Прескочи до съдържание

Неапол, Бари и района през зимата


logist13

Препоръчани мнения

Калине ще се радваме да разкажеш малко повече за твоята обиколка. Къде спите? Ние ще сме от 25.11 до 29.11 в района. Но не ми се иска да се застоявам в Неапол. Дали ще имам време за Соренто и Капри, как мислите? За един ден Помпей и Везувий дали е възможно или си е препускане? Кое мога да пропусна (засега разбира се) :)

 

А и гледайки цените на нощувките - смятате ли за удачно всички нощувки да са ни в Неапол ( там е доста по - евтино от Соренто въпреки че е ноември) и да пътуваме до Соренто за ден, после да пътуваме до Капри и пак да си спинкаме в Неапол?

Редактирано от Лин
Връзка към коментар

Помпей и Везувий са перфектни за един ден. А и не се сещам за по добра комбинация (близо са и от помоей има рейсове за Везувий). Ние лично сме с кола под наем. Хотела ни е във Vico Equense, на 10 км от Соренто, на брега на морето. Извън Неапол хотелите са по-скъпи, но си струва, можете до 12 вечерта да се мотаете по уличките на Соренто, докато в Неапол по не ми допада за разходки по тъмно. Доста хотели извън Неапол имат безплатни шатъли до близката гара, така че не е проблем придвижването.

 

Ние Капри, може и да го пропуснем, защото времето се бъзика с нас. Сутрин когато тръгват корабчетата е облачно и вали и изведнъж после слънце и жега. Два дни го отлагаме, утре е последния ни шанс, та ще видим. Ако не ще остане за другия път.

 

Като се върна ще драсна някой ред с по-подробни впечатления.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ние току що се прибираме оттам... ( май това е за темата за оплакване)

Нощувахме в Неапол, района между централната гара Гарибалди и Сиркумвезувиана.

Хотелът от Букинг - чист, удобен. Като цяло се чувствахме сигурни в района, и все пак винаги имах едно наум. Който е предупреден е подготвен ;)

Относно Везувий, Помпей и хЕрколан - направихме ги в един ден, по стечение на обстоятелствата първата неделя от месеца. За деня Х разбрах когато търсейки билети свободните места изчезваха, а то се оказа че не продават щото било безплатно. Напълно е възможно да се направят и трите за ден но е малко хард ( но ние сме си такива - всичко на макс :) )

Поне по мое мнение най-удачен вариант е да започнете с Везувий. Неапол-Помпей с CV е 3.60€ ( нямам идея дали в неделя не е бил намален), разписание - в нета. Хванахме го в 9.09 и 9.50 бяхме на Помпей. Автобус до Везувий - 22€ с включен вход за парка. Автобусът тръгваше в 10.00 та нямаше възможност за разузнаване за по-добри оферти, а и мълчат гадните монополисти като партизан на разпит... Та после открих това -

post-2633-0-23472500-1444248438_thumb.jpg

Но как ще става входа в парка на вулкана не ми е ясно. То не бяха междинни стопове със смяна на превозното средство, то не бяха смени на билетите - даваш единия - получаваш нов за новата камионетка, после втория за трети - за вход за пешеходния трек...

Първия автобус си е съвсем нормален, второто е нещо средно между виетнамка и маршрутка -

post-2633-0-24082900-1444248929_thumb.jpg

Общо отнема около 3 часа от които имате 1ч20/30м за Везувий от които 20мин катерене до горе и 15-на за слизане.

Ако има вариант да си удължите престоя а още около час и нещо би било перфектно(понякога са полу-празни, нашата взимайки ни дойде с 2-ма човека)... така и така няма какво да се прави долу до 14.30 АКО СТЕ В ПЪРВА НЕДЕЛЯ Помпей не работи от 12 до 14.30 ( иначе в нормални дни мисля няма почивка наобяд

Самият Помпей е огромен, за съжаление много от него в момента е оградено с огради( дали реставрират/ремонтират ... идея си нямам. Ние хванахме през Базиликата, Форума към Вила Мистери и с някакъв абсолютно шантав зиг-заг към противоположния край към Амфитетъра попътно през всевъзможните му Каса ди... Абе много са строили тези, бе ;) .

