Прескочи до съдържание

дневник Куба за една седмица в началото на февруари...


Duke

Препоръчани мнения

А защо въобще коментираме Варадеро при толкова други екзотични места в Куба?

Ами нали на Сънчо това му е въпроса, иначе аз казах, че Варадеро за мен изобщо не си заслужава, от всички места, които видях Варадеро най не ми хареса, и ако не кацах там дори бих го пропуснала. Той обаче има 2 нощувки там, и търси хотел със собствен плаж. На другите места е ясно, че е в каси, абе ти ще разбереш, че къщите за гости са хубаво нещо, не само в Куба, ама...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тия 2 нощувки могат да станат и една, точно това обмислям и аз.

Така или иначе плажната култура ще я усвоявам в Мексико и Плайа дел Кармен.

Предвиждам (или предвиждах) 2 нощувки на Варадеро единствено от гледна точка на аклиматизацията. Винаги първия ден ми е малко тежък. Кацам в 13:30 и една нощувка може би ще ми е малка, де да знам.

Но от снощи нещо ме гложди да изкарам една нощувка и на следващия ден към 16-17 ч. да хвана към Плайа Ларга...

 

Дюк, вече отказах и аз хотелите скъпи във Варадеро. Начетох се на гадни отзиви за тях. А и аз винаги Куба съм я свързвал с касите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дюк, вече отказах и аз хотелите скъпи във Варадеро. Начетох се на гадни отзиви за тях. А и аз винаги Куба съм я свързвал с касите.

 

Аз ако съм на твое място, кацам, взимам колата от летището и директно отпрашвам. Не съм ходил в Слънчев бряг от соца и не мисля да ходя... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние пропуснахме Варадеро, въпреки че кацнахме там. И после близки приятели ме критикуваха. Според тях плажът бил много хубав. За мен Плая Ларга беше голямо разочарование.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Плая Ларга не е нещо особено като плаж, но след Плая Ларга по крайбрежието в посока Сиенфуегос има много приятни безлюдни плажчета...

Връзка към мнение

За мен Плая Ларга беше голямо разочарование.

Знам, четох те:).

Но аз съм изтънчен кулинарен глезльо и с тия реклами на касата на Дюк, много ме дърпа натам.

Едно местенце с готино хапване(пийване, хлъц:)) и компания винаги може да стане красиво. И обратно.

Мен примерно Япония с това ме разочарова мноооого.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Доколкото знам си и ценител на хубави плажове :) Ето няколко снимки от плажа на Варадеро, пък ти ще си решиш.

 

post-1617-0-78737200-1472309435_thumb.jpg

 

post-1617-0-31900300-1472309485_thumb.jpg

 

post-1617-0-85490500-1472309525_thumb.jpg

 

post-1617-0-72545500-1472309548_thumb.jpg

 

 

От храната в Тукспан също сме много доволни, а и обилно я поливахме с куба либре и мохито :)

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Знам, четох те:).

Но аз съм изтънчен кулинарен глезльо и с тия реклами на касата на Дюк, много ме дърпа натам.

Едно местенце с готино хапване(пийване, хлъц:)) и компания винаги може да стане красиво. И обратно.

Мен примерно Япония с това ме разочарова мноооого.

Аз смятам да си изкарам в тази каса Рождения ден :)

Връзка към мнение

Малко ще наспамя темата, извинявайте предварително

 

Планирам да отделя 3 дни за плаж, та по този повод бих искал да питам, кои плажове бихте препоръчали.

Варадеро е ясно набелязаъл съм също Playa Ancon под Тринидат. 

Някой стигал ли е до Каьосите Коко и Санта Мария? Има ли свободен достъп до тях или са само за гости на луксозните хотели?

По всяка вероятност ще последвам примера на Duke за рентакар за дните извън Хавана

Благодаря! 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Благодаря!

Така или иначе си захапал темата, та да те питам няколко въпроса:

 

С касата в Playa Larga как да се свържа. Пробвах през Фейсбук страницата им, ама отговор няма. Писах 2 пъти. Друг сайт?

