Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Супер звучи. Ръкавици можеше и от там да си купиш, ако можеш да търпиш вълна. Много яки вълнени продукти имат, аз все още търкалям една шапка и една ръкавица от Исландия. Загубих и другарчето на ръкавицата и сега май ще мине за сувенир :)

 

За ръкавиците вече късно, но не пречи да си купя една вълнена шапка от там. Хем топло хем за спомен :)

 

И аз си купих специално за там, без пръсти, заради фотоапарата. И шапка, и дъждобран.

Опа, въобще пък не съобразих това за снимките. Надявам се да мога да си натискам екрана на телефона с ръкавица.

 

Би ли споделил какви са цените на тези турове, че както и аз съм сам , може и да се възползвам...

 

На http://grayline.is може да разгледаш всички възможни турове и цените им. Ако решиш да резервираш 3 или повече тура накуп задължително им пиши имейл, ще ти дадат 5% отстъпка. Всички турове те взимат директно от хотела и те връщат обратно пак там, много удобно.

Връзка към коментар

 

slujitel, на 26 Окт. 2014 - 19:40, написа:snapback.png

И аз си купих специално за там, без пръсти, заради фотоапарата. И шапка, и дъждобран.

Опа, въобще пък не съобразих това за снимките. Надявам се да мога да си натискам екрана на телефона с ръкавица.

 

Можеш да направиш сухи тренировки в къщи дали ще сработят :)

 

За тура в Рейкявик дали ще имате качване на Hallgrímskirkja church, виждам има я в програмата? Входа за нея е 700 ISK в момента (в сайта на цървата пишеше по-малко), освен ако при вас не е включено вече в цената. Дано да ви дадат време да стигнете до върха, вижда се 360 градуса панорама на Рейкявик, опашката за асансьора върви бързо.

 

Днес разглеждах албумите на @Георги от Исландия и направо се чудя как си успял да снимаш толкова чисто зад Seljalandsfoss. При нас всичко що имаше като техника стана във вода, хем се бяхме подготвили с предпазители и читави снимки без капки по обективите като че ли не постигнахме.

Връзка към коментар

Днес разглеждах албумите на @Георги от Исландия и направо се чудя как си успял да снимаш толкова чисто зад Seljalandsfoss. При нас всичко що имаше като техника стана във вода, хем се бяхме подготвили с предпазители и читави снимки без капки по обективите като че ли не постигнахме.

 

Явно зависи накъде духа вятъра :) И двата пъти като ходих си се минаваше свободно зад водопада и си имаше сухи сектори по пътеката, където да си застанеш и да си щракаш.

Връзка към коментар

Можеш да направиш сухи тренировки в къщи дали ще сработят :)

 

За тура в Рейкявик дали ще имате качване на Hallgrímskirkja church, виждам има я в програмата? Входа за нея е 700 ISK в момента (в сайта на цървата пишеше по-малко), освен ако при вас не е включено вече в цената. Дано да ви дадат време да стигнете до върха, вижда се 360 градуса панорама на Рейкявик, опашката за асансьора върви бързо.

 

Да, ще се качваме и до църквата, но май входа не ни е включен в цената.

 

А сухите тренировки - утре, че сега ми е мързеливо :)

Връзка към коментар

Относно мобилните връзки, нека се изкажа, макар да не помня вече много добре подробностите. 

Аз ползвах Lebara, но си я купих от Лондон (там ползвам само този оператор, предплатена карта е).

В Исландия ползвам роуминга ѝ, имаше и нет, но пък ние имахме във вилата осигурен, така че до мобилния не се е налагало да прибягваме. Но за цени нищо не мога да  кажа, че вече всичко ми се е размило във времето.

Може и да са се променили нещата за толкова време.

Връзка към коментар

Започнах да качвам снимки от нашето пътуване. Селекцията върви бавно, но съм упорита:

 

http://magelanci.com/gallery/album/416-%D1%8E%D0%B6%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8-2014/

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Хотдогът е национална религия, щото традиционната исландска кухня е това: http://www.roadjunky.com/2271/anyone-for-dolphin-the-delights-of-icelandic-cuisine/

Това са много екзотични неща за ядене. Иска ми се да ги опитам. Ако някой е ял нещо от изброеното, моля за съвет къде го продават/сервират. 