Влакове от Помпей до Ерколан (влакът пътува 20мин) -

post-2633-0-19872400-1444250778_thumb.jpg

Работно време до 19.30

Накрая на деня ни боляха краката, ама една бутилка вино с тънки местни месни вкусотии оправиха нещата :)

По спомен билета Помпей-Ерколан-Наполи на парче беше около 4€.

Има и някакви комбинирани билети за вход но не задълбавах...

post-2633-0-21122200-1444251488_thumb.jpg

______

За правописни и смислови грешки се извинявам предварително... докато го натракам това на тела... отели ми се вола...

п.с. 2 - няма ли начин да се прикачват файлове през мобилната версия без да се ползва пълната?

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

baiKolio, благодаря за полезната информация!

АКО СТЕ В ПЪРВА НЕДЕЛЯ Помпей не работи от 12 до 14.30

Какво означава това - само касата не работи или всичко изобщо?

Връзка към коментар

Здравейте, Магеланци :)

Споделяте чудесна информация. особено тази за Помпей и Везувийй... А забравих- предстои ни пътуване 3 дена ще сме в Италия - 1 за неапол, 1 за Пампей, Везувий, Херкулан и 1 за Амалфийското крайбрежие.. Следващия път повече.

Имате ли представа излиза ли по-изгодно обикалянето ансам натам с Artecard za 3 дни 32 евро. Четох, че трудно се намира.. Някой ползвал ли я е?

Съветвате първо Везувийй, след това Помпей и накрая Херкулан, нали? Дали ще намерин това бусче до везувий за 2,70 евро... надали :)

Нямам търпение

Още нещо. В Тунел Борбонико в Неапол влизахте ли?

Благодаря на всеки отговорил :)

Връзка към коментар

baiKolio, благодаря за полезната информация!

АКО СТЕ В ПЪРВА НЕДЕЛЯ Помпей не работи от 12 до 14.30

Какво означава това - само касата не работи или всичко изобщо?

 

Извинявай за недоразумението, и аз сега като го прочетох и се омотах :)

В първата неделя от месеца, когато е безплатния вход не работи само касата за билети( макар и безплатно трябват билети за да влезеш, просто билетите са "нулеви" ), респективно входа е затворен но ако си вътре е ок. Но и да  искаш не можеш да излезеш, дори изхода е затворен, тези които бяха вътре си дремеха и те за да излезнат.

Мисълта ми беше ако на някой му се падне първа неделя и започне с Везувий, да не бърза да слиза а да се опита да остане поне още час до следващите камионетки (принципа е да се качиш, а после и да слезеш със същата при следващия и курс)... не е нещо нечувано някой да закъснее за неговия си транспорт... е не ги оставят горе де :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А аз единственото клише, което знам за Неапол, е Vedi Napoli e poi muori!  - "Виж Наполи и умри",  което трябва да значи, че е толкова красиво, та задължително трябва да се види, преди човек да си отиде от тоя свят. :)

Но, разбира се, тази сентенция е доста стара ... :rolleyes:

Здравей, Фичо :) Позволи да споделя това, което аз зная за тази поговорка :) "Виж Неапол и Умри!" е италианска максима, която  всъщност е доста объркваща двусмислица. Умри е красива местност, недалеч от града, която е част от туристическите маршрути. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Съветвате първо Везувийй, след това Помпей и накрая Херкулан, нали? Дали ще намерин това бусче до везувий за 2,70 евро... надали :)

 

Ние като пристигнахме в 9.50 явно току що беше тръгнало това бусче. Иначе изглежда като да е редовно?!

Спирките за бусовете са точно пред самата гара на Помпей, комбинирани билети за Везувио Експрес се продават в будката веднага като слезеш от перона на гарата. Ако решиш да ползваш това от 2.70 би трябвало да стигнеш до първата спирка точно пред вратата откъдето е снимката с "камионетката". Това е нещо като импровизиран паркинг/обръщало. Оттам насетне нагоре вариантите предполагам са два - да си вземеш билет да те закарат догоре или да го катериш ( не препоръчвам, голям зор ще да е, макар че точно по наше време имаше около 50 велосипедисти от някакъв местен клуб които го бяха налазили).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравей, Фичо :) Позволи да споделя това, което аз зная за тази поговорка :) "Виж Неапол и Умри!" е италианска максима, която  всъщност е доста объркваща двусмислица. Умри е красива местност, недалеч от града, която е част от туристическите маршрути. 

Благодаря за споделянето. :)

Наистина има различни мнения за произхода и смисъла на този израз.

