Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

Има ли хора навътре с електронните подписи тук?

 

Имам личен и професионален от Б-тръст (Борика) и по принцип съм им фен, спестиха ми не малко разходки до институциите, а знаем че по-добре да прекараме 25 години в черната дупка като Дейл Купър, от колкото един час в бг администрация. Та дойде време да се подновяват и с кеф се наострих как с три клика и дебитна карта в ръка нещата ще станат за секунди. Е да, ама не. Подписа на Борика иска Java, спомням си че и при първоначалното им купуване имах проблеми с нея, но някак преминах. Е сега не мога - Google Chrome, който ползвам вече не поддържа Java. Firefox от март тази година явно също са спрели поддръжката, а пък в Internet Explorer е някакво пълно мълчание, уж имам джава, ма май нямам. Писна ми. 

 

Искам да попитам има ли някой от другите доставчици на подписи, които да работят с браузери от този век? Ще се прежаля отново за първоначалните такси. Или всички са обвързани с Java и очевидно ще трябва да оставя подписите ми да изтекат и да чакам фирмите да се натуткат с новите технологии. Абсурд е да имаш изискване за джава плъгини в днешно време...

Връзка към мнение

Подписът "иска" Java? Можеш ли да разясниш?

InfoNotary продават "подписи" със срок на валидност от 3 години. Отделно, ако си купиш за 1, 1-2 пъти имаш право да го подновяваш срещу минимална сума (беше 12 лв).

Връзка към мнение
преди 1 минута , akair каза:

Подписът "иска" Java? Можеш ли да разясниш?

InfoNotary продават "подписи" със срок на валидност от 3 години. Отделно, ако си купиш за 1, 1-2 пъти имаш право да го подновяваш срещу минимална сума (беше 12 лв).

Ами...как да ти кажа. Не подписа го иска, подписвал съм си пдф направо в Adobe Reader, но много от онлайн услугите го искат. Например за да верифицираш, че подписа работи коректно от b-trust изрично изискват да го пробваш в IE или Firefox заради джавата. Очевидно искат джава и за подновяване. Сайтът на търговския регистър също мисля иска джава, както и много от правителствените онлайн услуги. 

 

iexplore_2017-07-30_23-44-57.png

 

Иначе цените им са еднакви, чудя се дали навсякъде ще ми искат джави, мави и дали има смисъл да сменям доставчика. 

Връзка към мнение

Възможно е, ако ти е по отдавна подписа да се наложи да си смениш четеца с някой по актуален, за което ще се наложи да отидеш до офис. Аз имах проблем с четец , който беше доста стар и се наложи да го сменя. Иначе джава и НАП -а, също иска, така, че без JAva няма да минеш. Другия вариант е да им звъннеш имат читав съпорт

Редактирано от aneliya
Връзка към мнение

От това, което си постнал, изглежда, че Java Plug-in-ът на браузъра не работи. Chrome и Firefox вече не поддържат NPAPI базирани плъгини. Което означава, че дори ти да си смениш доставчика на удостоверителни услуги (ака на електронен подпис), ако сайтовете на НАП, НОИ и B-Trust имат аплети, които изискват плъгин, който ползва споменатата технология, това няма да ти помогне :).

Тук можеш да видиш, че Инфонотъри са дали инструкции какви браузъри да ползват клиентите им, за да може да работят с ТР. В кой ли момент че настане драма, че трябва да се наелят чували пари за ъпдейт на електронните услуги на администрацията... :)

Решението към момента е да инсталираш по-стар браузър, който работи с Джава и да го ползваш само за услуги, които изискват електронен подпис, защото не знаеш какви и колко дупки в сигурността има налични...

Връзка към мнение

аз съм от поне 10 години с подпис от Информационно обслужване, използвам го десетки пъти всеки ден

 

за всички институции е най-добре да минаваш през IЕ като браузър, но става и с Firefox, като му се прибави този add-on - https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/signtextjs-plus/ /за да работи, трябва да му се пусне първо debug/

 

би трябвало да ти свърши работа, ето един коментар за приставката отпреди 3 месеца по подобен на твоя случай 

 

 

It works well

I needed to renew my personal certificate from the FNMT (Spain), but to renew it I had to sign a form. After installing this extension, and without needing to restart Firefox, I was able to sign the form and renew my certificate.

 

Редактирано от antea
Връзка към мнение

Аз съм с подпис на Инфонотари, работи с ИЕ и Файърфокс с плъгин, с Хром не. Май не иска джава или винаги съм имал всичко настроено. Абе ИЕ си е почти задължителен. Може да важи максимум 3 години, ама после не може да се подновява без лично присъствие, та останах без него.

