Прескочи до съдържание

Искам да се похваля


AlexandraKo

Препоръчани мнения

преди 6 часа, Иван Попов каза:

Успях да я поръчам, сега ще видим кога ще дойде. 😉

 

И аз да се похваля – тази седмица проведохме обучение с колега по ИКТ върху запознаване с новостите около "ChatGPT". 😊

Целта беше да покажем на колегите как да използват AI за подпомагане и какво да очакват от учениците след използването на ChatGPT.

Вече забелязвам, че много от тях активно използват този инструмент, като решават задачите по различен начин от моя или от учебника 😇

Ако има любопитни във форума мога да изпратя материали 😉

Само да не го питат как да стигнат до 7-те рилски езера AI-я, да не станат за резил като мен 😂

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 8 часа, Marusinka каза:

Само да не го питат как да стигнат до 7-те рилски езера AI-я, да не станат за резил като мен 😂

Моля те, само не го следвай 🤣🤣🤣 че се плаша 🤣🤣🤣

 

Screenshot_20231007_184852_Chrome.jpg.90344da648f5c40d67b39ab1b7823e94.jpg

  • Шок 4
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 23 часа, Marusinka каза:

Само да не го питат как да стигнат до 7-те рилски езера AI-я, да не станат за резил като мен 😂

За Мусала когато бях го попитах и всичко ми каза 😇

 

преди 14 часа, Граф Вронски каза:

Моля те, само не го следвай 🤣🤣🤣 че се плаша 🤣🤣🤣

 

Screenshot_20231007_184852_Chrome.jpg.90344da648f5c40d67b39ab1b7823e94.jpg

Май си на free версията 😄

 

"7-те Рилски езера са едно от най-посещаваните и популярни природни забележителности в България. Те се намират в Рила планина и са поредица от седем главни езера разположени на различни надморски височини.Ето няколко начина, по които можете да стигнете до 7-те Рилски езера:Автомобил: Можете да направите пътуване с автомобил до курорта Паничище или до местността „Пионерска“, където можете да оставите автомобила си на паркинг. Оттук можете да вземете лифта, който ще ви отведе до хижа "Рилски езера".Пешаходен маршрут: Ако предпочитате пешеходен туризъм, има много маршрути, които водят до езерата. От курорта Сапарева баня може да тръгнете по маркиран път, който води до езерата. Маршрутът е средно труден и отнема около 4-5 часа в едната посока.Организирани турове: В много големи градове, включително София, има агенции, които предлагат организирани дневни екскурзии до 7-те Рилски езера. Такива турове обикновено включват транспорт, водач и понякога обяд.Обществен транспорт: Въпреки че директен обществен транспорт до езерата може да не е наличен, може да използвате автобус или влак до някои от по-близките населени места, като Сапарева баня, и оттам да наемете такси или да тръгнете пеша.Не забравяйте да се облечете подходящо за планината, да вземете достатъчно вода и храна, както и средства за първа помощ. Ако планирате да останете за нощувка, уверете се, че сте направили резервация в някоя от хижите наблизо."

image.png.a7831c6524b2d0a2b369ea5b72293547.png

 

Виж на мен какво ми отговори 😄 Сигурно защото му правя реклама и ми отговаря по-точно 🤣

Точно това казах на колегите, много е важно как се задава въпросът на ИИ. 😉

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Ами който не си плаща, получава съответното качество, това е от памтивека...

Леле, не съм знаел, че има такава разлика. Възможно ли е между двете запитвания ИИто да се е научил как се стига.

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 23 минути , neuromancer каза:

Ами който не си плаща, получава съответното качество, това е от памтивека...

Леле, не съм знаел, че има такава разлика. Възможно ли е между двете запитвания ИИто да се е научил как се стига.

Разликата е огромна просто между ChatGPT 3.5 и ChatGPT 4. Аз лично си мисля, че е възможно ИИ да се е научило как да си стига информацията. 

Аз съм го пробвал и с доста задачи по математика, в платената версия почти всичко е вярно. И като му кажа по различен начин да ми се реши задачата, той се старае да е по различен начин и пак стига до същия отговор. А при безплатната е както му дойде....... и там почти никога не ми отговаря правилно. 

ИИ е обучен с база данни и знае кога е 3.5 и кога е 4. Предполага се, че невронната мрежа дава отговорите според версията (поне така съм чел) 

Различията са много, а самият въпрос как се задава е от голямо значение. Дори при един и същ въпрос, независимо от версиите, отговорите са различни почти всеки път. 

