Прескочи до съдържание

Говорим си за Израел


stanimir
Към решението Решено от Hollywood,

Препоръчани мнения

разбрах сега добре. благодаря!
а хотелът във витлеем беше твърде симпатичен, семеен, каменен и изобщо, прекрасен, но не по-евтин от който и да е друг в йерусалим и явно няма да е той. ще заплюя апартамент в йерусалим тогаз и ще е за 2 нощи. 3тата нощ ще се мотаем из тел авив, каKто жоро поощрява ;)
благодаря отново!
сигурно ще питам пак;

Редактирано от maik
Връзка към мнение

Един ден за Масада и Мъртво Море е ОК . Аз го направих самоорганизирано с автобус и към 18 часа се бях вече прибрал в хотела.

Маршрутките -Шерут от Йерусалим до летището пътуват денонощно ( трябва предварителна заявка)

Тел Авив заедно с Бейрут са най-купонджийските градиве в Близкия Изток ... нищен живот да искаш ;)

Барове , заведения , нощем е красиво осветено и може дасе разхождате по Променадата или булевард Ротшилд , или просто да си харесате заведение на старото пристанище което сега е развлекателен район , на пристанището на Стара Яфа , Навиде Тездек или другаде.

За три дни аз обаче бих следвал твоя план -Йерусалим , Витлеем и Масада.

Спането в Йерусалим макар и малко по-скъпо. Там също може дасе разхождаш вечер когато Старият град е притихнал и ги няма тълпите туристи.

От Тел Авив няма никакви автобуси до летището , а има влак.

Аз бих отишъл минимум два часа преди полета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Искам да ви попитам за място за нощувка в Йерусалим от,което да сте останали доволни а и да не е много скъпо?Ще пътуваме семейно и това,че ще водим големият син с нас малко ме ограничава от към избор.Все пак ценовият диапазон е доста голям и това ми дава повече варианти.Отворен съм към всякакви предложения. :)

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Не съм бил в този , но си го записах в бележките заради неотразимата локация. Просто перфектното място на 15 метра от Ben Yehuda street (местната Витошка)  !!!

 

https://www.jerusalem-hostel.com/index.php?page=prices-reservations


Почти всичко ти е на пеш разстояние и транспорт в града ще ползваш само до Яд Вашем и Кнесета ако ходите натам.

Връзка към мнение

Не съм бил в този , но си го записах в бележките заради неотразимата локация. Просто перфектното място на 15 метра от Ben Yehuda street (местната Витошка)  !!!

 

https://www.jerusalem-hostel.com/index.php?page=prices-reservations

Почти всичко ти е на пеш разстояние и транспорт в града ще ползваш само до Яд Вашем и Кнесета ако ходите натам.

 

Погледнах го и изглежда много-добре.Отбелязвам го като вариант.Четери нощувки как ти се виждат за Йерусалим(за разглеждане на града и околностите,без Петра)?Съвет как да запълним времето след това?!?

Могат ли да се очакват някакви промоции,относно спането???

Връзка към мнение

Относно спането - следиш си промоциите по резервационните сайтове като orbitz , hostel.com и подобни.

Тоя хотел/хостел не съм проверявал дали го има там , но ако не той търси нещо в района.

Четири нощувки и три пълни дни за Йерусалим + Витлеем  е добре. Ако включиш Масада с Мъртво море трябва още един ден.

Връзка към мнение

Вчера се върнахме от Йерусалим и имам прясна-прясна информация :)

