Прескочи до съдържание

Криптовалути - майнинг, инвестиции, доходност и т.н.


Препоръчани мнения

Новините около crypto.com също са доста притеснителнителни. Още преди месеци се заговори за финансови проблеми. Ако масовото изтегляне на средства продължи - лошо, много лошо.

Връзка към мнение
преди 9 часа, iMari каза:

Новините около crypto.com също са доста притеснителнителни. Още преди месеци се заговори за финансови проблеми. Ако масовото изтегляне на средства продължи - лошо, много лошо.

Има огромно количество FUD, създаван от различни източници. По-добре си пуснете AМА-та със CEO на крипто.ком и след това си направете изводите. Накратко, казва че техния бизнес модел и напълно различен от FTX, което е и моето очакване. А реално едно теглене на крипто активи от борса не би трябвало да създава никакви проблеми, тъй като борсата би трябва да държи 1 към 1 криптото на клиентите в студен и топъл сторидж. Да не забравяме, че от всичкото теглене, крипто.ком отново генерира приходи от събраните такси. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

доклада по делото за фалита на FTX - доста интересно четиво - https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjC97iRp7f7AhUJSPEDHUUOCcgQFnoECA8QAQ&url=https%3A%2F%2Fs.wsj.net%2Fpublic%2Fresources%2Fdocuments%2FFTXFILING.pdf&usg=AOvVaw2_SEbTw1recQKx9BiMN3Pv

тотална липса на cash management, неизвестност за броя на служителите, крипто-депозитите на клиентите -  неотчетени в балансите, лични заеми към SBF в размер на милиард $ и по половин на други, купувани къщи из Бахамите на името на физически лица с корпоративните средства, одобряване на разходи чрез ЕМОДЖИТА :laugh: и какво ли още не

 

струва ми се, че с всяко следващо поколение схемите с измами стават все по-долнопробни и елементарни

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...


Да побутна тази тема в края на годината, че идва друга година... 🙂 

Имам няколко колебания и ми е интересно да посъбера някое и друго мнение относно тях. При криптото съм изцяло на кешови позиции и мисля, че е рано да се купува, освен от някой, който много добре разбира технически анализ и играе на много дребни движения и купува/ продава при времева рамка от няколко часа до няколко дни по генералния път надолу. За момента за себе си твърдо съм решил, че ще купувам само и единствено биткойн, който очаквам да стигне до около 9 К щатски долара около май-юни, 2023 година. Нищо чудно и да подмине тази цена в посока надолу, но ми се струва по-малко вероятен сценарий. В момента HODLers все още държат, но след 5-6 месеца при още 20-25% надолу на повечето акции, голяма част ще започнат да продават и крипто. При покупка на биткойн, не очаквам сериозно вдигане до поне средата на 2024 година, но мисля, че би си струвало чакането. Очаквам и някакви по-сериозни регулации на крипто пазата, което би довело до много повече институционални инвестиции.

Та, в светлината на тези ми планове:

1. Чудя се дали да държа евро в платформата Байнанс или да си ги изтегля в банкова сметка. Изтеглянето би било продиктувано от страха платформата да не даде фира като FTX. Държането пък е продиктувано от страха платформата да не спре депозити от български банки, както се беше случило по едно време (можеше само да се правят преводи към банка, но не и от банка към борсата). Имайки предвид тези два аспекта на страха, вие как бихте процедирали?

2. Мисля, че най-добрия лесно продаваем и лесно делим на части актив за 2023 година ще бъде златото. Среброто има потенциала да се вдигне повече за кратко време, но като цяло е по-волатилно, златото е по-сигурно, нищо, че е много, много по-близо до all time highs. Ако купувам злато, ще е в електронен формат, за да има много по-малко спред в цена купува/ продава и да може да се оперира бързо (в определени моменти бързо да продавам злато и да купувам биткойн). Кой индекс бихте купували по борсите и защо? GLD или GOLD (CFD)? Първото е ETF, второто е фючърс контракт. Доколкото разбирам при фючърсите има някакви минимуми, които трябва да се купят, както и да се държат минимуми пари в акаунта, в случай на загуба да има какво да вземат. GLD ми излгежда далеч по-просто и удобно, но се търгува във фракция от цената на трой унция злато, GOLD (CFD) пък следва точно цената на една трой унция.

Благодаря предварително за мненията ви по горните два въпроса.

