Прескочи до съдържание

дневник Куба за една седмица в началото на февруари...


Duke

Препоръчани мнения

Еднодневни екскурзии от около 200 евро, без преспиване. Намират се и по-евтини. Тръгват сутрин към 5 и те прибират към 16-17. Всички агенции ги продават там. Със самостоятелни билети е по-сложно, но пак е около 200 евро. Спането там е трудно, защото няма каси, а само 5 хотела, и то не са от евтините.

Връзка към мнение

Като гледам за какви цени се говори и все поглеждам да не съм в някоя друга тема...

Направо не е за вярване


macf1an чакаме малко сбито разказче с картинки.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да кажа, че аз ходих да питам по хотелите, но никой не се съгласи без преспиване. Сега може да е различно де, че и цената и паднала. А от къде могат да се резервират?

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Куба е очарователна!

 

Ще се опитам последователно да споделя впечатления и полезна информация относно тази дестинация, но на първо място благодаря на хората, които писаха в тази и други теми и помогнаха с логистиката.

 

Държавата: Тук изненади няма как да има. Най-голямата карибска страна предлага достъпна екзотика за всеки вкус. Важно е да се отбележи, че Куба в никакъв случай не попада и дори не се доближава до понятието "държава от третия свят". Инфраструктурата е изградена отдавна и функционира задоволително. В момента в Куба се изсипват купища пари по различни програми свързани със запазване на световното културно наследство. Бързите темпове на развитие са очевидни. Ако доскоро можеше да се прочете твърдение, че Куба е "страната на 1 CUC", днес това определено не отговаря на истината. В Куба 1 CUC, който е равен на 1 $ на практика не представлява нищо повече от 1 лев в България. Колкото можеш да купиш тук с тези пари, толкова можеш да купиш и там, а дори в някои аспекти Куба е по-скъпа дестинация от България. Ще дам елементарни примери: самостоятелна стая с баня в "каса партикуларес": 25-35 CUC; вечеря за двама в "паладир": 20 CUC; бутилка минерална вода от 1.5 L: 1,5-2 CUC. В същото време месечната минимална работна заплата в страната е равна на 10 CUC, а максималната на 20 CUC. Възниква естествен въпрос, как се случват нещата в Куба при подобно несъответствие между приходи и разходи. Освен двоен стандарт (различни цени за определени услуги и стоки за кубинци и чужденци), обичаен черен пазар и различна специфика на взаимоотношенията, в Куба се наблюдава още и вълнообразно нарастване на частната инициатива (най-вече под формата на "каса партикуларес" и частни ресторанти "паладир"), което предопределя и на пръв поглед странното блуждаене на населението на държавното работно място. Направи ми впечатление колко много служители работят в администрацията и колко малко от тях са реално заети с някаква конкретна работа. В същото време не липсват опашки пред гишетата в банките. Хората се допускат до салоните на групи от специален разпоредител на външната врата. Следва завъртане по столчетата докато дойде твоят ред да бъдеш обслужен. За хора като мен, които помнят организацията на работата в социализма, беше много забавно да наблюдавам подобни работни процеси. На практика тези хора работят официално за никакви пари и им се налага да припечелват допълнително, за да оцелеят физически. Как беше? Ние ги лъжем, че ни плащат - те ни лъжат, че работят! И въпреки всичко, хората са усмихнати и винаги готови да помогнат. Вярно, че в повечето случаи "помощта" е продиктувана от желание за припечелване на някой и друг CUC или пък силно разпространеното комисионерство, което се реализира на принципа аз ти водя чужденци-клиенти, а ти ми плащаш комисионна за услугата. Всичко обаче се прави с непринудена наивност и не оставя лоши чувства, да не говорим за усещане за форма на причинен натиск. Всичко или почти всичко казано от мен дотук се отнася за живота в Хавана. Извън Хавана Куба е съвсем различна, но за това по-нататък...

