Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

преди 43 минути , Alexander каза:

ПИБ взеха да изнагляват много и май ще се развеждаме..

Преди 1-2 месеца се зарадвах, че са по-скромни при зареждане на revolut-a, но днес се оказа, че са станали по-алчни от Райфайзен дори!

 

При зареждане от Райфайзен за 10 евро ми взимаха 19,79 или си слагаха 1%, докато ПИБ взимаше по-малко, поне до скоро.

Преди 2-3 дни заредих от ПИБ и днес с изненада установявам, че вече за 10 евро ми взимат 19,84лв и отделно още 0,05лв или общо 19,89.

Съвсем скоро ще ги закръглят на 20лв.

 

Аз имах същия проблем при зареждане на Revolut от Маестро-то на ПИБ - за 10€ ми взеха 19,85 лв. След посещение в банката се установи, че проблемът е не в ПИБ, а в самото Маестро. Сетълмънтът му е в USD, а не в €, поради което при зареждане на 10€ в Revolut, тази сума се превалутира по курса на Маестро в USD, след което по курса на ПИБ ми продават тези долари срещу съответните левове. 

 

Решението - преминах на програма "Моят избор онлайн", дебитната карта Visa, която е вързана към програмата, е без такса за плащане на чужди ПОС, така че си зареждам Revolut-а само от тази дебитна карта и вече за 10€ ми вземата 19,575 лв :)

 

Таксата на "Моят избор онлайн" е 3 лв на месец (иначе е 1 или 1,50 на месец за поддръжка на сметката), получаваш безплатен токън за онлайн банкирането им, който иначе струва 28 лв  и 2 междубанкови превода на месец без такса (иначе по 1,10 лв). Отделно, че вече я няма таксата от 0.25% за плащане на ПОС в чужбина.

NB!!! При зареждане на Revolut от КК пък, има такса 2%, която си е от самите Revolut. А при зареждането му в USD имаше такса 3% - пак от тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А при тези идиотски такси бихте могли да си зареждате revolut-а през paysera. Ще ви струва колкото струва превода до местна банка, където paysera има сметка (няколко са) и от там нататък 0,00 (нула).

Редактирано от JazzMaster
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само че ще отнеме няколко дни, докато с дебитна карта е моментално, освен това, по описания от мен начин, е абсолютно безплатно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чак толкова не, при мен веднъж стана за няколко часа, веднъж за денонощие, но никога повече. Но извинете, недогледах и реших, че "ми взеха 19,85" е допълнителна такса.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз пък си зареждам Революта от еврова дебитна карта в ДСК, като по този начин изцяло се избягва превалутиране.

 

Подсказка: еврото се купува за 1.956 (понякога дори и по-евтино) от софийски чейнджове. 

преди 6 минути , chandni каза:

Само че ще отнеме няколко дни, докато с дебитна карта е моментално, освен това, по описания от мен начин, е абсолютно безплатно.

Без да се заяждам, но 3 лв. на месец не ми звучи като абсолютно безплатно.

 

Най-евтиният вариант е зареждане директно от еврова дебитна карта издадена от банка, която няма такса за плащане на чуждестранен ПОС. А евровата сметка към картата се зарежда кеш с евро, купено от чейнджовете - понякога на курс дори под фиксинга на БНБ. Така зареждането на Револют не само е напълно безплатно, а дори излиза на лека печалба :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , Георги Матеев каза:

Без да се заяждам, но 3 лв. на месец не ми звучи като абсолютно безплатно.

 

И аз не се заяждам, но да не би да искаш да ми кажеш, че в ДСК нямаш месечна такса за обслужване на сметката, към която е тази карта? 

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 1 минута , chandni каза:

И аз не се заяждам, но да не би да искаш да ми кажеш, че в ДСК нямаш месечна такса за обслужване на сметката, към която е тази карта? 

Добра забележка, но нямам идея - аз ползвам частното банкиране на ДСК и схемата там е коренно различна, като всичко ми е безплатно.

