Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Георги Матеев

Исландия иначе е рай за социопати, точно сам не бих се поколебал да обиколя с кеф :) 

 

Да, определено, само че това удоволствие си го пазя за Гренландия... живот и здраве през април :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сю, имате невероятния късмет да сте там по време на доста силна буря. Толкова силна, че Северно сияние се вижда в Ирландия, Шотландия и други не толкова северно разположени места в Европа, както и в някои северни щати в Америка.

Връзка към мнение

Георги, има еднодневни турове и до ледената лагуна. Бяха около 12 часа преход отиване и връщане.

 

Light, не знам дали е така, понеже метео сайтовете показват ниски степени на активност, въпреки че ние си ги виждаме и при силна осветеност в града. Прозират дори и през облаците :-)

Връзка към мнение

Аз съжалявам, че не пиша по темата, но и ние се качихме на амфибията...

Освен казаното от Сю, единствено мога да допълня, че важен е момента, т.е. късмета.

Например тава на снимката нямаше как да го видя от сушата

 

 

post-44-0-32719200-1413489923_thumb.jpg

Редактирано от Light
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Георги, не е ли по-добре да си вземеш една малка количка по възможност дизел(понеже дизелите горят по-малко иначе цената е почти еднаква), която за 4 дни може да ти излезе около 210-230 евро и горивото в най-лошия случай ще ти излезе 150 евро за тези 4 дни, но ще имаш свободата да правиш каквото си искаш, колкото си искаш...

Всъщност може и по-евтино да ти излезе, зависи кога и от къде ще вземеш колата...

Трета редакция си правя на поста, но така е като съм стар и забравям :)

Има доста стопаджии в Исландия, така че може да си намериш и компания :)

Редактирано от Light
Връзка към мнение

Георги, има еднодневни турове и до ледената лагуна. Бяха около 12 часа преход отиване и връщане.

 

Права си, вярно че имаше нещо такова. Но не беше ли само лятото, сега с по-ранните залези как е? Но все пак не го препоръчвам на никой, много е гърч. Има подобни турове и на Snaefelsness, но пак не го препоръчвам, яко препускане и много кратки спирания.

Връзка към мнение

И аз смятам, че организираните турове са много тежки, много набързо спират и си тръгват. Но от друга страна за сам човек най-вероятно е по-добре, отколкото наем на кола. Преди малко върнахме колата, ще направим точен разчет колко ни е струвало с бензина и ще пишем.

Засега не се стъмнява много рано. Към 18-18.30ч. Но ноемвеи ще е друго със сигурност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

И аз смятам, че организираните турове са много тежки, много набързо спират и си тръгват. Но от друга страна за сам човек най-вероятно е по-добре, отколкото наем на кола. Преди малко върнахме колата, ще направим точен разчет колко ни е струвало с бензина и ще пишем.

Засега не се стъмнява много рано. Към 18-18.30ч. Но ноемвеи ще е друго със сигурност.

 

Аз финално се спрях на варианта с туровете, въпреки някои леки неудобства. Кацам след 23:00 часа и рентал компаниите бухат много неприлична такса за нестандартен час и като тегля чертата колата накрая би ми струвала тройно повече. Ако бяхме двама щеше да е друго, ама не сме. Отделно, че http://www.icelandexcursions.is ми дадоха 5% отстъпка, ако резервирам от тях 3 тура накуп.

Като сметнете кажи все пак колко ви е излезнала колата (за колко дни / изминати км и от коя компания), информацията би била полезна за бъдещи пътешественици.

 

Иначе през ноември ще се стъмва към 16:30 часа, та явно ще ставам по-раничко :)

Връзка към мнение

Голям плюс е това, че има 3 часа разлика спрямо БГ, т.е. ще си се наспал, когато станеш рано. Била съм през декември в северна Швеция, започваше да се съмва към 9, към 14.30 започваше да се стъмнява. Може би това е причина много от магазините и заведенията и в Рейкявик да са с работно време 11-18 ч. Ледената лагуна сега беше с работно време 10-17ч. При твоя тур ако ще го правиш все пак, ще е идеално да стигнете към 14.30-15 ч., ще видите всичко важно на отиване по светло, после на връщане едва ли ще спират някъде в тъмницата.