В случая с това, което споделяш, има нещо, което не ми е ясно ;)  - "умри" е българската дума, ако се преведе изразът, така, както звучи на италиански. Т.е. това няма как да идва от италианския израз, нали. ;)

Как би трябвало да се пише името тази красива местност на италиански - "Umri", "Umry", "Oumri" ? Аз не намирам никъде информация за такава местност ...

 

Иначе де - среща се тълкуване, според което изразът идва от някаква история със сициалиански производител на вино, който искал да обогати продукцията си със сортове от различни области и по този повод изпратил сина си да посети континентална Италия и областта Кампания и съответно Неапол, а също и друга област, известна с хубавите сортове грозде - Тренто и по-специално градчето Мори (Mori) . Като  според тази версия изразът би изглеждал така:

"Vedi Napoli e poi Mori!"  (Виж Неапол и после Мори)

 

А това, което аз съм чувал, е че изразът идва от Гьоте, който го написал в дневника си.

 

По-напред в тема и stanimir беше споменал, че знае друга история за произхода на сентенцията, но не сподели подробности ... :)

 

Интересно ми е и спецовете по Италия като Spqr, maialearrosto и др. да споделят какво знаят и са чували по въпроса :)

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

За Матера ти трябва наистина половин ден. Ние си взехме екскурзовод и малко се покатерихме в повече, но пък видяхме разни особености и научихме любопитно неща. Мястото е много по-различно от останала част на Италия.

Но ако ви интересува история, не трябва да го пропускате.

Интересното е, че хората са живяли в пещери или както mililia го е описала. Най-странното е,че така е било до 1968 год., докато не плъзва чумна епидемия и хората официално са изселени от там. Причините ще ги разберете на място :).

Самият град не е нищо особено, но навсякъде може да се хапне вкусно и на нормални цени.

attachicon.gifIMG_0038.JPG

attachicon.gifIMG_0032.JPG

attachicon.gifIMG_0028.JPG

била съм в Кападокия.....неверояно е .....усещам, че и тук ще ми хареса..

Редактирано от ZORI
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

БраниB,

За екскурзовода в Матера. Откъде го взехте, колко време е обиколката и цената каква е? И ако някой е бил с кола и знае удобен паркинг да ми препоръча. Може и друг да се включи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние като пристигнахме в 9.50 явно току що беше тръгнало това бусче. Иначе изглежда като да е редовно?!

Спирките за бусовете са точно пред самата гара на Помпей, комбинирани билети за Везувио Експрес се продават в будката веднага като слезеш от перона на гарата. Ако решиш да ползваш това от 2.70 би трябвало да стигнеш до първата спирка точно пред вратата откъдето е снимката с "камионетката". Това е нещо като импровизиран паркинг/обръщало. Оттам насетне нагоре вариантите предполагам са два - да си вземеш билет да те закарат догоре или да го катериш ( не препоръчвам, голям зор ще да е, макар че точно по наше време имаше около 50 велосипедисти от някакъв местен клуб които го бяха налазили).

Значи, най добре да търсим това, което Вие сте ползвали за 22 евро с включен вход за парка. Мислех си, че ако няма време може д апропуснем тази разходка и като археолози да с еотдадем само на Помпей и Херкулан.. но д аидеш до помпей и да не видиш Везувий е престъпление. :)

Връзка към коментар

Единственото сходно, за което се сещам е Umbria

Поговорката не идва от български, та не е Умри а Mori. Ама нищо не знам за това Мори.

Връзка към коментар

Билета е с право на прекъсване, както е казал bad kid, важи 180 минути. Цената е 4.20 на всеки 30 мин има влакче. Но няма как да се слиза за разглеждане, защото време няма никакво. За това най добре се купува билет за всяка отсечка и така не го мислиш. Например Неапол - Херкулан, мисля под 2 евро е, после Херкулан - Помпей, пак под 2 евро и т.н.

 

В момента съм този район, ако някой има въпроси мога да помогна с инфо. До момента минахме през Неапол,Везувий и Помпей. Днес сме тръгнали към Амалфи и позитано.

Здравейте, Предполагам вече е минала екскурзията в Амалфи, Соренто. Разкажете за нея..какво обезателно да не изпускаме, да видим, посетим. Ще имаме един цял ден за Соренто, Амалфи, Позитано. Тръгването към Соренто предполагам тр да е с влак до Соренто и оттам с автобусчета. Кои използвахте- тези от типа хоп он хоп оф или?