 

Ето какво ми отговори: 

Въпрос от мен: А как правиш отговорите си в различните версии (3,5 или 4)

Отговора от ChatCPT-4:

OpenAI не е публикувал подробни спецификации за разликите между всички интерни версии на GPT-3.5 и GPT-4, но можем да обобщим начина, по който моделите работят и как се различават общите версии:

Обем на данни: GPT-4 е обучен върху по-голям обем от текстове в сравнение с предишни версии като GPT-3.5. Това означава, че GPT-4 има достъп до по-широк спектър информация и може да предостави по-точни и подробни отговори в определени области.

Параметри на модела: GPT-4 вероятно има повече параметри (нейрони) от GPT-3.5, което го прави по-голям и потенциално способен да обработва по-сложна информация. Когато вие, като потребител, използвате различна версия, системата на OpenAI автоматично насочва вашата заявка към съответната версия на модела. Въз основа на въпросите, които задавате, моделът генерира отговор, като използва своите вътрешни връзки и обучение.

Споменатите различия между версиите могат да доведат до различия в стил, дължина, детайли и т.н. на предоставените отговори. Но е важно да се подчертае, че моделът не "мисли" или "разбира" по традиционния начин, а просто генерира текст въз основа на обучението си.

Редактирано от Иван Попов
Добавяне на информация
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

По-скоро вероятно са две различни системи за 3.5 и 4, от това, което знам за ии няма лесен начин да отделяш наученото на две, то е като човешки мозък, едно цяло.

ПП Аз си играя с Гугъл Бард, не с chatGPT, та не бях съвсем наясно каква е разликата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз да се похваля и тук (и на @ven62), че тичах на Софийския маратон 10.5км (реално са 10.7км). Времето ми беше not great, not terrible ...

 

_A080055.jpg.a1f1a687afa60e13cf0dfab7f475d332.jpg_A080045.jpg.cf4ca9dc9c2d52fcdc768dad73d11157.jpg

 

Даже на финала срещнах @домосед, който брадяса докато ме чака (аз май брадясах повече докато тичам)

_A080058.jpg.dd9bcb3a5d31914fda6c28866c726fbd.jpg

  • Харесвам 19
  • Благодаря 1
  • Браво 28
Връзка към коментар

Aми аз ще изчакам да видя сега и 5-тата версия (до Коледа някъде прочетох, че ще я пуснат) на ChatGPT и после мисля да пробвам и Бард, защото все още не съм го пробвал този ИИ, дори и не знам как действа. 

Ще направя някакво сравнение и което е по-добро мисля него ще плащам. Защото ИИ ми помага, и за кодове и за информация, много добре ми я селектира, но най-важното е да знаеш какво искаш от него и какво да очакваш.

 

Ама вчера попаднах на ето тази статия, направо ми падна шапката.......

Връзка към коментар
преди 28 минути , Gentleman Basta каза:

Аз да се похваля и тук (и на @ven62), че тичах на Софийския маратон 10.5км (реално са 10.7км). Времето ми беше not great, not terrible ...

 

_A080055.jpg.a1f1a687afa60e13cf0dfab7f475d332.jpg_A080045.jpg.cf4ca9dc9c2d52fcdc768dad73d11157.jpg

 

Даже на финала срещнах @домосед, който брадяса докато ме чака (аз май брадясах повече докато тичам)

_A080058.jpg.dd9bcb3a5d31914fda6c28866c726fbd.jpg

На първата снимка те има на две места? Имам едно рационално и много нерационални обяснения за този ефект.

  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 25 минути , Иван Попов каза:

Aми аз ще изчакам да видя сега и 5-тата версия (до Коледа някъде прочетох, че ще я пуснат) на ChatGPT и после мисля да пробвам и Бард, защото все още не съм го пробвал този ИИ, дори и не знам как действа. 

Ще направя някакво сравнение и което е по-добро мисля него ще плащам. Защото ИИ ми помага, и за кодове и за информация, много добре ми я селектира, но най-важното е да знаеш какво искаш от него и какво да очакваш.

 

Ама вчера попаднах на ето тази статия, направо ми падна шапката.......

И както ни казваха и на нас, важното е изплютата от ИИ информация никога да не се пуска някъде без човешка редакция по нея, макар и малка 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , Брани каза:

На първата снимка те има на две места? Имам едно рационално и много нерационални обяснения за този ефект.

Отгоровът е очевиден и предполагам вече си се досетил - аз съм лизард

Връзка към коментар
преди 4 минути , Gentleman Basta каза:

Отгоровът е очевиден и предполагам вече си се досетил - аз съм лизард

Не си, защото те няма в списъка с колегите, с които работим съвместно в ОЧЗ.

 

Иначе моето лично обяснение беше, че си бил толкова бърз, че камерата те е хванала едновременно докато си минавал в две обиколки.

Което пък предполага включване в един друг списък ...

  • Харесвам 1
  • Смея се 6
Връзка към коментар
На 8.10.2023 г. в 17:35, Иван Попов каза:

Aми аз ще изчакам да видя сега и 5-тата версия (до Коледа някъде прочетох, че ще я пуснат) на ChatGPT и после мисля да пробвам и Бард, защото все още не съм го пробвал този ИИ, дори и не знам как действа. 

