Прескочи до съдържание

Тема: Виена


jennie

Препоръчани мнения

Та - като един крайно любопитен и все още неинформиран турист търся съвети за всичко: места за шницели, наливна бира, гледки от високо, автентични кафенета, в които цените не са космически, музеи за модерни изкуство, които си сруват, тайни за широката публика забележителности и всякакви други преживявания. Разкажете ми за Виена!

 

Гледки от високо- ТВ кулата- Донаутурм-  http://donauturm.at

 

Намира се в един парк, недалеч от спирка на метрото.

Друго място за гледка от високо- хълма Каленберг. От там започва и Виенската гора, която обаче не си заслужава толкова през зимата.

Места за пазаруване- търговската улица на метро Кеплер плац.

Моят разказ за Виена можеш да видиш тук:

 

http://patepis.com/?p=48696

 

http://patepis.com/?p=48823

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Надявам се да разкажеш като се върнеш какво си видяла и какво те е впечатлило. Може би другото лято ще минем за няколко дни през Виена и ще ми е интересно да прочета какво е интересно да се види.

 

О, разбира се.

Засега съм още на някакво много базово органзиационно ниво... Занимавах се днес с въпроса с градския транспорт. ;-)

 

И в тоя ред на мисли - Vienna Card ми се струват крайно неизгодни. По принцип не съм голям почитател на такъв тип оферти транспорт + ваучери за 100 неща, но тук е някакъв наистина тежък случай, защото не мога никак да открия каква е еветуалната полза от картата.

 

vladimir, благодаря за линковете, с удоволствие ще прочета разказа!

Връзка към мнение

За градският транспорт - имат различни комбинации от билети, като цяло са скъпи (или поне така излизат на българският стандарт) - мисля че нещо от сорта на тесте от 10 билета ще ти се върже най-добре като цена и количество билети. Метрото по спомени си беше отделна губерния. Ако си под 27 години - ползваш намаление на всичко, включая и билети и карти за градският транспорт. Необходима ти е само лична карта. В неделя нищо не работи, не можеш да си купиш и билети - имай го предвид ако кацаш събота или неделя.

p.s. Гулашът е по-скоро от Унгарската кухня ....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

О, разбира се.

Засега съм още на някакво много базово органзиационно ниво... Занимавах се днес с въпроса с градския транспорт. ;-)

 

И в тоя ред на мисли - Vienna Card ми се струват крайно неизгодни. По принцип не съм голям почитател на такъв тип оферти транспорт + ваучери за 100 неща, но тук е някакъв наистина тежък случай, защото не мога никак да открия каква е еветуалната полза от картата.

 

vladimir, благодаря за линковете, с удоволствие ще прочета разказа!

 

Vienna Card не е зле. Ползваш градски транспорт безплатно за 72 часа, деца под някаква възраст, ако има, са безплатно също. По спомени беше 18 евро за 72 часа + намаления тук-там. На второто посетено място + транспорт всеки ден, парите са избити. 

Връзка към мнение

За градският транспорт - имат различни комбинации от билети, като цяло са скъпи (или поне така излизат на българският стандарт) - мисля че нещо от сорта на тесте от 10 билета ще ти се върже най-добре като цена и количество билети. Метрото по спомени си беше отделна губерния. Ако си под 27 години - ползваш намаление на всичко, включая и билети и карти за градският транспорт. Необходима ти е само лична карта. В неделя нищо не работи, не можеш да си купиш и билети - имай го предвид ако кацаш събота или неделя.

 

p.s. Гулашът е по-скоро от Унгарската кухня ....

Метрото е абсолютно същата губерния.

На всяка спирка на метрото има автомати за закупуване на билети и карти.

О, разбира се.

Засега съм още на някакво много базово органзиационно ниво... Занимавах се днес с въпроса с градския транспорт. ;-)

 

И в тоя ред на мисли - Vienna Card ми се струват крайно неизгодни. По принцип не съм голям почитател на такъв тип оферти транспорт + ваучери за 100 неща, но тук е някакъв наистина тежък случай, защото не мога никак да открия каква е еветуалната полза от картата.

 

vladimir, благодаря за линковете, с удоволствие ще прочета разказа!

Не знам кога започва пътуването, но си има седмични карти, които важат от понеделника до следващия понеделник сутрин и на мен ми се струват най-изгодни. Особено на фона на това, че 72-часовата карта е по-скъпа.

