Прескочи до съдържание

дневник Куба за една седмица в началото на февруари...


Duke

Препоръчани мнения

По т.1, не виждам проблем, защо да не може.

По т. 2, трябва да се свържеш и да потвърдиш резервацията. Но имай предвид, че за Куба резервациите са доста несигурно нещо, въпреки потвърждаването.

От мен това, за другите точки не знам, други да кажат.

Връзка към мнение

Както многократно съм казал, зависи от самата "каса". Ние нямахме проблем с нито една резервация!

 

Автобусът обикаля цялата долина.

Нямам идея за какво точно ти е необходим контакт с екскурзовод на български, освен ако не държиш да платиш една камара ненужни пари.

Връзка към мнение

Ние сме група от 6 човека и есички други освен мен(говоря немски и много малко английски)говорят само български( а и не се интересуват преди това) .Занимавам се с цялата организация,но не искам да играя и ролята на екскурзовод.Натоварващо е,а и аз искам да се насладя на престоя.Затова мислех,че е добър вариант екскурзовод поне за Хавана.Някой може ли да ми каже ,къде е по-добре да отидем на кабаре Тропикана-във Варадеро или Хавана?Евентуално цени и резервации.Ние ще сме по-голямата част във  Варадеро.Бях чела някъде(вече им изгубих дирите),че на място е по-добре.....

Връзка към мнение

За туристическият  автобус във Винялес -обикаля цялата долина, услугата е от типа хоп - он - хоп - оф, цена 5 кук, билетът важи за цял ден. Ето информация и карта на маршрута. http://www.cuba-individual.com/vinalesbustur.htmНе съм го ползвала лично обаче.

 

За "Тропикана" - категорично тази в Хавана. Не съм била на шоуто им във Варадеро, но четох някъде че не било особено впечатляващо /то е и от скоро/, докато това в Хавана беше зашеметяващо.

Връзка към мнение

Билети на място ли да си взема в Хавана или да търся он лаин

Предполагам, че може и на място, но е с предварителна резервация, така че он-лайн е по-удобно. Ето линк: http://www.cabaret-tropicana.com/

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 5 месеца по-късно ...

Щом авторът няма против да му се цапа допълнително темата, да задам и аз 40-50 въпроса.

Може да не ми ги местите в отделна тема (Георги:)), понеже аз се вписвам в настоящата - имам 7 (седем) дена за Куба.

Тъ....започвам с транспорта, транспорта както се пееше едно време:

 

Мога ли да взема кола под наем от Варадеро и да я върна в Хавана?

Коя компания препоръчвахте?

 

Засега са тези, още не мога да си избистря мозъка от изчетената тема (тази) и темата на Childish.

Та ще ми простите някои дребни пропуски:).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Можеш, срещу определена такса за различно място на получаване и връщане. Нямаш голям избор. Някъде по темата сигурно съм дал линк или поне съм споменал от коя компания наехме кола. Имай предвид, че трябва да бързаш! В Куба бройката на рент-а-кар автомобилите е ограничена и се действа на принципа "първият печели". Хубавото е, че комуникираш с офис на компанията в Холандия и плащането е безпроблемно с кредитна VISA...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Sun4o, снимай колата отвсякъде като я взимаш, за да нямаш разправии при връщането и не се ядосвай много като се окаже, че си я взел с "пълен" резервоар, а след 50-100 км вече е наполовина. Колата я взехме през http://www.cubatravelnetwork.com/Имат офис в Холандия, говорят английски и приемат кредитни карти без проблем. Това обаче беше през 2011г. - тогава разгледах всички рент-а-кар компании и тази беше най-изгодна, не знам дали още е така. Резервирай отсега, колите са малко, туристите - все повече и повече. Няма никакви проблеми да вземеш кола в един град и да я оставиш в друг. Ние я взехме в Хавана и я оставихме срещу хотела ни във Варадеро - струваше ни 20 CUC. Като цяло рент-а-карът е задължителен ако ще обикаляте из Куба, но е скъпичък и във Варадеро не ви трябва изобщо. Ако планирате да останете ден-два във Варадеро (най-хубавият бял коралов плаж, който съм виждал), по-добре си вземете колата на тръгване. 

Още за колата под наем. По спомени имаше само 3 компании през 2011г. - cubacar, havanauto (по-народни) и rех (по-баровски), сега вероятно са повече и резервираш тип кола (малка, седан или лимузина), а не конкретна марка и модел. Дават ти каквато има - ние карахме китайско копие на Ц-класа.

