Прескочи до съдържание

бързи въпроси Великобритания - бързи въпроси


Muzi

Препоръчани мнения

@vorbis, благодаря за бързия отговор.

@mu_ry, аз също съм на етап само събиране на информация.

Интересна ми стана пещерата Фингал на о. Стафа. Четох тук из форума темите за Шотландия, но не намерих някой да е писал за нея.

До пещерата се стига с организирани турове с корабче от остров Mull.

Някой ходил ли е на остров Mull и Стафа? Ще се радвам, ако някой може да сподели информация от своето пътуване.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , vorbis каза:

Шофьорските книжки от ЕС важат във Великобритания, в това число и българските.

Edit: Накой беше писал наскоро за български шоф. книжки с липсващ текст на латиница. За тях не знам какво е положението.

благодаря много 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Граф Вронски

При кацане в 14:00 на летище Stansted , има ли шанс да се хване следващ полет в 16:10? (приемаме, че няма закъснение на полета)
Първи полет е от Маракеш - Станстед, втори полет Станстед - София.

Имам спомен, че на някое лондонско летище трябва да се излезе и отново да се влезе, т.е. няма транзитна зона (или имаше различни коридори , в зависимост от къде идваш).

Връзка към мнение

@Граф Вронски Ще трябва да излезеш от летището и пак вътре. При положение, че полетът е навреме, има шанс, но ще трябва да си доста бърз. Без чекиран багаж, гледай да си най-отпред до вратата за излизане, минаване с паспорта на електронните портали. Станстед не е голямо летище, но не е и малко.

 

Като стигнеш до мястото, където посрещат пътниците, завиваш надясно и по вървиш по цялата дължина на летището, за да стигнеш до секюрити зоната с рентгените. Оттам по диагонал между рафтовете на магазините, за да спестиш малко време и стигаш до главната чакалня, която ще я познаеш като видиш до нея Burger King. Поглеждаш на таблото за твоя гейт и бегом към него. Късмет! :smile:

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, Граф Вронски каза:

При кацане в 14:00 на летище Stansted , има ли шанс да се хване следващ полет в 16:10? (приемаме, че няма закъснение на полета)
Първи полет е от Маракеш - Станстед, втори полет Станстед - София.

Имам спомен, че на някое лондонско летище трябва да се излезе и отново да се влезе, т.е. няма транзитна зона (или имаше различни коридори , в зависимост от къде идваш).

Нямаш проблем, ако първия полет е навреме. Станстед е натоварено, но много добре организирано летище, няма транзитен коридор. Грубо ще ти трябват 30мин да стигнеш и да минеш паспортна проверка за да излезеш. Сигурно и по-малко ако се насочиш към машинките. Дори да изглежда, че опашката там е по-голяма, реално върви бързо. 

Има масички преди секюрити, където може да се подготвиш - изваждаш плика с течности, сваляш колани, това спестява време. При добра организация ти трябват още 30 Мин. макс. Още 10тина минути за да стигнеш гейта. Номера на гейта излиза 1 час преди полета, нещо такова беше, така че може и да се наложи да почакаш пред таблото в главния салон.  🙂

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Кацам на летище Лутън в 16:00ч и излитам в 22:00ч. Какво може да се прави/види наоколо за около 4 часа, при това в ден неделя? Не ми се виси в салона, ако въобще ме пуснат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , iMari каза:

Кацам на летище Лутън в 16:00ч и излитам в 22:00ч. Какво може да се прави за тези 6 часа, при това в ден неделя? Не ми се виси в салона, ако въобще ме пуснат.

Може да се иде пеш до Лутън. Преди няколко години имаше и живи зайци до пешеходния тунел към Лутън,на 200 м от летището.  Това е моя снимка.

Screenshot_2023-02-03-10-18-28-867_com.android.chrome.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има бусчета до града. Билети се купуват от шофьора. Мисля, че от летището до града е 20-30 мин с автобус. Когато ходихме последно в салона нямаше много хора и нямаше проблем да се влезне с Diners.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте! Полетът ни каца /по разписание/ в 23,55 на летище Единбург. Агенциите за рент-а- кар / тези, които успях да видя на картата на летището/  работят до 00,00 часа. Приемам съвети как да процедирам за наемането на автомобил 

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 6 минути , Яничка каза:

Дайте идея за евтин трансфер между летище Лутън и Станстед. Моля :)

Труден въпрос. Първият вариант е два автобусни шатъла до и от Лондон с EasyBus. Вторият вариант, по-скъп, но по-бърз теоретично, е влак до/от Лондн с избягване на зона 1 (най-вътрешната част на града).

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

леле

Нешънъл Експрес имат и директен автобус

ако не бъркам купуването по-рано дава по-ниски цени, на място цените им са сериозни

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
Иван Попов

Внимавайте с летищата във Великобритания, защото е спряла системата за сканиране на паспортите на летищата.

orig.jpg?_=1685193793

Летищата във Великобритания бяха засегнати от проблем, свързан със системите за сканиране на паспорти, с които оборудвани автоматичните врати за граничен контрол, предаде Ройтерс.В социалните мрежи бяха публикувани снимки, на които се виждат стотици пасажери, които се редят на опашки на лондонските летища "Хийтроу" и "Гетуик". Много пътници се оплакаха, че им се е наложило да чакат по няколко часа."Наясно сме с проблема с граничната система в цялата страна, който засяга пристигащите пътници в Обединеното кралство", заяви говорител на британското министерство на вътрешните работи.

