Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

Е ако е зор, винаги може да ги ситниш на много по 500 евра в ПИБ (дай боже всекиму), но явно скоро не се очертава да стават по-добре работите. Малките таксички се превръщат в основен източник на приходи на нашите си сарафи!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Скоро купувах билети от сайта на Райън. При плащането в сайта им излезе информация, че при плащане с Mastercard няма такса. Преди дни в извлечението от банката се оказа, че имам начислени две такси. Първата от 50 стотинки, а втората за сума Х. Изрично беше упоменато, че това са такси за плащане на ПОС терминал в чужбина. Позвъних в банката и се оказа, че тези такси са начислени, защото продавача бил с регистрация в чужбина. Питах как плащайки да разбирам, че плащам към ПОС терминал извън България и ми казаха, " че трябва да питам". Замислих се, че ако плащам с тази карта билети за 2000 лева ще ми вземат 5% или 100 лева просто , защото това е част от общите условия .... Сумите сега не бяха големи, но никога при електронно разплащане не са ми вземали такса. Многократно ми повториха, че това е описано в общите правила, които съм подписал и да, това е така когато тегля от банкомат в чужбина - такса + % от сумата. Очевидно е, че плащайки и на ПОС терминал в чужбина това важи, но как да разбера кога терминала е тук и кога не ... Ползвам дебитни карти почти 15 години - изключение ли съм бил никога да нямам такси? :huh: Ползвал съм дебитни карти издадени от английски банки - при всяко плащане таксите, комисионните и т.н. и т.н стават видими в момента на плащането с картата. Как е при плащане с други карти в сайта на Райън? Дебитната карта  Mastercard, за която говоря е издадена от SGEB България.

Може би въпроса не е за тази тема и моля модератора да го премести където намери за добре, но т.к. е свързан с плащане към Райън го написах тук.

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Doctor Who каза:

Скоро купувах билети от сайта на Райън. При плащането в сайта им излезе информация, че при плащане с Mastercard няма такса. Преди дни в извлечението от банката се оказа, че имам начислени две такси. Първата от 50 стотинки, а втората за сума Х. Изрично беше упоменато, че това са такси за плащане на ПОС терминал в чужбина. Позвъних в банката и се оказа, че тези такси са начислени, защото продавача бил с регистрация в чужбина. Питах как плащайки да разбирам, че плащам към ПОС терминал извън България и ми казаха, " че трябва да питам". Замислих се, че ако плащам с тази карта билети за 2000 лева ще ми вземат 5% или 100 лева просто , защото това е част от общите условия .... Сумите сега не бяха големи, но никога при електронно разплащане не са ми вземали такса. Многократно ми повториха, че това е описано в общите правила, които съм подписал и да, това е така когато тегля от банкомат в чужбина - такса + % от сумата. Очевидно е, че плащайки и на ПОС терминал в чужбина това важи, но как да разбера кога терминала е тук и кога не ... Ползвам дебитни карти почти 15 години - изключение ли съм бил никога да нямам такси? :huh: Ползвал съм дебитни карти издадени от английски банки - при всяко плащане таксите, комисионните и т.н. и т.н стават видими в момента на плащането с картата. Как е при плащане с други карти в сайта на Райън? Дебитната карта  Mastercard, за която говоря е издадена от SGEB България.

Може би въпроса не е за тази тема и моля модератора да го премести където намери за добре, но т.к. е свързан с плащане към Райън го написах тук.

Аз плащам с виртуална дебитна на ДСК, никога не съм имала каквото и да било такси. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 15 минути , Doctor Who каза:

Скоро купувах билети от сайта на Райън. При плащането в сайта им излезе информация, че при плащане с Mastercard няма такса.

Тези дни плащах две нощувки с две различни карти в един и същи хотел при едни и същи условия и всичко еднакво (Става дума за плащане през сайта на MMT). Плащането с VISA кредитна ми е отчетено като 47.86 лева + 0.50 стотинки такса (не знам тая такса каква е, но винаги ми я слага при пазаруване в чужбина, а в БГ не я слага), плащането с дебитна Mastercard ми е отчетено като 51.00 лева.

Сега като се загледах, в кредитната Visa ми пише, че в оригинална валута са изтеглени 1790 индийски рупии, а в дебитната Mastercard пише 26.45 EUR.

Може разликата да идва от пресмятането на курса на валутата. Банката е Уникредит.

Иначе досега където и да съм ходил в чужбина все съм плащал с Mastercard дебитна и никога не е имало допълнителни такси.

