Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

преди 28 минути , randi каза:

Предполагам изкачването на двете скали в Sigiriya и разглеждане на пещерите в Dambulla могат да се направят в един ден или ще е малко времето?

Да, може в един ден. Dambulla ни отне около 2 часа. В Сигирия изкарахме повече време, но там има много стъпала за изкачване. Лъвската скала е добре да се направи сутрин рано, после става много народ, а и доста топло. Polonnaruwa ни отне мисля 3 часа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Jaffna и Nautivu island - за мен си заслужаваше. Пътят до тук е дълъг и изморителен, особено ако хванете предиобедния влак от Коломбо. Всичко интересно се обхожда за ден с тук-тук. Хлапето знаеше много добър английски и времето премина в приказки за хинду религия и митове и разкази за скоро приключилата гражданска война. Отделно че тук имат празник, Tai Pongal, и настроението е приповдигнато, затова пък нямаше много хора и движение по пътищата.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравейте,

Предстои ми пътуване до Шри Ланка края на февруари-началото на март и ще се радвам, ако някой може да ми помогне с малко информация относно:

 

1. Лесно ли е да се намери кола с шофьор на място само за някои от отсечките, да речем Habarana - Kandy, Ella - Tissa и от там за Tangalle? Или е по-добре от тук да си уговорим нещо?

2. Ако вземем билет за влак Kandy-Ella 3 дни предварително (от Colombo), достатъчно ли е като време или е възможно билетите да са свършили?

3. Тъй като не искаме да отсядаме на повече от едно място в Hill Country, Ella удобно ли е като отправна точка за еднодневни обиколки и трекове в региона - да речем до Haputale, Nuwara Eliya...Adam's Peak отпада.

Връзка към мнение
На 15.01.2018 г. в 20:02, zhivko7 каза:

Здравейте,

Предстои ми пътуване до Шри Ланка края на февруари-началото на март и ще се радвам, ако някой може да ми помогне с малко информация относно:

 

1. Лесно ли е да се намери кола с шофьор на място само за някои от отсечките, да речем Habarana - Kandy, Ella - Tissa и от там за Tangalle? Или е по-добре от тук да си уговорим нещо?

2. Ако вземем билет за влак Kandy-Ella 3 дни предварително (от Colombo), достатъчно ли е като време или е възможно билетите да са свършили?

3. Тъй като не искаме да отсядаме на повече от едно място в Hill Country

1.Да, без никакъв проблем. В нашия случай днес Полонарува -Сигирия- Дамбула за цял ден без пазарлъци ни струваше 7 000. Но ако няма да спирате по пътя много по-изгодно е с автобус, около 150-200 на човек, и въобще не е толкова зле както звучи и изглежда.

2. Повече от сигурно. Утре ще се пробваме за следващия ден и ще съм по конкретен.

3. Ние също, но "съвета"още не е решил. На 21.01 ще е ясно защото тогава мислим да сме на Talalla.

 

Въпрос: До каква степен Сигирия ( и двете скали) е съпоставимо с Мачу Пикчу не само като забележителности но и катерене?

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , stefanrusev каза:

1.Да, без никакъв проблем. В нашия случай днес Полонарува -Сигирия- Дамбула за цял ден без пазарлъци ни струваше 7 000. Но ако няма да спирате по пътя много по-изгодно е с автобус, около 150-200 на човек, и въобще не е толкова зле както звучи и изглежда.

2. Повече от сигурно. Утре ще се пробваме за следващия ден и ще съм по конкретен.

3. Ние също, но "съвета"още не е решил. На 21.01 ще е ясно защото тогава мислим да сме на Talalla.

 

Въпрос: До каква степен Сигирия ( и двете скали) е съпоставимо с Мачу Пикчу не само като забележителности но и катерене?

