Прескочи до съдържание

дневник Куба за една седмица в началото на февруари...


Duke

Препоръчани мнения

Но засега печели приза "най-лоши снимки на Куба" ;)  ...  (надявам се да не се засегне от този коментар, няма гаранция, че аз ще направя по-хубави)

Благодаря за ревютата. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Заключение: Куба е не-ве-ро-ят-на!! В нейното опознаване, влюбване или разлюбване има един трики момент, за който си давам ясна сметка. Убеден съм, че за моето поколение Куба е по-интересна отколкото за следващите поколения (вече виждам как Георги го сърбят пръстите по любимата тема "млади-стари", но няма как ще ме изтърпи и този път), защото ние "помним" онова време и волю-неволю сравняваме. Това се усеща най-вече при разговорите с местните собственици на "каси", които научавайки, че сме от България моментално започваха да разпитват за промените. Изключително добронамерени и доверчиви са кубинците! Естествено навсякъде има добри и лоши хора, такива, които искат да получат без в замяна да дадат, водени изцяло от комерсиални подбуди. Такъв беше и наместника на хазяйката в Хавана, не знам дали Матеев ще сподели тези мои мисли. Неговите опити да ни "продаде" нещо (все едно какво) при все, че още в самото начало му заявихме, че не сме обикновени туристи, а много добре знаем какво да очакваме в Хавана, бяха затрогващо наивни. Не се отказа до последно! За сметка на това останалите кубинци с които комуникирахме бяха прекрасни и с отворени сърца и умове към непознатото. Имайте предвид, че това са хора, които никога не са излизали от страната си! Доскоро са имали само две цензурирани държавни телевизии, които вече са пет на брой. От известно време гледат един позволен американски канал на испански, който е музикален и основно насочен към мексиканците в щатите. В крайна сметка туристите са новост за Куба и се допускат в страната не чак толкова отдавна. Тоест, кубинците се учат в движение без налични примери за подражание и съветите на туристи като нас са приемани с въодушевление, а не с очевидна досада и отегчение. Модата там е с давност 80-те години на миналия век. Мрежестите чорапи, както вече посочи Мак, са нещо като запазена марка за държавните служителки на по-висока длъжност. Не съм съгласен обаче с неговата констатация, че едва ли не всяка втора кубинка е готова да се продаде за пари. Вярвайте ми, имам усет към жените, случаят не е такъв! Магазините са затрогващи. Говоря за "корекомите", в които се пазарува с CUC. Върнах се години назад наблюдавайки странна картина на касите. Хора стоят чинно на опашка с по няколко пакета от една и съща стока (ориз, захар, прах за пране, др.) в ръка и нищо друго. Очевидно има дефицит на стоки и когато същите бъдат пускани в продажба настъпва масово презапасяване. Как тези хора издържат на тези цени? Ясно е как. Вече писах - черна борса, комисионерство, дребни измами, предполагам процесите по незаконно присвояване на държавно имущество от предприятията също вече са в ход. Пътищата в страната не са никак натоварени, в добро състояние на настилката и като цяло шофирането е истинско удоволствие. Ако сте решили да посетите Куба, не чакайте дълго. Процесите са необратими и видими с просто око! В последния ден на пътуването ни с изненада установихме, че районът около Капитолия е затворен и е започнала реконструкция. Това се случи само пет дни след нашето посещение там и тогава по нищо не изглеждаше, че предстои толкова мащабна операция. Много пари се наливат в Хавана, а за провинцията вече казах, че там процесите са стартирали доста преди това и резултатите са налице. Като цяло цените в Куба са съпоставими с тези в България, но твърде скоро ще ги изпреварят. Вярно е, че с предстоящото падане на режима ще изчезнат и ценовите аномалии, като например спагети Barilla продавани на цена от 5,85 CUC в магазин, което представлява повече от четвърт максимална месечна заплата за страната и поне четири пъти по-висока цена за същия продукт в България. Че предстои регулация е видимо с просто око. Как ще се развият нещата и доколко и най-вече кога ще се роди реална конкуренция и истинска пазарна икономика, както добре знаем от собствен опит, е твърде рано да се каже. Но, бързайте, това е моят съвет към всички. Бързайте, заслужава си! Пожелахме си да се върнем в Хавана след 20 години, за да видим докъде ще доведат тази прекрасна страна генералните промени, които предстоят. Дано имат повече късмет от нас, защото определено го заслужават!


