Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Благодаря на всички за бързите реакции!

Офертите от Акурейри и Миватн изглеждат приемливи...проблема е че са ни далече... :(

Не се ли прибра вече?Очакваме разкази!
Връзка към мнение

Прибрах се на 11-ти .. ха сега се замислих, че е интересна дата :)

Много има за разказване, обаче сега нямам време.

Но отговарям на всякакви въпроси. :)

Връзка към мнение

Ами не. :(

Всичко беше доста противоречиво като местна информация.

В смисъл, някои си летяха, някои не знаеха дали ще летят, и то най-вече заради метео обстановката. А и скъпичко ни се виждаше от една страна... От друга пък си мислехме, кага ще има човек шанс да е близо до течаща лава, т.е  парите на моменти бяха без значение...

В крайна сметка нищо не направихме.

Наземен транспорт пък не сме търсили.

 

Нещото, което ми направи силно впечатление е многото с немска регистрация...хммм...превозни средства на острова така да го кажа :)

От нормални автомобили, бусове, кемпери, 4х4 та до камиони.

Имаше даже и от тези всъдеходните камион-фургон, които приличат на лаболатория.

Явно е по-изгодно и рентабилно да си пътуват с къщата, като са за по-дълго време, въпреки че не беше никак евтин ферибота, когато и аз проверявах... Или пък изливането на лава ги е привлякло.. не знам.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да ви питам, водопадите в Исландия замръзват ли през зимата? Питам, защото един замръзнал водопад, не е особено красив за гледане, в сравнение с течащ.

 

P.S. Сега сигурно може някой водопад да замръзне по особено красив начин, но тези които аз съм виждал като напълно замръзнали в Норвегия, трудно биха се различили като водопад изобщо ако не бяха табелките.

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Да ви питам, водопадите в Исландия замръзват ли през зимата? Питам, защото един замръзнал водопад, не е особено красив за гледане, в сравнение с течащ.

 

P.S. Сега сигурно може някой водопад да замръзне по особено красив начин, но тези които аз съм виждал като напълно замръзнали в Норвегия, трудно биха се различили като водопад изобщо ако не бяха табелките.

 

Там температурите заради Гълфстрийм са доста умерени, почти винаги над нулата, дори и зимата. Мисля си, че едва ли при тези условия биха замръзнали, особено тези, които са близо до брега, каквито са популярните. Ако замръзнат сигурно ще е само частично.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

При един 4-5-6 дневен маршрут, ще се мина ли ако избера северната дъга, вместо южната. Гледам, че болшинството избират юга. Толкова повече ли неща има за гледане там?

Които са направили пълна обиколка сигурно могат най-добре да направят сравнението.

Връзка към мнение

Аз направих пълна обиколка, в южната част има повече за гледане, но щях да съжалявам, ако бях пропуснала северната. За 6 дена, ако е лятото, т.е. няма сняг, заледени пътища, които те забавят допълнително, и при стегната програма можеш да извъртиш обиколката. Е, няма да видиш всичко и ще се поизмориш, но аз така бих направила.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Едва ли ще успея да го направя, защото ще ходим зимата и е почти сигурно, че и децата ще са с нас, така че остава само варианта за полуобиколка. А не ми се отделят повече от 5 дни отпуск, което си прави максимум около 6 дни там в зависимост от полетите.

Връзка към мнение

Ако разполагаш с 6 дни там и ако вулканът още е в действие, имаш време да стигнеш до някой от градовете, от които полетите над него са по 250 евро (вместо 650 от Рейкявик). Ако разбира се това те вълнува.

 

Що се отнася до замръзването на водопадите, да ви кажа гледах стари снимки във Фейсбук, от преди 3-5 години, на които имаше замръзнали такива. Ще ги потърся по-късно, за да видя кой водопад, в коя част на острова е било това.

Връзка към мнение

Е, това променя нещата, ами не знам, какво да ти препоръчам....чудя се, коя част, но наистина не бих се отказала нито от северната, нито от южната, но на север зимата е много студено, мноооого, щом сте с децата, по-добре южната.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първото северно сияние е зад гърба ни. При почти пълна луна, улично осветление на Рвйкявик, едва втора степен на активност за вечеета и слаби очаквания. Не е като по снимките и картичките, но вече знаем за какво да гледаме в небето :-)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вчера направихме амфибиен тур в ледената лагуна. Не останах с впечатление някой от тук да го е правил, затова ще споделя, че беше разочароващо. На брега се виждат повече тюлени и ледове, отколкото с лодката във водата. Не смеели да се доближават, защото надолу е ледник, подавали се само 10% от него на повърхността и може да пробие лодката. Иначе запълват времето с трошене на буца 1000 годишен лед и ти дават дават да опиташ. Иначе ако условията позволяват и на теория, в такива лодки минават по-близо до леда:

post-2019-0-13095500-1413473511.jpeg

post-2019-0-89327800-1413473530.jpeg

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Хей благодаря за инфото, тъкмо се чудех дали другия месец да го правя този тур в лагуната. Явно ще пропусна и ще опитам нещо друго.

