Прескочи до съдържание

дневник Куба за една седмица в началото на февруари...


Duke

Препоръчани мнения

Добре, не те ли беше срам да вземеш последната храна в магазина на хората :P ? 

 

Айде и те сега не наливай масло в огъня. Няма такова нещо като гладуващи хора в Куба понастоящем, разберете го и спрете с тези отживелици... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Айде и те сега не наливай масло в огъня. Няма такова нещо като гладуващи хора в Куба понастоящем, разберете го и спрете с тези отживелици... ;)

 

Не мога, на последната почивка четох американска книга за хората в Москва през 80те и си направих адска промивка на мозъка. Всъщност после прочетох и за Йемен, и за Израел от същия автор и сега гледам Теди и Влади доста странно :rolleyes: . 

 

Иначе аз бих взела сладкото също, защото съм турист и така правя в бедните страни. Куба не би трябвало да е толкова пък различна.  

Връзка към мнение

Не мога, на последната почивка четох американска книга за хората в Москва през 80те и си направих адска промивка на мозъка.  

 

Всъщност, опитвам се да кажа, че ситуацията в Куба днес много прилича на ситуацията в България в средата на 90-те. Разбира се, сравнението е условно и главно по отношение на липсата на изобилие от стоки по магазините, съчетано с огромен марж на цените спрямо официалните приходи на населението. Както обаче и Теди спомена, наред с черния пазар, имаме и огромно количество кеш, който влиза в страната от кубинци живеещи в САЩ. На пръв поглед картината е тотално неразбираема за нас, но като се замислиш (и особено ако си преживял подобен "преход") започваш да виждаш нещата с други очи. От друга страна, все забравям да подчертая колко чисти от хигиенна гледна точка са кубинските домове и самите им обитатели. Вярно е, че по улиците на Централна Хавана, както и в някои други райони, се забелязват големи количества отпадъци и принципно усещането е за мизерия, но в действителност нещата не са чак толкова черни. Относно проституцията, вече казах. Не виждам основания да се твърди, че кубинските момичета се предлагат повече от българските момичета - първите на чужденци, а вторите на платежоспособни българи, примерно. Въобще, представата ни за Куба до известна степен е отживяла и почива на погрешни исторически натрупвания. Прогнозирам, че само след 20 години тази страна в сравнение с нашата родна България, ще бъде на светлинни години напред в развитието си и това няма да се дължи само на чуждите инвестиции, а и на вече обсъдения манталитет на самите кубинци. Ние обаче държахме да я видим преди лустрото и затова избързахме с посещението, за което не само че не съжалявам, а дори се замислям да повторим с акцент другата половина на острова...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Завиждам ти Duke.. :)

Аз много исках да я видя точно такава каквото я описваш, понеже и аз съм от тези, които са отрасли в чистия комунизъм у нас и дори само от приказките на хора и кубинци, виждам огромна прилика в много неща с това което е било преди у нас.

 

Яд ме е, че май изтървах влаковете за там. Дори да  не е коренна промяната до 1-2 години (по-рано надали ще стане да я видя), промяна ще има, колко никой не знае.

 

Много от нещата, които са ми разказвали местните са невероятни и са действащи в момента  там. От друга страна са супер хора и страната е много красива.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

... четох американска книга за хората в Москва  

За хората в Москва и Русия  не чети американски книги, а руски автори - Варлам Шаламов, Солженицин,  Булгаков и, разбира се, Достоевски! ;)   

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За хората в Москва и Русия не чети американски книги, а руски автори - Варлам Шаламов, Солженицин, Булгаков и, разбира се, Достоевски! ;)

Също така да прочете и "Валпургиева нощ" на Ерофеев, че съвсем да и светнат очичките... :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А, стига ;) Ще си чета фентъзи само, щом блондинският ми ум не прави разлика между художествена литература и учебник по история.

А тези книги доколко са подходящи за лежане на плажа? Защото Нелсън Демил иначе си го харесвам :)

Връзка към мнение

А, стига ;) Ще си чета фентъзи само, щом блондинският ми ум не прави разлика между художествена литература и учебник по история.