С уговорката, че не сме били в Перу, мога да кажа, че катеренето на Сигирия е лесно и по стълби, а и може да си почиваш по пътя. Като забележителности не би трябвало да са равнопоставени - имаш да видиш няколко рисунки и две лапи, заобиколени от хора. Най-гадна е жегата. 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Lindt каза:

С уговорката, че не сме били в Перу, мога да кажа, че катеренето на Сигирия е лесно и по стълби, а и може да си почиваш по пътя. Като забележителности не би трябвало да са равнопоставени - имаш да видиш няколко рисунки и две лапи, заобиколени от хора. Най-гадна е жегата. 

+Pidurangala, щото там след полегналият Буда си е малко опасничко.

 

Стига де, тоя Касапа е бил ненормален да построи чак горе дворец. Че и вода да закара...

То всъщност поне половината им забележителности са от сорта на нашите скални манастири само дето са ги възстановили и са направили достъпа лесен за да ни дерат кожата. Да видя местен да си плаща? Няма да говорим за номерата на бакшишите..

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение
преди 8 минути , stefanrusev каза:

+Pidurangala, щото там след полегналият Буда си е малко опасничко.

 

Стига де, тоя Касапа е бил ненормален да построи чак горе дворец. Че и вода да закара...

То всъщност поне половината им забележителности са от сорта на нашите скални манастири само дето са ги възстановили и са направили достъпа лесен за да ни дерат кожата. Да видя местен да си плаща? Няма да говорим за номерата на бакшишите..

Може и грешно да съм запомнила и да е страхотно място. Но тогава ни вързаха тенекия с транспорта и отидохме късно, и слънчасахме. А Жижо имаше температура. С две думи, не бяхме в най-добра форма и настроение. И  не се впечатлихме изобщо. Но не беше толкова трудно, колкото чета.  То дали има 200 метра цялата скала? 

Иначе за плащането на местните - твърдо вярвам, че хората трябва да имат достъп до забележителностите поне в своята държава на достъпна цена. А колко ще вземеш от туриста - колкото той желае да даде за това място. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 1/17/2018 в 14:21, stefanrusev каза:

1.Да, без никакъв проблем. В нашия случай днес Полонарува -Сигирия- Дамбула за цял ден без пазарлъци ни струваше 7 000. Но ако няма да спирате по пътя много по-изгодно е с автобус, около 150-200 на човек, и въобще не е толкова зле както звучи и изглежда.

2. Повече от сигурно. Утре ще се пробваме за следващия ден и ще съм по конкретен.

3. Ние също, но "съвета"още не е решил. На 21.01 ще е ясно защото тогава мислим да сме на Talalla.

 

Въпрос: До каква степен Сигирия ( и двете скали) е съпоставимо с Мачу Пикчу не само като забележителности но и катерене?

Благодаря за информацията. Нямам против да пътувам и с автобус, но сме с куфар, а доколкото разбирам е доста сложно с местните автобуси да се пътува с повече багаж, тъй като няма място. Това действително ли е така? Ще очаквам и повече инфо за Ella и околността, когато минете от там. Приятно изкарване. :)

Връзка към мнение
На 1/6/2018 в 23:48, Яничка каза:

Да, може в един ден. Dambulla ни отне около 2 часа. В Сигирия изкарахме повече време, но там има много стъпала за изкачване. Лъвската скала е добре да се направи сутрин рано, после става много народ, а и доста топло. Polonnaruwa ни отне мисля 3 часа.

 

Може ли да споделиш с какво обикаляхте из Polonnaruwa?

 

Има ли някой, който се е качвал до Lipton`s Seat и Ella Rock? Заслужава ли си да им се отделя време?

Връзка към мнение
преди 2 часа, Mimka каза:

Може ли да споделиш с какво обикаляхте из Polonnaruwa?

Пеш отгоре до долу до музея < 3 часа. На входа има и велосипеди мисля че по 300. Иначе тук-тук искат около 1500 да те разхождат което и излишно.