 

Портиери:

post-53-0-95515700-1455021108_thumb.jpg

 

post-53-0-86712400-1455021162_thumb.jpg

 

Чистачи:

 

post-53-0-96247900-1455021241_thumb.jpg

 

post-53-0-53335600-1455021307_thumb.jpg

 

Безгрижното детство на чавдарче:

 

post-53-0-78319600-1455021607_thumb.jpg

 

и пионерче:

 

post-53-0-76599800-1455021421_thumb.jpg

 

Имаме и смесени паралелки:

 

post-53-0-02239300-1455021716_thumb.jpg

 

Антагонизъм:

 

post-53-0-96273100-1455021502_thumb.jpg

 

 

 

  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Хората: Изключително мили и усмихнати, отворени към чужденците, споделящи и приемащи съвети. Едно от най-големите удоволствия за нас бяха ежедневните контакти със собствениците на къщите в които отсядахме. Сигурно несъзнателно са ме върнали 25 години назад, но аз наистина симпатизирам на тези хора. В крайна сметка днес те са там, където бяхме ние преди 25 години. Все още напълно честни и открити, споделящи и очакващи разбиране, всеки ден отговарях на един и същи въпрос, а именно: "Какъв съвет би ми дал относно бизнеса?" На всички отговарях по един и същи начин: "Опитай се да продължиш да се усмихваш и радваш на живота, като мислиш колкото се може повече за удоволствия и колкото се може по-малко за пари. В момента, в който започнеш да поднасяш на гостите си по-малки порции за вечеря или да пестиш от закуската, значи си се променил към по-лошо." Кубинците са доверчиви. Още повече ни вярват, защото ни свързва общо минало. Практически социализмът в Куба си е отишъл безвъзвратно, като самите кубинци очакват смъртта на братя Кастро с нескрито нетърпение. Ентусиазмът им е огромен и сравним с онзи на присъствалите на големите митинги на Орлов мост преди четвърт век. Опитах се да им подскажа, че не всичко което лети се яде, но съвсем естествено и кубинците ще изминат своя път на принципа "проба-грешка". 

 

post-53-0-75643500-1455026860_thumb.jpg

 

Храната: Това е тема за отделна ТЕМА. Определено кубинската храна е най-вкусната храна, която сме яли по време на път. Най-хубавото нещо при нея е това, че в отделните райони на страната храната се приготвя по различен начин. Когато внимателно избирах в кои "каса партикулярес" да отседнем, едно от основните ми изисквания беше свързано с качеството на предлаганата храна. Навсякъде закусвахме и вечеряхме в "касите" с изключение на Хавана, където вечеряхме в препоръчан частен ресторант. Без никакво преувеличение, нито веднъж не получихме безвкусна храна или дори храна за която можеш да си кажеш "става, колкото за една вечер". Ние сме любители на морската храна и наблегнахме основно на нея, но последната вечер преди заминаване минахме през споменатото заведение в Хавана и реших за разнообразие да си поръчам уругвайски стек, който също се оказа великолепен. Принципът на вечерите е такъв, че получаваш основно по избор (риба, морски дарове, свинско, пилешко, телешко), салата, гарнитура и почти навсякъде ориз (бял или кафяв), както и купа черен боб. Тези последните две неща са нещо като хляба за кубинците и на масата не се сяда без ориз и боб, които смесват и от на пръв поглед неприемлива кръстоска накрая се получава чудесен микс от вкусове. На повечето места ни сервираха и различни плодове - нарязани в плато или пък под формата на плодова салата. Интересно е, че плодовете се ядат преди основното с цел подобряване функционирането на организма. Както казах, навсякъде храната беше с различен вкус, но все така богата, питателна и изключително............не, ще го напиша отново, ИЗКЛЮЧИТЕЛНО вкусна. За пиенето е ясно! Отпихме си на мохито и куба либре, а мога да кажа, че националната бира също не е никак лоша. Въобще за ядене и пиене, Куба е мястото!