 

Тази в Хавана доколкото разбирам има няколко стаи/собственици. Ти и Матеев сте буквали от един и същи сайт и сте получили стаи на различни собственици, така ли е? И може ли да се стига с кола до нея, разбрах, че в Хавана не навсякъде може с кола?

Връзка към мнение

С касата в Playa Larga как да се свържа. Пробвах през Фейсбук страницата им, ама отговор няма. Писах 2 пъти. Друг сайт?

 

 

 

Пишеш на този и-мейл: yenyjcarlos@nauta.cu

 

Прати им задължително поздрави от George & Titi от България. Ще се сетят за нас, предполагам...

 

 

 

Тази в Хавана доколкото разбирам има няколко стаи/собственици. Ти и Матеев сте буквали от един и същи сайт и сте получили стаи на различни собственици, така ли е? И може ли да се стига с кола до нея, разбрах, че в Хавана не навсякъде може с кола?

 

Точно така, или по-скоро цялата пет-шест етажна кооперация е съставена от каси с един или няколко собственици. Няма проблем да се стигне с кола до нея. Трябва обаче да уговориш паркирането за през нощта, за да не стане някоя беля. Иначе улицата е празна и има колкото искаш места за паркиране...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, другари!

Наближава моментът, в който и ние ще се потопим в Мохито, Дайкири и омари :) За целта изчетох всички пътеписи тук, както и почти всичко налично в нета като Голямата маняна и други. Lonely planet и The rough guide to Cuba са си отче наш. Но при съставянето на плана се оказа, че ми липсват ден-два и затова сега се двоумя между 2 компромисни плана, които съм прикачил към този пост.

 

Всякакви съвети и препоръки в полза на план А или Б ще са ми от полза, доколкото въпреки изчетеното не мога да преценя дали издялквайки Сантияго и Гуантанамо ще изтърва нещо съществено. Отделно имам няколко практически въпроса:

- Колко време отнема обиколка на Mural de la Prehistoria и Cueva del Indio (включително опашката за билети на Cueva-та и т.н.)?
- Някакви предложения за фабрика за ром/пури?
- Ако някой е ходил февруари, март по водопадите Ел Ничо може ли да сподели дали са пълноводни (т.е. да не заведа съекипниците си до някой кален гьол, че да ме обесят на някоя палма наоколо)? Отделно колко време горе-долу отнема посещението (от паркинга до водопада и обратно)?
- Ако някой е наемал китайско бижу Geely CK или BYD F3 може ли да сподели дали то има голям багажник (примерно като на Голф/Астра/Пежо 307, че ние ще сме 4 човека с 2 средни куфара по 80 литра и 2 кабинни багажа)? Тези китайки са такава екзотика, че не мога да намеря никакво техническо инфо за обема на багажника?

 

Cuba Libre.docx

Връзка към мнение

Вече забравям какво съм писал в тази и другите теми за Куба, но на първо място искам да подчертая, че придвижването на острова с кола отнема повече време от нормалното. Сега гледам какви времетраения за пътувания си предвидил и бих те посъветвал да имаш едно наум в посока увеличаване на времето за пътуване. Не мога да преценя коя от двете програми е по-добра, трябва да действаш по усет. Точно по това време бяхме на водопадите и са пълноводни. Посещението изисква между час и два, зависи от времето с което разполагате. Китайчето е много забавно, писал съм достатъчно за него. Багажникът и самата кола са от среден клас, тоест, може би ще успеете да поберете всичко. Дано попаднете на ново, защото дори и чисто ново вече дрънчи по време на движение. Планирал си същите каси, в които отседнахме. Прати много поздрави на хазяите, едва ли много българи отсядат при тях и ще се сетят за нас...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Някой друг с практически мнения и съвети (особено относно дали си заслужават Сантиаго и Гуантанамо) освен Дюк (на който му благодаря освен за пътеписа и за горния пост) ще се престраши ли да се включи :)

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Cienfuegos

 

Casa Los Delfines

TripAdviser

Цена: 35 CUC - стая; 5 CUC - закуска; 15 CUC - вечеря + welcome drink

Тези имат "лека" актуализация на цените

"We inform our customers that from 1 January 2017, once completed the construct process in our house , and guarantees have managed to increase the comfort of our rooms and outdoor areas, our new prices for 1 as rooms will be and 55.00 CUC and breakfast to 6.00 CUC:O

 

Trinidad

 

Casa Bernardo

TripAdvisor

Цена: 25 CUC - стая; 4 CUC - закуска; 10 CUC - вечеря

Имате ли спомен как сте запазили тази каса? Сайта им ме препраща към www.reservationarea.com, който любезно ми предлага да преведа  2.52 евро депозит + 2,00 евро service charge. Дали е сигурен, защото се плаща директно с карта?