Връзка към мнение

@FlyTraveler, за златото, не знам, приятелю, но по първия ти въпрос - аз лично не бих държал нищо на Binance поне докато не се изясни бъдещето на платформата. Направих аз иначе доста покупки декември на altcoins, но сега чакам на гюме да падне още NEAR. Ако Bitcoin падне на 9 бона, тогава ще взема и аз да купя. 🙂 Засега предпочитам да купувам перспективни altcoins на промоция и да HODL-вам до 2025 г. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Crazy Horse каза:

@FlyTraveler, за златото, не знам, приятелю, но по първия ти въпрос - аз лично не бих държал нищо на Binance поне докато не се изясни бъдещето на платформата. Направих аз иначе доста покупки декември на altcoins, но сега чакам на гюме да падне още NEAR. Ако Bitcoin падне на 9 бона, тогава ще взема и аз да купя. 🙂 Засега предпочитам да купувам перспективни altcoins на промоция и да HODL-вам до 2025 г. 

 

Ти си знаеш, аз на твое място продавам без да се замисля всичко днес и след около половин година купувам отново. Не мога да дам гаранции, разбира се, но мисля, че вероятностите са повече в тази посока. Знаеш, че биткойн като падне, алткойнс я подминават надолу. Нагоре я задминават също.

Благодаря за съвета за Binance! Някакви конкретни проблеми ли има около самата платформа или по принцип?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@FlyTraveler, не ми харева тази неяснота около платформата. Не че нямат и никакви проблеми, но като цяло са най-стабилни в сравнение с конкуренцията иначе.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, Crazy Horse каза:

@FlyTraveler, не ми харева тази неяснота около платформата. Не че нямат и никакви проблеми, но като цяло са най-стабилни в сравнение с конкуренцията иначе.

Какво имаш предвид под неяснота? Аз си изтеглих всичко от Binance де, оставих някакви 6-7 евро... Чакам да отворят борсата в Ню Йорк утре и да минат няколко дни, да видя графиката на GLD как ще изглежда. Евентуално и SLV. Не бива да подценяваме потенциални 15-20% годишно, може и повече да вдигнат през тази година златото и среброто, нищо, че тези цифри са по-ниски от инфлацията (реалната), без тях пък съвсем лошо.

Биткойна може би ще влезе леко в бичи пазар през втората половина на годината, а на мен ми се струва, че точно тогава най-много ще се вдигнат златото и среброто, ама до там да го докараме, да се чудим на кои печаливши спекулативни активи да залагаме. 😆 Много успешно мога да загубя и от трите (отгоре на загубите от инфлацията). 😆

Връзка към мнение
На 29.12.2022 г. в 10:42, FlyTraveler каза:


Да побутна тази тема в края на годината, че идва друга година... 🙂 

Имам няколко колебания и ми е интересно да посъбера някое и друго мнение относно тях. При криптото съм изцяло на кешови позиции и мисля, че е рано да се купува, освен от някой, който много добре разбира технически анализ и играе на много дребни движения и купува/ продава при времева рамка от няколко часа до няколко дни по генералния път надолу. За момента за себе си твърдо съм решил, че ще купувам само и единствено биткойн, който очаквам да стигне до около 9 К щатски долара около май-юни, 2023 година. Нищо чудно и да подмине тази цена в посока надолу, но ми се струва по-малко вероятен сценарий. В момента HODLers все още държат, но след 5-6 месеца при още 20-25% надолу на повечето акции, голяма част ще започнат да продават и крипто. При покупка на биткойн, не очаквам сериозно вдигане до поне средата на 2024 година, но мисля, че би си струвало чакането. Очаквам и някакви по-сериозни регулации на крипто пазата, което би довело до много повече институционални инвестиции.

Та, в светлината на тези ми планове:

1. Чудя се дали да държа евро в платформата Байнанс или да си ги изтегля в банкова сметка. Изтеглянето би било продиктувано от страха платформата да не даде фира като FTX. Държането пък е продиктувано от страха платформата да не спре депозити от български банки, както се беше случило по едно време (можеше само да се правят преводи към банка, но не и от банка към борсата). Имайки предвид тези два аспекта на страха, вие как бихте процедирали?