Инфо за хотел и Йерусалим:
- Хотелът ни Zion hotel ( https://www.booking.com/hotel/il/zion-jerusalem.en-gb.html?sid=b2245846e7369c3d17af3bfa09f0f7bb;dcid=2?aid=368032) беше чудесен. Води се 2 звезди, но отговаря на 3 според мен. Закуската е на шведска маса и е вкусна. Извън предложеното на шведската маса можеш да поръчаш и бъркани яйца или омлет, които пак не се плащат. Кафето/какаото и водата са безплатни и налични през цялото време в лоби бара, така че след първата купена бутилка вода после изобщо не купувахме. Интернет има, но ние бяхме на 1вия етаж зад регистратура и може би това облекчава достъпа до ви-фи. Голям плюс е, че има хладилник в стаята - т.е. може да си купиш бира и храна от магазина и да минеш по-бюджетно; освен това хотелът е на 7 минути пеша от стария град - буквално спирка с трамвая, откъм New gate, което е супер; на 15 минути от арабската врата, откъдето тръгват палестинските автобуси за Витлеем (на Шабат, в събота, ходихме с тях до там, цената не помня, но беше под 10 шекела); на 20 минути пеша от централната гара, откъдето пък ходихме с обществен автобус до Масада (Йерусалим-Масада - билет за 2ма с някаква карта за дискаунт = 79 шекела); а! и още нещо! до хотела имаше денонощен магазин – малко по-скъп от другите, но пък денонощен. работеше и на Шабат, което си е удобство. Бирата от централните магазини, включително тоя денонощния, беше 12-13 шекела местна, а в обикновен беше 10. Бира Ефес имаше и за 7;

- най-евтини кръстчета взехме от магазин до мястото, откъдето тръгва Пътя на страданието (бившата римска крепост Антония, до Лъвската порта- там, където е осъден Христос. Всеки петък в 3 от там тръгва шествие и беше интересно да поснимам различно облечени монаси и християни. 10 кръстчета в тоя магазин бяха 10 шекела, еврейска плетена шапка - 10, а комплект дървени прибори за салата от маслиново дърво бяха 15. Мисля, че чичката ме хареса и затова и ми даде такива цени от раз. За сравнение - във Витлеем взехме 10 кръстчета за 40 и при това се пазарих с баткото, който явно не ме хареса :)
 

Инфо за Масада и Мъртво море:
- Лифтът нагоре и надолу до Масада е 150 шек. за 2ма. Може и да се качите пеша по змийската пътека (Snake path) и да спестите шекели, но сигурно ще ви отнеме 2 часа време нагоре + час надолу, което време ние нямахме;

- най-близкият безплатен плаж на Мъртво море от Масада се оказа напред по пътя в пустинята. Назад, на предната спирка от Масада, е En Gedi spa, където входът на човек бил 75 шекела и те превозвали с влакче до морето (на километър-два разстояние от входа на спа-то). По препоръка на един драйвер на маршрутка продължихме напред по пътя в пустинята до курорта En Boqeq spa (около 10тина минути още), където има Republick beach, демек безплатен плаж. Шатълът от Масада до Ен Бокек беше 50 шекела за 2мата. Ако чакате автобуса, ще ви струва 36 шекела за 2ма, но пък ще загубите някакво време в чакане.

- в 2.15 има директен автобус от Ен Бокек (мястото с безплатния достъп до Мъртво море) до Тел Авив (минава през Йерусалим) и билетът му е 99 шек за 2ма като билетите се купуват от шофьора. 

Т.е. нашият ден за Масада и Мъртво море беше стегнат: в 9 с автобус от Йерусалим тръгнахме към Масада, в 10.30 стигнахме до крепостта, взехме лифта нагоре, разгледахме и слязохме долу. в 12.30 се метнахме на маршрутката до Ен Бокек, потопихме се в Мъртво море, помотахме се, пихме една бира, и в 14.10 тръгнахме за тел Авив, където стигнахме в 17.10 някъде. 

