Прескочи до съдържание

Говорете ми за Киев


danimarkova

Препоръчани мнения

За сувенир идеята е добра, но пък забрадката сама по себе си носи едно друго послание, на което съм противник. И в случая, хич не визирам исляма, но хайде да не се задълбавам в едни излишни теологични разсъждения :)

Връзка към мнение

поне доколкото аз съм запознат, забрадките са част от руската религиозна традиция и това няма абсолютно никаква връзка с исляма, а си е православно християнство... иначе в пещерите на Киевско-Печорска лавра не пускаха и жени с панталони, но на място се даваха наметала тип пола :)

Връзка към мнение

поне доколкото аз съм запознат, забрадките са част от руската религиозна традиция и това няма абсолютно никаква връзка с исляма, а си е православно християнство... иначе в пещерите на Киевско-Печорска лавра не пускаха и жени с панталони, но на място се даваха наметала тип пола :)

 Не исках да влизам в религиозни полемики. Искам да уточня, че преди известно време учих теология в университета, но последната година забременях и не успях да се дипломирам. Не съм набожна, а търсеща. Често възгледите ми са реформаторски и неприемливи.

Да, уточнила съм, че не визирам исляма. Не съм запозната с толкова добре с православния канон, но той е толкова обширен, че не бих и могла. Същината на това забраждане и покриване навява едни асоциации за "О, горко вам, книжници и фарисеи, отвън варосани гробници, а отвътре гнили и червиви" Цитирам малко по памет. Идеята ми е, кому е нужно да се забраждам, когато сърцето ми е важно. По-малко ли ще почета храма, ако съм с панталон (аз поли почти не нося) или ми се вижда косата. Или този, който е забраден и увит в парцала, а е лицемер?

Най-важни са чистото сърце и помисли, а не парцала, който ще увия около себе си.

И ако трябва да направя компромис със себе си и да вляза с неприязън в този или друг храм, по-добре е да стоя отвън.

Аз държа най-вече на вътрешния си мир и пет пари не давам за нечии изкривени представи за целомъдрие, почтеност и прочие външна показност.

Извинявам се за лиричното отклонение.

Връзка към мнение

ами според мен в случая религията не е водеща, нашето семейство също не е набожно (все пак сме деца на развития социализъм, в доста от държавите, в които съм ходил повечето хора са си вярващи); по-скоро според мен въпроса е свързан със зачитане на местните хора на местата, които посещавам - винаги съм се старал да имам обща идея какво е приемливо за местните и какво не и да се съобразявам с това; и в този смисъл не смятам като компромис със себе си зачитането на традициите и обичаите, а като израз на елементарно уважение към местните хора

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз не го разбирам така. Аз съм турист, пътуващ или както ви харесва. Искам да разгледам забележителности, да видя различни хора и местни обичаи и разбирания, без да участвам в тях. Ако река да се местя да живея там или където и да е по света, ще се съобразя с всичко, което е нужно. И в тази връзка, не чувствам нужда да покрива косата си, за да разгледам един религиозен храм като турист, не като вярващ. За вярващите нещата стоят по друг начин, но щом храмът е достъпен за туристи, които са нерелигиозни, самият акт на забраждане губи смисъла от първоначалното си предназначение.

 

Но хайде стига по този въпрос, малко снимки няма ли за нас, на които предстои Киев?

Връзка към мнение

В джамията, за да влезнеш се събуваш. Трябва да се спазва ред или гледаш отвън и питаш как е вътре. :biggrin:

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Между другото и Ukraine International започва полети от Киев до София, от другото по-централно летище. Първоначалните цени са 37 евро на посока, горе-долу конкурират Уиз, ще видим какво ще стане. 

 

Може и да не започнат. :biggrin:  Разцъквах страницата на UIA, но не открих директни полети от София до Киев. Бяха заложили някои полети за декември и януари, но явно още размишляват дати и часове.

Връзка към мнение

Някой може ли да изкаже някакви общи впечатления за градския транспорт в града? Може ли да се разчита на разписанията? В т. нар. маршрутка може ли да се влезе с голям куфар?

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Имам малко въпроси:

 

1.Някой ползвал ли е някаква карта за навигация на телефон, която има всички интересни обекти? Без да генерира интернет трафик?   Нещо не намирам интересни карти, дори за принтиране.

2.Има ли карти на летището, било безлатни или платени?

3. Спазва ли се автобусното разписанието до летище Бориспол?