Връзка към мнение

Пази си бордната карта. При представяне в някои музии в момента правят отстъпка. Аз (понеже много пъти съм ходила в тоя град и търся по-непознати и скрити места) ходих преди 2 седмици в музея към Академията им за изящни изкуства на площад Шилер и вместо 8 или 9 евро платих само 5. Има намаления за Албертината също - в момента има Хуан Миро (не ми допада), но мисля, че в периода, в който ще си, ще има Веласкес.

Ако пътуваш с Оустриан, намаленията за музеи ги има описани в списанията на компанията, които с в джобовете на седалката пред теб.

Освен това има къщите-музеи на всички музиканти, родени, композирали, живели или починали в този град. Оказа се, че има Моцарт, Бах, Бетховен, Хайдн, баща и син Шраус, Шуберт, Брамс.

Къщите на архитекта Хундертвасер също са приятна забележителност.

Има вече намаления по Марияхилферщрасе. За козметика магазините Мюлер.

Редактирано от Balkanka
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Какви тестета с билети, какви чудеса?

Това е единственото, което ти трябва

http://www.wienerlinien.at/eportal2/ep/channelView.do/pageTypeId/66533/channelId/-47643

Вътре информацията е ясно написана.

Има годишни, месечни карти, студентски, за непълнолетни, възрастни и т.н.

 

Това, което теб те интересува обаче, са единствено тези:

24 часа = 7.60 EUR

48 часа = 13.30 EUR

72 часа = 16.50 EUR

(тези горе са само за пътуване, без отстъпки в музеи и атракции)

- дневни билети (води се Vienna shopping ticket, валиден от 8 до 20 часа, без неделя и празници) = 6.10 EUR

- за еднократно пътуване 2.20 EUR

- и за четири пътувания 8.80 EUR
От летището до където и да е във Виена, ако ползваш метрото, трябва да маркираш 2 бр. единични билети, или да си купиш един двоен (продават се само на автоматите на летището, и не е нужно да се валидира, излиза направо с часа, в който е купен). Единичните можеш да си ги маркираш когато искаш, но затова трябва да избереш от автомата преди да пуснеш сумата, че искаш да не е валидиран.

 

Нищо сложно. Приятен престой! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

wilks, благодаря! Често казано, може и да не купувам никакви карти за транспорт. Апартаментът, който съм избрала, е в 7-ми район и ми се струва, че можем да си ходим и пеша до повечето места.

 

А какъв е проблемът със седмичната карта? Тази, която е валидна от понедленик до понедленик и струва 16,20? Струва ми се, че тя не е лош вариант изобщо.

 

Balkanka, много благодаря и на теб. Това е супер полезна информация, веднага ще провря какви са отстъпките, защото ще пътуваме точно с Австрийците (между другото те точно вчера анулираха полета, за който бяха билетите ми, и ни прехвърлиха към полет по-късно през деня, което малко ме издразни, но какво да се прави...).

Връзка към мнение

За нищо! Възползвай се - мисля, че 5-6 музея са включени и конкретно са описани отстъпките като абсолютно число или процент. З транспорта -аз доста ходя пеша и рядко ми се случва освен комбинирания билет да купувам някакви други.

Връзка към мнение

Jennie,

Ето линк към онлайн версията на бордното списание:

 

http://www.yumpu.com/en/document/embed/jalKImCgk036uUjZ 

 

Информацията с отстъпките започва от 141 страница. Това е броя за Септември/Октомври, съответно ако пътуването ти е в Ноември ще има нов брой, който можеш да разгледаш предварително на посочения линк от 01.11.

 

Поздрави

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Разгледах списанието и ми се струва, че тази история с бордната карта е по-изготна от Vienna Card по отношение на музеите. ;) Ще видя и ноемврийското издание, когато излезе.

 

Още веднъж благодря за тази предварителна информация, реши ми някои дилеми.

Връзка към мнение

jennie

 

Аз пък не бих зачеркнала кулата с лека ръка, ако разполагаш с време- беше много добро попадение и приятна изненада! Освен гледката, която си е супер и е по-различна, в сладкарницата е много приятно! За мен лично виенското колело беше разочарование - много малко ми се видя /или очакванията са ми били големи не знам/. Все пак ако решиш, има комбиниран билет за Кулата и виенското колело.

По непретенциозно за хапване, но вкусно и според мен доста изгодно като цени е  http://www.centimeter.at/ - има няколко заведения на различни места. На мен ми хареса това до кметството. Пригответе се обаче за наденици  и бира на метър ;) -препоръчвам ребрата и шницелите!

Ние сме били по Коледа и препоръчвам в Schönbrunn къщата на палмите /беше в комбинирания зимен билет/- пълна с коледни звезди в различни цветове- разкош!