 

Тексимбанк предлага обаче така наречения безсрочен спестовен влог (може и в евро да е), който практически е разплащателна сметка с 0.30% годишна лихва (!) и няма АБСОЛЮТНО никакви месечни или годишни такси за поддръжка на сметка, дебитна карта и тн. Включително входящи валутни трансфери, теглене и внасяне на суми в брой и т.н. са напълно безплатни. Чрез сметка / карта в Тексимбанк Революта лесно би могъл да се зарежда с евро, купено на 1.955 - 1.956 от чейнджовете + че ако държите някакви пари в сметката ще получавате и лихва като бонус.

 

Хайде стига сме пълнили гушите на алчните банки, които особено през последната година почнаха да свалят буквално по 3 кожи. Като има желание - има и начин за избягване на кокошкарските таксички и дърварските превалутирания. На годишна база могат да се спестяват доста прилични суми.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, ven62 каза:

Дебитна или кредитна.

Дебитна мастер кард. В интерес на истината предния път я бях заредил с виза електрон. Ще пробвам пак с нея. 

Има ли смисъл да ходя да питам в банката, защо имам такъв курс??

Връзка към мнение
преди 7 минути , Alexander каза:

Има ли смисъл да ходя да питам в банката, защо имам такъв курс??

Аз мисля, че някои магеланци са поне толкова компетентни колкото служителите в банката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега се зачетох за не знам кой път в условията на ПИБ, които се менят редовно.

 

Не ми се вярваше като прочетох това:

 

Теглене с карта Debit MasterCard pay pass от терминално устройство АТМ в чужбина си взимат 11лв+3% от сумата!! С офертите на мъней грам май е по-евтино отколкото с тях...

 

Ще отида до Тексим банк, че тези не се търпят вече..

Какво точно се води плащането когато зареждаме от дебитна карта революта??

 

IMG_0356.JPG.0c2a60b8f9cc6b8834ff96e074f98da0.JPG

  • Замислям се 3
Връзка към мнение

И аз така мисля. Ако това е вярно трябва да ми вземат 0,25% според условията им, обаче на практика те взимат 1,5%..

Ще ходя да питам защо и как утре 

Връзка към мнение
преди 10 минути , Alexander каза:

И аз така мисля. Ако това е вярно трябва да ми вземат 0,25% според условията им, обаче на практика те взимат 1,5%..

Ще ходя да питам защо и как утре 

Както ти обясних по-нагоре, Маестрото е със сетълмент към USD, което значи, че и Мастъркард-а ти също е към USD. Oт там именно идва тази дебела цена на еврото. Зареди през Visa-та и ще ти дръпнат 19.575 + 0.05 лв (0.0025 от 19.575)

Връзка към мнение
преди 3 часа, Alexander каза:

Теглене с карта Debit MasterCard pay pass от терминално устройство АТМ в чужбина си взимат 11лв+3% от сумата!! 

IMG_0356.JPG.0c2a60b8f9cc6b8834ff96e074f98da0.JPG

Правиш ли разлика между теглене от банкомат (ATM) и плащане при търговец (POS)?

ПИБ много ясно са написали, че всичките им MasterCard продукти са обвързани с долара. Затова са крайно неизгодни при плащане в евро. Съотвено картите им VISA са обвързани с евро, затова са неподходящи за плащане в USD.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, chandni каза:

Както ти обясних по-нагоре, Маестрото е със сетълмент към USD, което значи, че и Мастъркард-а ти също е към USD. Oт там именно идва тази дебела цена на еврото. Зареди през Visa-та и ще ти дръпнат 19.575 + 0.05 лв (0.0025 от 19.575)

И аз ти казах горе, че използвам Мастеркард и виза електрон. Никога не съм зареждал през Маестро.

преди 24 минути , Ilian359 каза:

Правиш ли разлика между теглене от банкомат (ATM) и плащане при търговец (POS)?

ПИБ много ясно са написали, че всичките им MasterCard продукти са обвързани с долара. Затова са крайно неизгодни при плащане в евро. Съотвено картите им VISA са обвързани с евро, затова са неподходящи за плащане в USD.

Разбира се, че правя. Просто пуснах какво взимат при теглене в чужбина в момента. Преди взимаха само 3%.

Връзка към мнение
преди 4 часа, Alexander каза:

И аз ти казах горе, че използвам Мастеркард и виза електрон. Никога не съм зареждал през Маестро.