Редактирано от tougherty
Връзка към мнение

Sun4o, не съм дописала пътеписа, но има и друг вариант за транспорт, който ползвахме - кола с шофьор, т.е. такси. Колите са ретро, возят те, т.е. можеш да пиеш и в крайна сметка, ако сте двама, ви излиза по-евтино или поне не ви излиза по-скъпо от колата под наем и няма нужда да се разправяш предварително.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Sun4o, не съм дописала пътеписа, но има и друг вариант за транспорт, който ползвахме - кола с шофьор, т.е. такси. Колите са ретро, возят те, т.е. можеш да пиеш и в крайна сметка, ако сте двама, ви излиза по-евтино или поне не ви излиза по-скъпо от колата под наем и няма нужда да се разправяш предварително.

 Това също го мислех като вариант, но не познавах никой в Куба и нямаше как да го организирам дистанционно 3-4 месеца преди самото пътуване - през 2011г. интернет беше рядкост в Куба. Ако имате контакт с такъв човек обаче е съвсем друго нещо и може действително да излезе доста по-евтино от рент-а-кар.

Връзка към мнение

Всъщност, нека и тук напиша с две думи. Резервирах кола - не от сайта на Duke, защото цените им бяха много високи - но не съм доволна от избора си. Сгреших. В момента се опитвам да си дръпна парите от AMEX. Те имат добър сервиз, да видим. Иначе ето тема, в която са споменати така наречените лоши компании под наем.

 

https://www.tripadvisor.co.uk/ShowTopic-g147270-i91-k9083202-o20-Anyone_ever_receive_a_rent_a_car_with_Cuba_Caribbean-Cuba.html

Връзка към мнение

 Това също го мислех като вариант, но не познавах никой в Куба и нямаше как да го организирам дистанционно 3-4 месеца преди самото пътуване - през 2011г. интернет беше рядкост в Куба. Ако имате контакт с такъв човек обаче е съвсем друго нещо и може действително да излезе доста по-евтино от рент-а-кар.

Имах предвид на място, не предварително. Просто за отсечката, за която ще се пътува на момента, а не за цялото пътуване.

Връзка към мнение

Всъщност, нека и тук напиша с две думи. Резервирах кола - не от сайта на Duke, защото цените им бяха много високи - но не съм доволна от избора си. Сгреших. В момента се опитвам да си дръпна парите от AMEX. Те имат добър сервиз, да видим. Иначе ето тема, в която са споменати така наречените лоши компании под наем.

 

https://www.tripadvisor.co.uk/ShowTopic-g147270-i91-k9083202-o20-Anyone_ever_receive_a_rent_a_car_with_Cuba_Caribbean-Cuba.html

 

Неприятна история! Сигурно съм писал някъде, но услугата е специфична за Куба и се контролира от държавата. На практика оторизираните фирми, които предоставят коли под наем на острова са държавни. Цените са сходни и монополни. Не е трябвало да се подвеждаш по по-ниската цена, но здраве да е...

Имах предвид на място, не предварително. Просто за отсечката, за която ще се пътува на момента, а не за цялото пътуване.

 

Това със сигурност съществува като вариант, но от моя гледна точка е непрактичен. Първо губиш излишно време в намиране, после в пазарлък и в крайна сметка не получаваш пълна независимост, защото малко или много по време на пътуването се съобразяваш с непознат човек. Отделно езиковата бариера. Не знам колко по-евтино би излязло в сравнение с класически рент-а-кар, но за мен специално минусите са повече...

Връзка към мнение

Доста по евтино ще излезе, особено ако умееш да се пазариш, но, това е вариант, ако пътуваш като Лили, за 20 дена, без предварителен план и резервации. Ако днес не успееш да намериш транспорт, просто пътуваш утре. Ако обаче искаш да видиш много за 7 дена и си направил плана по дни и имаш резервации, не става.

Връзка към мнение

Може би моята перспектива е различна, защото испанският ми е почти като роден език. Нямам проблем с комуникацията или договарянето на цена. Истината е, че в Куба нито веднъж не загубихме много време или нерви в намирането на кола с шофьор, напротив, там на място се оказа, че придвижването с автобусите на Виасул е далеч по-проблемно . Не е имало случай да не може да спазарим кола в деня когато искаме да пътуваме и това да ни провали плана, принудихме се да прибегнем до варианта с колите в Баракоа, където не можахме да си купим билети за Виасул. В последствие разчитахме основно на наети коли, като дори и в деня на посещението на Обама в Хавана, когато всичко беше букнато и беше пълен хаос успяхме да си уредим кола да ни закара до Винялес.

 

Лично за мен варианта кола с местен шофьор е за предпочитане по две причини:

 

Първо, колите са ретро модели от 50-те години, усещането да се пътува с часове из кубинската провинция с шевролет, кадилак или форд от началото-средата на 50-те е уникално.

 

Второ, шофьорите познават отлично местата и живота на хората през които се минава и с охота обясняват и играят ролята на гид по време на дългия път, научих много интересни факти за живота в Куба именно от шофьорите.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Може би моята перспектива е различна, защото испанският ми е почти като роден език.