 

За момента мога да кажа, че ползвахме Geysir за колата, Hundai i20, автоматик (без да сме го заявявали), бяха сложили зимни гуми без да сме плащали за тях допълнително. Изминати 1017км за 5 дни. Ползвали сме пакет от застраховки, включващи SCDW, ground protection (хвърчащи камъни), sand&ash protection. Самоучастие 250 евро, като не са ни блокирали предварително никаква сума.

250 евро е колата за 5-те дни + 19 евро/ден застраховки, отстъпката за ранно резервиране 13 евро общо. Тотал 332 евро за целия период.

Остава да сметнем бензина като излязат всички извлечения, че на някои места нямаше бележки и ни се губят точните суми. По груби сметки около 175 лв. е горивото.

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм от хората, които държат да имат интернет навсякъде, затова ще разясна ситуацията ако има и други като мен как процедирах в Исландия.

 

На летище Кефлавик потърсих от къде да купя предплатена карта за интернет, тъй като бях прочел, че там се продават. Точно това, което търсих не се продаваше- аз исках само интернет. Имаше едно магазинче за вестници , списания и разни дребни храни (друго след изхода няма), където се продаваха само предплатени карти за разговори на Vodafone и към тях получаваш 300 Mb интернет. Могат да се презареждат онлайн. Тъй като нямаше друго взех една, струваше 2000 ISK.

 

После тръгнахме към Рейкявик, където имахме да убиваме време в Kringlan - това е един от моловете, който в този ден (неделя) работеше. Там открих Siminn, който всъщност търсех. Като им разглеждах картата с 3G покритие изглеждаха да имат малко по-добро спрямо това на Vodafone за посоката, към която тръгвахме. Там си купих предплатена data card с пакет 5GB интернет. Струваше 2400 ISK с валидност 30 дни. И пак може да се презарежда по всяко време онлайн с кредитна карта. Картата е универсална (маркирана е да може да се счупи като микро или нано сим) и може да се сложи във всякакви устройства.

 

Пак в същия мол имаше и офис на Vodafone, тяхната оферта беше 3GB за 1790 ISK. Но както казах предпочетох другите заради покритието, по-стар оператор е, пък и дават повече интернет. Стигна ми за всички вързани устройства (телефони, таблет), та даже и остана. Покритието на всякакви оператори се загуби така или иначе на някои места, но пълно щастие няма.

Редактирано от батко Биси
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз съм от хората, които държат да имат интернет навсякъде, затова ще разясна ситуацията ако има и други като мен как процедирах в Исландия.

 

На летище Кефлавик потърсих от къде да купя предплатена карта за интернет, тъй като бях прочел, че там се продават. Точно това, което търсих не се продаваше- аз исках само интернет. Имаше едно магазинче за вестници , списания и разни дребни храни (друго след изхода няма), където се продаваха само предплатени карти за разговори на Vodafone и към тях получаваш 300 Mb интернет. Могат да се презареждат онлайн. Тъй като нямаше друго взех една, струваше 2000 ISK.

 

После тръгнахме към Рейкявик, където имахме да убиваме време в Kringlan - това е един от моловете, който в този ден (неделя) работеше. Там открих Siminn, който всъщност търсех. Като им разглеждах картата с 3G покритие изглеждаха да имат малко по-добро спрямо това на Vodafone за посоката, към която тръгвахме. Там си купих предплатена data card с пакет 5GB интернет. Струваше 2400 ISK с валидност 30 дни. И пак може да се презарежда по всяко време онлайн с кредитна карта. Картата е универсална (маркирана е да може да се счупи като микро или нано сим) и може да се сложи във всякакви устройства.

 

Пак в същия мол имаше и офис на Vodafone, тяхната оферта беше 3GB за 1790 ISK. Но както казах предпочетох другите заради покритието, по-стар оператор е, пък и дават повече интернет. Стигна ми за всички вързани устройства (телефони, таблет), та даже и остана. Покритието на всякакви оператори се загуби така или иначе на някои места, но пълно щастие няма.

 

Исландия не е ли част от роуминг споразумението и по негова линия не се ли получават прилични цени? Не съм сравнявал да си призная...

