделил повече от два-три часа. До Призрен ще трябва да отидем или на отиване, или на връщане. Съботата мисля, че е най-добре да се отдели за Печката патриаршия и района около нея. И Дечани с манастира, и Радац с водопада и пещерата, и клисурата не са далеко, но ще си отнемат време. 

И все пак, най-хубавото, когато сами си организираме пътуване, е, че можем да приспособяваме програмата според обстоятелствата. Аз бих обсъдил (пред)последен вариант на плана, едва когато знаем някаква приблизителна прогноза за времето.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, master_of_germs каза:

Между другото, Ванката бихме могли и пътьом да го подберем от Дупница, ако му е по-удобно да дойде дотам от Благоевград.

Само да кажа, че аз ще пътувам от 

Сандански.

Когато кажете и гледайте да се стига с метрото от мястото на тръгване, иначе за мен ще е лошо....., а и не само за мен предполагам.

А @master_of_germs от Дупница ама в колко часа, там най-рано в 07 мога да съм, става въпрос в деня на тръгването.!

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 часа, mary_shery каза:

В Люлин е добре също, все ще се придвижа някак и до там, а най-лесно би било, ако Юлето и шофьора минават по Околовръстното, направо да ме вземат от там, защото съм на две спирки.

Ще те вземем :)

преди 9 часа, Иван Попов каза:

Само да кажа, че аз ще пътувам от 

Сандански.

Когато кажете и гледайте да се стига с метрото от мястото на тръгване, иначе за мен ще е лошо....., а и не само за мен предполагам.

А @master_of_germs от Дупница ама в колко часа, там най-рано в 07 мога да съм, става въпрос в деня на тръгването.!

 

Ако ти е по-удобно от Дупница,от там ще те вземем.За да не биеш път до София.Ще уточним час.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , jungfraujoch каза:

Ще те вземем :)

Ако ти е по-удобно от Дупница,от там ще те вземем.За да не биеш път до София.Ще уточним час.

Както кажете , за мен няма проблем.

Важното е , че ще пътувам.:yahoo:

Иначе да става и от Дупница ама няма да Ви е удобно на Вас....^_^

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.