Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

Банките май продължават да си правят оглушки за SEPA. ДСК със сигурност.

 

Някой да има информация да има българска банка, която тотално да е махнала таксите за входящ/изходящ превод към ЕС както трябваше да направят след 31.10?

От много години ПИБ нямат за входящ превод от чужбина, поне от ЕС.

За изходящ скоро няма да има май..Те за превод в страната взимат, какво остава за чужбина.

Връзка към мнение

От много години ПИБ нямат за входящ превод от чужбина, поне от ЕС.

За изходящ скоро няма да има май..Те за превод в страната взимат, какво остава за чужбина.

 

Имат и те, за преводи над 10 000 евро. Не че съм в тоя таргет, но все пак се очакваше всякакви подобни такси уж да отпаднат. Би трябвало международните преводи да се таксуват като вътрешни, т.е. ако за входящ превод от чужбина взимат 10€, толкова да взимат и за такъв от България. Ма това на теория, на практика, изглежда че още се ослушват. 

Връзка към мнение

Банките май продължават да си правят оглушки за SEPA. ДСК със сигурност.

 

Някой да има информация да има българска банка, която тотално да е махнала таксите за входящ/изходящ превод към ЕС както трябваше да направят след 31.10?

 

От БНБ в писмен отговор посочиха, че СЕПА уеднаквява условията за преводите в евро в общността, но не и цените. БНБ нямала правомощия да определя размера на таксите на трезорите.

Банковата асоциация отказа интервю, но отговори, че тарифите в Германия и България за превод в евро не могат да се сравняват, защото там това е национална валута, а у нас чужда. 

 

На този етап няма индикации за намаляване на таксите за превод.

От тук

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имат и те, за преводи над 10 000 евро. Не че съм в тоя таргет, но все пак се очакваше всякакви подобни такси уж да отпаднат. Би трябвало международните преводи да се таксуват като вътрешни, т.е. ако за входящ превод от чужбина взимат 10€, толкова да взимат и за такъв от България. Ма това на теория, на практика, изглежда че още се ослушват.

 

Да, така са. 10 хиляди са обаче на превод, е са на време, понеже си помислих второто първоначално. Правят се отделни преводи до 10 хиляди и готово. В чужбина почти всички банки дават безплатно превеждане до 50 хилядо на година в ЕС.

Връзка към мнение

Новите правила задължаващи ли са или само пожелателни ?

 

Бяха пожелателни до 31.10, след това са задължаващи, ама явно нашите намират врътки, чак ми се ще да почна да чета цялата регулация, защото навсякъде опростено ти казват, че таксите трябва да изчезнат, навсякъде в Европа са изчезнали, ама тук пак тарикатеем като гледам връзката на chandni...

 

Да, така са. 10 хиляди са обаче на превод, е са на време, понеже си помислих второто първоначално. Правят се отделни преводи до 10 хиляди и готово. В чужбина почти всички банки дават безплатно превеждане до 50 хилядо на година в ЕС.

 

Да, врътки има и със споменатите тук transferwise, paysera и т.н. Има начини да се спестят или ограничат таксите, но просто е досадно. Пак да кажа, сумите които ме интересуват са в пъти по-ниски от тези, точно и за това тези 5-10 евро, които прибират банките болят. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте,

 

От дълго време се занимавам с изследване по темата и по въпроса с прилагането на Регламент 260/2012 от българските банки. За съжаление опасенията ми за това, че няма да се случи намаление на таксите, са на път да се сбъднат. Ще ви цитирам един член от регламента, който според мен защитава позициите на българските банки, макар и да няма морално оправдание за тези високи цени :

"Таксите, наложени от доставчика на платежни услуги на ползвател на платежни услуги за презгранични плащания, са равни на таксите, наложени от този доставчик на платежни услугина ползвателите на платежни услуги за съответните национални плащания на същата стойност и в същата валута".

 

Предлагайки еднаква такса за национални междубанкови и външни еврови преводи, те спазват така цитирания член от Регламента.

 

Доколкото следя тарифите на банките, има точно 3 банки с фиксирана цена за евров превод, в порядъка 5 - 10 евро, но сме още далече от безплатни преводи по СЕПА..

 

П.С. от 05.01.2017 ПИБ сваля значително прага за получени преводи без такса - 500 евро !

Редактирано от jefrey
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Все си мисля, че докато не ги натиснат от Европа, ще събират пари.

Същото беше едно време за мита и ДДС за внесените автомобили от Европа, докато ги принудиха да спрат с рекета.