 

post-53-0-23896900-1455027307_thumb.jpg

 

post-53-0-26728800-1455026378_thumb.jpg

 

post-53-0-74874800-1455027223_thumb.jpg

Редактирано от Duke
  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Напълно съм съгласна с всичко написано за хората и храната. Много харесах Куба, а не е като да нямам база за сравнение, затова бях шокирана преди време, когато във форума прочетох негативни коментари. Според мен всеки, който е контактувал активно с кубинците няма начин да не ги хареса. :) А храната е много вкусна - факт.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Рент-а-кар: Тук става интересно. След като реших да не изневерявам на традицията да бъдем независими и да обикаляме с кола, вместо да се мъча с автобуси, разписания, двойно по-дълго време за придвижване, лимитирани опции като време и дестинации, още в края на август букнах кола. В Куба като почти всичко и този бизнес е изцяло държавен. Съществуват няколко организации, като най-големите от тях са VIA Rent-A-Car (масови автомобили) и Rex (луксозни автомобили). Поради лавинообразно нарастващия поток от самоорганизирани туристи, колите не достигат и е добре да се резервира колкото се може по-рано. Аз резервирах възможно най-евтината опция китайска Geely (за първи път и сигурно за последен виждам и карам подобна кола!) за 60 евро на ден, 10 CUC застраховка на ден и още 10 CUC за връщане на летището, както и 200 CUC депозит, който беше блокиран от VISA-та ми при получаване на колата. Хората в офиса се видяха в чудо с мен, защото ги подлудих от въпроси и в крайна сметка ми дадоха чисто нова кола на 9500 км. в прилично (колкото може да бъде прилично състоянието на лек автомобил сглобяван от четвъртокласници в час по трудово обучение, който се провежда в петък и се явява последен за учебната седмица) състояние и само с две забележки като драскотини, акуратно отбелязани от мен на схемата. Когато врътнах ключа се установи, че едно от осемте деления на резервоара не свети и това беше повод за нов диспут, който завърши с елегантно решение - нарисуване на бланката на осем деления и последователно запълване на седем от тях. Това се оказа не толкова дребнав ход от моя страна, защото по всяка вероятност служителите на държавната организация по вече посочени от мен по-горе причини, очевидно си бяха поиграли с поплавъка на резервоара. Така при първото ни пътуване обвиних китайските другари в създаването на елегантен танк що се отнася до разхода на гориво. Всичко си дойде на мястото след първото зареждане и последвало "разреждане". Установи се, че първото деление на резервоара отчита едва след изминаване на 200 км. Така, ако не си внимателен при получаване на колата, потегляш с около половин резервоар, но при мен важи онзи надпис на Руски паметник в София. Иначе, китайчето е голяма забава. Както казах, беше на няколко месеца, под 10 000 км. с остатъци от найлони по тапицерията, но това не пречеше на отделителната система да подрънква палаво дори и при най-леката неравност на пътя. Нямам оплаквания от климатичната система и като цяло колата свърши прилична работа.

post-53-0-06434800-1455028807_thumb.jpg

 

А можеше и да е това, ама...

 

post-53-0-30232500-1455028874_thumb.jpg

 

Интернет: Тук нещата са все още в зоната на здрача. Напредък има и той се изразява в създаването на wi-fi зони на определени места в градовете, извън Хавана това са централните площади и морски променади. Принципът работи по следния начин. Купуваш карта и посредством юзър нейм и парола се конектваш към мрежата. Картата е с времетраене от 1 час и не зависи от изразходвания трафик, тоест, става и за телефония през Вайбър, примерно. Звучи просто, но не винаги системата работи. В смисъл, очевидно тя си работи за местните, но с нашите телефони се налагаше да лъжем някакво софтуерно решение, което периодично съобщаваше, че връзката не била сигурна и блокираше свързването с мрежата. С две думи, не разчитайте на интернет в Куба. Не можете да си представите колко е хубаво човек да се откъсне от интернет за една седмица!

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Благодаря ти за полезната информация!

 

Храната: Това е тема за отделна ТЕМА. Определено кубинската храна е най-вкусната храна, която сме яли по време на път.

 

А това го казва човек, който е пътувал в Италия ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Duke, да те помоля - като ти остане време, да напишеш всички места, в които отсядахте (с адреси и повече детайли по маршрута ви)?

Това, което описваш, изцяло припокрива вкусовете ми, както и времевото припокриване е 100%, затова бих искала да използвам опита ти догодина (живот и здраве). Много благодаря. 

Връзка към мнение

Благодаря ти за полезната информация!

 

 

А това го казва човек, който е пътувал в Италия ?

 

Точно така! И стои зад думите си!

