Прескочи до съдържание

Летене за спорта - до Каламата и назад... със същия самолет


Препоръчани мнения

Георги Матеев
преди 5 часа, stanislavpp каза:

Май-май гониш и рекорди по посетени летища, колко вече си избройкал?😉

Не... всъщност за фреш-а в Преслав играя 🤣

 

https://my.flightradar24.com/gmateev казва 321 летища до момента, но специално тази статистика не ме вълнува особено.

 

Наясно съм, че идеята ми е странна. Истината обаче е, че по здравословни причини не съм летял от 1 месец и трябва да се въздържам от пътувания поне още 2-3 седмици. И това полетче изглежда като добра опция да се върна в "играта". Просто наистина много харесвам да летя, като в някои случаи дори дестинацията не е от решаващо значение.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 6 часа, ДиянаВ каза:

А аз си мисля за един джулай в Каламата😉. Няма да е лошо и с план “В”.

Верно че е Джулая баш тогава! Хмм...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пак големи консоираци виждам.

В повечето случаи при влизане и излизане в ЕС полицаят само поглежда картата, нито я чете на четец, нито вкарва нещо някъде по база данни.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 5 часа, Ivko каза:

Хм ако не бъркам по мой спомени не веднъж, като съм летял за някъде на проверката в чуждата страна само им показвам л.к. и те май не я сканират никъде, а само я поглеждат или дова е при нас 🙄

Всъщност да. Като се замислих - в 70-80% от случаите не са ми сканирали личната карта на влизане в шенгенски държави, а само я поглеждат. Наистина не смятам, че ще има колосален проблем специално в това отношение.

 

Пък и гръцка система... на някакво селско летище... Ептен не виждам драма.

Връзка към мнение

На летището в Палермо, поне за нас - полет на Райън, нямаше автобус, който да те откара до самолета. Доста почакахме в ръкава да напуснат пистата пристигащите пътници и после ние да излезем от ръкава и пешком по пистата да се качим. 

Много добре си спомням тази случка от миналата година, защото мъжът ми малко го е страх да лети и като видя, че чакаме пристигащите пътниците да влязат, измърмори, че ще летим със същия самолет, без да е минал проверка за изправност🙂. Даже и непочистен.

Та мисълта ми е, че може да не се случи разминаване по пистата на пристигащи и заминаващи.

Връзка към мнение
1 hour ago, Георги Матеев said:

Всъщност да. Като се замислих - в 70-80% от случаите не са ми сканирали личната карта на влизане в шенгенски държави, а само я поглеждат. Наистина не смятам, че ще има колосален проблем специално в това отношение.

 

Пък и гръцка система... на някакво селско летище... Ептен не виждам драма.

Възможно е да има някакво разхлабване на политиката, но аз не съм чел официална новина в тази посока. Това е новина от преди две години:

 

От днес - ЕС въвежда проверка на всички граждани по външните си граници

https://offnews.bg/obshtestvo/ot-dnes-es-vavezhda-proverka-na-vsichki-grazhdani-po-vanshnite-si-gr-652316.html

 

Порталът на ЕС като актуални правила ми дава следното:

 

Системни проверки в съответни бази данни при външните граници

От април 2017 г. с изменение на Регламент (EС) 2016/399 се изиска извършването на системни проверки в съответни бази данни за граждани на ЕС/ЕИП (Европейски съюз/Европейско икономическо пространство)/Швейцария по външните граници на Шенгенското пространство, в допълнение към съществуващите проверки, които вече се извършват на граждани на трети страни. Новите правила бяха въведени в отговор на терористичните атаки, извършени в различни държави от ЕС през последните години, и те следва да помогнат по-конкретно за справяне със заплахите от родени в ЕС терористични бойци, които отиват в или се връщат от чужбина. Проверките се извършват както при влизане, така и при излизане през външните граници. Проверките се извършват в бази данни, като СИС и базата данни на Интерпол за откраднати и загубени документи за пътуване.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Прилага се от 12 април 2016 г. Регламент (EС) 2016/399 кодифицира и заменя Регламент (EC) № 562/2006 (и неговите последващи изменения). Кодексът за шенгенските граници, приет за първи път на 15 март 2006 г. (Регламент (ЕО) № 562/2006), се прилага от 13 октомври 2006 г.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/bg/LSU/?uri=CELEX%3A32016R0399

 

След като въведоха това правило, се оказа, че като временна мярка то може все пак да не се прилага ако има големи опашки:

Будапеща отмени правилника на ЕС за проверка по шенгенските граници

https://btvnovinite.bg/svetut/budapeshta-otmeni-pravilnika-na-es-za-proverka-po-shengenskite-si-granici.html

 

За последен път миналата седмица влизах в Шенген и на мен тогава ми сканираха документите...

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нали си следях полета от Каламата вчера дали няма да закъснее.Надявах се,да успокоя Георги Матеев,че това са гърци и задължително ще се замотат между двата полета.Нищо подобно, нещо много са се разбързали - пристигна в 21:30 вместо 21:50 и излетя в 22:05 вместо в и 22:15.Самолета остана полупразен почти до края на чекирането.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето и малко информация какво правят авиокомпаниите с нашите данни:

 

Проектът за директива има за цел да регламентира предаването на PNR данни от въздушните превозвачи на националните органи, както и обработването на тези данни. По силата на новата директива въздушните превозвачи ще трябва да предоставят PNR данни за полетите към и от ЕС. Освен това директивата предвижда възможност, но не и задължение, държавите членки да събират PNR данни и за отделни полети в границите на ЕС.