Връзка към мнение

Самото място за мен беше много красиво, макар и малко по размер, не ми се тръгваше от там. Заслужава си да се щракне човек, поне това е безплатно :-)

При всички положения не си взимай примерно Northern Lights Tour. На нас ни е супер смешно някакви хора като разпитват за тях, достатъчно е само да вдигнеш глава и виждаш светлинно шоу. Само вчера беше облачно тук. Като гледам и днес може би ще видим. 4 от 5 нощи, чак вече ни доскучава и стават съвсем естествена част от пейзажа :-)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А някой тур конкретно да препоръчаш който си струва?

 

Нали шофираш или съм се объркал? По това време в Исландия центъра вече трябва да е затворен, така че нуждата от специализирани турове (например такива със суперджипове с големите гуми) е нулева. Хващаш волана и действаш, няма по-лесна държава от Исландия. 

Връзка към мнение

Единствения, за който платихме беше този с амфибията и то като отидохме до там. Има т.нар. Зодиак тур с гумени лодки, който може би е с близост до айсбергите. Но казвам може би, из сайтовете никъде не обещават разходка между ледовете, просто са различни лодки и различна продължителност.

От Рейкявик има турове с автобуси за по 1 ден до различните забележителности, но като гледам ние с какви темпове ги обиколихме, тези с астобусите са чисто препускане и според мен убийствено изморителни. Преди да тръгнем разглеждахме един тур в една ледена пещера в някой от ледниците, но почваха през ноември, ще изровя да видя какво точно се прави и къде. Ти какво си планувал към момента и как ще се придвижваш?

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще ви пусна малко снимки, които имам на телефона, извинявам се, че са предимно селфита и с недобро качество, но ще ги изтрия в последствие.

Това са част от местата, които посетихме и всички ми харесват. Най-много "лайкове" сред приятелите във ФБ като ефектност има за гейзерите и вулкана с грозно име. Моя топ 5 са гейзерите, Водопада Селяландсфос (или както се произнася), ледената лагуна, черните плажове преди Вик и северното сияние.

 

Най-зловещ ни се видя пътя от Вик до ледената лагуна. Не знам дали сте чували, че там се образуват бури, които вдигат вулканичните камъчета и могат да изпочупят колата. На отиване минахме по тъмно и брахме страх в пустоща. На връщане през деня видяхме що за пустиня сме минали. Брулеше такъв вятър, че щеше да обърне вратите на колата.post-2019-0-28967800-1413486671.jpegpost-2019-0-48728800-1413486784.jpegpost-2019-0-96868000-1413486795.jpeg

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Нали шофираш или съм се объркал? По това време в Исландия центъра вече трябва да е затворен, така че нуждата от специализирани турове (например такива със суперджипове с големите гуми) е нулева. Хващаш волана и действаш, няма по-лесна държава от Исландия. 

 

Шофирам, но наемът на кола (+ бензин) излизат по-скъпо от 2-3 дневни тура. А и сам с кола не ми звучи чак толкова забавно. От друга гледна точка колата може би не е лоша идея защото ще даде допълнителни възможности. Там с българска шофьорска книжка става ли работата или трябва международна?

 

Преди да тръгнем разглеждахме един тур в една ледена пещера в някой от ледниците, но почваха през ноември, ще изровя да видя какво точно се прави и къде. Ти какво си планувал към момента и как ще се придвижваш?

 

Ако пратиш линк към този тур в ледената планина би било чудесно. Звучи добре, а не съм го мяркал до момента. Иначе засега съм планирал единствено Golden Circle тура, той е 100%. Идеята ми е да се движа изцяло с турове, които ме взимат и връщат обратно до хотела. Но може би ще обмисля и варианта за кола. Вие как се придвижвате?

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

ОК, разбираемо е тогава, ако държиш на компания. Исландия иначе е рай за социопати, точно сам не бих се поколебал да обиколя с кеф :) Никакви проблеми с българска книжка.

 

South Coast е другия задължителен тур. Ходят до Vik и обратно за един ден. Jokulsarlon няма да успееш да я видиш за съжаление, но то и с кола да беше 4 дни щеше да е зор... Още от първата нощувка да почнеш с туровете за Северното Сияние, ако условията не позволяват те презаверяват безплатно за следващата вечер. Фирмите по мое проучване всичките са еднакви и ще можеш да си запазиш туровете от хотела с безплатно взимане. Виж дали някоя няма да има промоция, ако си резервираш всичките турове през тях. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Гледахме нещо подобно, не беше същия сайт, но ставаше дума точно за Ватнайокул, до който за ден няма да можеш да стигнеш:

http://www.localguideofvatnajokull.com/#!gallery/c1kb3

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.