Връзка към коментар

Къде можеш да опиташ... Тръгвайки по централната търговска улица на Рейкявик Laugavegur ще забележиш табели на множество ресторанти и на левия, и на десния тротоар, подлъгвайки те с изкушаващо исландско меню, включващо първо, второ и десерт. Най-популярно в тях е месо от пъфин и кит. Така че имаш избор. Ние специално бяхме в Islenski Barinn няколко пъти. Мястото е популярно със сервиране на малки шотчета от типичните исландски меса по твой избор, както и редички с хотдоци. Има и деликатен пиано съпровод, така че атмосферата е много приятна. Да споменавам ли, че пращеше по шевовете всички вечери и едва намирахме място без резервация?

 

Тук има месо от кит, месо от пъфин, ферментирала акула и някаква риба, която не бяхме поръчали, но ни донесоха като избор на готвача.

 

post-2019-0-01176000-1415105038.jpg

 

И акулата, около 6 малки кубчета, които аз само помирисах. Предвидливо това бурканче се сервира затворено:

 

post-2019-0-25136800-1415105297.jpg

 

@батко Биси си хапна с интерес, той като има време може да сподели усещането. Каза, че разказите са по-страшни, отколкото е вкуса в действителност.

 

Вдъхновени от това видео имахме идея да ходим и до акула-фермата, но не ни беше по път и оставихме за друг път.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1QSZyrn3ugI

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Това са много екзотични неща за ядене. Иска ми се да ги опитам. Ако някой е ял нещо от изброеното, моля за съвет къде го продават/сервират. 

 

Хапвах ги точно преди малко. Като тръгнеш по централната улица Laugavegur има доста ресторантчета от този тип. Много са уютни. Интересни вкусове има, препоръчвам да се опита. Месото от кит ми допадна доста...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

След малко тръгваме да гоним северното сияние - стискайте ми палци, че е леко облачно!

 

Междувременно ето малко снимки от разходката из Рейкявик днес. Градът определено има чар.

 

post-1175-0-68955800-1415121755_thumb.jpg

post-1175-0-82429500-1415121734_thumb.jpg

post-1175-0-90724600-1415121745_thumb.jpg

post-1175-0-24090900-1415121725_thumb.jpg

post-1175-0-67305900-1415121766_thumb.jpg

post-1175-0-35133900-1415121776_thumb.jpg

post-1175-0-79653900-1415121789_thumb.jpg

post-1175-0-58560800-1415121801_thumb.jpg

post-1175-0-55820100-1415121812_thumb.jpg

post-1175-0-20358900-1415121821_thumb.jpg

post-1175-0-19855200-1415121834_thumb.jpg

post-1175-0-04126000-1415121845_thumb.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

След много дебнене вчера мисията все пак се увенча с успех. Тъкмо вече се бяхме отказали и тръгнахме обратно към Рейкявик и по път небето най-накрая реши да ни изненада  :)

 

post-1175-0-34470400-1415172379.jpeg

 

Малко кофти качество, ама с телефон - толкова.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Гледайте и филми, заснети в Исландия (http://www.tialoto.bg/a/9-lifestyle-and-travel/39865-islandiia---lubimata-snimachna-ploshtadka-na-holivud/gallery/), а на Коледа се преборете с митичния исландски змей Лагарфльотсормур, ако др.Матеев вече не го е сборил  :lol: (уф, мамка му, дано така се произнася):

 

http://www.dailymail.co.uk/video/news/video-1122468/Is-mythical-Icelandic-worm-monster-Lagarflj-tsormur.html

Връзка към коментар

Малко снимки от прекрасната природа на Исландия - от южното крайбрежие.

 

Интересен факт: според проведена анкета 90% от исландците не отричат съществуването на елфи. След разходката и гледките вчера вече и аз съм склонен да повярвам...

 

post-1175-0-03591600-1415267827_thumb.jpg

post-1175-0-47262600-1415267855_thumb.jpg

post-1175-0-38231200-1415267927_thumb.jpg

post-1175-0-30993000-1415268023_thumb.jpg

post-1175-0-23514400-1415268082_thumb.jpg

post-1175-0-06626100-1415268167_thumb.jpg

post-1175-0-43051300-1415268223_thumb.jpg

post-1175-0-40948400-1415268257_thumb.jpg

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Малко странен въпрос, но пие ли се в Исландия по ресторантите твърд алкохол? Не прочетох някой да споменава, разбрах, че е скъп дори в магазините, имали са сух режим и бирата им е почти безалкохолна.