Редактирано от boogy83
Връзка към мнение

Това са такси на банката издател и нямат нищо общо с RyanAir. Уникредит открай време имат такса 50ст. за всяко плащане с кредитна карта, FiBank 0.25% за плащане в чужбина и т.н. За SGEB не съм се интересувал.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Vyara каза:

Аз плащам с дебитна Виза на ПИБ и при плащане в сайта на Раян не са ми начислявани такси.

Гарантирам ти, че са ти взели... Погледни си извлечението. :) Ето плащане с дебитна на ПИБ от 24.06

FIB.png.d5e1e7acc2a4cacfc8fd8c12a5153dbd.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При пакетите на ПИБ няма такса за плащане:

Такса плащане на ПОС:    
  • в България (неограничено)
без такса без такса
  • в чужбина
без такса** 0.25 лв.
(комисиона за една трансакция на стойност 100 лв., изчислена по Тарифата на Fibank)
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз също плащам с дебитна Виза на ПИБ и ми начисляват такса. Преди година или две при плащане в търговски обект в чужбина беше безплатно, после забелязах, че започнаха да начисляват такси, явно са си променили Общите условия. При плащане по интернет също ме таксуват.

Връзка към мнение

Картата ми е Visa PayWave, може това да има значение. На физическо лице е.

Спомням си, че точно покрай тези билети от извлечението приятел от компанията каза за някви такси и ми стана странно, но на мен не са ми удържали такива.

Редактирано от Vyara
Връзка към мнение

Хора, сменете си банката какви са тия обирджийски такси за плащане на ПОС? Аз плащам постоянно с ПОС, в България, в чужбина, физически и онлайн, контактно и без. Ако на всяка транзакция ми взимаха по 50 ст, трябва да работя за тях един ден месечно. От 10 години съм клиент на алианц, имам виза електрон и Мастъркард дебит и на двете не ми удържат и една стотинка като плащам, само когато тегля в чужбина или от банкомат на друга банка, имам някаква такса. 

 

В белите държави, където и за дъвка можете да платите с ПОС, тези практики не съществуват, не съм чувал в никоя цивилизована държава да удържат такса на картодържателя. По принцип се удържа такса на търговеца. Не виждам как у нас могат да се развиват новите технологии и разплащателни методи, при положение, че банките изкуствено ги спират налагайки такива такси. А самите банки имат най-голям интерес от намаляването на кешовите разплащания, но това е явно още един от абсурдите на нашата банкова система. 

 

Имайте предвид, че работодателят ви НЯМА ПРАВО ПО ЗАКОН да ви налага в коя банка да ви изплаща заплатата, така че не се колебайте да сравните условията на различните банки и да си откриете сметка в най-изгодната за вас. 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

До голяма степен си прав. Нормална практика е банките да поощряват клиентите си да плащат с карти, давайки им кешбек или други бонуси, а не да им взимат такси. Но и в т.нар. бели държави таксата "превалутиране" е масова практика. Нашите банки не са гениални и уникални - всичките гадни таксички, лихвички и номерца са изкопирани отвън.

 

А това за работодателя го знаем всички, но не всеки работодател може да приеме с охота такова обяснение. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Какво има да се обяснява, сменям си банката и точка, ето новия ми айбан.

 

Да, с френската ми карта имам такса когато плащам извън еврозоната, с българската нямам. Всеки си знае за себе си, за мен такси за плащане са напълно неприемливи и не бих си държал парите в банка, която ме таксува на всяко плащане. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само, че България не е Франция, нито друга европейска държава.

Много ме е яд, че ме принудиха, да си отварям сметка в една от най-смотаните банки-Райфайзен...

Наскоро гледах десетките такси на ДСК и се уплаших.

Почти няма операция, която да е безплатна.

В ЕС отдавна всички или почти всички операции са безплатни, но в България не..

 

Почти 1000 човека от моята работа са в моето положение.

Може да нямат право, но това е масова практика в България от край време..

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Принципно, дори работодателя да настоява е въпрос на Х стотинки да се прехвърли цялата заплата от една сметка в друга веднъж месечно. Лошото е, че много хора имат кредити, за които изискване е превеждане на заплата в конкретната банка...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
1 hour ago, Alexander said:

В ЕС отдавна всички или почти всички операции са безплатни, но в България не..