Но засега печели приза "най-лоши снимки на Куба" ;)  ...  (надявам се да не се засегне от този коментар, няма гаранция, че аз ще направя по-хубави)

Благодаря за ревютата. :)

 

Въобще нямам причини да се засягам. Снимам с една сапунерка, която може би е дала фира, щото като гледам качеството на снимките и мен ме хваща яд...

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Заключение: Куба е не-ве-ро-ят-на!! В нейното опознаване, влюбване или разлюбване има един трики момент, за който си давам ясна сметка. Убеден съм, че за моето поколение Куба е по-интересна отколкото за следващите поколения (вече виждам как Георги го сърбят пръстите по любимата тема "млади-стари", но няма как ще ме изтърпи и този път), защото ние "помним" онова време и волю-неволю сравняваме. 

 

 

Не го слушай Георги :rolleyes: . Аз усещам твърде далечно това, което описвате и не мисля, че мога да вникна в тази среда и да се насладя за седмица престой. Малко се самосъжалявам, че не виждам как тази страна да ме докосне по същия начин. Обаче ми е страшно интересно да чета написаното от оценилите Куба. 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Именно това имам предвид, необходима е предистория за пълноценно удоволствие и потапяне в реалната среда...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Убеден съм, че за моето поколение Куба е по-интересна отколкото за следващите поколения (вече виждам как Георги го сърбят пръстите по любимата тема "млади-стари", но няма как ще ме изтърпи и този път), защото ние "помним" онова време и волю-неволю сравняваме. 

 

Напълно споделям това, макар още да не съм била в Куба.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Заключение: Куба е не-ве-ро-ят-на!! В нейното опознаване, влюбване или разлюбване има един трики момент, за който си давам ясна сметка. Убеден съм, че за моето поколение Куба е по-интересна отколкото за следващите поколения (вече виждам как Георги го сърбят пръстите по любимата тема "млади-стари", но няма как ще ме изтърпи и този път), защото ние "помним" онова време и волю-неволю сравняваме.

 

Естествено навсякъде има добри и лоши хора, такива, които искат да получат без в замяна да дадат, водени изцяло от комерсиални подбуди. Такъв беше и наместника на хазяйката в Хавана, не знам дали Матеев ще сподели тези мои мисли. Неговите опити да ни "продаде" нещо (все едно какво) при все, че още в самото начало му заявихме, че не сме обикновени туристи, а много добре знаем какво да очакваме в Хавана, бяха затрогващо наивни. Не се отказа до последно!

 

Ако си над (примерно) 35-годишен сравненията с българския соц са неминуеми. Аз също много често имах дежа-ву в Куба и постоянно си припомнях разни неща от "доброто старо време". А магазините наистина бяха трогателни - 30 лавици с общо 4-5 продукта и направо да се чудиш какво да си купиш :)

 

Наместникът на хазяйката за последната година очевидно се е попроменил и отракал покрай туристите. Когато бях там миналия януари той не правеше никакъв опит да ми продава каквото и да е. И двамата с жена му бяха супер милички и доста си говорихме за местния живот и беше интересно. Жалко, но явно нищо не е вечно :) Иначе се надявам поне квартирата да ти е допаднала.

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

 

 

Наместникът на хазяйката за последната година очевидно се е попроменил и отракал покрай туристите. Когато бях там миналия януари той не правеше никакъв опит да ми продава каквото и да е. И двамата с жена му бяха супер милички и доста си говорихме за местния живот и беше интересно. Ама явно нищо не е вечно :)

 

Ха-ха, така си и знаех! Явно сме били в различни стаи при различни наместници. Оказа се, че цялата сграда е съставена от "каси", като повечето от тях са на въпросната Aby. Виж снимките от балкона които съм пуснал по-горе и кажи дали са от твоята стая или друга? Жалко, че нямам интериорна снимка с изключения на този детайл в самата стая:

 

post-53-0-65561300-1455119844_thumb.jpg

 

Обслужващото момиче, което ни правеше закуската и постоянно стоеше в къщата се казваше Диени, а на този пич така и не му запомних името, но приличаше на истински магураджия, около 30 годишен, издокаран с кожено яке и обноски от 80-те. Може би ти си бил при други "хазяи" в същата сграда...