А тези книги доколко са подходящи за лежане на плажа? Защото Нелсън Демил иначе си го харесвам :)

Е, има малко разлика между тези, дето ти ги препоръча Фичо и Демил:)))
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Интернет: В смисъл, очевидно тя си работи за местните, но с нашите телефони се налагаше да лъжем някакво софтуерно решение, което периодично съобщаваше, че връзката не била сигурна и блокираше свързването с мрежата. С две думи, не разчитайте на интернет в Куба. Не можете да си представите колко е хубаво човек да се откъсне от интернет за една седмица!

Duke, може ли по-подробно за "софтуерното решение", защото и macf1an спомена за проблем, но не и за решение. Седмица може и да мога да изкарам, но 3 са ми много и ще е неприятно за околните.

Връзка към мнение

Duke, едно въпросче и от мен. 

 

Как ти се стори продължителността на престоя - почувствахте ли се притиснати от времето, препускахте ли или една пълна седмица се оказа една добра и балансирана идея?

 

Благодаря.

Връзка към мнение

Duke, може ли по-подробно за "софтуерното решение", защото и macf1an спомена за проблем, но не и за решение. Седмица може и да мога да изкарам, но 3 са ми много и ще е неприятно за околните.

 

Може би не се изразих правилно. Ще опитам отново. При конектване с юзър нейм и парола, взети от закупената карта с предплатен интернет за 1 час, много често получавахме съобщение в смисъл, че опитваме да осъществим несигурна връзка с две опции - отказ и допълнително инфо. В допълнителното инфо се обясняваха технически въпроси, но не се даваше решение. Как "лъжехме" системата? Аз нямам нерви за подобни неща, но Тити е по-упорита от мен и просто опитваше да се конектне непрекъснато, като отваряше нова страница в браузъра. В един момент системата я допускаше и връзката се осъществяваше. Въпрос на време и търпение. Възможно е и проблемите да се дължаха конкретно на телефоните. И двамата използваме HTC, но различни модели. Дано вие нямате подобни проблеми, но бъди подготвена и се въоръжи с търпение...

Duke, едно въпросче и от мен. 

 

Как ти се стори продължителността на престоя - почувствахте ли се притиснати от времето, препускахте ли или една пълна седмица се оказа една добра и балансирана идея?

 

Благодаря.

 

За нашата програма, една седмица (пълни седем дни) се оказа достатъчна. Ако можех обаче, бих останал две седмици, за да разгледам и другата част от острова. За жалост бяхме притиснати от времето по обективни причини... :(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може би не се изразих правилно. Ще опитам отново. При конектване с юзър нейм и парола, взети от закупената карта с предплатен интернет за 1 час, много често получавахме съобщение в смисъл, че опитваме да осъществим несигурна връзка с две опции - отказ и допълнително инфо. В допълнителното инфо се обясняваха технически въпроси, но не се даваше решение. Как "лъжехме" системата? Аз нямам нерви за подобни неща, но Тити е по-упорита от мен и просто опитваше да се конектне непрекъснато, като отваряше нова страница в браузъра. В един момент системата я допускаше и връзката се осъществяваше. Въпрос на време и търпение. Възможно е и проблемите да се дължаха конкретно на телефоните. И двамата използваме HTC, но различни модели. Дано вие нямате подобни проблеми, но бъди подготвена и се въоръжи с търпение...

 

За нашата програма, една седмица (пълни седем дни) се оказа достатъчна. Ако можех обаче, бих останал две седмици, за да разгледам и другата част от острова. За жалост бяхме притиснати от времето по обективни причини... :(

 

Благодаря. Ще трябва да изчакам тогава macf1an, за да разбера какъв е бил неговият проблем. В интернет срещнах само за Samsung Galaxy Note,  S5, S6: "yes, Galaxy Note4, S5 and S6's wifi is blocked in Cuba because Broadcom (wifi chip supplier) designed it. Samsung will fix this issue in the next update (Android Marshmallow update)"