Връзка към мнение

ОК, явно вървим към това да оставя подписа да изтече. Нито ми харесва да ползвам ИЕ, нито да инсталирам специално браузери, които не ползвам с добавки, по-стари браузери и т.н. Ще чакам технологиите да понастигнат малко. 

Връзка към мнение

Георги, не можеш да избягаш от Java. Аз също ползвам подпис на B-trust и там, където сайтът, където подписвам, не изисква Java, устройството на B-trust си работи и през Chrome. Да, не можеш да направиш теста от страницата им, но като е за единия тест, ще го тестваш през IE. Когато обаче сайтът отсреща използва Java (например НАП при качване на прикачени файлове), няма спасение и с какъвто и ел. пордпис да си, ще се наложи да минеш през IE или Firefox с plug-in. Най-добре си остани там, където си сега, за да не се налага да купуваш ново устройство и СИМ карта. Плащаш си 12 лв, удължаваш за 1 година и толкова.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Давам максимум едно обаждане по телефона и в момента, в който ми кажат или джава, или идвай да подновиш на място приключваме. 50% инат и 50% принципност от моя страна. Самите Oracle спират подръжката на джава за браузери, а тук явно трябва да се връщаме в каменната ера.

 

https://arstechnica.com/information-technology/2016/01/oracle-deprecates-the-java-browser-plugin-prepares-for-its-demise/

 

Цитат

Nonetheless, the deprecation will inevitably upset large corporations and governments who have ignored the writing that is so clearly on the wall and continued to insist that their employees use Java applets hosted within the browser.

 

Връзка към мнение

И аз съм с е-подпис на Инфонотари. За електронното банкиране - няма проблеми, работи с всички браузъри, но със сайта на Търговския регистър - голяма борба пада с Java-та и подписването (но предпочитам да се занимавам от офиса с тези неща, отколкото да вися по опашки в държавната администрация).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , bulpa каза:

И аз съм с е-подпис на Инфонотари. За електронното банкиране - няма проблеми, работи с всички браузъри, но със сайта на Търговския регистър - голяма борба пада с Java-та и подписването (но предпочитам да се занимавам от офиса с тези неща, отколкото да вися по опашки в държавната администрация).

Аз съм с ел.подпис на Банксервиз от десетина години. Винаги ходя на място да си го подновявам, става за 10 минути. Нооо, когато трябваше, преди години, да качвам отчети разни и  други в ТР, дето вика Булпа, такава борба падаше с тази Джава. Добре че, отпадна това изискване.:)

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз съм подпис на Банксервиз от десетина години, не го подновявам, а само го удължавам без да ходя на място. В сайта на НАП и Тъговски регистър няма как да избегнеш Джава.

Връзка към мнение

Отговориха ми, че "Джавата си работи нормално и няма проблеми".

 

Чешитлък го наречете, ама да ходя да подновявам електронен подпис на място ми е супер странно, при положение, че говорим за вещ, която би трябвало да спестява точно такива разходки. Джавата бих я простил временно на тромавата бг администрация, но не и на фирмата, която ми издава подписа. От септември нататък ще трябва допълнителни усилия да се полагат за да работи въобще след като Oracle спрат подръжката и изкарат уеб плъгина от инсталатора си. Та така, ще си изтекат двата подписа, а аз ще преживея 1-2 опашки годишно срещу спестяване от 60лв. Ако ме стегне шапката новия подпис няма да е от Борика със сигурност. 

Връзка към мнение

Държавната администрация много бавно си подновява софтуера. То е било някаква епична борба няколко години да се въведе електронен подпис, ти искаш ей така да правят промени за едната джава :). Сума народ още си ползва приложения под ДОС 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някои държавни администрации още работят с дискети (не знам откъде ги намират тези антики) :) Доста години ще минат докато стигнат до твоя проблем с джавата.

Връзка към мнение

"Никой не може да хакне държава, която пише всичко на хартия"

В този ред на мисли, приложенията, работещи под ДОС са много трудни за хакване - няма хакери, които да го разбират - всички са пенсионери вече :)

Не е изключено след 2 чакания на опашка и 1 връщане от някоя кисела лелка, @Георги да прецени, че стар браузър + Джава е по-малкото зло.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, Георги каза:

Ако ме стегне шапката новия подпис няма да е от Борика със сигурност. 

Моят пък е от Борика, от времето, когато бяха единствени, ние около 150 човека за цяла България и единствено си пишехме "тайни", писма, защото нямаше какво друго да се прави с подписа :D
Не разбирам защо са ти 2 подписа - 1 е напълно достатъчен, на физическото лице, 12 лева всяка година и толкова. Еднократно отиване до НАП за упълномощаване за фирмата. И като казвам еднократно, значи доживотно еднократно. При пълен достъп, дори да се появят нови справки, функционалности - всичко автоматично получава същия пълен достъп.