преди 5 часа, Ilian359 каза:

 

Аз те разбрах какво ми каза, но явно ти не си ме разбрал... С Маестро съм плащала аз и получих същото дървено превалутиране, което си получул ти с твоя МС, тъй като и при Маестро, и при Мастеркард,, сумите, платени в чужбина, минават през USD,. ПИБ не ти начисляват такса превалутиране, както си писал по-нагоре, а ти продават долари, не евро. Еврото, което си платил на Revolut е превалутирано в ХХ долара по курса на Мастъркард (но тук ПИБ нямат общо), след което ПИБ ти продават съответното количество долари, които са заявени от МС.

 

Цитат

Информация за превалутиране

Всеки път когато плащате с Вашата карта във валута, различна от валутата на Вашата сметка, банката извършва обмяна или т.нар. "превалутиране". При превалутирането се прилага обменният курс за картови трансакции на Fibank към момента на обработка на трансакцията. 

Когато трансакцията е направена в чужбина, превалутирането на сумата се извършва според вида на картата (Visa или MasterCard) първоначално по обявения курс на картовите организации Visa или MasterCard за съответния ден, т. нар. сетълмент. Сетълментът между MasterCard и Fibank се извършва в USD. Сетълментът между Visa и Fibank се извършва в EUR. 

След като се извърши сетълментът, Fibank преизчислява така получената сума във валутата на сметката, като прилага обменния курс за картови трансакции на Fibank към момента на обработка. Това е реалната сума, с която се задължава Вашата сметка за конкретната трансакция.

взето от сайта им.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 2 часа, chandni каза:

Аз те разбрах какво ми каза, но явно ти не си ме разбрал... С Маестро съм плащала аз и получих същото дървено превалутиране, което си получул ти с твоя МС, тъй като и при Маестро, и при Мастеркард,, сумите, платени в чужбина, минават през USD,. ПИБ не ти начисляват такса превалутиране, както си писал по-нагоре, а ти продават долари, не евро. Еврото, което си платил на Revolut е превалутирано в ХХ долара по курса на Мастъркард (но тук ПИБ нямат общо), след което ПИБ ти продават съответното количество долари, които са заявени от МС.

 

взето от сайта им.

Между другото Maestro / Mastercard картите поне в ДСК (за други банки нямам наблюдение) минават директно през евро сетълмент и при тях няма двойно превалутиране, така че явно е възможен и такъв вариант. 

 

Това ме навежда на въпроса какво ли всъщност е наложило това странно решение на ПИБ, след като картите с доларов сетълмент са очевидно неизгодни в страна от ЕС и са в ущърб на масовия клиент, който често не е запознат с такива тънкости. Имам нелошо предположение - банката просто печели значително повече от продажбата на долари, отколкото на евро. Доста подличка практика и в пълен унисон с главорежещата им политика от последните 2 години.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Миналата седмица плащах с МС през пей пал делфинариум във Варна с опция използвай курса на моята банка. Сумата за плащане в лева беше 64.50 , в евро 32.98, а в смс ми дойде 64.56. Не ми се видя дървен курса. Картата е на ПИБ.

Връзка към мнение

Пробвах отново с Визата и ми блокираха 19,58 за 10 евро, което е точно 0,25% както пише в условията им.

Само, че излиза един интересен въпрос, как ще ми обяснят, че при плащане с Мастер ми взимат 1,5%, макар, че е ясно защо.(превалутиране от USD)

 

В тарифите им в глава VIII тук,  излиза,  че не трябва да има разлика в това, което ще ми вземат с МС и Виза:

 

Чл.1 Международни дебитни карти Maestro и Debit  MastеrCard PayPass, дигитални дебитни карти

9. Плащане чрез ПОС-терминал

9.3. в чужбина (включително за Дигитална дебитна карта) 0.25% от сумата

 

Чл. 2 Международни дебитни карти VISA Electron/V PAY

6. Плащане чрез ПОС-терминал

6.2. в чужбина 0.25% от сумата

 

Според тях, не трябва да има разлика в крайната сума, понеже не се уточнява къде и в коя чужбина сме, пък те ако искат да минават и през юани за по-лесно. Сега ще мина да ги запитам, защо така ме стрижат. Уникални наглеци!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

таксата 0,25% се взима след осчетоводяването /вижда се в извлечението/, а не при блокировката/оторизацията

 

също, самото осчетоводяване може да мине при друг курс, защото става 2-3 дни по-късно, така че реалния си разход може да видиш само в извлечението

Редактирано от antea
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега изрових старо плащане от началото на месеца през Визата, всичко е точно.