Връзка към мнение

Тези имат "лека" актуализация на цените

"We inform our customers that from 1 January 2017, once completed the construct process in our house , and guarantees have managed to increase the comfort of our rooms and outdoor areas, our new prices for 1 as rooms will be and 55.00 CUC and breakfast to 6.00 CUC:O

 

 

 

Да, това се очакваше. Куба влиза в периода на "необосновано високите очаквания", който ще продължи известно време. Познато?

 

 

 

 

Имате ли спомен как сте запазили тази каса? Сайта им ме препраща към www.reservationarea.com, който любезно ми предлага да преведа  2.52 евро депозит + 2,00 евро service charge. Дали е сигурен, защото се плаща директно с карта?

 

 

Да, писали сме си с Bernardo Irarragorri на този мейл: casabernardo@gmail.com

 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

И нашите "5 лв" по темата:
- Плая Ларга - Сиенфуегос - Тринидад - Камауей - Сантяго - Санта Клара - Варадеро - Хавана =14 дни и общо 2300км с разходка до Санта Мария от СК на път за Варадеро. Малко множко, поне 2 дни могат да се спестят, но такова е разписанието на Тюркиш.

- 1CUC = 1,01€ на летището (бюрото отваря към 9:00) и 1,038€ по градовете в Cadeca.

- спането - в стая от къща със самостоятелен сан.възел - от 20 ( центъра на Камауей) до 40 (Стара Хавана, по Колон). Смятайте го средно по 30 - имам чувството че направо са им наложили партийно цените от горе или някой като те прати следващите искат същата цена независимо от положение или условия.

- колата - почти всички агенции са посредници на cubacar и via-transgaviota. Първите са по-добри, с много повече офиси и коли. Бяхме се примирили че резервирали в e-travelcuba сме гризнали дръвцето, но за всеки случай на пристигане проверихме още на летището и хопааа - оказа че си имаме кола. Наем, застраховки и подобни - 730 за 11 дни. Скъпо и то за раздрънкано Geely. Щеше да се окаже направо дървена гора ама с питане.... Горивото както по-горе е споменато е 1,2 а средния разход на китайчето излезе 6,7л/100км. Отделно си пригответе средно по 2 на ден за паркинг/охрана.

- полицията - единствения който видях да кара с предпазни колани бях самият аз. А ме спираха три пъти на извън градско и си почваха с добре познатите въпроси и номера.
"Ало,Амиго, тоя театър сме го гледали! Но абла еспаньол, бе!" и вдигах неразбиращо рамене докато и те не вдигнеха ръце от нас

- пиенето - от 2 до 4 за коктейл, изключвам нощния бар на Хавана Либре. Още след плая Ларга започнахме да си бъркаме сами коктейлите щото кубанос не знаят пропорциите ;) На мен лично червения Сантяго де Куба най ми допадна, особено вечер чист и лееееко охладен. Бирата е около 2, но и по магазини под 1,1 не си спомням да сме пазарували.

 

- храната - 5 за закуска и 10 за вечеря по касите, но не си заслужава освен на Ларга. Колкото е по-голям града, толкова е и по-голям избора и ценовия диапазон. От 17 на човек във Варадеро до 1,5 на един пазар в Хавана. Всеки сам си избира в каква обстановка и на каква маса ще се храни. За мен и тези им цени са необосновано високи. Въобще, освен при Карлос и Йени където коктейлите бяха с много ром а порциите тройни, не си заслужава кой да е ресторант. Все пак - Варадеро, лобстер около 22,50 двойна порция, "Guitarra Mia" в началото на кайе Алмейда в Тринидад  , "Колибри" на крокодилската ферма, "Пеликано" в Сиенфуегос... Но ако не сте претенциозни пиците за по 0,5 също стават за ядене.