 

При цялата ми любов към италианската кухня, кубинската ме изненада с повече разнообразие и страхотен баланс на подправките, което наистина превръща храненото в удоволствие. Самите кубинци в "касите" споделяха, че за техния манталитет храната е изключително важна. Интересно, но почти навсякъде готвеха мъжете и с гордост твърдяха, че това е нещо като хоби за тях...

Duke, да те помоля - като ти остане време, да напишеш всички места, в които отсядахте (с адреси и повече детайли по маршрута ви)?

Това, което описваш, изцяло припокрива вкусовете ми, както и времевото припокриване е 100%, затова бих искала да използвам опита ти догодина (живот и здраве). Много благодаря. 

 

Маршрутът ни можеш да видиш по-горе в темата. Претърпя известни промени като включихме посещение на ферма за крокодили преди Плая Ларга и Ел Ниньо (каскада от водопади) в планините на връщане към Хавана от Тринидад. Навсякъде без проблеми ползвах офлайн навигатор OsmAnd и съм много доволен от него! Относно "касите" ще пиша утре с подробности...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

като включихме посещение на ферма за крокодили преди Плая Ларга и Ел Ниньо (каскада от водопади) 

О, ако може и за това да пишеш, моля. Може вдругиден.  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Намесвам се за кратко в темата на Duke, за да добавя един детайл от пътешествието му /който се оказа общ за двамата/ и да му благодаря за отзивчивостта и страхотната ни среща в Куба.  Duke, надявам се да не се сърдиш. Няма да спамя темата с друго, нашите приключения ще са си описани на друго място. Та ето го детайлът:

 

Магеланците в Куба

 

От споделеното във форума стана ясно, че макар и организирани по различен начин, пътуването ми в Куба съвпада с това на Дюк, като даже се гоним с по един ден в Хавана и Винялес. След като се разбрахме, че магеланска среща в Куба ще е желана и от двете страни, изтеглих нашите резервации с един ден напред, за да стане и възможна. И тук дойде първата греда - оказа се, че за избраната дата, в която трябваше да се придвижваме от Хавана до Винялес няма билети на Виазул и трябва или пак да променяме плановете, или да се откажа от пътуването до Винялес, или да разчитаме, че ще уредим нещо на място. Но както казах и на друго място, добре че го има форумът и готините хора в него -  Duke помогна с логистиката и ни взеха с жена му да пътуваме до Винялес с тяхната кола. Освен чудесната компания по пътя, изкарахме си и страхотен ден и вечер заедно във Винялес, така че можем да докладваме: магеланска среща в Куба - осъществена, магелански дух- налице, магеланци - мноооого готини хора. За който не вярва, ето доказателства:

post-1617-0-51212600-1455033623_thumb.jpg

post-1617-0-99878300-1455033402_thumb.jpg

post-1617-0-83905800-1455033649_thumb.jpg

 

 

Благодаря на Duke и страхотната му жена за помощта и чудесното прекарване заедно!