За летището:
- Терминал 1, откъдето летят wizz, e затворен през нощта. Имайте го предвид, защото ние го научихме по трудния начин. Мацката от информация на летището каза, че летището е денонощно отворено и ние така си и знаехме, обаче работното време на Т1 е от 6 до 22 часа. Ние уж щяхме да се вихрим в Тел Авив през нощта и по някое време към 2-3-4 да идем до денонощно отвореното летище и да си чакаме полета към София, ама заваля и стана тегаво да се мотаем из тел Авив, та съкратихме времето. И се оказахме на Т1 в 12.30 и установихме, че всичко е затворено. Седяхме 2 часа навън на спирката в очакване да мине някой шатъл, който да ни върне на гарата/Т3, ама не! И шатълите не минаваха – то няма и защо да минават, след като се знае, че Т1 е затворен. След няколко неволни и лежерни разпита от спорадична охрана, която минаваше на определен час да нагледа вратите на затворения терминал, един момък се смили над нас - очевидно установи, че не сме терористи, а идиоти, които са генерално сбъркани. Та тоя момък ни прибра в кабинката на диспечерите, където имаше други още охрани (100% от там са ни наблюдавали как се мотаем и потропваме на спирката пред терминала) и от там се обадиха в централата, откъдето се обадиха другаде и след 5 минути разговори по телефона ни казаха, че специално заради нас ще ни изпратят шатъл, който да ни върне на Т3, който терминал е отворен денонощно. и изобщоо - беше едно къдраво мокро приключение, което ще разказваме с усмивки след като ни мине, но на тоя етап още помним мокротията и студа, и най-тайните от тайните служби :)
И като съм заговорила за проверки, да кажа, че по-безпроблемно минаване на граници никога и никъде не съм имала. На влизане ни зададоха 4 въпроса - познаваме ли някой, къде ще спим, за първи път ли сме в Израел и били ли сме в Африка (заради еболата), но мисля, че не им дремеше твърде. Просто мацката от гишето имаше нужда от техническо време, в което да сканира паспортите ни и да ни разпечата лепенката, и използваше времето да задава служебни въпроси. На връщане пък ни попитаха някой дал ли ни е някакъв подарък, като почти се извиниха, че ни задават въпроса, защото ни попитаха дали разбираме защо ни го задават - защото някой можело да даде бомба вместо подарък. Толкоз. Може би многото печати в паспортите ни ни правят да изглеждаме безопасни - не знам. Нямахме и багаж впрочем - за 3 дни бяхме само с ръчен багаж. На влизане във Витлеем пък автобусът изобщо не спря на пункта, а бяхме с палестински автобус. На излизане спряхме за минута - слязоха палестинците, други някакви хора останахме, ама изобщо не отвориха даже паспортите ни. И впрочем, дори когато ни задаваха въпросчета, докато ни уреждаха шатъла от Т1 до Т3, дори тогава не ни поискаха паспортите да ни видят кои сме и що сме. Да не говорим, че при скенерите към полета за София си влязох с кило вода и кило кола – нито ги крих, нито ги махнах. Седяха си във външните джобове на чантата ми и се виждаха като ясно слънце. 

 

Имам записани и разни цени. Ако някой иска цифри, да даде знак да пиша; да не пълня темата с неща, които навярно не ви интересуват;

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

 

maik  и аз имам резервация за този хотел :) ще те помоля да пратиш на лични или ако искаш имейл каквото можеш като онфо. Ние ще пътуваме януари, така че имам време но все пак събирам инфо. Вие с кола ли бяхте или само с автобуси и шатъли ?

 

Връзка към мнение

В момента съм в Тел Авив, да знаете, че тук си е доста скъпо всичко. Ползваме апартамент под наем, доста под хотелските цени са, около 100-120 долара на вечер...Кола под наем - 60-70 долара със всички такси, а те не са малко. Алкохол - скъп, храна -скъпа, а условията в никакъв случай не предполагат тия цени

Връзка към мнение

Кола под наем - 60-70 долара със всички такси, а те не са малко. 

 От къде взехте колата, това цена за ден ли е? Аз за момента гледам sixt за 200$ за седмица.

Връзка към мнение

Като си постбера мислите ще пиша подробно , а и Тони ще се е върнала да коментираме впечатления.

Беше страхотно изживяване , но не е място което би ме накарало да се върна.

Случих на перфектно време от 25-30 градуса , видях много история и навъртях аигурно поне едно 150 км. пеш за тия шест дни.

Много лесно се влиза , но трудно се излиза от Израел.

На влизане макар и с полет от Истанбул една истинска красавица ме попита единствено дали по работа или на ваканция , и за колко дни при което Израел ме грабна от пръв поглед.

На излизане ...час и половина пълен тараш , разпит до майчиното ти мляко , като раЛични служители многократно задават едни и същи въпроси и явно целта е в един момент да те объркат и да изпуснеш нещо погрешка.