Стаята беше супер, нямам никакви забележки! Закуската също, а Диени страшно сладка и забавна...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Обслужващото момиче, което ни правеше закуската и постоянно стоеше в къщата се казваше Диени, а на този пич така и не му запомних името, но приличаше на истински магураджия, около 30 годишен, издокаран с кожено яке и обноски от 80-те. Може би ти си бил при други "хазяи" в същата сграда..

 

Оо нищо общо... Нашият човек беше около 50-годишен, бивш боксьор и през 80-те беше идвал на турнир в България и ме разпитваше за развитието на страната ни след падането на комунизма. Бяха наистина много симпатично семейство, а жена му какви закуски правеше... :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Незнам защо, но Куба е едно от местата, които избягвам за сега. Ужасявам се от възможността да попадна в една реалност, която не искам да си спомням. Зная, че хората са усмихнати и гостоприемни, но като зная, че Хавана е била перлата на карибите и като виждам снимките сега, направо ми се плаче. Надявам се са си стъпят на краката и да "излъскат" прекрасната си столица и тогава да я посетя. Не се чувствам комфортно да ползвам "корекоми", а наоколо да е нищета. Може би съм си създала погрешна представа за Куба, но помня разказите на посетилите я през 80-те години с какъв възторг говореха, а сега виждам олющени фасади тип гета. Много ми се иска да съм в дълбоко заблуждение по повод на тази страна. :(

Връзка към мнение

Хавана е фотогенична и прекрасна именно заради олющените фасади. Усещането за гето е субективно и ако нямаш нужната предварителна нагласа, районът наречен Централна Хавана, действително може да ти се стори като истинско гето. Погрешна е представата, че кубинците живеят в нищета. Разликата е в манталитета, който е различен от нашия. Нека не забравяме, че кубинската здравна система е една от водещите в света...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Хавана е фотогенична и прекрасна именно заради олющените фасади. Усещането за гето е субективно и ако нямаш нужната предварителна нагласа, районът наречен Централна Хавана, действително може да ти се стори като истинско гето. Погрешна е представата, че кубинците живеят в нищета. Разликата е в манталитета, който е различен от нашия. Нека не забравяме, че кубинската здравна система е една от водещите в света...

Ще кажеш ли какво имаш предвид под различен манталитет? За мен са с подобен на нашия, поне тези, които са извън Куба. Ще се радвам да споделиш мнението си.

Аз както съм казал и преди, имам приятели и познати кубинци и не мога да кажа една лоша дума за тях.

 

Зъболекари, визирам хирурзи за вадене на мъдреци и пр са от най-добрите в света, нищо, че нямат никаква техника и са като в Бг по времето на соца като техника.

Имам приятелка зъболекарка завършила в София, беше работила няколко години в Мадрид, изкара едно годишен курс по имплатнология, след това се премести да работи  в Лондон и от там я командироваха в Куба за 2 седмици, мислех, че си прави майтап като ми каза!

Връзка към мнение

Имам предвид различен в културно-исторически план. Замисли се какво се случва в страната през последните стотина години. Първо идва независимост от Испания. Днес нищо не подсказва испанското присъствие с изключение на сградите построени по онова време. Следва диктатура на Батиста. Силно американско присъствие. Идват шумкарите на Кастро и Че, които променят из основи битието на тези хора, а в Хавана се случва това, което се случва навсякъде в социалистическите страни - работническо-селската власт измества интелигенцията и прогонва аристокрацията. Повечето сгради в Хавана са национализирани, а знаеш какво се случва когато в тях се настанят хора, които до онзи ден са ходили в тоалетната на двора. Няма как всички тези обстоятелства да не променят манталитета на хората, а като прибавим и разнообразието от етноси и религии сам разбираш какво се получава...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В България не е много по-различно в исторически план, робство, 9 септември с народния съд, убийствата, селяни въведени на служби от партията и въведени в апартаменти от партията   и т.н.

За това мисля, че не са много по-различни от нас като манталитет. А ти каза, че се различават, за това се учудих с какво.