 

Иначе полезна информация, и аз държа на интернет почти навсякъде. 

Връзка към мнение

По стандартни цени е приблизително 0.50лв. на MB. Така че за мен лично е по-добро решение местната карта. Но си зависи от потреблението разбира се.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както миналата седмица писах тук, видяхме северно сияние в 3 последователни дни.

 

Имахме планирани 3 нощувки в Рейкявик и бях решила, че ще дебнем през всички дни небесните светлини, независимо къде сме. Четох разни идеи из интернет за места в града, които са по-слабо осветени, така че да увеличим шанса си. Една от идеите беше край пристанището. Но тъй като следобеда и вечерта прекарахме празнувайки рождения ми ден (включително с консумация на ферментирала акула) не си направихме труда да търсим къде точно е то. Вечерта просто слязохме на крайбрежната алея, точно до скулптурата Solfar (Sun Voyager), където имаше доволно количество улични лампи, луна, облаци в небето и онзи лъч на Imagine Peace Tower, който щеше да ни избоде очите. Все неща, които не би трябвало да спомогнат да видим нещо.

 

post-2019-0-56665200-1413842270.jpg

 

Подскачайки в студа се вторачихме в силуета на планината отсреща, гадаейки къде всъщност е север. Мина половин час- нищо. Но поне се появиха някакви звезди в небето. Стана 23.30 ч., аз имах надежда, докато половинката обяви каузата за изгубена с предложение да събираме такъмите. И тогава точно той видя, че звездите се скриха с нещо като лека мъгла и ме накара да снимам. На екранчето се появи зелено петно. Тъкмо навреме, рожденият ми ден не беше приключил още по тамошно време. Няма такава еуфория! Поне вече знаехме за какво да гледаме. И започнахме да различаваме сиянията. Леки мъгли, които си меняха формата, ту затихваха напълно, ту с нова сила покриваха небето. Изведнъж от някъде наизскочиха и други хора, тичайки със стативи и формирахме скромна групичка снимащи там, на осветената крайбрежната алея.

 

Не се получиха шедьоври, но поне чакането не беше напразно:

 

post-2019-0-97590400-1413842622.jpg

 

post-2019-0-09609300-1413842630.jpg

 

Втората вечер бяхме вече извън града, в една ферма до Селфос. Тъкмо си разцъквах снимките от деня и си правех разни настройки на фотоапарата, на вратата ни почука собственика да ни извика. Беше едва 20.20ч. а светлинното шоу беше започнало вече навън. Може би единствената посока, в която нямаше светлини беше тази, в която беше залязло слънцето. Тук беше по-тъмно и дори много ясно се виждаше млечния път точно над главите ни. Незабравими небесни гледки! Хората до нас се мъчеха да снимат с телефони и ме подпитваха на мен нещо получава ли ми се. И собственика хитро се подхилваше до вратата и идваше да наднича. Коментирах, че на него сигурно му е смешен нашия туристически ентусиазъм, но той тактично се измъкна, че северното сияние никога не е едно и също, затова не му омръзвало.

 

post-2019-0-86488800-1413843311.jpg

 

post-2019-0-93604900-1413843279.jpg

 

post-2019-0-00593500-1413843290.jpg

 

post-2019-0-46677400-1413843326.jpg

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 12
Връзка към мнение
Георги Матеев

Страничен въпрос. Има ли смисъл да си обменям и нося исландски крони? Чувам, че в Исландия абсолютно всичко и навсякъде можеш да плащаш с карта.

Връзка към мнение

Според мен няма смисъл, освен ако не искаш допълнително да пуснеш някоя и друга монета за бакшиш и то в отделно съдче. (искахме да оставим бакшиш още на първото заведение, но ни казаха, че не се оставя. После прочетох в един пътеводител същото и, че си е включено в цената.)

Ние не сме имали никакви пари в брой и успяхме с картите навсякъде, включително и при тоалетните (примерно при Thingvellir).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Във вечер No.3 нямаше надежди за виждане на сияние. По прогноза целият остров трябваше да е покрит в облаци вечерта, а пък по интензивност сиянието беше 5-ца. Как да не го е яд човек като предните вечери беше с интензивност едва 2-3 степен!?