 

Мерси :)

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

В Италия ползвах приложението на Triposo, а сега дръпнах и за Украйна. Безплатно е и не генерира трафик. Избираш си град и то ти показва забележителностите на картата, също заведения, магазини и други. И все пак мисля, че най-удобно си е с хартиена карта :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До Бориспол име метро , а маршрутки също. Карти на летището не, продават в книжарниците и по пътя за 10 гривни

Връзка към мнение

Времето е супер- слънчево, около15 гр, а музея на авиацията е като сладкарница - всичко ти харесва! Вчера прекарахме 3 часа там, пускат да се влиза вътре в няколко машини!

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз да попитам. Защо ви е Бориспол, нали Уиз летят до Жуляни, нали са две различни летища (да не се изложа сега)?

И другото. Тони, украинските гривни там ли обменихте, щото ние в наше село нямаме такава валута. И как по-често плащате, в кеш или с кредитна карта?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз да попитам. Защо ви е Бориспол, нали Уиз летят до Жуляни, нали са две различни летища (да не се изложа сега)?

И другото. Тони, украинските гривни там ли обменихте, щото ние в наше село нямаме такава валута. И как по-често плащате, в кеш или с кредитна карта?

 

Една столица и държава не ни стига. Имаше планове за още, но не всички държави работят с български разплащателни карти. :)  Реших да използваме от Бориспил UIA до Литва. Цените им бяха влизки до тези на Уиз, но с по-удобни часове. Все пак  да опитаме нещо ново, включително двете украински летищеа, а и скоро не сме се летяли на стар и раздрънкан Боинг :lol: Само да не се падне русской самольот. :clapping:

 

Времето е супер- слънчево, около15 гр, а музея на авиацията е като сладкарница - всичко ти харесва! Вчера прекарахме 3 часа там, пускат да се влиза вътре в няколко машини!

 

Мадам, къде сте скрила снимките от "музея на авиацията"?

 

ПС. И тези, които бяха в Украйна да си попълнят профилите. :)

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Още сме тук де, утре де прибираме. Снимките след два дни. Предимно кеш, гривни сменихме в Бг, тук има чейнджове на всеки ъгъл, но...едни такива съмнителни. Сменят долари и евро

Връзка към мнение

Нас ни посъветваха от България да си сменим. На една позната отказали да и сменят рублите и трябвало украински гражданин да отиде с нея и да си покаже паспорта и т.н. разправии, но това в Черкаси. В Киев може да са по-отворени. Иначе знам, че доларът е много вървежен, затова обменихме и някой долар за всеки случай.

Ей сега тъкмо ги разглеждах банкнотите, а те са едни такива шааарени  :biggrin:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

То добре в България, ама в нашия град ме гледат ей така :huh: като им поискам украински гривни, та май ще обменям там. Казвате долари да си взема от тук.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Киев съм сменял в клонове на банки , защото иначе и на мен ми напомняше на БГ в най-тъмните мутренски времена  :P

Помня , че сменях в Eвробанк (сега част от Пощенска)  , не знам дали още ги има там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Киев съм сменял в клонове на банки , защото иначе и на мен ми напомняше на БГ в най-тъмните мутренски времена  :P

Помня , че сменях в Eвробанк (сега част от Пощенска)  , не знам дали още ги има там.

 

 

Значи е като в 90-те :lol:  Тамън се чудя с какво да запълня куфара. Една бухалка добре ще легна м/у дрехите. :biggrin:

 

 

 

Нас ни посъветваха от България да си сменим. На една позната отказали да и сменят рублите и трябвало украински гражданин да отиде с нея и да си покаже паспорта и т.н. разправии, но това в Черкаси. В Киев може да са по-отворени. Иначе знам, че доларът е много вървежен, затова обменихме и някой долар за всеки случай.

Ей сега тъкмо ги разглеждах банкнотите, а те са едни такива шааарени  :biggrin:

 

 

Еврото върви ли?

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Аз проверих в Булбанк и казаха, че такава валута не обменят. В ДСК също. Пратиха ме в Тавекс и там нямаше проблем. Има ги по моловете в големите градове.

 

ПП: Еврото май не го харесват много :)

Редактирано от eve
Връзка към мнение

Бях преди няколко години , но всичко беше точно като в 90-те у нас - кварталните кафенета и дори хранителни магазини с покер машини , билбордове с "Елате  в страната на Малборо" , стриптийз барове на всяка крачка.

 

Тони ще даде актуална информация , защото светът  бързо се променя . но на мен ми беше някак си "мило"  :)

В София има поне няколко стабилни места където ще има украински гривни  , но вероятно в Украйна ще е по-изгодно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.