източник

Връзка към мнение

Това за моделите на Samsung ми звучи доста странно. Една от многото аномалии в Куба е наличието на последни модели телефони в ръцете на младежите. Как го постигат с тези доходи е друга тема, но убеден съм, че повечето от телефоните бяха именно модели на Samsung. Възможно е на място да ги хакват, нямам идея...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За нета да добавя и аз. Със Самсунг съм и нямах никакви проблеми със свързването. Моите приятели и двамата бяха с HTC и имаха проблеми, които се решаваха по описания от Дюк начин. Също така, не се изкушавайте да си купувате карти за повече от час (има такива за 5 и 10 часа), но не са на по-ниска цена, а изглежда често спират да работят след първият час. Така ни обясниха. Аз явно извадих късмет, но на другите им изгоряха 4 часа. Така, че по-добре 5 по 1 час. Цената е същата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За нета да добавя и аз. Със Самсунг съм и нямах никакви проблеми със свързването. Моите приятели и двамата бяха с HTC и имаха проблеми, които се решаваха по описания от Дюк начин. Също така, не се изкушавайте да си купувате карти за повече от час (има такива за 5 и 10 часа), но не са на по-ниска цена, а изглежда често спират да работят след първият час. Така ни обясниха. Аз явно извадих късмет, но на другите им изгоряха 4 часа. Така, че по-добре 5 по 1 час. Цената е същата.

 

Eloena, би ли споделила и вашият маршрут, моля? Може не тук, а да ми дадеш връзка към друга тема (лично аз не открих май...).

 

Duke, извинявай :) 

Връзка към мнение

Райни, нямам си тема. Започнах да пиша пътепис, но нещо не се справих блестящо и го зарязах, а сега нямам време...пък и сериозните хора си написаха домашното, та да не ви досадим с тая Куба! Обиколихме ние западната част и се завирахме по всякакви селца и паланки пътьом. Иначе градовете в голяма част съвпадат с тези на останалите, за това се обаждам само като има нещо за допълване. С удоволствие ще ти отговоря на всеки въпрос, а ако ме плесне музата, може да допиша пътеписа и да го кача по-натам, като отмине кубинската вълна и се зададе следващата :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Напиши си го непременно! Даже и местата да съвпадат частично, няма как преживяванията да са били едни и същи и съм сигурна, че ще е много интересно за всички, пък и да досадим малко с Куба, ще ни простят. Аз лично с огромно нетърпение чакам разказа за твоите преживелици, както и продължението на приключенията на Мак, че и той нещо млъкна ...

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Райни, нямам си тема. Започнах да пиша пътепис, но нещо не се справих блестящо и го зарязах, а сега нямам време...пък и сериозните хора си написаха домашното, та да не ви досадим с тая Куба! Обиколихме ние западната част и се завирахме по всякакви селца и паланки пътьом. Иначе градовете в голяма част съвпадат с тези на останалите, за това се обаждам само като има нещо за допълване. С удоволствие ще ти отговоря на всеки въпрос, а ако ме плесне музата, може да допиша пътеписа и да го кача по-натам, като отмине кубинската вълна и се зададе следващата :)

 

Ще се радвам, ако напишеш нещо и основно маршрута - и къде отсядахте. И колко дни бяхте в Куба - това е много възлова информация за мен... Благодаря!

Връзка към мнение

Райни, нямам си тема. Започнах да пиша пътепис, но нещо не се справих блестящо и го зарязах, а сега нямам време...пък и сериозните хора си написаха домашното, та да не ви досадим с тая Куба! Обиколихме ние западната част и се завирахме по всякакви селца и паланки пътьом. Иначе градовете в голяма част съвпадат с тези на останалите, за това се обаждам само като има нещо за допълване. С удоволствие ще ти отговоря на всеки въпрос, а ако ме плесне музата, може да допиша пътеписа и да го кача по-натам, като отмине кубинската вълна и се зададе следващата :)

От опит - напиши го докато още са ти пресни впечатленията. За себе си. Като си чета моите писания по-късно откривам неща, които отдавна съм забравила.

А и ... аз заминавам сега. Не ми трябва за после  ;)  На който му е омръзнала Куба - да не чете.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Няма никакъв проблем, който реши да пише в тази тема каквото му се иска свързано с Куба. Да задава въпроси, да спори, да пуска снимки и т.н. Никога не съм разглеждал темите като "свои" и "чужди", както и никога не съм бил на "ти" с понятието "форумен офтопик". Не смятам да променям това свое невежество и занапред... :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,на 03.04 летим за Варадеро.Имаме пакет за 14 дни,но искаме и да разгледаме.Изчетох почти всички форуми,но имам още няколко въпроса.

1.мога ли да нося допълнителна ватерия за зареждане на таблета(летим с Кондор)

2.за повечето кази пише,че трябва да се свържа директно с тях (това нормално ли е)

3.автобуса във Винялес обикаля само града или и долината

4.контакт с екскурзовод на български

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.