 

Трябваше да спим на 13 км след ледената лагуна и с големи усилия  и  бързане успяхме да стигнем там към 20.30 ч. Докато вечеряхме две жени разпитваха на рецепцията кога и къде могат да видят северни сияния. Рецепциониста им даде някакви наставления от рода "излизате по някое време вечерта, гледате към планината и просто се надявате да видите нещо". Излизаме ние след малко, за да си пренесем багажа от колата и на небето си играят светещи огромни арки, навсякъде.

 

post-2019-0-48587200-1413929874.jpg

 

Докато се позиционирам дойде и компания, но за кратко. А аз се изчудвах накъде да се завъртя по-напред, във всички посоки беше интересно. Появиха се даже и други цветове:

 

post-2019-0-57107100-1413931251.jpg

 

post-2019-0-30843700-1413930322.jpg

 

post-2019-0-88195100-1413930347.jpg

 

За съжаление обаче погнозата за времето започна да се сбъдва и небето бързо се покри с облаци. Сиянията прозираха сред облаците, но само като равни зеленикави петна. Това, заедно със силния мирис на овцете от фермата ме прибраха рано-рано тази нощ. Но пре-доволна :)

 

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Какво мислите за Коледа в Исландия?

Някой да е бил?

Имам предвид обстановка, атмосфера, личи ли си, че е Коледа, възможности за прекарване или всички са си по къщите....

Връзка към мнение

Какво мислите за Коледа в Исландия?

Някой да е бил?

Имам предвид обстановка, атмосфера, личи ли си, че е Коледа, възможности за прекарване или всички са си по къщите....

 

За Коледа не знам, но на нова година купона е сериозен. 

 

 

Връзка към мнение

Витрините по магазините от миналата седмица са с коледна украса. Аз мога единствено да предположа, че ако ви се налага нещо да напазарувате или да хапнете ще сте много ограничени във времето. В нормални работни дни повечето места бяха с максимум 7 часов работен ден, неделя почти всички почиват. Най-изненадващо за мен дори българския ресторант в Рейкявик. На празниците не вярвам да се разработят извънредно. Според мен специално на Коледа улиците ще пустеят и хората ще са отдадени на семейно празнуване.

 

/Базирам мнението си на Коледа в БГ, при която единствено китайския ресторант работеше и ни спаси от коледен глад, както и Коледа в Швеция, където магазините затвориха в 15ч.и всички се изнесоха на семейни сбирки да гледат традиционно Доналд Дък и Мики Маус и да чакат Санта с чувала/.

Редактирано от Сю_
Връзка към мнение
Георги Матеев

А аз финално се спрях на тези 4 тура:

 

South Coast, Waterfalls and Glacier Hike

Golden Circle classic tour

Northern Lights Mystery tour
Reykjavik Sightseeing tour
 
Мисля, че така ще успея да разгледам по-голяма част от интересните неща.
 
P.S. Днес специално си купих ръкавици за Исландия. От дете не съм имал и леко се развълнувах :)
Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

А аз финално се спрях на тези 4 тура:

 

South Coast, Waterfalls and Glacier Hike

Golden Circle classic tour

Northern Lights Mystery tour

Reykjavik Sightseeing tour

 
Мисля, че така ще успея да разгледам по-голяма част от интересните неща.
 
P.S. Днес специално си купих ръкавици за Исландия. От дете не съм имал и леко се развълнувах :)

 

Супер звучи. Ръкавици можеше и от там да си купиш, ако можеш да търпиш вълна. Много яки вълнени продукти имат, аз все още търкалям една шапка и една ръкавица от Исландия. Загубих и другарчето на ръкавицата и сега май ще мине за сувенир :)

Връзка към мнение

 

А аз финално се спрях на тези 4 тура:

 

South Coast, Waterfalls and Glacier Hike

Golden Circle classic tour

Northern Lights Mystery tour

Reykjavik Sightseeing tour

 
Мисля, че така ще успея да разгледам по-голяма част от интересните неща.
 
P.S. Днес специално си купих ръкавици за Исландия. От дете не съм имал и леко се развълнувах :)

И аз си купих специално за там, без пръсти, заради фотоапарата. И шапка, и дъждобран.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.