Прескочи до съдържание

Тема за рок/блус музика и производни - класически рок, арт, прог, хард, хеви, метъл, ню-уейв, алтърнатив...


Препоръчани мнения

Кратко ревю от мен. 

 

Изключителен, невероятен звук! Знам, че Роджър винаги е държал на това, но в случая беше надминал себе си. За първи път чувам всяка висока нота кристално - специално за песни като The Great Gig in the Sky, това е направо задължително. Всяка вибрацийка от струните на Wish you were here сякаш влизаше директно в ушите. Басите бяха точно толкова силни, колкото е нужно - достатъчно да те разтреперят където трябва и в същото време да не превърнат изживяването само в едно боботене. На последния концерт на Металика в България точно така разбирах кои са песните, по ритъма на басите, защото нито вокали, нито инструменти се чуваха като хората. Тук всичко беше като на студиен запис. 

 

Сетлистът беше почти перфектен. Казвам почти, защото всеки фен си има някакви предпочитания какво би пипнал тук-там. Лично аз щях да се изкефя на целия Animals от край до край. Animals е брутален албум - 3 от най-агресивните, отчайващи, дълги и депресиращи песни, които Флойд са правили обгърнати от двете страни от кратка любовна поема. За мен силата на този албум е в цялата му конпцепция - от край до край. Но както казах, това са лични предпочитания, самия факт, че Роджър имаше смелостта да включи 17-а минутна песен като се има предвид колко ни е лимита на вниманието в днешно време е предостатъчен, а и Animals беше фокуса на цялата втора част от сетлиста.

 

Декорите и визуализацията бяха на по-ниско ниво от Стената, но няма и как иначе -  мащаба е много по-различен. Мисля, че балансът беше много добър, имаше достатъчно въздействащи сцени и ефекти, като в същото време не претоварваха музикалната част до степен да стане невидима и да гледаш само екраните. Аз бях терен, леко вдясно, но не пред сцената и смятам, че беше добро място за наблюдение. Може би на този концерт и трибуните биха били добре, което като го казвам е направо анатема - за мен природата ни е дала възможност да гледаме концерти от терен и всичко друго е противоестествено. Но специално за сценографията на това турне, гледане от трибуните на страничните сектори би било абсолютно реална алтернатива, особено имайки предвид, че сцената не е много вдигната и високите глави пречат, а и от там може да избегнеш неудобството да виждаш малките екранчета на мобилни телефони вместо огромния екран зад музикантите. Ей, хора, нищо няма да ви стане от клипчетата, вижте на какво приличат 99% от другите клипчета снимани по концерти в ютюб. За сметка на това разваляте собственото си изживяване, често на най-любимите ви песни, и изживяването на поне 4-5 реда хора зад вас. ОК, щракнете 1-2 снимки за спомен от гледната ви точка, направете дори няколко секунди клипче, ама айде без пет минутни лайвове във фейсбук, моля ви. Но...това е рискът да гледаш от терен. 

 

За политиката няма да коментирам, ясно е че няма място в този форум. 

 

Това ми беше петото посещение на концерт на Роджър, вече горе-долу попълних сетлиста на Флойд от неговата гледна точка. В списъка ми остава да гледам и поне един концерт на живо на Гилмор. 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Абсолютно подкрепям това с телефоните. Освен, че става некачествено, в нета от такива концерти могат да се намерят по-добри записи после, дори професионални.

Организацията на влизане малко куцаше като че ли, толкова бавно скоро не съм влизала на концерт.

Иначе беше супер.

Редактирано от Victoria
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Коментарът на @Георги е много точен за изключителното шоу и звук. Разликата при мен беше, че бях на перфектната позиция в залата. Имах много добро място, но не можех да стоя седнала при този адреналин и още в началото станах и отидох права на още по-перфектна позиция. Светлините на телефоните, които долу са пречели, горе създаваха ефект на блещукащо небе. Имаше издигащи се комини с пушек, летящо прасе, но най вече уникален звук. Малко снимки от телефона: 

 

IMG_20180504_191737.jpg

IMG_20180504_191914_1CS.jpg

IMG_20180504_193328.jpg

IMG_20180504_193248.jpg

IMG_20180504_193410.jpg

IMG_20180504_200436.jpg

IMG_20180504_200507.jpg

IMG_20180504_201130.jpg

IMG_20180504_202419.jpg

IMG_20180504_203256.jpg

IMG_20180504_203305.jpg

IMG_20180504_203308.jpg

IMG_20180504_203354.jpg

IMG_20180504_205336.jpg

IMG_20180504_205339.jpg

IMG_20180504_205408.jpg

IMG_20180504_205412.jpg

IMG_20180504_205435.jpg

IMG_20180504_205454.jpg

IMG_20180504_205502.jpg

IMG_20180504_205601.jpg

IMG_20180504_205605.jpg

IMG_20180504_211632.jpg

IMG_20180504_211640.jpg

IMG_20180504_211655.jpg

IMG_20180504_211722.jpg

Редактирано от Емика
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

На 18 май беше пуснат в продажба делукс издание на преиздадения концертен албум на Pink Floyd "PULSE''.Той включва четворен 180гр винил + книга фотоалбум от 52 страници.За "душевно болните"като мен 😀 искам да споделя,че този албум/английска преса/ го купих вчера от Истанбул за 350 турски лири=127лева за сравнение цена тук е 220 лева,цена в Европа 100- 110 евро

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 5 часа, Branko каза:

за 350 турски лири=127лева за сравнение цена тук е 220 лева,цена в Европа 100- 110 евро

След изборите за султан, цената ще падне и под 100лв. трябваше да изчакаш

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Foo Fighters винаги са били от групите, които съм искал да видя задължително и е било въпрос не на дали, а на кога. В предишни години се случваше да гоня любими групи в съседни държави, но нещо почнахме да се поразглезваме и тук и горе-долу мързеливо изчаквах да видя дали някой ден няма да им скимне да минат и през България или най-малкото някоя удобна съседна държава. 