ИЕ, който се ползва изключително затова и някаква си Java /не я обновявай като те приканят!/ ти е по-трудно да инсталираш, отколкото да ходиш лично?! 

ПИК не можеш да ползваш за ДДС. Ако нямаш ДДС и остава единствено ТР, дето е веднъж в годината, може и да се прежалиш без подпис. 

Сори, вероятно повтарям някои съвети по-горе, но още 100 години да живея, няма да разбера хората, които заменят 12 лева годишно за обвързване с работно време на НАП, примерно, и прочие дивотии, защото не са само те.

 

преди 43 минути , Алекс каза:

Някои държавни администрации още работят с дискети (не знам откъде ги намират тези антики) :) Доста години ще минат докато стигнат до твоя проблем с джавата.

Безплатните програми ще работят с дискети и/или друго, докато съществува вероятността поне 1 човек да отиде в НАП/другаде с дискета. Никой НЕ може да те задължи да си изготвяш декларациите към държавната администрация с нов компютър, платен софтуер и са длъжни да ти приемат декларацията. На каквото я занесеш :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , Niceday каза:

Не разбирам защо са ти 2 подписа - 1 е напълно достатъчен, на физическото лице, 12 лева всяка година и толкова. Еднократно отиване до НАП за упълномощаване за фирмата. И като казвам еднократно, значи доживотно еднократно. При пълен достъп, дори да се появят нови справки, функционалности - всичко автоматично получава същия пълен достъп.

Другия беше нужен при регистриране на фирмата, там нямаше как да стане с личен. А и не е само НАП, например в epay.bg за фирмен потребител клас 3, авторизацията също минава през професионален подпис. Не съм сигурен дали ще продължа да се занимавам с epay, така че и тази полза е под въпрос...

 

преди 10 минути , Niceday каза:

ИЕ, който се ползва изключително затова и някаква си Java /не я обновявай като те приканят!/ ти е по-трудно да инсталираш, отколкото да ходиш лично?! 

ПИК не можеш да ползваш за ДДС. Ако нямаш ДДС и остава единствено ТР, дето е веднъж в годината, може и да се прежалиш без подпис. 

Сори, вероятно повтарям някои съвети по-горе, но още 100 години да живея, няма да разбера хората, които заменят 12 лева годишно за обвързване с работно време на НАП, примерно, и прочие дивотии, защото не са само те.

Да, в момента е така :) Почвам да се уморявам да ръчкам постоянно в някакви бъгави джави, на които смъртната им присъда е септември месец и аз трябва да правя все по-сложни гимнастики за да ги поддържам на животоспасяващи системи. И докато на НАП бих им я простил джавата, на Борика няма да им я простя.  Така че следващия път просто ще го извадя подписа от друга фирма, с която се надявам да се видим само веднъж при взимането на токена.

 

Ясно е, че за хората, които всекидневно имат работа с институциите помощта е безценна, но на мен за миналата година, след първоначалната вълна от документи при откриване на фирмата ми е спестило общо 2-3 разходки. Което не е малко за 12лв и бях доволен с кеф да ги платя отново, но се оказа, че без да се разхождам до Борика няма да стане, което пък автоматично реже ползата от подписа двойно  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Борика са добър избор, повече от 10 години ги ползвам и в повечето случаи ОН лайн си подновявам подписите, но се случва и някой път да се наложи да се ходи до офис, но това е много малък процент от общия случай,  така че , другия път може би няма да ти се наложи да ходиш до офиса.

Връзка към мнение

Искам да попитам някой има ли опит и впечатления от някоя от тези (или други подобни) програми, които (предполагаемо) помагали срещу умора на очите при продължително ползване на компютър.
Става дум за IRIS  и f.lux 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
1 hour ago, Фил said:

Искам да попитам някой има ли опит и впечатления от някоя от тези (или други подобни) програми, които (предполагаемо) помагали срещу умора на очите при продължително ползване на компютър.
Става дум за IRIS  и f.lux 

Ползвам f.lux от години. Наскоро преинсталирах операционната система и забравих сложа програмата. Направи ми впечатление, колко много ми дразни вечер светлината от екрана ако я няма програмата. Препоръчвам да си я сложиш. Най-малкото не дразни да я има, дори напротив.

Редактирано от miroslava
натиснах ентър преди да си довърша мисълта
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 1 час, Фил каза:

Искам да попитам някой има ли опит и впечатления от някоя от тези (или други подобни) програми, които (предполагаемо) помагали срещу умора на очите при продължително ползване на компютър.
Става дум за IRIS  и f.lux 

F.Lux е доста известна програма и върши добра работа, като тръгне слънцето да залязва ти променя осветяване на екрана и други.  Iris е българска програма, която стана популярна наскоро и има безплатна версия, но има и платена с повече функционалности. Аз използвам F.Lux и съм доста доволна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.