"Работим по разрешаването на проблема възможно най-скоро и поддържаме връзка с пристанищните оператори и авиокомпаниите, за да сведем закъсненията до минимум", допълни той.

Във Великобритания паспортните проверки на чуждестранни пътници от редица страни трябва да се извършат от служители на граничния контрол. Гражданите на страни от ЕС, САЩ и някои други държави обаче могат да използват автоматичните врати, известни като електронни портали, за да сканират паспортите си.

  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Да си сверя часовника с едно въпросче :

- Ако трябва да избирате на кое нискобюджетно летище да кацнете (Лутън или Станстед) с последващ нощен трансфер към Гетуик какво бихте избрали ...

 

Връзка към мнение

Отдавна не съм била по тези краища, но ако можех да го избегна този вариант, щях да го направя. Помня преди 5-6 години ми се наложи един супер ранен полет от Гатуик, аз съм в центъра (разбирай Marble Arch). Всички варианти за транспорт по нощите се свеждаха до такси. Добре че се намериха приятели тогава. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Граф Вронски
преди 1 час, wiliko каза:

Да си сверя часовника с едно въпросче :

- Ако трябва да избирате на кое нискобюджетно летище да кацнете (Лутън или Станстед) с последващ нощен трансфер към Гетуик какво бихте избрали ...

 

Без да съм гледал часовете на влаковете (за да направя точен избор), бих избрал Stansted. 
1) Имам една зависимост при избор на Stansted: автобус до Victoria Coach Station.
2) От автобусната гара се прехвърлям на жп гарата Victoria (около 5-8 мин пеша) и взимам Gatwich Express до летището.

При ходето до Мароко (през деня), избрахме Stansted, кацнахме рано, взехме влакът Stansted Express, разходихме се от Liverpool Street до London Bridge пеша и оттам взехме влак до Gatwick Airport.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От Лутън може да се вземе влак направо до Гетуик, стига да има в подходящи часове

Автобуси също има

За мен Станстед е по неудобно за трансфер до Гетуик, като цена също мисля е по скъп вариант

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

не съм гледал отдавна, но може да има директен автобус на Нешънъл Експрес

влака и в двата случая ще включва прекачване из Лондон, може би две прекачвания

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , neuromancer каза:

не съм гледал отдавна, но може да има директен автобус на Нешънъл Експрес

влака и в двата случая ще включва прекачване из Лондон, може би две прекачвания

От Лутън има  директен влак( без прекачване),спирката е на 20мин пеша или има шатъл за 3-4мин,директен автобус също има без прекачване

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря за отговорите...за Лутън съм го играла филма с директният влак и ми е ясна схемата, колкото за Станстед влак директно няма, а след 12 вечерта влака не се движи и вариант е автобус до Виктория и после още един до Гетуик...до тези данни стигнах...ще го помисля още ....

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
преди 4 часа, Oshko каза:

Препоръчайте някоя кръчма в Лондон, около центъра или Сити еърпорт( там ще спим).

Този въпрос е супер общ. Може би, The Wolseley?Ако под кръчма се имаше предвид ресторант. Ако е за пъб - просто си избирате място, което ви харесва и сядате.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Не бях сигурен дали в темата за уискитата да попитам това, не видях бързи въпроси за Единбург, така че тук ще стрелям ->
Предстоят ми 4-5 дни в Единбург. Искам да си докарам хубаво уиски 1-2 бутилки, да кажем около 100-200лв бутилката - някои по-отлежали Гленфидих, Макалан, дори Джони. 

Препоръки за магазин и изобщо съвет дали си заслужава? По проучването, което направих - цените са еквивалентни на тези в България, само че в лири. Съгласен съм, че дори червеното Джони ще е в пъти по-качествено от това предлагано тук, но някак си не бих дал 80 паунда за зелено Джони примерно, при положение, че тук струва 100 лева.. 

Четох, че на летището има някакви оферти, но като погледнах цените на duty free шопа в интернет, не видях нищо грабващо окото. 

Съвети? 🙄

Връзка към мнение
преди 2 часа, Kosta Grudov каза:

Не бях сигурен дали в темата за уискитата да попитам това, не видях бързи въпроси за Единбург, така че тук ще стрелям ->
Предстоят ми 4-5 дни в Единбург. Искам да си докарам хубаво уиски 1-2 бутилки, да кажем около 100-200лв бутилката - някои по-отлежали Гленфидих, Макалан, дори Джони. 

Препоръки за магазин и изобщо съвет дали си заслужава? По проучването, което направих - цените са еквивалентни на тези в България, само че в лири. Съгласен съм, че дори червеното Джони ще е в пъти по-качествено от това предлагано тук, но някак си не бих дал 80 паунда за зелено Джони примерно, при положение, че тук струва 100 лева.. 

Четох, че на летището има някакви оферти, но като погледнах цените на duty free шопа в интернет, не видях нищо грабващо окото. 

Съвети? 🙄

 

Може да посетиш това, беше много интересно. Пък може и да си харесаш да си купиш нещо 🙂

 

The Scotch Whisky Experience | Whisky Tasting and Tours The Scotch Whisky Experience

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.