Просто имах лошия късмет да ме нарочат нещо вероятно заради уморения ми вид от такова препускане из светите земи , и зачервените очи от партито предната вечер може би също помогнаха. Също така и не се гледа с добро око ако пътувате от Истанбул и почват вдни въпроси защо Турция , защо не директен полет и прочие , та деуг път никога не бих направил грешката да пътувам от Израел към мюсюлманска държава. Също така агресивно ме питаха как така съм избрал точно Израел и то цели два месеца предварително съм направил резервация ... ако четяха нашия сайт щяха да са наясно - :)

Пазете си касовите бележки от покупките и квитанциите от хотелите.

Едната служителка беше особено агресивна и ми идваше да и откъртя един шамар ... честно.

Другите мацки и момчетата просто си вършеха работата рутинно , но тази вложи някаква лична емоция ... дано мъж да не види до Деня на страшния Съд - :)

Само бой ... и тесни обувки ...

Хайде да ги спасяваме и другия път!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От къде взехте колата, това цена за ден ли е? Аз за момента гледам sixt за 200$ за седмица.

Няма значение откъде. Към тази цена прибави и застраховка ГО, ако нямате добавена - 25-30 долара на ден, каско - 15 долара на ден, препоръчително е, иначе при евентуална щета тяхната застраховка покрива до 500 долара, които 500 долара в Израел взимат може би за смяна на масло и накрая такса обслужване на летище, такса измиване на кола и такса да ти го дона.укам...още 20 долара...и тотала за 4 дена ми стана 322 долара за Киа Форте, верно чисто нова е, но не съм го искал. Компания - Херц.

Предния път беше Юръпкар, за 3 дена взеха 172 долара, Ситроен еклипс май беше...

Гледах, че най-много се редяха на Budget car.

И друго важно - не прави застраховка каско от друг сайт, аз букнах през Expedia.com и се оказа, че тук не важи. И сега с моя "богат" английски трябва да се свържа с тях за анулация...

Връзка към мнение

Израел е най-скъпата дестинация дето съм ходил , може би защото все не стигам до Скандинавия и Швейцария съвсем да ми се изправят косите.

Първото ми излизане след Израел беше Япония и предполагам затова там ми се видя евтинко :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Подкрепям Стенк напълно!

Особено в съотношението цена-качество.

Да допълня за ренталките - паркингите струват между 20 и 40 шекела (8-16 лв) и внимание, цената е за еднократно влизане!

Ако излезете и решите да се върнете, агейн...Глоба за неправилно паркиране - 250 шекела (100 лв), отнесох я. И си я плащаш сам, в банка. Иначе автокомпанията ти взима допълнителни 80 шекела (32 лв, комисионна)

Не може да се спира почти никъде из Тел Авив. Там, където видях, че може, имаше и доста парченца ситни стъкълца около колите, джамбази да ги е.а

Тротоар, оцветен в синьо и бяло означава синя зона, но не плащаш със смс, а в общината се предплаща месечно или годишно.

Редактирано от Sun4o
Връзка към мнение

Ама вие сте големи смелчаци, аз не посмях да взема кола в Израел. Имат толкова добре организиран транспорт, за какво ви беше тази набутвация? Стенк, в Япония по евтино ли е от Израел, аз все я отбутвам, че си мисля, че е скъпа дестинация.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Ама вие сте големи смелчаци, аз не посмях да взема кола в Израел. Имат толкова добре организиран транспорт, за какво ви беше тази набутвация? Стенк, в Япония по евтино ли е от Израел, аз все я отбутвам, че си мисля, че е скъпа дестинация.

 

За каква набутвация говориш? Всичко опира до намиране на добра оферта и на хотели с безплатен паркинг, каквито има доста.

 

На мен наем на кола (от Europcar) ми струваше 165 лева за 1 седмица + бензина за около 1200 км. още 110 лева, тоест платих 275 лева тотал. Обиколихме много места, които без кола иначе нямаше да посетим и определено беше в пъти по-удобно. А и категорично ни излезна значително по евтино спрямо варианта навсякъде да плащаме автобуси / таксита за двама.