 

- тютюн - аз изкарах на цигари АчеУманРезерве ( H.Uppman кутия) 0,7-0,8. Пури купихме директно от една работничка във фабриката на Bauza в Тринидад по 1кук/бройката среден размер( някъде пишеше че били любимите на Фидел) и Cohiba Signo1 по 1,4кук за брой в състарени дървени кутии, уредени от хазяйна в Хавана. За проба си взех и оригинална такава с лек и приятен мирис на мед. Почти няма разлика освен външния вид и цената.

 

- сувенири - страхотни дървени статуетки, особено в Сантяго и то на форта. Добре че ги купихме още там - никъде не видяхме подобна изработка. Харесах си и статуетката на стъпалата в къщата на Йени и Карлос, но все още прелъщахме/свиквахме с цените.

 

- кабаре - по наши проучвания и по мнение на кубинци, определено Паризиен в Насионал. Заслужаваше си въпреки че въобще не ми се нравят кубинските ритми. Мноооого добри! Едно представление в 22:00 , 35кук само на мохито и 55 с вечерята. Пропуснете я! По добре си ги спестете и отидете по рано за да подгреете в градините на хотела. Но не се връзвайте на персонала да отивате по рано щото хубавите места свършвали. Точно обратното - задните места са с по добър изглед.Билети купихме в деня към 10:00 и бяхме едва третата маса, но вечерта бяха пълни.

 

- Санта Клара - приятната изненада. Чудесна спирка за една нощ между Сантяго и севера, избрана на 10ина км преди градчето. Влизането е смущаващо - къщите са още по занемарени и от Стара Хавана, но градския площад е също толкова очарователен както и в цяла Куба, препълнен от туристи чудещи се какъв го дирят пък тук. Чудесна къща и приятно ресторантче на разумни цени и то в национално песос.

 

- Плая Ларга - една нощ е достатъчно. А ако не изберете къщата (направо си е малко хотелче вече) на Йени и Карлос идея си нямам какво ще правите там. Не ходете надясно към парка - рискувате да бъдете наядени от хехони ( или хехеми) и да се лекувате поне 2 седмици

В заключение - не лоша дестинация но не и за парите и времето като отделихме. 

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Куба...

Бяхме. И си тръгнахме. Не знам какво и как да напиша, за да изкажа чувствата си...

И все пак - това е една от държавите, от които си тръгнахме с облекчение. 

Може би ако сега трябва да водя някой натам, ще си изкара хубаво, защото ще знам какво трябва да види и какво не.

 

Варадеро ми хареса определено, уникален плаж. А аз от плажове разбирам :). Ако ходите натам, задължително в ол инклузива. В касите е готино, но плажа е неподдържан и няма заравняване на пясъка, почистване и най-важното - чадъри и шезлонги. А слънцето напича яко.

 

Сиенфуегос ми хареса много. Половин ден е достатъчен.

 

Пътя дотам от Варадеро обаче....мама миа. Колата и паднаха пружините или обтегачи на спирачките от дупки, не знам точно как се казва. Тракане яко оттам насетне.

 

Тринидад - тоталното разочарование. 5-6 хубави улички, готина атмосфера вечер, всичко останало е като в Аджисан ма'ала или Столипиново. Отделно Бернардо ни извъртя и гаден номер с настаняването и му го отказах.

 

Хавана - Виехата е супер, но не навсякъде, Мирамар с посолствата е готин квартал, Прадо булеварда също. Всичко останало е леж. Ден и половина-два максимум.

 

Не съм очаквал такава цигания. Не че няма хубави неща, но в общи линии на всяко хубаво нещо, което срещахме имаше две или три, които да ти развалят впечатлението. Сядаш например в хубав ресторант в Хавана Виеха, готина обстановка, музика на живо кубинска (невероятна е) и следва чакане да ти донесат ядене или една тъпа салата около 45 минути минимум. Може и час. 