2. Мисля, че най-добрия лесно продаваем и лесно делим на части актив за 2023 година ще бъде златото. Среброто има потенциала да се вдигне повече за кратко време, но като цяло е по-волатилно, златото е по-сигурно, нищо, че е много, много по-близо до all time highs. Ако купувам злато, ще е в електронен формат, за да има много по-малко спред в цена купува/ продава и да може да се оперира бързо (в определени моменти бързо да продавам злато и да купувам биткойн). Кой индекс бихте купували по борсите и защо? GLD или GOLD (CFD)? Първото е ETF, второто е фючърс контракт. Доколкото разбирам при фючърсите има някакви минимуми, които трябва да се купят, както и да се държат минимуми пари в акаунта, в случай на загуба да има какво да вземат. GLD ми излгежда далеч по-просто и удобно, но се търгува във фракция от цената на трой унция злато, GOLD (CFD) пък следва точно цената на една трой унция.

Благодаря предварително за мненията ви по горните два въпроса.

По точка 1 бих направил следното: бих конвертирал тези евра в stablecoin и бих ги преместил в някой wallet (self-custody) докато чакам подходящо време за закупуване на крипто активи. По този начин, ако нещо се случи с байнанс и платформата даде фира, то еврата под формата на стейбълкойни ще са в моя self-custody портфейл. Ще се появи нова платформа, ако тази зачезне, където ще преместя еврата/стейбълкойните и ще почна да купувам. Така си спестявам драмите с преводи от/към банките (on-ramp/off-ramp) за сума, която бих използвал за крипто активи и която е вече в криптосферата 🙂.

 

По точка 2 - аз бих изчакал със закупуването на злато/сребро (в твоя случай разбирам paper gold/silver) поне до към май-юни. В монента златото и петрола (включвам и петрола поради геополитическите игри за забъркване на залото с петрола и обратно) са на такива нива, на които великите сили (правителства и централни банки) не са доволни 🙂 и ще работят в посока на намаляване на цената. В допълнение доларът се очаква пак да тръгне нагоре в резултат на намалена ликвидност на щатския пазар, а това ще има негативно влияние върху цената на златото.  А, по отношение на кой тикър на златото да търгуваш - погледни PHYS (Sprott Physical Gold Trust) - те поне имат физическо злато за разлика от GLD (тези имат само paper gold). За тикър GOLD - гледай да не се объркаш и да купуш акции на фирма Barrick Gold Gorp (ticker GOLD).

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, Yavor каза:

По точка 1 бих направил следното: бих конвертирал тези евра в stablecoin и бих ги преместил в някой wallet (self-custody) докато чакам подходящо време за закупуване на крипто активи. По този начин, ако нещо се случи с байнанс и платформата даде фира, то еврата под формата на стейбълкойни ще са в моя self-custody портфейл. Ще се появи нова платформа, ако тази зачезне, където ще преместя еврата/стейбълкойните и ще почна да купувам. Така си спестявам драмите с преводи от/към банките (on-ramp/off-ramp) за сума, която бих използвал за крипто активи и която е вече в криптосферата 🙂.

 

По точка 2 - аз бих изчакал със закупуването на злато/сребро (в твоя случай разбирам paper gold/silver) поне до към май-юни. В монента златото и петрола (включвам и петрола поради геополитическите игри за забъркване на залото с петрола и обратно) са на такива нива, на които великите сили (правителства и централни банки) не са доволни 🙂 и ще работят в посока на намаляване на цената. В допълнение доларът се очаква пак да тръгне нагоре в резултат на намалена ликвидност на щатския пазар, а това ще има негативно влияние върху цената на златото.  А, по отношение на кой тикър на златото да търгуваш - погледни PHYS (Sprott Physical Gold Trust) - те поне имат физическо злато за разлика от GLD (тези имат само paper gold). За тикър GOLD - гледай да не се объркаш и да купуш акции на фирма Barrick Gold Gorp (ticker GOLD).

 

Благодаря, ще имам предвид всичко, което написа.

Връзка към мнение
На 3.01.2023 г. в 22:35, Yavor каза:

А, по отношение на кой тикър на златото да търгуваш - погледни PHYS (Sprott Physical Gold Trust) - те поне имат физическо злато за разлика от GLD (тези имат само paper gold). За тикър GOLD - гледай да не се объркаш и да купуш акции на фирма Barrick Gold Gorp (ticker GOLD).