А използвахте ли картата с намаление Artecard. Търся инфо за нея... ама май никой не я е ползвал.

Благодаря Предварително :)

Връзка към коментар

Поговорката не идва от български, та не е Умри а Mori. Ама нищо не знам за това Мори.

Отговарях на Филип. Той търсеше близко до изброените от него наименования.

Иначе Мори е до Тренто.

Редактирано от Тони
Връзка към коментар

Ние току що се прибираме оттам... ( май това е за темата за оплакване)

 

 

Само не схаванах защо е за тема за оплаквания, тъй като не видях в твоя коментар да имаш строги критики :)

 

Кажи като човек нощувал само в Неапол и обикалял  през деня - какво мислиш за нощувки в историческия център. Все още не съм резервирала и съм в голяма чуденка къде да спим, но най - евтино ( а и няма да мъкнем с нас багажи ако спим разпокъсано) е в Неапол. (по- горе бях писала че плануваме, разглеждане на Соренто и Капри, освен задължителните Помпей и Везувий)?

Връзка към коментар

Само не схаванах защо е за тема за оплаквания, тъй като не видях в твоя коментар да имаш строги критики :)

 

Кажи като човек нощувал само в Неапол и обикалял  през деня - какво мислиш за нощувки в историческия център. Все още не съм резервирала и съм в голяма чуденка къде да спим, но най - евтино ( а и няма да мъкнем с нас багажи ако спим разпокъсано) е в Неапол. (по- горе бях писала че плануваме, разглеждане на Соренто и Капри, освен задължителните Помпей и Везувий)?

Оплаквам се щото се прибрах и всичко свърши   :( :( :( ... засега де, до 31 октомври  ;)

Бяхме в хотел Cineholiday, не знам дали стаята беше в новото им крило  ( разбирай бивш огромен апартамент преустроен в стаи ) но всичко беше почти чисто ново, на едното перде още стоеше етикета, много чисто ( жената се е вманиачила, проверява за прах зад тв-то на стената - е, нямаше :) , хубава разнообразна закуска... цената 64Е/нощ с включена градска такса. Хотела е в пресечка точно под спирката на метрото на Гарибалди в посока гарата на Сиркумвезувиана. Под терасата - три пицарии/тратории, хранят вкусно и не особено скъпо. Разхождахме се в района посред нощите, не сме се чувствали застрашени ( не знам, може и заради размера - 195см/110кг :) ) Има много емигранти, както във всеки гаров район където сме били в Италия, но предимно се занимават с някакъв алъш-вериш и не досаждат. Спирката на Алибус за летището е на 5мин пеша, но така и не го ползвахме ( и двата пъти с такси, ама това е тема за съвсем друг разговор... тия са страшни :) почти съм убеден, че светофарите и пътните знаци, поне в Неапол, са просто препоръчителни :) )

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

В първата неделя от месеца, когато е безплатния вход не работи само касата за билети( макар и безплатно трябват билети за да влезеш, просто билетите са "нулеви" ), респективно входа е затворен но ако си вътре е ок. Но и да  искаш не можеш да излезеш, дори изхода е затворен, тези които бяха вътре си дремеха и те за да излезнат.

 

Ние ще сме там на 01.11, значи трябва да излезем в 14.30, но пък от ноември работното време вече ще е до 17ч. 

Искаме да видим и Херкулан, но час - час и нещо за там дали ще е достатъчен?

А Градината на бегълците дали е отворена или още е в ремонт?

И благодаря много за съпорта!  :)

Връзка към коментар

Ние ще сме там на 01.11, значи трябва да излезем в 14.30, но пък от ноември работното време вече ще е до 17ч.

Искаме да видим и Херкулан, но час - час и нещо за там дали ще е достатъчен?