Редактирано от dikrasteva
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Вчера се прибрахме от предколедна Виена и трябва да кажа, че градът е сериозен претендент в класацията ми за любими места. Изключително добре е осбетено всичко, елегатно, но ефектно. Представях си точно нещо такова в най-смелите си мечти за това как може да бъде в края на ноемрви. Коледните базари са повече от 20, разположени в различни точки на града, улиците са пълни с хора до много късно вечер и като цяло има едно усещане за празнична суматоха и вълнение, което много силно грабва.

 

На първо място да благодаря на Георги за коментара за разликата в цената между специалното влакче до летището и метрото. :-) Наистина със с-бана (S7 между другото, но с дестинация "Flughafen Wien" + малко самолетче, защото има и S7, който пътува до друга крайна спирка!!) е почти двойно по-евтино и достъчно добре огранизирано, за да го предпочетеш без колебание.

 

След това, да обърна внимание, че времето беше просто ужасно - бях предупредена тук, че по това време може да се очаква силен вятър, но чак пък толкова леден изобщо не очаквах. Температурите бяха между 1 и 4 градуса без особена разлика между дневните и вечерните, и освен това - един ситен, ситен дъждец, който не се вижда, но мокри страхотно. (Този дъждец до голяма степен ми съсипа плановете за нощни снимки на коледна украса, за които разнасях стативи и четох статии преди да тръгнем.) Така или иначе - за ноемврийска Виена човек има нужда от сериозна връхна дреха и задъжлително шапка!

 

Много ми хареса Belvedere, очаквах Климт и получих повече от достатъчно, дворецът също е интересен. Хареса ми и MUMOK. ;-)

 

Така се получи, че ние спахме на две различни места по няколко нощи, и двете извън централната част, която рингът огражда, така че имахме възможност да поразгледаме кварталите в перифрията на центъра., понеже ходихме и много пеша. Определено бих препоръчала 6-ти и 7-ми район - Neubau и Mariahilfer - като комуникативни места с много възможности за пазаруване и излизане, но иначе прибрани, нешумни и несъмнителни късно през нощта.

 

От чисто практична гледна точка само ще допълня, че за разлика напр. от Германия, където има реална опасност да си умреш от глад в неделя и празничните дни, във Виена има къде да хапнеш - освен ресторантите и кафенетата са отворени и всички улични бутки за храна и някои супермаркети. Мисля, че може да се провери в сайта на SPAR напр. кои са "дежурните" магазини.

 

За хапването и изобщо за вечерни излизания с пиене на бира - много приятно е в Spittelberg, съвсем малко кваралче с няколко пешеходни улички, което се намира точно за Museumsquartier. Има доста кръчмички и ресторантчета, млади хора, весело е. Има там и един Centimetar, който също изобщо не е лош за бюджетно прекарване, ребърцата наистина са страхотни и порциите са огромни.

 

И нещо интересно - във Виена разбрах, че един от най-красивите и известни салони за кафе в града - Cafe Landtmann близо до Кметството и Университета (страхотно красив отвътре, все едно наистина влизаш в дворец или храм на знанието) - е мястото, където Стефан Стамболов и неговата делгация, търсеща цар за новата българска държава след освобождението, са се срещнали за първи път с Фердинанд, който тогава е бил офицел в австро-унгарската армия. Уж не се било променило изобщо от 1886 година настам, така че си е вълнуващо да пиеш кафе там, където Фердинанд се е явил на кастинг за цар. ;-)

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Искам да препоръчам на всеки, който отиде до любимата ми Виена  да посети ресторант Settimo Cielo намиращ се на последния етаж на хотел Royal (Singerstrasse 3/10 floor (entrance through the lobby of Hotel Royal). Гледката е невероятна и там сервират   Kaiser Franz Josef cake(http://www.kremslehnerhotels.at/en/emperor-franz-josef-cake/)  и цените бяха доста евтини за Виена. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Здравейте магеланци!

 

Имам 6 часа престой във Виена и се чудя дали ще са ми достатъчни да направя една бърза разходка из центъра. Никога не съм била в Австрия и ми е изключително любопитно. Като нещо задължително в програмата е да хапна от местните специалитети - Шницелче например ;). Но какво друго да включа , идея си нямам. Преди час-два разбрах за промяната на полета и не зная дали ще имам време да чета в детайли.

С оглед на ограниченото време съм се насочила към САТ билет за отиване и връщане. Друг транспорт не смятам да ползвам в рамките на града.

Моля за предложения. Музеи и галерии не ме привличат. По-скоро шляене насам-натам по улиците :) 

Връзка към мнение

Здравейте магеланци!