Един глупав въпрос да ти задам, ако е удобно - за Sprott тръста акциите (сертификати ли са, не знам точния термин), зад които стои физическо злато, това по какви съображения ги препоръчваш? Че евентуално мога да направя клейм да ми изпратят физическото злато ли или, че просто са по-сигурни по тази причина. За тях прочетох, че може да се направи клейм за придобиване на съответното физическо злато, но при условие, че ги купувам от eToro платформата и съм в България, как и къде да искам да ми бъде изпратено това физическо злато? Пишат за тях освен това и, че при спайк понякога качвали малко по-горе от GLD.

Връзка към мнение
преди 4 часа, FlyTraveler каза:

Един глупав въпрос да ти задам, ако е удобно - за Sprott тръста акциите (сертификати ли са, не знам точния термин), зад които стои физическо злато, това по какви съображения ги препоръчваш? Че евентуално мога да направя клейм да ми изпратят физическото злато ли или, че просто са по-сигурни по тази причина. За тях прочетох, че може да се направи клейм за придобиване на съответното физическо злато, но при условие, че ги купувам от eToro платформата и съм в България, как и къде да искам да ми бъде изпратено това физическо злато? Пишат за тях освен това и, че при спайк понякога качвали малко по-горе от GLD.

 

Sprott Physical Gold Trust - това е Фонд за доверително управление на физическо злато. Има няколко причини, поради които съм закупил дялове от този фонд.

1. Екипът, който управлява Фонда, е с доказани способности за управление в сферата на ценните метали и суровините. Т.е. имам доверие в екипа на Фонда. Дълго време съм наблюдавал екипа как се справя с управлението на цветни метали и суровини, участвал съм в няколко конференции, където те отговаряха на въпроси, и така съм доволен от тях. 

2. Фондът закупува физическо злато и всеки дял от фонда отговаря на физическо злато - т.е. има реален актив и нямат хартиено злато. 

3. За да не се занимавам със съхранение на физическо инвестиционно злато вкъщи или в трезор, предпочитам да имам дялове от фонд, който има физическо злато и би се справил по-добре от мен в съхранението и опазването на физическото злато. 

4. Ако искам да получа физически сертификат за закупеното злато, а не само да имам електронно притежаване на това физическо злато при моя брокер, мога да поискам да ми бъдат издадени сертификати през computershare.com (имам сметка там). Фондът може да издаде сертификат за физическо злато чрез Computershare.

5. Ако реша някога, че искам да взема физическото злато, което е малко вероятно, мога да поискам доставка на физическото злато, ако, разбира се, покрия изискванията за получаване на физическо злато. Фондът е ясен, че ако искам физическото злато да е при мен, то трябва аз да се занимая с доставката му и обезопасяването му, а едва ли бих се вкарал в това приключение (въпрос на лично предпочитание). 

 

Накратко, използвам този фонд като алтернатива за притежаване на физическо злато. 

 

Ето това е линкът към условията за получаване на физическото злато (не видях изискване, че дяловете трябва да се придобият през eToro). 

https://sprott.com/investment-strategies/physical-bullion-trusts/how-to-redeem/
 

В България съм закупил дялове чрез Елана (брокер). 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 29 минути , Yavor каза:

 

... (не видях изискване, че дяловете трябва да се придобият през eToro). 

https://sprott.com/investment-strategies/physical-bullion-trusts/how-to-redeem/
 

В България съм закупил дялове чрез Елана (брокер). 

Благодаря за много добрия отговор!

Като спомена за управлението на фонда, ми звънна една камбанка в главата и веднага го свързах с Рик Рул. Проверих и видях, че до преди година е бил старши директор и CEO. Сега пак е останал като някакъв директор и един от основните инвеститори. Него го следя по различни канали от около две години и винаги ми е харесвал. Той е много вътре и в златодобивните и сребродобивните минни компании.

Аз нямах предвид, че има изискване да са придобити дяловете през eToro, ами, че аз, като един тотален аматьор ползвам тази платформа, че е най-лесно. Чудя се, ако си купя през eToro дялове, дали мога да си извадя хартиени сертификати по някакъв начин?

Фонда, гледам, че HQ му е в Торонто, но има и американски холдинг, както се търгува и на двете борси. Може и наистина да ми е изгодно да купувам от тях, защото така или иначе съм разкрачен м-у Канада и България и предполагам, че в Канада бих могъл доста по-лесно да си осигуря физическа доставка, ако поискам така. 