Връзка към мнение

Здравейте,

 

От дълго време се занимавам с изследване по темата и по въпроса с прилагането на Регламент 260/2012 от българските банки. За съжаление опасенията ми за това, че няма да се случи намаление на таксите, са на път да се сбъднат. Ще ви цитирам един член от регламента, който според мен защитава позициите на българските банки, макар и да няма морално оправдание за тези високи цени :

"Таксите, наложени от доставчика на платежни услуги на ползвател на платежни услуги за презгранични плащания, са равни на таксите, наложени от този доставчик на платежни услугина ползвателите на платежни услуги за съответните национални плащания на същата стойност и в същата валута".

 

Предлагайки еднаква такса за национални междубанкови и външни еврови преводи, те спазват така цитирания член от Регламента.

 

Доколкото следя тарифите на банките, има точно 3 банки с фиксирана цена за евров превод, в порядъка 5 - 10 евро, но сме още далече от безплатни преводи по СЕПА..

 

П.С. от 05.01.2017 ПИБ сваля значително прага за получени преводи без такса - 500 евро !

 

Да, аз точно на този член разчитах, наивно смятайки, че може да не се отнася само за еврови преводи, а за всички преводи.

 

А ПИБ, явно вървим в грешната посока...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Наистина не разбирам защо някой все още би се мъчил с нашите банки.

 

В момента съществуват точно 2 варианта за напълно безплатни банкови еврови преводи от България към всички страни в ЕС (същото важи и за преводи от ЕС към България). Единият е Paysera, вторият е Revolut. И двата работят абсолютно безотказно и бързо, тествано вече многократно.

 

При Revolut е особено лесно и всичко става директно от апп-а на телефона, който се инсталира и настройва за под 2 минути. Акаунтът се зарежда безплатно от дебитна карта, превалутиранията са по убийствено добър курс, а банков трансфер се прави за 30 секунди без това да струва стотинка и на изпращача и на получателя (освен ако приемащата банка няма такса 'входящ трансфер').

 

Спестете си парите за нещо по-хубаво, не ги наливайте в лакомите гърла на родните банкери. Не го заслужават.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Преди време беше казал, че си доволен от Transfer Wise, тези по-добри ли са според теб ?

Единият е Paysera, вторият е Revolut. И двата работят абсолютно безотказно и бързо, тествано вече многократно.

 

 

Връзка към мнение
Георги Матеев

Преди време беше казал, че си доволен от Transfer Wise, тези по-добри ли са според теб ?

 

И трите са добри, но Transferwise имат такса за изпращане на пари. При другите няма.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

По мои впечатления нашите банки играят с термина "валутен превод". Както много от тях имат такса за превалутиране при плащане с кредитна карта, така може да обявят, че превод до ЕС е 1 лев, ама има още 20 лева такса за обмяна на валута. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Наистина не разбирам защо някой все още би се мъчил с нашите банки.

 

В момента съществуват точно 2 варианта за напълно безплатни банкови еврови преводи от България към всички страни в ЕС (същото важи и за преводи от ЕС към България). Единият е Paysera, вторият е Revolut. И двата работят абсолютно безотказно и бързо, тествано вече многократно.

 

При Revolut е особено лесно и всичко става директно от апп-а на телефона, който се инсталира и настройва за под 2 минути. Акаунтът се зарежда безплатно от дебитна карта, превалутиранията са по убийствено добър курс, а банков трансфер се прави за 30 секунди без това да струва стотинка и на изпращача и на получателя (освен ако приемащата банка няма такса 'входящ трансфер').

 

Спестете си парите за нещо по-хубаво, не ги наливайте в лакомите гърла на родните банкери. Не го заслужават.

 

Виж, ти говориш за лични плащания и е точно както казваш. Но когато става въпрос за фирмени плащания е малко по-различно. Най-малкото на счетоводството му трябва документ (извлечение или каквото и да е), от който да е видно, че парите отиват в съответния контрагент. А при тези системи плащането е към посредника. А и аз говоря за големи и доста големи суми, при които идва е лекият момент със сигурността... Това ми е проблемът...

 

П.С. Revolut мисля още не са стартирали фирмени акаунти.

Връзка към мнение

П.С. Revolut мисля още не са стартирали фирмени акаунти.

Скоро: https://business.revolut.com/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само за сведение - Вчера ми взеха 13 евро в ЦКБ за превод (SEPA-online) в евро до Финландия. Токова си пише и в тарифата им. Нямам време да чета сега регламенти, но явно според БГ банките България вече е излязла от ЕС (преди Англия), или пък изобщо не сме били вътре. 

 

 

И още едно:

Тия от ДСК вече започват яко да ме дразнят. Имат бъг в системата си и не пращат SMS  за плащане с тяхна кредитна карта, когато то е извършено през Интернет.