  • Харесвам 28
Връзка към мнение

"Casa Particular": Навсякъде в интернет е писано по темата и затова няма да се разпростирам в обяснения тип "що е то?", само ще кажа, че не бих искал дори да си представя хотелско настаняване пред възможността всеки ден да общувам с различни хора и да научавам нови и нови неща за тях и живота в Куба. Отделих по около един ден за избор на всяка една "каса" в която спахме и въобще не съжалявам за "изгубеното" време. Много пъти съм споделял, че за мен е от изключително значение къде спим по време на пътуване. Тъй като за първи път в живота си избрахме настаняване извън хотелите, бях още по-внимателен и педантичен в избора. За ориентир използвах английската секция на TripAdvisor, като по метода на изключването "пропусках" твърде хвалебствени и твърде отрицателни коментари. Оказа се, че ако пропуснех първите в повечето случаи не оставаше какво друго да чета. Не съм срещал друга дестинация за която преимуществено коментарите в TripAdvisor да са толкова положителни. Признавам, бях леко притеснен от този факт, но на място всичко се оказа точно толкова прекрасно, колкото го изкарваха по ревютата. Имах две основни изисквания към местата за настаняване, извън хигиената като подразбиращ се критерий за избор. Това бяха местоположението и храната. Бях решил да заложа на хранене в "касите" защото простата логика сочи, че това е възможно най-безопасния и в същото време предварително проверен на база прочетените ревюта начин за изхранване. Единствената "каса", която не избрах лично, а се доверих на Матеев беше тази в Хавана. Тъй като прочетох във форума, а и не липсват подобни мнения и на други места, че предварителните резервации не били сигурни в Куба, е нужно да обърна внимание на един много важен детайл. За собствениците на "каси" това е твърде рискован бизнес. Независимо дали през месеца имат гости в неговия край те плащат фиксирана такса на държавата, която е огромна за кубинските стандарти. Тъй като все още банковата система на Куба по обективни причини не позволява въвеждане на стандартна резервационна система с предплащане, всичко е на принципа на честната дума. Това е третото много важно условие при избор на "каса"! Много внимателно четете отзиви относно проблеми с направена резервация и винаги, ама наистина винаги, потвърждавайте направената резервация по имейл преди отпътуване за Куба или по телефон на място чрез собственика на "касата" в която сте отседнали. За самите кубинци това е нещо съвсем нормално и те с радост ще се обадят и ще потвърдят от ваше име резервацията в следващата "каса", защото самите те очакват друг собственик на "каса" да постъпи така и с техните гости. По този начин, чрез предварително потвърждаване още от България по мейл нямахме никакви проблеми с резервациите и навсякъде хората ни очакваха. Единствено на една от "касите" собственикът беше помолил да потвърдим по телефон на място в Куба и влезе в сила описания по-горе принцип на взаимопомощ. Ето и кратко ревю и координати на всяка една от "касите" в които отседнахме:

 

Havana

 

Aby's Casa in Cuba

TripAdvisor

Цена: 30 CUC - стая; 5 CUC - закуска

 

Както вече споделих, тази "каса" букнах след препоръка от страна на Матеев. Местоположението е страхотно! Намира се на десет минути от Капитолия. Това ни позволи въобще да не ползваме транспорт за двата дни в Хавана, а отдалечените места като Площада на Революцията видяхме на връщане с колата преди ранния ни полет за Панама. "Касата" е чиста и добре поддържана. Наместникът на собственика е тотално леке, тип магураджия от ранните 90, който непрекъснато се опитваше да ни "продаде" някаква услуга, но не му мина номера. За сметка на това, момичето, което се грижи за къщата и прави закуската е страхотно, говори малко английски, ненавижда магураджията и като цяло с нея си прекарахме незабравимо. Предварително бях букнал чрез тях и такси от летището на стандартната цена от 25 CUC. Хората ни чакаха в залата на посрещачи с табела с името ми, заведоха ни до бюрото за обмяна на валута, търпеливо изчакаха и накрая ни стовариха пред самата "каса", като предварително от колата се обадиха, че пристигаме и "делегацията по посрещането" беше строена на входа. Закуската в "касата" е чудесна, като особено добър е натуралния сок от лава - плод, за чието съществуване до този момент и не подозирахме, но ни стана любим под формата на джус! Вечеряхме в препоръчано от момичето заведение на близко за по около 10 CUC на човек с пиенето. Настоявайте за стаята с балкона. От него се виждат такива типични за Централна Хавана гледки:

 

post-53-0-45066800-1455092640_thumb.jpg

 

post-53-0-71812400-1455092651_thumb.jpg

 

Vinales

 

Ridel y Claribel

TripAdvisor

Цена: 25 CUC - стая; 4 CUC - закуска; вечеря - не можахме да се преборим с lyusi и те платиха вечерята, но ако не се лъже беше нещо от сорта на 15 CUC на човек с пиенето.

 

Първото място в TripAdvisor не е случайно! "Касата" се държи от двама доктори - гинеколог и стоматолог. Изключително интелигенти и приятни хора с чувство към детайла. Две са големите предимства на "касата" - гледката от терасата и невероятно вкусната кухня. Не бих могъл да опиша за какво кулинарно изкушение става дума! Ако lyusi има възможност нека го направи вместо мен.