П. П. Всъщност сега прочетох, че ако искам физическа доставка, трябва да притежавам минимум един London Good Delivery bar (400 трой унции или 12.5 кг. чисто злато). По сегашни цени, това прави 746, 800 щатски долара. Т. е. няма да имам нужда от физическа доставка. 😆 Но хартиен сертификат все пак е много добра идея, в случай, че платформата за търговия даде фира.
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 23 часа, FlyTraveler каза:

Благодаря за много добрия отговор!

Като спомена за управлението на фонда, ми звънна една камбанка в главата и веднага го свързах с Рик Рул. Проверих и видях, че до преди година е бил старши директор и CEO. Сега пак е останал като някакъв директор и един от основните инвеститори. Него го следя по различни канали от около две години и винаги ми е харесвал. Той е много вътре и в златодобивните и сребродобивните минни компании.

Аз нямах предвид, че има изискване да са придобити дяловете през eToro, ами, че аз, като един тотален аматьор ползвам тази платформа, че е най-лесно. Чудя се, ако си купя през eToro дялове, дали мога да си извадя хартиени сертификати по някакъв начин?

Фонда, гледам, че HQ му е в Торонто, но има и американски холдинг, както се търгува и на двете борси. Може и наистина да ми е изгодно да купувам от тях, защото така или иначе съм разкрачен м-у Канада и България и предполагам, че в Канада бих могъл доста по-лесно да си осигуря физическа доставка, ако поискам така. 

П. П. Всъщност сега прочетох, че ако искам физическа доставка, трябва да притежавам минимум един London Good Delivery bar (400 трой унции или 12.5 кг. чисто злато). По сегашни цени, това прави 746, 800 щатски долара. Т. е. няма да имам нужда от физическа доставка. 😆 Но хартиен сертификат все пак е много добра идея, в случай, че платформата за търговия даде фира.
 

Мдаа, Рик Рул, след като излезе от Фонда за злато, помогна на Sprott да придобият основиня индекс за уран, и след това създадоха техен Фонд за уран, който започна да изкупува урана на пазара, и така през 2021 и 2022 имахме едни прекрасен пазар за урана. Той е читав и смислен човек, и се грижи за интересите на инвеститорите. 

 

Преди време, може би около 3-4 години, изискването беше да притежаваш към 100 хил. евро във физическо злато, за да може да поискаш физическа доставка, но изглежда са променили условията.

 

А, що се отнася до хартиения сертификат, пиши на Фонда, кажи им от къде и какво искаш да си купиш, и те ще ти кажат какво да направиш, ще ти дадат съвет без да гадаеш и да се чудиш. Когато проучвах изискванията за притежаване на физическо злато и сребро, се свързах директно с няколко дилъра/брокера/банки на физическо злато и си поисках конкретна информация за няколко хипотези, за да преценя дали да закупувам физическо злато и сребро. Всеки дилър/брокер/банка беше много доволен да ми обясни и да ме привлече като клиент, като се оказа че една местна българска банка беше най-некопетентната по въпроса, но най-настоятелна 🙂 . 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 28.03.2022 г. в 9:34, iMari каза:

@ven62, с нетърпение очаквах мнението ти! 😜

Нали по Коледа ме беше ударило вдъхновението да правя весели картинки, даже на @Георги Матеевбях обещала една. Но неглижирах това мое занимание, дори забравих да си изпълня обещанието(извинявам се). А ако бях продължила с творчеството и регистрирала произведенията като NFT, сега може би подобна цена щеше да стои под някое от тях. 🤡

Леле какъв визионер съм била!🤪 

 

Binance вече предлагат възможността да си направиш собствен NFT:

1569542727_Screenshot_20230228-1112392.png.d10debaf85c94698eb506f8a3bd6d0f4.png

 

Ей това ми хареса най-много" .... Вашата креативност няма лимити ....."😂

 

Вече си мисля за артистичен псевдоним. Какво ще кажете за iMardinsky ? 🐵🤓

  • Харесвам 1
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

И @ven62, моля те пиши по-често в темата.Ти се оказа най-добрият анализатор на крипто пазара, всичките ти прогнози се сбъднаха. 🙃

Шегата настрана, сигурна съм, че не само на мен липсва чувството ти за хумор. 😋

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, dimitrov6 каза:

Четох някъде,не знам дали е истина,че след началото на войната акциите на военните фирми са скочили някои с 30 %,като Локхиид.

image.png.596ca4ecb0edfa9155f1d3359ba1cea6.png

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.