От август все е така - 100 пъти се обаждах - "работим по въпроса". Чудя се, дали да не ги фиксирам с едно писмено оплакване, където да вметна, че ако бъде "хакната" картата ми и се направи плащане през Интернет - няма аз да покривам щетите, тъй като не си изпълняват задълженията по договора с мен.

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И още едно:

Тия от ДСК вече започват яко да ме дразнят. Имат бъг в системата си и не пращат SMS  за плащане с тяхна кредитна карта, когато то е извършено през Интернет.

От август все е така - 100 пъти се обаждах - "работим по въпроса". Чудя се, дали да не ги фиксирам с едно писмено оплакване, където да вметна, че ако бъде "хакната" картата ми и се направи плащане през Интернет - няма аз да покривам щетите, тъй като не си изпълняват задълженията по договора с мен.

Не само това : бавят се  с издаването на извлеченията. Учтиво ти обясняват, че гратисния период няма да ти се удължи.

Определено имат някакъв проблем.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Виж, ти говориш за лични плащания и е точно както казваш. Но когато става въпрос за фирмени плащания е малко по-различно. Най-малкото на счетоводството му трябва документ (извлечение или каквото и да е), от който да е видно, че парите отиват в съответния контрагент. А при тези системи плащането е към посредника. А и аз говоря за големи и доста големи суми, при които идва е лекият момент със сигурността... Това ми е проблемът...

 

П.С. Revolut мисля още не са стартирали фирмени акаунти.

 

Paysera имат и версия за бизнес клиенти, като в извлеченията, които системата им издава, съвсем ясно пише в кой контрагент отиват парите и счетоводството няма да има никакъв проблем с това. А относно сигурността - сам си преценяваш.

 

Само за сведение - Вчера ми взеха 13 евро в ЦКБ за превод (SEPA-online) в евро до Финландия. Токова си пише и в тарифата им. Нямам време да чета сега регламенти, но явно според БГ банките България вече е излязла от ЕС (преди Англия), или пък изобщо не сме били вътре. 

 

 

И още едно:

Тия от ДСК вече започват яко да ме дразнят. Имат бъг в системата си и не пращат SMS  за плащане с тяхна кредитна карта, когато то е извършено през Интернет.

От август все е така - 100 пъти се обаждах - "работим по въпроса". Чудя се, дали да не ги фиксирам с едно писмено оплакване, където да вметна, че ако бъде "хакната" картата ми и се направи плащане през Интернет - няма аз да покривам щетите, тъй като не си изпълняват задълженията по договора с мен.

 

А защо не прати превода през Paysera или Revolut? Дал си 13 евро на вятъра.

 

macf1an наскоро откри, че SMS системата на ДСК е настроена така, че да праща максимум по един SMS в минута до един и същи номер. Тоест, ако поискаш SMS за 3D парола, веднага я въведеш и платиш, то после няма да получиш SMS за същинското плащане. Но ако се позабавиш около минута с въвеждането на 3D паролата - после получаваш SMS и за покупката.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Paysera имат и версия за бизнес клиенти, като в извлеченията, които системата им издава, съвсем ясно пише в кой контрагент отиват парите и счетоводството няма да има никакъв проблем с това. А относно сигурността - сам си преценяваш.

 

 

А защо не прати превода през Paysera или Revolut? Дал си 13 евро на вятъра.

 

macf1an наскоро откри, че SMS системата на ДСК е настроена така, че да праща максимум по един SMS в минута до един и същи номер. Тоест, ако поискаш SMS за 3D парола, веднага я въведеш и платиш, то после няма да получиш SMS за същинското плащане. Но ако се позабавиш около минута с въвеждането на 3D паролата - после получаваш SMS и за покупката.

 

Paysera/Revolut  - znam li, не ми се занимаваше. А и бях запомнил, че тарифата на ЦКБ е 7 евро - ама за по-малки преводи. Отделно разделих сумата за Финландия на банков превод и paypal, та ако трябваше да се обяснявам на русата финладнка ;) , че ще получи превод и от ...  Сложничко ми се видя.

 

Проблема на ДСК не е този - дето не пращат SMS т.е. искам да кажа, че явно имат повече от един проблем. Имам плащания с кредитната карта в Интернет и без 3D и пак не получавам SMS. От ДСК признават за проблема, но твърдят, че това се случва само за някои определени сайтове. Да бе, да - определени. за мен са 100% - със сигурност Ryanair, airbnb, mmt, paypal, Wizz, ...