Отношението на "сърдечните" кубинци - само когато им се умихнеш са сърдечни, тоест когато ти подходиш добре, стават готини. И то не винаги. В общи линии са едни намръщени, по-точно казано отегчени физиономии от мизерията и нищетата, в която живеят. А те живеят в невероятна мизерия. Толкова грозно обзаведени къщи не съм си представял, че може да има. Без грам вкус. Влезнах в поне 10.

 

Навяскъде вече гледат да те прекарат - където можаха, излъгаха ни. Върха беше в Хавана - пицата я носеха от съседно кръчме, в което струва 0,50 цента, а ни я продаваха за 5 долара + 10% сервиз. Евала! А - и влизаха с пицата най-демонстративно през главния вход, поне да минавах отзад през кухнята. На друг място една фунийка пържен банан един магураджия ни я даде за 2 евро...

Случки много, но дето се вика бития бит. Но внимавайте навсякъде! Гадовете дебнат :)

 

Ако имате въпроси - давайте, пресен съм още.

 

Ако Duke прецени, че му цапам темата, преместете я. Пиша тук, защото си е тема, в която писах, а и защото си е баш една седмица в началото на февруари в Куба.

 

Нещо, което не бих повторил, ако зависи от мен.

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Куба...

Бяхме. И си тръгнахме. Не знам какво и как да напиша, за да изкажа чувствата си...

Оооо, Клевър Сънчо, тъкмо тези дни се чудех къде се загубихте с Капитански :huh: Че и двамата от много време не съм ви видяла във форума. :blush: Добре дошъл!

И моето малко оф топик, ама се зарадвах, че Сънчо се появи. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Куба...

 

Хехе - а не си слизал надолу към Сантиаго... :)  :)  :(  :(  :( . Три дни спорехме с Жени че не е възможно и вие да ходите, а после вече беше късно да се опитвам да се свържа с Вас. На  Варадеро ми се стори дори най-евтино и най-вкусно

 

В допълнение към горния ми пост: 

"... Варадеро - едно много добро място да се изкефите на кайтсърфа .." 

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

А някой(освен Теди) ходил ли е към Морон , Олгин,  Гуардалавака? Защото почвам да се замислям три часа път (които ги смятаме за четири) дали няма да са пет...

Връзка към мнение

 

 

Ако Duke прецени, че му цапам темата, преместете я. Пиша тук, защото си е тема, в която писах, а и защото си е баш една седмица в началото на февруари в Куба.

 

 

 

Пиши и споделяй спокойно, за какво цапане въобще става дума?

 

Аз непрекъснато повтарям, че Куба е като любовница. Важно е с какви очи ще я погледнеш, но още по-важно е с какви предварителни очаквания ще подходиш към нея.  Очевидно при нас някак се получи, докато при вас и донякъде Русеви нещата са завили в грешна посока. Като антипод на казаното от теб. Лично аз никога не бих отишъл до Варадеро, защото не мисля, че това е моето място. За сметка на това с огромно удоволствие отново бих се потопил в контрастната Хавана Центро, която от твоя гледна точка е пълен леж...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пиши и споделяй спокойно, за какво цапане въобще става дума?

 

Аз непрекъснато повтарям, че Куба е като любовница. 

Понеже твоята тема си е доста в положителна насока спрямо Куба, затова.

Моето мнение за Куба е 30/70, тоест отрицателно. За мен Куба си беше доста скъпо платена любовница.

А като си плащаш, очакваш и нещо в повече. Получих нещо като студентски сандвич, ама от Корекома.

 

Ивайла, с теб и твоите дружки се засякохме в посолството мисля. Вие имате бая дни, бих ги отделил за плажните дестинации - Варадеро, Кайо Коко и т.н.

 

Аз лично не бих пътувал чак толкова много из Куба. Пътищата са доста лоши, бая кози и крави покрай тях, много внимавайте.

Забравих да спомена и мъжете в Куба, слагат се на всяка жена де що видят по Хавана, ама по тъпанарски начини. За тях всичко що е жена, е отишло да им опита невероятната кубинска любов. 

 

Русев, как ще ме намериш в Куба бре...? :)

Можеш ли толкова силно да викаш?

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.