 

И още нещо за ходилите през зимата, на каква скорост може да се разчита, правейки си план за деня? Ограничението е ясно, въпросът ми е налага ли се при сняг да се кара например с 40-50?

Връзка към коментар

Малко снимки от прекрасната природа на Исландия - от южното крайбрежие.

 

Интересен факт: според проведена анкета 90% от исландците не отричат съществуването на елфи. След разходката и гледките вчера вече и аз съм склонен да повярвам...

 

 

Елфи да има,да няма орки и др. такива!

А защо няма сняг?

Редактирано от traveler
Връзка към коментар

Георги, процента е направен да звучи по-любопитно, не че вярванията им не са факт :) Но едно е да вярваш в нещо, друго е да не го отричаш, ето от една статия свързана с проучването и за сравнение вярванията в призраци:

 

Only 13 percent of participants in the study said it is impossible that elves exist, 19 percent found it unlikely, 37 percent said elves possibly exist, 17 percent found their existence likely and eight percent definite. Five percent did not have an opinion on the existence of elves.

More admitted to believing in ghosts. Only seven percent said their existence was impossible, 16 percent unlikely, 41 percent possible, 18 percent likely and 13 percent definite. Four percent had no opinion on the existence of ghosts.

 

 

Малко странен въпрос, но пие ли се в Исландия по ресторантите твърд алкохол? Не прочетох някой да споменава, разбрах, че е скъп дори в магазините, имали са сух режим и бирата им е почти безалкохолна.

 

И още нещо за ходилите през зимата, на каква скорост може да се разчита, правейки си план за деня? Ограничението е ясно, въпросът ми е налага ли се при сняг да се кара например с 40-50?

 

Пие си се като стой та гледай. Бирата е хубава!

 

Не се налага, но ще имаш много спирки за опулване и за блеене със свалена челюст :) Иначе ще си караш с ограничено (80 или 90 беше не помня) без проблем. За дистанцията Рейкявик - Вик си отива повече от половин ден в каране и забележителности, като груба преценка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Я, да ви попитам  нещо като напълно не запознат с шофирането и то особенно в Исландия. Как успявате да шофирате при силен вятър?

Наскоро бях свидетел на дискусия по тази тема и един от посещавалите Исландия каза, че там е абсолютен риск да караш, тъй като нямаш техните навици за каране при внезапно появил се вятър. Та същия човек, при някое от посещенията си там, докато е шофирал е бил изтласкан от внезапен вятър някъде в страни от пътя и е било според него чист късмет, че не е станало сериозно произшествие. При следващите си посещения в Исландия никога повече същия човек не е посмял да наеме автомобил. Та в тази връзка ми стана интересно, тъй като всички тук дето посещавате страната си наемате автомобил и никой не е споделил нещо за проблеми.

Връзка към коментар

Ами не сме имали такива проблеми, колко трябва да е силен този вятър, че чак да изтласка автомобила. Като знам колко силно духаше, едва отварях врата, но мен не изтласка, камо ли автомобила.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

post-2019-0-32107800-1415291461.jpg

 

Километри изравнено от лава поле. Както през повечето път няма дървета и храсти и няма какво да прави завет, още по-малко тук. Не само имаше страничен вятър, но и се страхувахме (аз предимно с женския си страх) да не се извие някоя каменна буря, която да вдигне камъните и да ни изпочупи колата на сред нищото. Радвам се, че не сме част от статистиката с такива случаи. Поне застраховката на колата беше добра.

 

Между другото като споменахте за максимално разрешената скорост, ние изглежда бяхме единствените, които ги спазваха. С което не ви насърчавам да правите нарушения разбира се. Попаднах на една дискусия, от която стана ясно, че глобите за превишена скорост за чужденци са към 3 пъти по-високи от тези за местните.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Малко странен въпрос, но пие ли се в Исландия по ресторантите твърд алкохол?

Пие се и още как. Но те съветвам отсега да се подготвяш психически за цените в ресторантите. Преди малко ми поискаха 25 лв. за една телешка супа...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Георги, процента е направен да звучи по-любопитно, не че вярванията им не са факт :) Но едно е да вярваш в нещо, друго е да не го отричаш.

Независимо дали анкетата е понапудрена или не това по никакъв начин не променя красотата на исландската природа. Трябва да признаеш, че наистина има някаква лека магия в това място...

 

Вече съм влюбен в Исландия и определено смятам да дойда пак.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.