За 50 евро са ми взели един път 97,88лв и отделно 0,24лв.

Излиза, че курса е 1,9576 и отделно 0,24лв, което е 0,25% от сумата.

 

За днешното плащане с визата, ще ми сложат в последствие 0,05лв което е тези 0,25%, явно няма да има проблеми.

 

 

При плащане с МС обаче сметката е съвсем друга за 10 евро.

Взето е един път 19.84 и отделно 0,05лв което е 0,25%.

Курса е само 1,984..

Щях да си превеждам през революта по-голяма сума в испанската сметка и добре, че видях как щяха да ме резнат.

 

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Новини от банката.

 

Разбира се,  трябваше им много време, за да ми обяснят  защо имат такъв курс от 1,984 за евро, имаше много допитване до колеги, звънене по телефони и т.н. 

 

След това ми казаха, че  МастерКард имал сетълмент  ВИНАГИ И НАВСЯКЪДЕ в долари и не зависело от тяхната банка, на което им казах, че не е така в други банки в България. Стигнахме до безсмислен спор и последваха нови позвънявания, от където  потвърдиха на служителката, че не е права и изведнъж омекна и след като затвори  каза, че не е знаела за това.

 

След това ги питах, защо в тарифите им за картите не е упоменат този дребен факт, а пише само за 0,25% комисиона, нищо, че дребния факт е още 1,5% отгоре при плащане с Мастер.

Каза ми, че го пишело на друго място, но не можа да ми каже къде. Пак се звъня, докато ми го покаже, не че аз не знаех къде е вече.

Накрая ми каза, че съжалява и опцията е да си извадя още една карта Виза електрон за 5лв и да плащам с нея.

 

Освен това, стана дума и за красивата такса от 11лв + 3% при теглене от АТМ в чужбина с дебитната Мастеркард.

Каза ми, че тази карта  се виждала като кредитна и за това имало такава такса.

На практика при теглене на евро, ще има удръжки  11лв+3% комисиона+1,5% скрити от превалутирането, което е написано на друго място или с две думи, при теглене на дребни суми от сорта на 60 евро което са 117,30лв, ще си вземат само 11+3,52+1,76 или над 16лв.

 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

С други думи, си си губил времето да разбереш това, което ти написахме. Май ти убягва единствено, че Maestro е бранд на MasterCard, затова в ПИБ е обвързано с USD.

 

Според мен банката отдавна е направила това разделение MC/VISA за да угоди на клиенти с различни потребности. Лошото е, че служителите в офисите не обясняват разликата, когато си заявяваш карта.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 8 часа, antea каза:

таксата 0,25% се взима след осчетоводяването /вижда се в извлечението/, а не при блокировката/оторизацията

 

също, самото осчетоводяване може да мине при друг курс, защото става 2-3 дни по-късно, така че реалния си разход може да видиш само в извлечението

В извлечението ми е 64.36 лв. без 0.25% . може би, защото делфинариумът е в БГ.

Редактирано от bibi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, Alexander каза:

 

След това ми казаха, че  МастерКард имал сетълмент  ВИНАГИ И НАВСЯКЪДЕ в долари и не зависело от тяхната банка, на което им казах, че не е така в други банки в България. Стигнахме до безсмислен спор и последваха нови позвънявания, от където  потвърдиха на служителката, че не е права и изведнъж омекна и след като затвори  каза, че не е знаела за това.

 

Опитала е да те качи на черешата :)

Преди седмица вкарвах парички в Revlut, точно с Мастеркард дебит на Уникредит.

Screenshot_1.png

 

EDIT: Но браво, че не си се предал и си я накарал да се черви. Само дето щеше да е добре, да може да им пишем и оценки на тия служители, че напоследък много такива се навъдиха и лъжат хората постоянно.

Редактирано от boogy83
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.