Директивата предвижда събраните PNR данни да могат да бъдат обработвани единствено с цел предотвратяване, разкриване, разследване и наказателно преследване на терористични и други тежки престъпления.

В рамките на тези дейности PNR данните могат да бъдат използвани по няколко начина:

  • за анализ на пътниците преди заминаване или пристигане въз основа на определени критерии за риска или с оглед на идентифицирането на конкретни лица
  • като принос към разработването на въпросните критерии за риска
  • за конкретни разследвания или наказателни преследвания
  • https://www.consilium.europa.eu/bg/policies/fight-against-terrorism/passenger-name-record/
Връзка към мнение
2 hours ago, Георги Матеев said:

Истината обаче е, че по здравословни причини не съм летял от 1 месец и трябва да се въздържам от пътувания поне още 2-3 седмици. И това полетче изглежда като добра опция да се върна в "играта". Просто наистина много харесвам да летя, като в някои случаи дори дестинацията не е от решаващо значение.

 

Ако полетът е по здравословни причини, всичко ти е простено 🙂 За Магеланци определено най-добрата рехабилитация е едно кратко пътуване до близка дестинация 😉

 

Човек не може да си купи щастие, но може да си купи самолетен билет, което е почти едно и също 😉

  • Харесвам 10
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

@Topfly отново задълба малко повече в детайлите 😀

 

Не казвам, че всичко това не е така по принцип, но на практика на много граници в повечето случаи се случва друго. Категорично при 70-80% от моите влизания в Шенген личната ми карта въобще не се сканира, минава се само с един бърз поглед, а като гледам от коментари по-горе явно не само при мен е така. Почти мога да се подпиша, че отегчените от работата си гръцки имиграционни на това незначително летище и то при късен полет ще окажат супер слаб контрол.

 

Още го умувам де. Сега изникна идея в петък да скокна до Атина, оттам с автобусче до Каламата и все пак да направя 1 пълен уикенд там. Намерих и кола на прилична цена, което също би променило нещата донякъде, защото бих могъл да завъртя повечко из района. Самата Каламата не блести с нищо особено.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 30 минути , Георги Матеев каза:

 

 Сега изникна идея в петък да скокна до Атина, оттам с автобусче до Каламата и все пак да направя 1 пълен уикенд там. Намерих и кола на прилична цена, което също би променило нещата донякъде, защото бих могъл да завъртя повечко из района. Самата Каламата не блести с нищо особено.

Това е по-добрият вариант, според мен! :smile3:

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 1 минута , Goal & Boss каза:

 

Блести!

 

0000065E.jpg.e620552046f99539023a2b54ded68af7.jpg

Ewwwwwwwwwwwwwww 😬 Не мога да понасям маслини!

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение
В момента, Георги Матеев каза:

Ewwwwwwwwwwwwwww 😬 Не мога да понасям маслини!

Ето това кажи на екипажа и на граничните власти, когато те попитат защо искаш да се прибираш със същия самолет!

  • Браво 1
  • Смея се 21
Връзка към мнение
преди 14 часа, neuromancer каза:

то надали някой е летял още до Каламата

Мисля, че имаме нужда от консултация от @makler по тоя въпрос

Връзка към мнение

Полетите  Каламата-София на 23.06 и 30.06 са разпродадени. Явно бая народ ще лети "за спорта". Ценовата политика на Ryan си е свършила работата 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 12 часа, Георги Матеев каза:

След като разгледах подробно Каламата и околия прецених, че нямам особен интерес към този регион на Гърция,

Сигурен ли си?

Разгледах околията в google maps и попаднах на интересни села.

Виж например село Мегалополи как изгелжда според тях

 

image.png.b19f8f95711f3dd78bdf60a5bd025004.png

  • Харесвам 1
  • Смея се 27
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 8 минути , Ilian359 каза:

Полетите  Каламата-София на 23.06 и 30.06 са разпродадени. Явно бая народ ще лети "за спорта". Ценовата политика на Ryan си е свършила работата 🙂

Интересно ми е само с колко са дотирани тези полети от местната община.

 

Очевидно е, че при 200 билета по 1-2 евро Раян дори горивото няма да могат да си платят. А съм чувал, че Раян рядко работят на загуба 🙂

преди 2 минути , домосед каза:

Сигурен ли си?

Разгледах околията в google maps и попаднах на интересни села.

Виж например село Мегалополи как изгелжда според тях

 

image.png.b19f8f95711f3dd78bdf60a5bd025004.png

Навих се!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 34 минути , Ilian359 каза:

Полетите  Каламата-София на 23.06 и 30.06 са разпродадени. Явно бая народ ще лети "за спорта". Ценовата политика на Ryan си е свършила работата 🙂

Според мен след кацането могат да питат дали някой ще слиза или директно да отлитат обратно.

  • Харесвам 1
  • Смея се 10
Връзка към мнение
преди 9 минути , Zaro каза:

Според мен след кацането могат да питат дали някой ще слиза или директно да отлитат обратно.

Е, пушачите може да искат да дръпнат един фас :grin:

  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 16 минути , Zaro каза:

Според мен след кацането могат да питат дали някой ще слиза или директно да отлитат обратно.

Дано не попитат още преди излитане , че ще решат че няма нужда и от излитането.

  • Харесвам 1
  • Смея се 13
Връзка към мнение

Сега като се замисля - плащал съм 135€ за панорамен полет, и то доста по-кратък, така че 1.98€ си е добра сделка за такава услуга! :grin:

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , funny каза:

Дано не попитат още преди излитане , че ще решат че няма нужда и от излитането.

Два неизпълнени полета ще им излязат доста солено.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.