 

Е да, ама почнаха да се случват неприятни неща с много от членовете на култови 90-тарски групи и реших, че трябва да действам по-активно. Така че, като разбрах за концерта им в Хамбург, само няколко часа по-късно вече имахме и билети. На хартия всичко изглеждаше перфектно - открит терен способен да побере десетки хиляди и най-вече самостоятелен концерт. На това държа особено, защото често летните турнета и концерти на открито са фестивални, в което няма нищо лошо стига да харесваш 3-4 групи от списъка, но проблемът е, че не всички отишли там са фенове на същите групи като теб. И дори за хедлайнерите се случва голяма част от публиката да не познава творчеството им, съответно атмосферата е доста по-заспала. Билетите бяха доста скъпи - 100 евро, но си казах, че в случая не мога да поставям цена на нещо, което бленувам от години. 

 

Така че нещата като цяло се нареждаха, имахме билети за концерта, имах информация за продължителност и сетлист и ми допадаха, намерихме и много евтини билети с Ryanair директно до Хамбург, прогнозата за времето макар и малко колеблива показа, че на концерта няма да вали и всичко изглеждаше перфектно. И тук ми дойде основната грешка - в последните години отивайки на концерт час и нещо предварително винаги съм успявал да намеря хубави места за гледане. Сега оставихме буфер от повече от 2 часа...а се оказаха крайно недостатъчни. 

 

Практиката при големи концерти на открито, когато всички билети са на една цена и няма зони е частта около сцената да е допълнително оградена за да раздели публиката поне на две. За тези ограждения дават гривнички на първите пристигнали, така че да могат да излизат и влизат, когато искат и като преценят в един момент, че са раздали достатъчно гривнички спират да дават и така - който има достъп до сектора пред сцената има, останалите да се оправят. Невлизането в този сектор обикновено не е мега драма, просто гледаш малко по-отзад, но в случая се оказа сериозен проблем. 

 

Показвам гледката от най-хубавите места, които бяха налични 2 часа преди началото:

 

IMG_20180610_204731.jpg

 

Циничния ми вътрешен глас ми казваше, че заради един спестен час сега няма да присъствам на концерт а на ютюб клипче прожектирано на сцена и то ще виждам около 60% от нея. Меко казано ми беше неприятно. Псувах колкото и себе си, че не дойдохме по-рано, толкова и организацията, че първо шатрите с техниката общо взето отрязваха директния визуален достъп на всички зад оградената зона и второ, че самата оградена зона очевидно беше затворена твърде рано. Винаги я затварят под капацитета и, от съображения за сигурност, но в случая сякаш се бяха престарали. Ето гледка от хеликоптер по време на концерта, виждате за каква тълпа става въпрос, виждате с червената точка къде съм застанал аз, виждате и супер празните оградени сектори пред сцената:

 

image.png

 

Да не отварям дума и за супер тъпата организация с транспорта и купуването на бира. Въобще, настроението беше минорно. Обаче, още с първите няколко тона след като излезнаха FF всичко това се изпари. Макар и за мен винаги да е било важно да имам що годе някакъв визуален досег с групата, сега гледайки от толкова тъпи места се оказа, че това хич не е задължително. Просто сякаш изведнъж се създаде уникална атмосфера, енергия и настроение, което не ме пусна от първата до последната секунда и за което въобще не беше нужно да имам визуален контакт с групата. 

 

Дейв Грол е от рядката порода рок звезди, който все още успява да прилича на нормален човек. И след толкова години свирене и пеене си личи, че поведението му на сцена не е актьорска игра, а ентусиазъмът си е автентичен. Колкото и да говорим за предварително решен сетлист. А и винаги намира някакъв начин да си покаже чешитлъка. В случая, докато пътували из града към концерта видял магазин за вино на име Грол. И каза пред всички: утре в 12 часа ще съм там, който иска да заповяда да пием по едно вино. Ако ме няма, кажете на собственика, че вашия приятел Дейв Грол ви праща и иска да ви почерпи вино. Това се развива в първите няколко секунди на този клип:

 

 

 

Не е чудно, че на следващия ден доста прилична групичка от фенове се събрали пред магазина, ама Дейв никакъв го няма. Собственика се видял в чудо, никой от групата и мениджмънта и не се бил свързал с него, само чул от приятели че имало нещо такова. Ама казал, кво да ги правя хората, дошли са, почерпил всеки с вино, само нямали право да избират какво е. Дейв все пак се появил с няколко часа закъснением ей така, без бодигардове, без нищо, даже малката му дъщеря била с него. Благодарил на човека, че се е погрижил за феновете му:

 

 

Въобще, чудно е, че се случват такива неща в днешно време и то от хора, които са способни да докарат 60 000 човека при 100 евро за билет. 

 

Колкото до тъпите места, в крайна сметка реших, че заради тях категорично ще ходя на поне още един концерт на Foo Fighters, като този път ще гледам да съм по-отговорен и ще ме намерите някъде пред сцената. 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

 тая тема съвсем...

 

Боно си изгуби гласа снощи и спряха концерта след няколко песни, още не се знае какво ще следва

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
Йосиф Милчов

Това може да се съпостави само с Лайбах в Северна Корея.

  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...
На 17.07.2019 г. в 20:21, T.E.Lawrence каза:

Чакай да позная, нас пак ще ни пропуснат? 😄

Елементарно, Уотсън! Ние сме endpoint на тая магистрала, при нас ще дойдат накрая.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.