Ако не правите и Везувий в същия ден би трябвало да ви стигне. Можете да оставите Везувий за друг ден преди обед, ако ви е интересно и има възможност да го сместите. Ако излезете от Помпей в 14.40 през главния вход на Помпей скави, хващате влака за Херкулан в 14.48, там сте 15.10 имате 20мин за да влезете в Херкулан( най-късно влизане ноември 15.30). Херкуланеум-ът е право надолу от спирката на влака, около 15мин, от изхода на гарата леко надясно за да излезеш на главната и вървиш само направо до самия вход. Билетите се продават/раздават вляво след моста над разкопките. Херкулан е много по-компактен, един вид отбрано е само най-качественото :) . За час и половина би могло да се разгледа доволно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Значи, най добре да търсим това, което Вие сте ползвали за 22 евро с включен вход за парка. Мислех си, че ако няма време може д апропуснем тази разходка и като археолози да с еотдадем само на Помпей и Херкулан.. но д аидеш до помпей и да не видиш Везувий е престъпление. :)

Просто там на момента преценихме че времето ни е по-кът и по-скъпо та се метнахме на "експреса" към Везувий. Ако програмата не бе разчетена почти до минути със сигурност щяхме да изпробваме алтернативата. В този ден всичко се случи като по часовник, още с кацането та докрая. Имахме средно по 10-на минути свободни между трансферите, или ние я бяхме нагласили прекалено добре, или просто си ни беше ден...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Просто там на момента преценихме че времето ни е по-кът и по-скъпо та се метнахме на "експреса" към Везувий. Ако програмата не бе разчетена почти до минути със сигурност щяхме да изпробваме алтернативата. В този ден всичко се случи като по часовник, още с кацането та докрая. Имахме средно по 10-на минути свободни между трансферите, или ние я бяхме нагласили прекалено добре, или просто си ни беше ден...

Благодаря за информацията! Определено е много ценна, проблема е че го дават дъждовно дните, които ще сме в Италия, но... не ни е страх от дъжд. После мога да ви покажа снимки :) Или направо статията, която ще напиша в блога си :) Поздрави и спокоен петък

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Включвам се пак с питане.

Ние ще бъдем в Бари и района между 30.10 и 02.11. Имам хотел за трите нощувки в Бари, но все още се чудя как да го направя,, защото в Бари май няма много за гледане. Мисля първата да е там, а на 31.10. сутринта да вземем кола и да тръгнтем към Матера, Алберобело и пр., като цел за посещение ни е и Лече. На 02.11. сутринта смятам да върнем колата и разгледаме Бари до полета вечерта. Къде е по-добре да се нощува Матера или Алберобело - Мартина Франко, като ясно е че последните две като локация са по-удобни? Иска ни се вечерта да има къде да се разходим, а да не е съвсем замряло село. Още повече, че на 31.10 ще празнувам и рожден ден! Всякакви идеи са добре дошли! :)

Връзка към коментар

Иначе де - среща се тълкуване, според което изразът идва от някаква история със сициалиански производител на вино, който искал да обогати продукцията си със сортове от различни области и по този повод изпратил сина си да посети континентална Италия и областта Кампания и съответно Неапол, а също и друга област, известна с хубавите сортове грозде - Тренто и по-специално градчето Мори (Mori) . Като  според тази версия изразът би изглеждал така:

"Vedi Napoli e poi Mori!"  (Виж Неапол и после Мори)

 

А това, което аз съм чувал, е че изразът идва от Гьоте, който го написал в дневника си.

 

Действително има различни версии. Гьоте го е написал с малка буква: " Vedi Napoli e poi muori". А преди това е било известна сентенция от античността. На английски е See Naples and die, което накланя везните за умри като глагол. Нищо чудно обаче през вековете да е променяна версията и някой си да почне да я пише с главна буква.

 

До Обединението на Италия (1859 - 1870) Неапол винаги е бил главният град на съответното териториално образувание в Южна Италия. Имал е статутът и престижът на столица. Не съм много сигурен, но май е бил по-населен град от Рим до преди Обединението. Първите организирани пътешествия из Италия неизменно са минавали през Неапол. Аз не съм срещал някъде някой да се е възхищавал на град Умри, Мори и т.н. За сметка на това има достатъчно цитати за градската красота и залива на Неапол. Ето защо неаполитанци са настроени срещу Рим. С Обединението на Италия хилядолетният им статут на столица е отнет.

 

Именно Неапол и централизирането не е позволило развитието на по-значими градове в региона. Това е и една от основните причини за упадъка на юга. На север са успели да извършат поземлена реформа, т.е. да раздробят земята из по-дребни собственици, което в съчетание с манталита им е предпоставка за предприемачество. На юг големите босове в Неапол (църква, аристокрация и др.) са устояли на напъните за реформиране и практически голяма част от населението са нямали нищо свое и съответно база за стопанско развитие. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.