Прескочи до съдържание

Airbnb - пълни инструкции за резервация. Много подробни.


Георги

Препоръчани мнения

В раздел "Потвърждаване и плащане" четем, че е възможно "плащане извън системата", което предполага и плащане на ръка при взаимно съгласие между хазаин и гост. Така поне си мисля. Не?

Връзка към мнение

И ние ще спим за първи път с този сайт след 20-на дни. Платихме, дано всичко е наред. Запазила съм и едно хотелче с безпл. анулация от букинг за всеки случай, но дано не опираме да него...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В много страни отдавна казусът на airbnb е регламентиран и облечен в някаква законова рамка. Огромна част от хазяите са регистрирани по някакъв закон за съответната страна и са длъжни да изпълняват някакви условия. Различно е за всяка страна (че и за всеки град), но при мен например има категория "малки къщи за гости" - до 9 човека в една група (не можеш да събираш различни резервации, само такива, които пътуват заедно). Трябва да предоставиш план за спешни случаи, както и да носиш отговорност за изхвърлянето на боклука. Трябва да имаш пожарогасител, инструкции, отбелязани изходи...като мини хотел, но без рецепция. И си длъжен да пазиш данните на гостите. Само преписан на ръка номер на паспорт и три имена, не е необходимо копие.

Хостовете плащат такса 3%, колкото и към букинг, но гостите плащат по-висока - 12%, което е много. Предимството пред booking е по-интимната комуникация и възможности за договори, информация, помощ в планирането и т.н. За хостовете е по-големия контрол, който имат спрямо гостите - могат да отсяват.

Има тенденция за смесване и преливане, според мен до няколко години почти ще се загуби разликарта между двете - много малки хотелчета и bnb са на airbnb, а много апартаменти и къщи - на booking. И по-големи хотели ще турят по един юнак да отговаря на запитвания и ще се качват на уж по-интимната платформа на airbnb, а с легализирането и регламентирането на дейността на хазяите - те ще отиват и към booking.

 

Eti - хоста може да не е намерил някой, който да ви отключи още - не всеки си знае графика по часове за 5-6 седмици напред.

Но трябва да ви потвърди ще намери ли някой или да търсите друга възможност.

 

Meidj - плащане на ръка е против политиката на сайта.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Верификация на профила ви в Airbnb.com

 

Верификацията е малко делитакен процес, при който на практика удостоверявате, че профила е наистина ваш и реален. Макар и да имате опцията да регистрирате безброй профили, трудно ще верифицирате повече от един. Верификацията не е задължителна, но хостовете имат право, ако желаят, да приемат резервации само от верифицирани профили. Т.е. ако смятате да сте сериозни и да изполвате сайта редовно е добре да верифицирате профила си. 

 

2014-11-16_11-48-21.png

 

По подразбиране още с регистрацията имейла ви е потвърден. Като цъкнете на "Add more" ще се отворят още варианти.

 

2014-11-16_12-14-57.png

 

Най-отгоре е "Verify your ID". Това е деликатната стъпка, при която ще трябва да качите сканирано копие на паспорт, лична карта или шофьорска книжка. Онлайн софтуер (външна фирма, която се занимава точно с обработка, анализиране и съхраняване на лични документи) ще провери името на документа и т.н. Пак казвам, стъпката е доброволна, разбираемо е, ако сте малко притеснени да качвате лични документи в интернет. Но доста хостове я изискват, и ако искате да имате пълния избор ще трябва да я направите. Помислете го по следния начин: всеки път в хотел/хостел ви свалят данните от личните документи, в случая поне ще ги дадете само веднъж и абсолютно всички хостове за в бъдеще вече ще видят, че сте реален човек, без да имат достъп до данните, те си остават във фирмата, която контролира процеса. Но пък ако някой пробие базата на фирмата... абе преценявайте си, решението си е ваше!

 

Останалите методи за верификация са сравнително тривиални: верификация на телефона чрез смс, както и свързване с някой от профилите ви в във Facebook, Google или LinkedIn. Важи принципа на Мечо Пух. Колкото повече начина за верификация изпълните, толкова хостовете ще ви приемат с по-голямо доверие. 