 

Това казва всичко, струва ми се...

Връзка към мнение

Неприятна история! Сигурно съм писал някъде, но услугата е специфична за Куба и се контролира от държавата. На практика оторизираните фирми, които предоставят коли под наем на острова са държавни. Цените са сходни и монополни. Не е трябвало да се подвеждаш по по-ниската цена, но здраве да е...

 

 

Адресът беше на първа станица в Гугъл, а и много други домейни ползваха същата букинг система. Сега се оказва, че са свързани. 

 

Не беше само цената, а и факта, че от твош линк не можех да наема директно в Хавана, а само на аерогарата (май). И защото беше много скъпо, я игнорирах и не се обаждах по телефона. Нали знаеш, всеки си плаща за действията :) 

 

Щях да пиша във форума да предупредя, но исках да видя какво ще се случи. Иначе да, ако е само пари, преглъщаш. Макар и неприятно. Здраве да е!

Връзка към мнение

Съгласен съм напълно с Duke, нищо че постоянно лочи бира по снимките си:)

Нито знам 'спански, нито ще имам времето да се пазаря. А и не знам дали ако искам внезапно да отбия някъде за плажче да речем, дали няма да има нова канонада от преговори с шофИора за доплащане.

Единственото примамливо беше това за алкохола, но...пълно щастие няма. Ще пия по-малко и ще гледам да не залитам по пътя.

Че ще излезе по-скъпо рент-а-кара е ясно, ама за мен кефа цена няма:).

 

И......Букнах през carrentalcuba едно Пежо или симилар вече, скоро следват следващите въпроси.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Адресът беше на първа станица в Гугъл, а и много други домейни ползваха същата букинг система. Сега се оказва, че са свързани. 

 

Не беше само цената, а и факта, че от твош линк не можех да наема директно в Хавана, а само на аерогарата (май). И защото беше много скъпо, я игнорирах и не се обаждах по телефона. Нали знаеш, всеки си плаща за действията :)

 

Щях да пиша във форума да предупредя, но исках да видя какво ще се случи. Иначе да, ако е само пари, преглъщаш. Макар и неприятно. Здраве да е!

Аз пак не разбрах какво е станало, нали още не си била до Куба? Да не са изчезнали/фалирали?

Връзка към мнение

Това казва всичко, струва ми се...

Не бих казала. Испанският помага много, но то така или иначе според мен като не говориш езика на дадена страна така или иначе като пътуваш не научаваш много. В Латинска Америка си гринго и толкоз.

 

Цените на такситата са почти фискирани и няма особено пазарене. В момоента е по-достъпно да пътуваш по този начин, със сигурност ще поскъпне, докато с кола под наем сигурно постепенно ще се подобрят нещата.

 

Не твърдя, че това е най-добрият начин на пътуване, но го посочвам като вариант, който съществува и може да е от полза за някого, а не само - или кола под наем или Виасул.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И......Букнах през carrentalcuba едно Пежо или симилар вече, скоро следват следващите въпроси.

 

Дай линк, моля те! 

Аз пак не разбрах какво е станало, нали още не си била до Куба? Да не са изчезнали/фалирали?

 

Не реагират на мейли, не им работят телефоните. При по-задълбочено проучване - дадено в линка - се установи, че клиентите не получават услугата, за която са платили, и имат големи проблеми в Куба.

 

Иначе искат една камара документи, които аз им осигурих - и ги искат по ФАКС  :lol: На три номера - в Испания, САЩ и Канада. Аз, обаче, докато не получа сигурност, не мирясвам. Може да съм сбъркала с покупката, но имам време да си оправя гафа. 

 

Пуснах официално оспорване на сумата пред American Express. Досега си хортувах с един англичанин от Брайтън :) Процедурата е дълга и тегава, но е задвижена. Междувременно пуснах и официален мейл до фирмата със следния текст (по-долу). Ако не отговорят, ще го приложа в документите към AMEX. Казаха ми, че отнема доста време, но сумата засега е блокирана, докато тече разследването и не се отчита в баланса.

 

Има и друго. Отговорна съм. Освен моята сума от 340 евро, не искам и друг да се огелпва, а AMEX са много мощни и могат да блокират доста търговци и да правят разследвания. Та сега ще търся нова кола под наем :) 

 

Dear Compliance Department,
 
I have sent all necessary documents and I want to receive my voucher. 
Please note that I want to check the booking. Your telephones are not working and there are lots of awful comments on your service on the web.
Therefore - please send me the voucher ASAP -- with the telephone numbers of the rental car company, so I can check the booking, or return the money back.
 
I am looking for your reply.
 
Kind regards,
Galya
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.