 

Чак така не е, наскоро част от банките в Германия въведоха такси за теглене от банкомат, дори и техен. Не че това не е пратика и в БГ де.  За мен обяснението за въвеждането на множество такси в почти всички български банки, е че те трябва да попълват фонда за гарантирани на депозити след случката с КТБ, така че като си платим дебелия масраф, чак тогава може да има някакво спадане на таксите.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Абе такси за ползване айде.....съгласен съм, щом ползвам някаква услуга да ми искат пари ок...мрънкам малко, ама си плащам.

Обаче лошото е, че разни банки почнаха да слагат такса при внасяне на пари в сметката?!?!?!! Е това вече не го разбирам: даваш си парите в тая банка да може тя да ги ползва и раздава на други и на всичкото отгоре си и плащаш за това? 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Уви, точно Алианц имаха страшна изцепка, която е абсурдна. Приятел си пазарува неща в САЩ с КК от Алианц, която е в щатски долари. После видя, че има начислени такси превалутиране. Ходи до банката и се оказа, че плащането е влезнало в Алианц в USD, те веднъж са го превалутирали в EUR (незнайно защо) и втори път са го превалутирали в USD, за да му дебитират сметката :)

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, akair каза:

Уви, точно Алианц имаха страшна изцепка, която е абсурдна. Приятел си пазарува неща в САЩ с КК от Алианц, която е в щатски долари. После видя, че има начислени такси превалутиране. Ходи до банката и се оказа, че плащането е влезнало в Алианц в USD, те веднъж са го превалутирали в EUR (незнайно защо) и втори път са го превалутирали в USD, за да му дебитират сметката :)

 

Точно за това казвам, че различните банки имат конкурентни продукти, някои са по-изгодни за едни, други за други. Моята сметка е в лв и никъде не са ми взимали такси за превалутиране. Друг е въпросът по какъв курс ги обменя, но надали е различен от другите банки. Може би за твоя познат друга банка би била по-изгодна и с по-добри условия. Пазарът е свободен и всеки може да си избира къде да си държи парите. 

 

Относно кредитите, какво се прави в случай че : имате нужда от кредит да кажем 50000€. вашият работодател ви превежда заплатата в банка х с лихва 6%. След проучване на пазара, банка у ви предлага 5,3% и 0лв такса за разглеждане, ако ви превеждат заплатата там. Няма ли да говорите с шефа си и да приемете по-изгодната банка? На мен ми се вижда абсурдно, да не би да ви уволни, че искате да си смените сметката? В такъв случай, мога само да посъветвам да си намерите синдикат и адвокат. 

Редактирано от Kaloyan89
Връзка към мнение
Преди 1 час, akair каза:

Уви, точно Алианц имаха страшна изцепка, която е абсурдна. Приятел си пазарува неща в САЩ с КК от Алианц, която е в щатски долари. После видя, че има начислени такси превалутиране. Ходи до банката и се оказа, че плащането е влезнало в Алианц в USD, те веднъж са го превалутирали в EUR (незнайно защо) и втори път са го превалутирали в USD, за да му дебитират сметката :)

 

Това сме го говорили и друг път, че зависи в каква валута е сетълмент сметката на банката. И ги има такива абсурди почти навсякъде - дават доларови карти, но сетълмента е в евро и те цакат два пъти при покупка в долари. Това мисля, че е проблем, който не е широко известен понеже малко доларови карти се издават в България. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идеята ми беше, че конкретната банка (и нейните практики) са questionable.

Дано някой магеланец си направи експеримент и да попита служител в която и да е банка какви са сетълмeнтите на банката, как разграничават плащане онлайн от плащане на пос,  от плащане онлайн в чужбина, от плащане на пос в чужбина и какви такси начисляват ... Склонен съм да вярвам, че повечето служители ще се оплетат и няма да могат да дадат адекватен отговор :)

 

Редактирано от akair
сбъркан правопис на settlment на кирилица
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , akair каза:

Идеята ми беше, че конкретната банка (и нейните практики) са questionable.

Дано някой магеланец си направи експеримент и да попита служител в която и да е банка какви са сетълмънтите на банката, как разгриначават плащане онлайн от плащане на пос  от плащане онлайн в чужбина от плащане на пос в чужбина и какви такси начисляват, ... Склонен съм да вярвам, че повечето служители ще се оплетат и няма да могат да дадат адекватен отговор :)

 

Да, ако търсиш кристално чиста банка, няма да намериш. Както тук, така и по света според мен. Въпроса е с кои лоши практики си склонен да се примириш, понеже не те касаят. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.