 

Привет! Моля за още малко информация относно ID Верификацията. В профила си в Airbnb съм вписала изискуемата информация - мейл, телефон, връзка с FB. До сега съм резервирала не веднъж чрез Airbnb и след въведените данни от кредитна карта резервацията е била валидна. Вчера започнах резервация на апартамент във Флоренция и след въведената пълна информация от кредитна карта системата ми изиска и ID verification - да си снимам книжка, л.к. или паспорт. Аз не го направих и след 12ч резервацията ми беше canceled от системата. Парите бяха излезли от банковата сметка по информация от банката. След контакт със собственика разбрах, че той въобще не е информиран чрез мейл от Airbnb, че съм направила резервация, макар че е видял запитването ми. Писах на Airbnb във facebook защото customer support при тях е само автоматичен:

 

Hello Airbnb! I have a question and I need your answer. I made a reservation request for 2 nights accommodation and I made a payment by credit card. The credit card belongs to my husband. In the end of the reservation steps I was obliged by Airbnb to give my ID card or passport. I made already reservations by Airbnb and you never asked me for this personal information. If I knew that I shouldn't start any reservation from Aibnb. Now I have a bank statement that Airbnb took money from the credit card but I don't know should I have a reservation or not. My Airbnb profile is connected with my Facebook profile and I'm writing public here to have an answer for the current status of my money and reservation.
 
Coments
Airbnb
Airbnb Hi Nadia, thanks for contacting us. We're sorry about any confusion over verification! Your request has been retracted, so the full amount of your reservation has been released back to you. Please let us know if you have any other questions.
Like · Reply · 5 hrs
 
Nadia Dilova
Nadia Dilova Yes, I have a question. For the very first time Airbnb wants from me copy of ID document! Why? I don't want to give anybody except the auhorities copy of any ID documents because these personal data spreaded in global network could be used for crimes! How to make a reservation in this case? Is this owner wants additional secure measure from the clients? Or this ID verification is valid only for Bulgarian citizens?
Like · Reply · 5 hrs
 
Airbnb
Airbnb Hi Nadia, our Verified ID process is encrypted and secure. Learn more here: https://www.airbnb.com/.../453/is-verifying-my-id-secure
 
Is verifying my ID secure? | Airbnb Help Center
AIRBNB.COM
 
Това е ситуацията към момента. Парите ще ми бъдат върнати по сметката след 5 работни дни, Airbnb имат всичките ми данни от кредитната карта, аз нямам резервация и не зная защо за този апартамент системата ми иска за допълнителна сигурност да си дам в мрежта личната карта. Намирам за опасно да си размятам в пространството лични данни и не разбирам с какво точно ще убедя драгия ми host, че съм съществуващ човек. Не разбирам и защо за други резервации в Airbnb не ми се е случвало. Като че ли някъде прочетох, че ако host-a си е дал личните данни то системата ги изисква от госта, но не съм сигурна. Не знам какво да направя така че да си резервирам и да не рискувам с л.к.
 Чудя се ако си приложа старата л.к. (изтече 05/16) дали е по-безопасно? Но пък ЕГН си е същото. Освен да го замажа.
 
 
 
 
 
 
Редактирано от nadin
Връзка към мнение

А как чекваш в хотел тогава като толкова те е страх? Там ти копират паспорта.

 

Досега не са ти искали копиран паспорт, защото си буквала при хостове, които нямат изрично изискване към такива гости. Има опция, при която хоста да приема само резервации на верифицирани гости - т.е. ти не си от тях и системата я анулира автоматично. Потърси си друг хост без такова изискване.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

А как чекваш в хотел тогава като толкова те е страх? Там ти копират паспорта.

 

Досега не са ти искали копиран паспорт, защото си буквала при хостове, които нямат изрично изискване към такива гости. Има опция, при която хоста да приема само резервации на верифицирани гости - т.е. ти не си от тях и системата я анулира автоматично. Потърси си друг хост без такова изискване.