 

Ако някой се интересува - евтината оферта за кола беше от http://www.arguscarhire.com

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

В момента съм в Тел Авив, да знаете, че тук си е доста скъпо всичко. Ползваме апартамент под наем, доста под хотелските цени са, около 100-120 долара на вечер...

 

В Израел спах в 3 града - Еилат, Йерусалим и Тел Авив. Никъде не платих повече от $60-70 на нощувка за двойна стая със закуска и безплатен паркинг. Говоря за много прилични хотели и то на централни локации.

 

Определено има оферти, просто трябва да се рови по-подробно и на повечко сайтове.

Връзка към мнение

 

Георги   и аз съм набелязала тези места, само се колебаем още дали да спим в Тел Авив или в Хайфа. Хотелите, които съм набелязала са до 100лв ( около 60-70$). Относно колата малко ме е страх (за първи път ще взимаме) и ми се иска да е със всички застраховки, за момента sixt  ми дават цена 194$ за седмица с всичко , даже и 500$.

 

 

Връзка към мнение

Ами говоря за сумите, които цитира Сънчо. Лично аз не съм търсила, защото нашата цел беше Йордания, не толкова Израел и не ми се е налагало, но там по принцип си е скъпо. А и наистина си имат много добре организиран транпорт, не знам докъде не може да се стигне без кола.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Георги   и аз съм набелязала тези места, само се колебаем още дали да спим в Тел Авив или в Хайфа. Хотелите, които съм набелязала са до 100лв ( около 60-70$). Относно колата малко ме е страх (за първи път ще взимаме) и ми се иска да е със всички застраховки, за момента sixt  ми дават цена 194$ за седмица с всичко , даже и 500$.  

 

Няма нищо страшно в наемането на кола в Израел, процедурата е елементарна. Пътищата и шофьорите са добри, кара се без никакви проблеми. В началото и аз имах малко притеснения, но после се отпуснах.

 

Иначе за коли провери тези 3 сайта, има огромен шанс там да намериш по-ниски цени:

 

http://www.arguscarhire.com

http://www.economycarrentals.com

http://www.carhiredetective.com

 

Както казах, на мен кола за една седмица от Europcar ми струваше 165 лева крайна цена (тогава това бяха $116), с всички включени такси. Което е близо двойно по-евтино от офертата, която имаш в момента.

А и наистина си имат много добре организиран транпорт, не знам докъде не може да се стигне без кола.

 

Никой не казва, че нямат добре организират транспорт. Но с кола просто се пести значително време и е много по-удобно, плюс можеш да спираш на много места, които публичния транспорт подминава транзит, а и при двама човека на практика излиза по-евтино като цяло (поне моята сметка така показа).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние сме трима възрастни и не ни пасва хотел с походно легло или Mazda 1.

Съгласен съм, че повече ровене трябва, но аз с английския не съм чак толкова добре,а и ние не сме тук по желание или на екскурзия. Пробвал съм и преди да мина по-тънко, но все крайния резултат е плачевен за джоба ми...

А и признавам, търся вече удобствата и поне мъничко лукс:). Това, че си ги позволявам, не ми пречи обаче да се оплаквам и мрънкам:)

Редактирано от Sun4o
Връзка към мнение
Георги Матеев

Ние сме трима възрастни и не ни пасва хотел с походно легло или Mazda 1.

Съгласен съм, че повече ровене трябва, но аз с английския не съм чак толкова добре,а и ние не сме тук по желание или на екскурзия. Пробвал съм и преди да мина по-тънко, но все крайния резултат е плачевен за джоба ми...

А и признавам, търся вече удобствата и поне мъничко лукс :). Това, че си ги позволявам, не ми пречи обаче да се оплаквам и мрънкам :)

 

Аз честичко се глезя и държа на доста удобства. Но това в никакъв случай не значи, че трябва да се плаща скъпо :)

 

Следващият път казвай да помагаме, със сигурност може да се намери нещо по-изгодно и да отговаря на изискванията ти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А, не бой се, аз винаги си питам. Просто този път нямах време за рекция, а и както вече писах, съотношението цена-качество е най-големия проблем в Израел. Тоест, важното е какво получаваш срещу парите си. Ако получавах и малко лустро, може би нямаше толкова да се вайкам.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.