Връзка към мнение

Изключително много се различават българският и кубинският манталитет - средностатистическият българин има много повече материални придобивки и е в пъти по-нещастен от кубинския си събрат ако ще последния да няма и обувки на краката си. Кубинците са жизнерадостни и отворени хора, които грабят с шепи от живота, българите са подозрителни и мрънкащи, и все нещо или някой им пречи.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Революцията в Куба и деветосептемврийския преврат в България са изключително различни в същноста си.

В Куба наистина става революция, широко подкрепяна от населението и направена от хора, сериозно вярващи, че правят нещо много хубаво за страната и народа си. Не е просто да влезе една чужда армия и да си постави марионетен режим като в България. Всичко това става под носа на Щатите, въпреки сериозната военна подкрепа за Батиста (като пари, оръжие, съветници).

 

Фидел не е бил бай овчар и селски хитрец, ами адвокат от заможно семейство. След революцията е предал и собствените си имоти, не е била "стани да седна" работата. Той е имал идеи за свободни избори и обвързването със СССР не е било предвиждано.

Нападението в Залива на прасетата и морската блокада на Куба от САЩ обаче просто не им оставят никакъв друг избор, освен да се обърнат към СССР за помощ със съответното обвързване. Руснаците разполага ракетите,  настава "Кубинската криза", договарят се, ракетите са изнесени, но обвързването си остава, което обаче гарантира ненападение и вдигане на блокадата от страна на САЩ.

Спомням си като бях ученик гледах по телевизията как Фидел ходи без охрана и сам си кара джипа, облечен във военен гащеризон, докато нашите другари се бяга ояли като прасета и като минаваха с Мерцедесите, завардваха улиците, та пиле не можеше да прехвръкне.

Не сравнявайте историите на България и Куба и не гледайте външните прилики само (липса на стоки, корекоми и пр.), същноста е много различна. При кубинците "целуването на задници" на държавническо ниво не е национална черта. :) :)

 

Извинявам се за отклонението, много хубав разказ, Duke :)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

С всичко казано съм съгласен, Фидел е много умен и интелигентен човек, макар и да има луди идеи..

Много ми харесва да го слушам на записи, независимо какво говори, просто ми харесва  как говори, а това няма как да стане, ако  е просТ каквито са повечето наши политици.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дали Фидел е прост като нашите политици или не, резултатът за народа е еднакъв - мизерия до смърт. Да се принуди цяла нация да проституира само заради единия къшей хляб, да, наистина се иска да си зъл гений. 

Връзка към мнение

Дали Фидел е прост като нашите политици или не, резултатът за народа е еднакъв - мизерия до смърт. Да се принуди цяла нация да проституира само заради единия къшей хляб, да, наистина се иска да си зъл гений. 

 

Нека да приключим с директните политически лозунги, но отново искам да кажа, че това което си написала за нацията не отговаря на истината и ми е чудно откъде го вадиш?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да вметна само за плодът, от който сте пили фрешове сутрин. Ако е розов на цвят, името му е Гуаява или Гуава, правят и прекрасно домашно сладко от него, което сервират още топло сутрин и което Теди не веднъж похвали. Продават го и на калъпи покрай магистралата.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не само, че го похвалих, а и си купих няколко кутийки за България от Тринидад. В магазина се пазареше с КУП, излязоха някакви стотинки. Освен сладко по рафтовете имаше само олио. :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не само, че го похвалих, а и си купих няколко кутийки за България от Тринидад. В магазина се пазареше с КУП, излязоха някакви стотинки. Освен сладко по рафтовете имаше само олио. :)

 

Добре, не те ли беше срам да вземеш последната храна в магазина на хората :P ? 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Да вметна само за плодът, от който сте пили фрешове сутрин. Ако е розов на цвят, името му е Гуаява или Гуава, правят и прекрасно домашно сладко от него, което сервират още топло сутрин и което Теди не веднъж похвали. Продават го и на калъпи покрай магистралата.

 

На нас ни звучеше като Лава и така сме го запомнили, но определено става въпрос за същия плод. Страхотни фрешове!!

 

Да използвам, Боса почна да вади европейски дати. Виж на официалния му сайт... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре, не те ли беше срам да вземеш последната храна в магазина на хората :P ? 

Купих си я, а точно тази стока щом я има в обикновените магазини изобщо не е дефицитна. :)

 

Относно оцеляването на кубинците трябва да добавим, че повечето семейства имат роднини в Щатите и получават месечна издръжка, която дори и малка за Куба си е сума.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.