За хотела нямам притеснение. Паспортните ми данни ги има в броени хотели. Но се притеснявам, и то с основание, да "публикувам", макар и криптирано, копие от ID-то си. Благодаря Samuraika за отговора, ще си търся друг хост или ако нямам друг избор ще си пратя едно замазано копие от документ.

Връзка към мнение

За хотела нямам притеснение. Паспортните ми данни ги има в броени хотели. Но се притеснявам, и то с основание, да "публикувам", макар и криптирано, копие от ID-то си. Благодаря Samuraika за отговора, ще си търся друг хост или ако нямам друг избор ще си пратя едно замазано копие от документ.

Не мисля, че замазано копие ще свърши работа. Верификация на документа изисква той да е ясен, иначе просто не получаваш необходимата верификация. Помня, че когато аз си я правих, явно снимката на документа, която бях направила не даваше възможност за проверка на неговата истинност и системата отказваше да ме верифицира. Мисля, че тогава бях чела някъде, че проверяват документа ти в някаква своя база данни.

Не съм сигурна, че хоста въобще получава копие от личната ти карта. Това Самурайка би могла да каже. Според мен данните остават някъде на сайта и само при определени случаи могат да бъдат използвани. Например някой, ако обере хоста, тогава лесно би могло човекът да бъде издирен.На мен ми се струва нормално, все пак когато допускаш чужд човек у дома си искаш да си сигурен за това кой е той.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Meidj - плащане на ръка е против политиката на сайта.

 

Разбрахме вече, че е против политиката на сайта. Въпросът е дали е възможно да се осъществи технически, ако има желание и съгласие от двете страни - гост и хазаин? 

Връзка към мнение

Разбрахме вече, че е против политиката на сайта. Въпросът е дали е възможно да се осъществи технически, ако има желание и съгласие от двете страни - гост и хазаин? 

 

Естествено, че може, но не е лесно. Има ограничения от самите airbnb, т.е. ако искаш да си напишеш личен имейл, системата ще го филтрира. Не, че е проблем да го излъжеш, а веднъж разменили си контактите договаряй извън системата каквото искаш. Но имай предвид, че хоста плаща само 3% комисионна, така че хостове, които са склонни заради тези 3% да си елиминират протекциите ще се намират по-трудно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Естествено, че може, но не е лесно. Има ограничения от самите airbnb, т.е. ако искаш да си напишеш личен имейл, системата ще го филтрира. Не, че е проблем да го излъжеш, а веднъж разменили си контактите договаряй извън системата каквото искаш. Но имай предвид, че хоста плаща само 3% комисионна, така че хостове, които са склонни заради тези 3% да си елиминират протекциите ще се намират по-трудно. 

 

Това исках да знам. Благодаря.

 

Иначе залогът за хазаите не са само спестените 3%, но и спечеленият гост ;)

Връзка към мнение

Той печели гост, ама рискува да му вържеш тенекия или да почупиш нещо, при което той ще трябва да се оправя сам.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

...Но имай предвид, че хоста плаща само 3% комисионна, така че хостове, които са склонни заради тези 3% да си елиминират протекциите ще се намират по-трудно...

 

...и бих добавил, колко ли коректни като хостове ще са, щом за 3% "прецакват" системата, в която са официално регистрирани!

 

Бягай надалече... :)

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

...и бих добавил, колко ли коректни като хостове ще са, щом за 3% "прецакват" системата, в която са официално регистрирани!

 

Бягай надалече... :)

 

Не е свързано с airbnb, но се сещам за един "хост", който "прецака системата" за някакви си там проценти, после черпи домашна ракия за добре дошли и беше много отзивчив и коректен през целия ни престой. Като прибавя и други подобни наблюдения, нещо хич не намирам за много вярно горното "съждение", даже е налице тъкмо обратната зависимост и ако се замислите, ще разберете защо ;)

Връзка към мнение

Ако хоста   намали  цената след моя молба,каква такса ще трябва да заплатя на airbnb ,таксата автоматично ли намалява или остава същата.