Ще направя някакво сравнение и което е по-добро мисля него ще плащам. Защото ИИ ми помага, и за кодове и за информация, много добре ми я селектира, но най-важното е да знаеш какво искаш от него и какво да очакваш.

 

Ама вчера попаднах на ето тази статия, направо ми падна шапката.......

А да има някакъв чалъм тоя ИИ да се ползва за намиране на примоции и евтини билети? Вместо да се рови чиляк в разни сайтове и търсачки - няма ли да е по-лесно да му се каже "Търси ми еди-колко-си билета за еди-кои-си дати за еди-къде-си" и от сорта, пък то да рови където си иска... виж там го пробвай и сподели, моля!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 7.10.2023 г. в 10:32, Иван Попов каза:

Успях да я поръчам, сега ще видим кога ще дойде. 😉

 

И аз да се похваля – тази седмица проведохме обучение с колега по ИКТ върху запознаване с новостите около "ChatGPT". 😊

 

Ако има любопитни във форума мога да изпратя материали 😉

Ванка, много ще радвам да ми изпратиш   материали. Моите ученици са малки, но трябва да съм един ход пред тях. Ще ти изпратя имейл на ЛС.

Благодаря!

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искам да се похваля с това, че сме във водещите новини, дори и в сайта на МОН 😊

60 млади учители споделяха иновативни практики на национален форум в Арбанаси.

Мили Боже, каква снимка само..... 😇😇

Mladi-pedagozi-1-800x445.jpg

 

Mladi-pedagozi-1024x682.jpg

 

 

https://www.borbabg.com/2023/10/15/60-mladi-uchiteli-spodelyaha-dobri-inovativni-praktiki-na-natsionalen-forum-v-arbanasi/

 

  • Харесвам 18
  • Браво 8
Връзка към коментар
На 14.10.2023 г. в 17:28, KrumKrumov каза:

А да има някакъв чалъм тоя ИИ да се ползва за намиране на примоции и евтини билети? Вместо да се рови чиляк в разни сайтове и търсачки - няма ли да е по-лесно да му се каже "Търси ми еди-колко-си билета за еди-кои-си дати за еди-къде-си" и от сорта, пък то да рови където си иска... виж там го пробвай и сподели, моля!

Мисля, че все още няма вариант, но скоро се надявам да измислят нещо и за нас 😉

Аз постоянно следа за ИИ, така, че нещо ако ми изпадне веднага ще го споделя 😊

Може би тук това е най-доброто за момента, но дано да има и по-добро до няколко месеца....

 

-

@Вероника

Всичко съм ти изпратил! Учениците са от 8-12 клас, не мисля, че са малки. Те също умуват как да минат по по-лесния начин без да се затормозяват с решаването на задачите и т.н...... Но доста от тях го ползват със сигурност. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 5.10.2023 г. в 7:56, Marusinka каза:

Благодаря изключително много за подкрепата, Любина! И сайтът ни от вчера работи - скоро ще сложим интервю с авторката и допълнителни материали 🎉🎉🎉
 

Вече и аз я държа в ръцете си. Благодаря! 😊

 

20231010_184452.jpg

 

20231010_184456.jpg

 

От сряда съм я получил, но все забравям да се похваля 😉

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Иван Попов каза:

Вече и аз я държа в ръцете си. Благодаря! 😊

 

20231010_184452.jpg

 

20231010_184456.jpg

 

От сряда съм я получил, но все забравям да се похваля 😉

Ванка, да не би да искаш и с друго да се похвалиш? (👨🍼👼🍼)

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 1 минута , Фил каза:

 

Пристигна! :grin::yes:
Да се похваля, че си получих писмото с картичката ми от Гренландия, с марка и печат (не че много се чете :grin:) на гренландските пощи! 
За 24 дни е пропътувало  успешно дългия път от ледените полярни земи до топлата есенна София. :smile3:
Благодаря на @Mary , @mililia , @desislavna, @Branko и @домосед за хубавите думи, които са ми написали! :smile3:

20231020_104555.jpg.4783a768161f98b81090a88b777acd8a.jpg  20231020_110011.jpg.e2c598db6e711469f96e2432c771b887.jpg

С навлизането на новите технологии и съвременните комуникации, изпращането на аналогови, хартиени писма и картички се случва все по-рядко, но мисля не губи своя чар и емоционална стойност, даже напротив.  