 

Eliya - Mirisa - с автобус 6 часа и половина и 400 пари, от Ella е 4часа и половина но автобуса се пълни още на началната спирка дори е добре да се отиде поне час по рано

 

Билети за влака Kandy-Ella не стават от предния ден. Влакът идва пълен и трябва да си час по рано в деняи не е сигурно дали ще има билети за всички. Затова и решихме да го минем с автобус  (през час) и да спрем в Нувареля. Ако тръгнете по рано може да спрете на някоя плантация, да разгледате и да се качите на следващия.     Пътят до Ела може да го вземете и с тук-тук, 2 часа  - почти цялото време е надолу и е най-красивия по цялата отсечка

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 21.01.2018 г. в 9:09, Mimka каза:

Може ли да споделиш с какво обикаляхте из Polonnaruwa?

Бяхме с кола с шофьор през цялото пътуване. При интерес, мога да дам координати. И други магеланци са ползвали същата фирма с шофьори преди нас.

Връзка към мнение
Георги Матеев
На 1/17/2018 в 12:41, stefanrusev каза:

Да видя местен да си плаща? Няма да говорим за номерата на бакшишите..

И местните плащат, но буквално стотинки. Предвид стандарта в държавата го намирам за напълно нормално.

 

А последният път си спестихме абсолютно всички транспортни неволи като си рентнахме кола и навсякъде се развявахме с нея. Супер удобно, а и всъщност шофирането там беше доста по-лесно, отколкото изглежда на пръв поглед.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , Георги Матеев каза:

И местните плащат, но буквално стотинки. Предвид стандарта в държавата го намирам за напълно нормално.

 

А последният път си спестихме абсолютно всички транспортни неволи като си рентнахме кола и навсякъде се развявахме с нея. Супер удобно, а и всъщност шофирането там беше доста по-лесно, отколкото изглежда на пръв поглед.

А вади ли си от техните шофьорски книжки (или беше разрешително, не помня), нали нашите не важат?

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 28 минути , Mimka каза:

А вади ли си от техните шофьорски книжки (или беше разрешително, не помня), нали нашите не важат?

Да. Просто си пратих предварително документите на рентал компанията и като пристигнах местната книжка беше готова. Услугата струва от 20 до 50 евро в зависимост от компанията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Георги Матеев каза:

Просто си пратих предварително документите на рентал компанията и като пристигнах местната книжка беше готова.

А признават ли преведена от бг преводаческа агенция шофьорска книжка? Ако да, @Mimka, мога да ти направя превода безплатно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 27 минути , Яничка каза:

А признават ли преведена от бг преводаческа агенция шофьорска книжка? Ако да, @Mimka, мога да ти направя превода безплатно.

Не, естествено :) Документът се издава от автомобилната асоциация на Шри Ланка и само него признават за валиден.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За тези които все пак решат да пътуват "както дойде":

https://m.facebook.com/groups/1247206772039809?ref=bookmarks

https://m.facebook.com/groups/1410722032334233?ref=bookmarks

Връзка към мнение
преди 20 минути , stefanrusev каза:

За тези които все пак решат да пътуват "както дойде":

https://m.facebook.com/groups/1247206772039809?ref=bookmarks

https://m.facebook.com/groups/1410722032334233?ref=bookmarks

Трудно се четат материали в затворена група, на която не си член... ;)

Връзка към мнение

Привет магеланци, 

Предстои ни кратко (5 дневно) ходене до Шри Ланка, като завършек на почивка на Малдивите. Изчетохме темата с интерес, но така и не успяхме да си съставим програма за такава кратка екскурзия. Единственото сигурно е че ще спим първата вечер в Негомбо. Мислихме да си вземем кола до Канди и да пренощуваме там, но така и не се ориентирахме колко време ще ни отнеме..

Та въпросът ми е какво бихте препоръчали да се види за такова кратко време?

Благодаря предварително, всякакви предложения ще са ни полезни!  

Връзка към мнение

Здавей Нели

Страхотно първо вклюване в нашия форум.