Връзка към мнение

резервирам място което е 147 евро за 4 нощувки и имам 2 купона които мога да използвам, единия е този чешкия афилиейт за 30 евро при минимум 120 евро нощувки а другия е refer a friend за 18 евро при минимум 66 ако не се лъжа....някой от магеланците с по-голям опит може ли да ми каже как да го завъртя че да извлека максимум отстъпка от цената...?

единичната цена за нощувка е 32 евро....

за да ви е по-лесно ето и линка https://www.airbnb.com/rooms/8488570?checkin=10%2F28%2F2016&checkout=11%2F01%2F2016&guests=2&s=tb6oIIloпътуване от 28ми окт до 01 ноем

 

Ще бъда много благодарен! За сега както и да го въртя под 117 евро не мога да го сваля....

Връзка към мнение

Здравейте, искам и аз да питам нещо. Пише, че трябват 200€ депозит за сигурност, какво означава това? Трябва да му дам 200€ в брой и като напускам да го търся да ми ги върне ли? Нали по принцип ако има проблеми хоста може да пиша на Airbnb, и те ще разрешат проблема, пари на ръка нали не се дават? Или можеби от сайта ще ми блокират 200€?

Връзка към мнение

резервирам място което е 147 евро за 4 нощувки и имам 2 купона които мога да използвам, единия е този чешкия афилиейт за 30 евро при минимум 120 евро нощувки а другия е refer a friend за 18 евро при минимум 66 ако не се лъжа....някой от магеланците с по-голям опит може ли да ми каже как да го завъртя че да извлека максимум отстъпка от цената...?

единичната цена за нощувка е 32 евро....

за да ви е по-лесно ето и линка https://www.airbnb.com/rooms/8488570?checkin=10%2F28%2F2016&checkout=11%2F01%2F2016&guests=2&s=tb6oIIloпътуване от 28ми окт до 01 ноем

 

Ще бъда много благодарен! За сега както и да го въртя под 117 евро не мога да го сваля....

 

Това е най-доброто, което ми е известно и най-доброто в последната година. Жив късмет, че чешкия код все още работи, така че няма какво да го мислиш. 

 

Здравейте, искам и аз да питам нещо. Пише, че трябват 200€ депозит за сигурност, какво означава това? Трябва да му дам 200€ в брой и като напускам да го търся да ми ги върне ли? Нали по принцип ако има проблеми хоста може да пиша на Airbnb, и те ще разрешат проблема, пари на ръка нали не се дават? Или можеби от сайта ще ми блокират 200€?

 

Не, нищо не даваш. Парите се блокират от картата ти чак след тръгване, ако има оплакване от хоста. Ако всичко е наред на практика няма значение дали го има, или не този депозит, по никакъв начин няма да ти се отрази на сметката. 

Връзка към мнение

И ние ще спим за първи път с този сайт след 20-на дни. Платихме, дано всичко е наред. Запазила съм и едно хотелче с безпл. анулация от букинг за всеки случай, но дано не опираме да него...

 

Гадно... Анулираха ни резервацията...

Писали са /на шведски!!!/, че парите ще останат като кредит в сайта, който може да се ползва за бъдеща резервация.

Що за дивотия? Това наистина ли е така? Не може ли сумата да се върне цяла-целеничка по сметката?

Връзка към мнение

Гадно... Анулираха ни резервацията...

Писали са /на шведски!!!/, че парите ще останат като кредит в сайта, който може да се ползва за бъдеща резервация.

Що за дивотия? Това наистина ли е така? Не може ли сумата да се върне цяла-целеничка по сметката?

 

Сигурна ли си, че airbnb са ти писали, а не хоста, който лекичко да те побутва ти да отмениш резервацията?

 

По идея имаш варианти - или пълен рефънд или сумата +20%. https://www.airbnb.com/help/article/170/what-to-do-if-your-host-cancels

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.