Единия път като звънях да пискам се паднах на едни младеж дето беше по словоохотлив и той каза, че ставало въпрос за сайтове в които клиентите имали акаунти.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Виж, ти говориш за лични плащания и е точно както казваш. Но когато става въпрос за фирмени плащания е малко по-различно. Най-малкото на счетоводството му трябва документ (извлечение или каквото и да е), от който да е видно, че парите отиват в съответния контрагент. А при тези системи плащането е към посредника. А и аз говоря за големи и доста големи суми, при които идва е лекият момент със сигурността... Това ми е проблемът...

 

П.С. Revolut мисля още не са стартирали фирмени акаунти.

 

Понеже писа, че си се интересувал, имаш ли опит как е в другите държави извън еврозоната, които участват в SEPA, ползват ли същите врътки? Швейцария, Норвегия?

Връзка към мнение

Понеже писа, че си се интересувал, имаш ли опит как е в другите държави извън еврозоната, които участват в SEPA, ползват ли същите врътки? Швейцария, Норвегия?

 

Здравей, ами за съжаление нямам преки наблюдения. Предполагам в Норвегия, предвид развитието на банковите услуги, таксите не би трябвало да са високи (при Nordea са 20 крони = 2 евро). Скоро четох коментар на бг банките, че за момента нямали възможност да намалят цените на преводи в евро, защото имали "много разходи по превалутирането".. (колкото и абсурдно да е това).

 

Георги, благодаря за разяснението за извлеченията, ще пробвам да направя един акаунт.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Вместо да свалят таксите, банките са тръгнали да ги вдигат!

 

От много години съм клиент на ПИБ, заради безплатните им входящи преводи до 10 хиляди евро от чужбина.

Оказа се, че тихомълком, безплатната сума за входящ превод се е сменила от 10 хиляди на 500 евро.

Над нея се взимат 0,1% както беше над 10 хиляди, но има и минимум от 5 евро. Излиза, че дали ще се преведат 501 евро или 5000, те ще си вземат една и съща сума от 5 евро.

Отделно въпреки, че съм им клиент за смяна от лв към евро на каса искат 1лв, до скоро го нямаше и това.

 

Понеже се нервирах, минах през съседните банки, но се оказа, че при тях положението е още по-зле..

Райфайзен - безплатно до 100 евро, след това 0,1% с минимум 6 евро.

ДСК- както Райфайзен.

Експрес Банк и тя както предните две, до 100 евро безплатно и след това 0,1%, но минимума е 6лв при тях. Последните ми обявиха гордо, че взимат 30лв за изходящ превод в чужбина, но ако се направи през интернет банирането струва само 15лв.

 

Някой знае ли по-добри условия в някоя банка? Интересуват ме, най-вече входящите преводи.

Връзка към мнение

 

Някой знае ли по-добри условия в някоя банка? Интересуват ме, най-вече входящите преводи.

 

Гледах ги и аз наскоро, няма по-добри, ПИБ май въпреки това дърво остават най-добри. За по-малки суми (200-300 евро) опцията ти е пейпал и теглене към карта, мисля че към 1% фира се връзваха в този случай. 

Връзка към мнение

Вместо да свалят таксите, банките са тръгнали да ги вдигат!

 

От много години съм клиент на ПИБ, заради безплатните им входящи преводи до 10 хиляди евро от чужбина.

Оказа се, че тихомълком, безплатната сума за входящ превод се е сменила от 10 хиляди на 500 евро.

Над нея се взимат 0,1% както беше над 10 хиляди, но има и минимум от 5 евро. Излиза, че дали ще се преведат 501 евро или 5000, те ще си вземат една и съща сума от 5 евро.

Отделно въпреки, че съм им клиент за смяна от лв към евро на каса искат 1лв, до скоро го нямаше и това.

 

Понеже се нервирах, минах през съседните банки, но се оказа, че при тях положението е още по-зле..

Райфайзен - безплатно до 100 евро, след това 0,1% с минимум 6 евро.

ДСК- както Райфайзен.

Експрес Банк и тя както предните две, до 100 евро безплатно и след това 0,1%, но минимума е 6лв при тях. Последните ми обявиха гордо, че взимат 30лв за изходящ превод в чужбина, но ако се направи през интернет банирането струва само 15лв.

 

Някой знае ли по-добри условия в някоя банка? Интересуват ме, най-вече входящите преводи.

Прокредитбанк със сигурност нямат такса за входящ валутен превод, независимо от сумата. За изходящ превод към страните от SEPA и споделени разноски - 5 евро. Към други страни с TOM вальор - 10 евро. Цените са за преводи през интернет банкирането.

 

Мисля, че и Тексим банк нямаха такса за входящ превод. За изходящ валутен превод, SPOT вальор и споделени разноски - 9 евро.

Редактирано от zzxxcc
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.