 

post-53-0-49867800-1455093812_thumb.jpg

 

post-53-0-95315600-1455093835_thumb.jpg

 

(следва)

Редактирано от Duke
  • Харесвам 21
Връзка към мнение

Браво, Duke, много се радвам, че в Куба ви е харесало. Честно казано, твоето описание на кубинската действителност напълно съвпада с моите спомени от 2011г. Явно нещата не са се променили толкова драстично от тогава, което е добра новина за всички, на които им предстои да посетят тази невероятна страна. Viva la revolucion!

PS. Pент-а-карът ни беше същата кола, само че бяла. Китайците са опитали да направят Ц-класа, но са я докарали само на външен вид.

PPS. Ако знаете как ми се допи едно Bucanero сега!

Редактирано от tougherty
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние имахме резервации за 7 каси, ако не се лъжа и само в едната се получи проблем. Помня, че потвърдих по мейл точно преди да тръгна навсякъде и отделно ден, два преди следващото настаняване звъняхме по телефона. Купихме си карта за 5 КУП, за разговори в страната беше достатъчна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние имахме резервации за 7 каси, ако не се лъжа и само в едната се получи проблем. Помня, че потвърдих по мейл точно преди да тръгна навсякъде и отделно ден, два преди следващото настаняване звъняхме по телефона. Купихме си карта за 5 КУП, за разговори в страната беше достатъчна.

 

Ние пък ударихме 2 греди, при все че и двата пъти потвърдихме предния ден по телефона.

Връзка към мнение

И аз благодаря за касите. Много мразя да избирам, обикновено критерият ми е местоположение, по възможност с хубава гледка, та сега ще се възползвам от твоя и на другите опит. За съжаление тази в Хавана е заета за повечето време, но може би ще се "уредя" се нощувка за последната вечер.

Връзка към мнение

Playa Larga

 

Casa de Yeni

Цена: 25 CUC - стая; 5 CUC - закуска; ?? CUC - вечеря

 

Отново първото място в TripAdvisor не е никак случайно! Juan Carlos и Yeni са много приятна семейна двойка. В предварителната кореспонденция стана ясно, че нашето посещение съвпада с рождения ден на Yeni. Тъй като в испанския първо се пише фамилното име, бях останал с впечатление, че кореспондирам и рожден ден има Carlos. Затова и като подарък купихме бутилка ром. На място стана ясно, че всъщност не Carlos, а съпругата му Yeni навършва 30 години, а това било много важно събитие за всеки кубинец. Yeni въобще не се обиди на бутилката ром и след като се посмяхме на недоразумението се отдадохме на сладки приказки за общото ни минало (за нас) и настояще (за тях). По случай събитието Carlos беше наел цял автобус, който да превози роднините на Yeni от градче на атлантическото крайбрежие в близост до Варадеро. Можете ли да си представите какво означава това за кубинците? Carlos простичко обясни, че Yeni е неговия живот, а петте му деца (две от нея и три от предишен брак) са неговото предизвикателство. Така бяхме въвлечени в семейно събитие на което присъстваха около 50 души, а на нас и швейцарската двойка в другата стая отредиха централно място на отделни маси в двора на "casa"-та. Тук е интересно да споделя, че освен нас и швейцарците, присъства и канадска двойка. Те идваха за трети път в Куба и неизменно отсядат в Casa de Yeni, което е довело до истинско приятелство с Carlos и Yeni. И сега при третото си посещение те са резервирали стая, но Duke ги е изпреварил с една от датите, което е наложило да спят в друга "casa" в деня на рождения ден. Това го подчертавам относно сигурността на резервациите. В името на приятелството и най-вече в името на постоянната си клиентела, Carlos и Yeni, съвсем спокойно можеха да ни пренасочат към друго място, но не го направиха дори преди да ни видят очите и разберат колко сме готини всъщност! :P  Стаите в къщата са с малки размери, но имат всичко необходимо, както и самостоятелни бани. Това, което прави нещата в тази "casa" специални е готварското майсторство на Carlos и това се подчертава в почти всяко ревю. За празника той беше спретнал не по-малко от двадесет различни ястия, салати, ордьоври, десерти, торти и какво ли още не. Всичко това беше подредено на "шведска маса" и шведите (в ролята шестима чужденци и петдесетина кубинци) не пропуснаха да ометат почти всичко. Като почитател на италианската паста е добре да призная, че по-добра паста от тази приготвена от Yeni не съм ял в цяла Италия. Наистина е трудно да се повярва, но казвам самата истина! На сутринта Carlos категорично отказа да му платя за вечерята и след разни пируети в крайна сметка му оставих общо 50 CUC с обещанието на следващото посещение да не плащаме нищо. Абе, страхотни хора! Нямаше и грам лицемерие в нежеланието им да платим за вечерята, но аз много добре разбирам в какво положение се намират кубинците и в никакъв случай не бих се възползвал дори от подобен жест. Да не пропусна да кажа, че плажа е на не повече от сто метра от къщата, а фермата за крокодили е малко преди Playa Larga на самия път и няма как да се пропусне.