 

Имам 6 часа престой във Виена и се чудя дали ще са ми достатъчни да направя една бърза разходка из центъра. Никога не съм била в Австрия и ми е изключително любопитно. Като нещо задължително в програмата е да хапна от местните специалитети - Шницелче например ;). Но какво друго да включа , идея си нямам. Преди час-два разбрах за промяната на полета и не зная дали ще имам време да чета в детайли.

С оглед на ограниченото време съм се насочила към САТ билет за отиване и връщане. Друг транспорт не смятам да ползвам в рамките на града.

Моля за предложения. Музеи и галерии не ме привличат. По-скоро шляене насам-натам по улиците :)

 

Имаш време според мен, поне 2 часа добра разходка, ако времето там не е като тук :)

 

Слизаш на Mitte с CAT-a, от там метро до Stephansplatz и там вече се разхождаш където и за колкото време имаш. Това според мен :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Cat в твоя слугай е добра идея. Мисля, че ще имаш достатъчно време да се разходиш в центъра - Щефансдом, Хофбург, Грабен. Това напрактика е едно кръгче. 

 

 

И да използвам да препоръчам една любима наша кръчма, в която винаги консумираме ребра. Имат и собствено производство бира. 

Редактирано от Bliss
Връзка към мнение

Правят страхотни ребърца и шницели в едно ресторантче зад Кметството. Не помня име, но мога да попитам   :)

И имаше един ресторант в самия Шонбрюн на мястото на старата дворцова кухня се намира -Residenz нещо си. Уникално вкусен щрудел и пастички.  

 

П.С.: Като гледам май съм закъсняла с отговора...  :huh:

Редактирано от Лина
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Благодаря ви за страхотните идеи! За съжаление при мен нещата не се развиха така, както очаквах. Не разполагах с необходимото време, за да си направя разходката до града, но това ме амбицира да се върна отново поне за няколко дни и с по-добра предварителна подготовка.

 

Като алтернативен вариант си купих комбиниран билет за панорамната тераса и за обиколка с автобус на перона (карат между спрялите самолети, карго зоната, хангарите, полицията и зоната с частните самолети). Мисля, че за деца подобен тип разходка би била много интересна. Шофьорът даваше допълнителна информация за типовете самолети, различните професии обслужващи летището, както и общи данни за Виенското летище.

 

Повече информация може се намери на сайта им:

http://www.viennaairport.com/en/passengers/airport/visitair_centre_-_the_visitor_centre

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Правят страхотни ребърца и шницели в едно ресторантче зад Кметството. Не помня име, но мога да попитам   :)

И имаше един ресторант в самия Шонбрюн на мястото на старата дворцова кухня се намира -Residenz нещо си. Уникално вкусен щрудел и пастички.  

 

П.С.: Като гледам май съм закъсняла с отговора...  :huh:

Кръчмата зад кметството е уникална. :) Шницелите са много вкусни и на добри цени.

post-2925-0-00739200-1444029651_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Кръчмата зад кметството е уникална. :) Шницелите са много вкусни и на добри цени.

 

Същата е дааа :)) Наскоро рабрах, че е верига и имало на много места. Имаше една подобна в Холандия - Teddy Bear нещо си се казваше, вътре пълно с плюшени мечета и работят на принципа поръчваш една порция ребърца с мед, с подправки, всякакви видове и всяка следваща поръчка на ребърца ти е безплатна. Е не бяха по половин килограм като първите, примерно наполовина, но пак не може да изядеш още хиляда  :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Някой с опит. Мисля да си взема тридневна карта за транспорта във Виена, 17.10 евро онлайн. Интересува ме мога ли да я ползвам още от летището. Билета за обикновеният влак е 4.20 до центъра /1.80 външната зона + 2.40 градска зона/ т.е. да не вземам билет за градската зона, а да си ползвам картата? Или билета се продава 4.20 евро в пакет? 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 3.09.2018 г. в 10:56, Kamen каза:

Някой с опит. Мисля да си взема тридневна карта за транспорта във Виена, 17.10 евро онлайн. Интересува ме мога ли да я ползвам още от летището. Билета за обикновеният влак е 4.20 до центъра /1.80 външната зона + 2.40 градска зона/ т.е. да не вземам билет за градската зона, а да си ползвам картата? Или билета се продава 4.20 евро в пакет? 

Не съм го ползвала, но само 1.80 - да. Ето тук какво пише - https://www.wien.info/en/travel-info/to-and-around/airport-to-center/express-train-s7 - предполагам, че за това става въпрос.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.