Имаше и във форума хабаво начинание с магеланска пощенска кутия, което, за съжаление заглъхна. Трябва да проверя дали се намират свободни пощенски кутии и ако се намери, бихме могли да го възобновим. :smile3:

 

@Фил , много яко. Сега се сещам се как залепваше плика 😂

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 8
Връзка към коментар
преди 3 часа, Фил каза:

Трябва да проверя дали се намират свободни пощенски кутии

Обаче общуването с тази достолепна институция Български Пощи винаги е изключително забавна, май и друг съм споделял във форума! :grin:
Отварям сайта на пощите и намирам списък с пощенските клонове, които предлагат кутии, с указано работно време и съответните телефонни номера.
image.png.0b2eb1fb7ee6651f2d1011ed4a04c22a.png
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Звъня на номера на Центарална поща в София и ... чувам: "телефонът на абоната в момента е изключен или извън обхват"  :grin:
Добре, звъня на общия телефон за борба с клиенти на Български пощи и обяснявам какво ме интересува. Дамата казва, че ще ми даде номер на Централна поща, а аз ѝ обръщам внимание, че вече съм звънял на номера от сайта и никой не отговаря. Тя отвръща: "Хмм, може би са в обедна почивка, ще ви дам друг номер"  (аз си поглеждам часовника - 14:05 - и си мисля, че нащата отиват по-скоро на някаква следобедна сиеста, нежели обедна почивка, ама както и да е :grin:)
Звъня на втория номер, който ми даде дамата, и - познайте?  Познахте - пак никой не вдига! :grin:

В менюто контакти на сайта на пощите не се вижда да имат FB или Twitter/X страница, търсене в гугъл или FB дава само някакви неофициални страници, на които хората си разправят леко неприлични вицове, но поне са тематични - свързани с пощенската услуга :grin:
image.png.c096c0c0747de874f2edede03eaedb0f.png

Междувременно, за всеки случай (атакуваме по всички фронтове :grin:),  съм пуснал и едно писмо на указания в меню "контакти" e-mail адрес  със съответното  запитване. Доста бързо ( credit where credit's due! ) получавам отговор от г-жа Виолета Миткова - за свободни пощенски кутии трябва да попитам началника на съответния пощенски клон :

image.png.76855a572c4b6bb41e89ef3cdcbe1ec2.png

Чувствам как се въртя в омагьосан кръг, обаче няма да се предаваме! :grin:

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Смея се 12
Връзка към коментар
преди 41 минути , Фил каза:

Обаче общуването с тази достолепна институция Български Пощи винаги е изключително забавна, май и друг съм споделял във форума! :grin:
Отварям сайта на пощите и намирам списък с пощенските клонове, които предлагат кутии, с указано работно време и съответните телефонни номера.
image.png.0b2eb1fb7ee6651f2d1011ed4a04c22a.png
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Звъня на номера на Центарална поща в София и ... чувам: "телефонът на абоната в момента е изключен или извън обхват"  :grin:
Добре, звъня на общия телефон за борба с клиенти на Български пощи и обяснявам какво ме интересува. Дамата казва, че ще ми даде номер на Централна поща, а аз ѝ обръщам внимание, че вече съм звънял на номера от сайта и никой не отговаря. Тя отвръща: "Хмм, може би са в обедна почивка, ще ви дам друг номер"  (аз си поглеждам часовника - 14:05 - и си мисля, че нащата отиват по-скоро на някаква следобедна сиеста, нежели обедна почивка, ама както и да е :grin:)
Звъня на втория номер, който ми даде дамата, и - познайте?  Познахте - пак никой не вдига! :grin:

В менюто контакти на сайта на пощите не се вижда да имат FB или Twitter/X страница, търсене в гугъл или FB дава само някакви неофициални страници, на които хората си разправят леко неприлични вицове, но поне са тематични - свързани с пощенската услуга :grin:
image.png.c096c0c0747de874f2edede03eaedb0f.png

Междувременно, за всеки случай (атакуваме по всички фронтове :grin:),  съм пуснал и едно писмо на указания в меню "контакти" e-mail адрес  със съответното  запитване. Доста бързо ( credit where credit's due! ) получавам отговор от Виолета Миткова - за свободни пощенски кутии трябва да попитам началника на съответния пощенски клон :

image.png.76855a572c4b6bb41e89ef3cdcbe1ec2.png

Чувствам как се въртя в омагьосан кръг, обаче няма да се предаваме! :grin:

Предвид темата, разбрах, че искаш да похвалиш г-жа Виолета Миткова от Български пощи.

 

Хмм, аз бих бил по-въздържан. Ще вземат да я уволнят госпожата, тъй като не се вписва в колектива на БГ пощите.

  • Харесвам 1
  • Смея се 14
Връзка към коментар

Не знам дали е за тази тема,но аз от 392 полета съм ходил само веднъж в тоалетната на самолета.  И това беше между Лутън и Исландия, тъй като изпих голяма бутилка вода купена в Лондон от голяма икономия .

  • Харесвам 2
  • Шок 3
  • Смея се 10
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.