 

post-53-0-92829800-1455103193_thumb.jpg

 

post-53-0-27454100-1455103250_thumb.jpg

 

post-53-0-23084900-1455103263_thumb.jpg

 

post-53-0-12217000-1455103282_thumb.jpg

 

post-53-0-64721500-1455103441_thumb.jpg

 

post-53-0-28813100-1455103453_thumb.jpg

 

post-53-0-32361600-1455103868_thumb.jpg

 

На порция крокодилско:

 

post-53-0-52712000-1455103961_thumb.jpg

 

(следва)

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Cienfuegos

 

Casa Los Delfines

TripAdviser

Цена: 35 CUC - стая; 5 CUC - закуска; 15 CUC - вечеря + welcome drink

 

Cienfuegos е град планиран от френски военен инженер. Определено в града се чувства силно френско влияние и може да се каже, че усещането е различно в сравнение с другите градове в Куба. Въобще, ако искате да усетите страната, задължително излезте от Хавана и обиколете колкото се може повече населени места. Всяко едно от тях има свой собствен живот и докато чара на Хавана е в нейната фотогеничност и театрална запуснатост, провинцията дава друг вид наслада на окото и изглежда доста по-подредена и богата не само на култура, но и на реални блага на населението. Горната "casa" се намира буквално на върха на La Punta, което определено е най-романтичното място в града и затова в разменената кореспонденция със събственичката тя не пропусна да подчертае, че цената е нормална за тази част от града. Къщата е стара, френски тип постройка с висок таван и интериор пасващ идеално на стила. Стаята в която спахме беше много приятна със самостоятелна баня и всякакви допълнителни удобства. Това беше и единственото място в което имаше рекламни брошури за атракции в райноа. Въобще, Cienfuegos е различен и това се усеща. Тук туристите очевидно са отдавна. Храната за пореден път беше феноменална! Нека споделя отново, че на пръв поглед цена от 15 CUC за вечеря звучи много, но повярвайте ми това е добра цена в този момент за Куба и качеството на храната, както и нейното разнообразие оправдават инвестицията.

 

Welcome drink на терасата:

 

post-53-0-62490100-1455114007_thumb.jpg

 

post-53-0-31185400-1455114191_thumb.jpg

 

post-53-0-47873100-1455114232_thumb.jpg

 

post-53-0-79944900-1455114272_thumb.jpg

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Trinidad

 

Casa Bernardo

TripAdvisor

Цена: 25 CUC - стая; 4 CUC - закуска; 10 CUC - вечеря

 

Trinidad е страхотно малко градче в което липсва усещането за Куба. Всичко в централната част е по европейски стерилно и колониално величествено в своя минимализъм. Много харесахме този град! Бернардо е бивш учен, чието хоби е готвенето. Поръчайте си Red Snapper и ще разберете за какво иде реч. Страхотна вечеря ни направи този човек, а рибата естествено щеше да стигне за четирима. Бернардо се извини, че няма как да сготви половин риба и затова винаги приготвя една цяла. Местоположението на къщата, която сама по себе си е архитектурна забележителност е буквално в центъра на градчето.

 

post-53-0-02288900-1455115204_thumb.jpg

 

post-53-0-18128900-1455115292_thumb.jpg

 

post-53-0-14007800-1455115364_thumb.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Duke, ти пишеш чудесно! Мой пропуск е, че не съм открила твои писания досега. Моля те да поправиш този ми пропуск и оставиш връзки към твои описателни творения (надявам се има такива...). Благодаря!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.