На мен пък ми е интересно как прекарахте на Малдивите, защото и на мен ми се ходи, но не ми е ясно как да го организирам и колко ще ми излезе....

По темата за Шри Ланка , имам въпрос - къде е по-интересно, евтино и готино да направим разходка с лодка

Madu Ganga Boat Cruise   или  Bentota River Boat Cruise.  Знам, че доста магеланци са били там, и ако може да ми помогнете...

Връзка към мнение

Oги, мога да кажа само за Madu Ganga Boat Cruise. Преди 3 г. струваше 25 долара.  За интересно, не беше нищо особено. Водят те в канелена плантация, показват ти как добиват канелата. Предлагат масаж с рибки. Посещение на храм.  Древна тоалетна е най-голямата забележителност. И плетат гривни за късмет срещу заплащане. Гушкахме малко маймунче, също срещу заплащане. Тогава беше първото ми излизане от Европа и това беше първата ни активност. Впечетли ме, но имайки предвид опита ти, мисля, че няма да ти е интересно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И ние правихме Madu River. Сега питах шофьора - цената все още е 25 USD. Разходката с лодка беше разнообразна, минава се през мангровите гори, Ели е описала какво точно включва. Будисткият храм беше интересен.

Като цяло ми остави много приятни спомени, но е възможно теб да не те впечатли толкова колкото мен.

1.jpg.071430aaaf566bd6a986863ad4d73634.jpg2.jpg.bf4bb03b4838c114b3f2ad6b04449f1e.jpg3.jpg.322106ebe397c38d3273d58dea8c1bf9.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
13 hours ago, ruwenzogy said:

Здавей Нели

Страхотно първо вклюване в нашия форум.

На мен пък ми е интересно как прекарахте на Малдивите, защото и на мен ми се ходи, но не ми е ясно как да го организирам и колко ще ми излезе....

По темата за Шри Ланка , имам въпрос - къде е по-интересно, евтино и готино да направим разходка с лодка

Madu Ganga Boat Cruise   или  Bentota River Boat Cruise.  Знам, че доста магеланци са били там, и ако може да ми помогнете...

Благодаря.

Относно Малдивите мога да кажа, че за 1ви път ходихме миналата година. Пак по същото време и разбрахме, че това е нашето място.

Има страхотен местен остров, до който върви ферибот, така, че пътуването по вода излиза 1-2 долара. Спането е евтино и доста луксозно, обслужването е 5 звездно. А гледката към съседния курортен остров е убийствена. Островът е Дифуши. Заслужава си много и затова тази година пак сме там.

Решихме обаче да включим и Шри Ланка, като завършек на почивката.

Та всякакви идеи за такова кратко пътуване ще са ни от полза.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 23 часа, Neli_27 каза:

... Мислихме да си вземем кола до Канди и да пренощуваме там...

Смятай го средна скорост 30-35 км/ч. Отделно че  Канди е едно много приятно градче край поредното изкуствено езеро  и много натоварено движение, особенно край жп гарата, а край нея няма как да не минете. По-добре потърсете кола или споделено такси от линковете който споделих по горе, но принципно всички хотели ще Ви предложат.

 В самото Канди бих препоръчал в 17:00 техните Падиан танци и в 18:30  изнасянето на зъба. На път за него може да се отбиете и до Pinawela да разгледате отблизо слонове. От там Дамбула(2-3 часа за разглеждане) Сигерия (4-5 часа и за двата върха) с нощувка, Полунарува (4 часа) + Анурадапура ( 4часа) с нощувка  и обратно към Негомбо. В тоя район може и да се изберете някое сафари. Мен от изброените най ме впечатли Храмът на Зъба в Канди, Дървото Бо в Анурадапура и донякъде скалата в Сигерия.

От аерогарата до Гал е около 3 часа по магистралата. Наблизо е Мириса - сините китове, но гледайте да  сте с Raja за да видите наистина. На Хикадуа също има интересни неща по плажа, но след Малдиви ще ми е любопитно какво е усещането.


  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.