Прескочи до съдържание

Коментари, мнения, бъгове, съвети относно новата версия


Препоръчани мнения

В момента, Георги каза:

Компонентът, който отговаря за това въобще не е обновяван скоро. Не искам да излиза, че правя напук или се заяждам, или ме мързи, наистина нямам идея къде може да се чупят нещата, а при положение че работи за всички останали няма и как да вдигам тикети към разработчици и т.н. Първата им работа ще е да кажат - "щом работи за останалите ,значи проблемът си е в нея".

Може би да е само съвпадение като момент, ъпдейта и обръщането. Ще потърся някъде за мобилните, какви са възможните опции за да се получава това. Въобще не съм наясно с техническите особености на телефона ми. 

Връзка към мнение

Намерих може би половината ключ от палатката

 

и двете снимки са направени в хоризонтално положение на телефона,

 

но при едната телефона е обърнат с едната дълга страна на правоъгалника нагорое

 

а при другата снимка, при заснемането пак е хоризантално, но телефона е същтата си дълга страна на правоъгалника обърната този път надолу.

 

Защо се получава това сега за първи път не знам, в галерията в телефона ми са си нормални хоризонтални снимки.

 

Заключих си сетинга да не се върти екрана и така пак с двете страни пробвах да заснема хоризонтално и пак същата работа при публикуване във форума.

 

Явно ще трябва да внимавам как да обръщам телефона при хоризонтални снимки. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Телефона снима и не завърта снимката, а само слага информация, че трябва да се завърти. Ако самия телефон я показва, знае, че трябва да се завърти, но като я качиш на сайта вече не я върти.

Ако я отвориш в телефона , завъртиш както трябва и запишеш снимката, после ще излезе добре на сайта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , neuromancer каза:

Ако я отвориш в телефона , завъртиш както трябва и запишеш снимката, после ще излезе добре на сайта.

Тя снимката в телефона си е нормална, не е обърната. И директно си влиза в галерията със снимки, не я записвам. 

 

Имам снимки в галерията, които съм публикувала вече във форума миналата седмица, стоят си в галерията нормални, но ако сега пак отново ги публикувам същите във форума, някои ще бъдат обърнати, а други нормални, зависи как съм ги заснела, с коя хоризонтална страна нагоре или надолу обърната. С вертикалните нямам проблеми. 

Връзка към мнение

20210101_162912.jpg

Ето тази например, съм я публикувала на 1 януари в "в момента съм" във форума, директно от галерията ми в телефона, където си е нормална, и във форума си е там нормална. Но сега тук при публикуване е обърната. 

Връзка към мнение

Ами имам предвид, че тя е записана крива, но телефона знае, че трябва да я върти, а сайта не. Ако я запишеш правилно на телефона трябва да излезе правилно на сайта.

Връзка към мнение
преди 3 минути , neuromancer каза:

Ами имам предвид, че тя е записана крива, но телефона знае, че трябва да я върти, а сайта не. Ако я запишеш правилно на телефона трябва да излезе правилно на сайта.

Не знам как да я 'запиша правилно', защото когато направя снимка, тя директно се самозаписва в галярията ми на телефона и то в правилно положение, и да искам не мога да я въртя. 

Връзка към мнение

Ами ако я отвориш, завъртиш наляво-надясно за всеки случай (или някакви други промени) и запишеш. Поне моя телефон има настройки, кроп, въртене, ефекти...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , neuromancer каза:

Ами ако я отвориш, завъртиш наляво-надясно за всеки случай (или някакви други промени) и запишеш. Поне моя телефон има настройки, кроп, въртене, ефекти...

Пробвах да я обърна и запиша. При публикуване пак си е наобратно. Само промените, да стои покрива наляво и надясно се публикуват така.

 

Явно ще трябва да си създам навик да държа телефона с правилната страна нагоре в хоризантално положение при заснемане, това е най лесното засега. Така или иначе след редакция и сейф, пак е с главата надолу при публикация. 

Връзка към мнение
преди 7 часа, zon каза:

Не знам как да я 'запиша правилно', защото когато направя снимка, тя директно се самозаписва в галярията ми на телефона и то в правилно положение, и да искам не мога да я въртя. 

@zon, преди време и аз го имах този проблем. Направих, както @neuromancerказва. Отивам в галерията, нищо, че снимката там си седи нормално. Натискам Едит, завъртам я , докато пак си стъпи на краката и го запаметявам. И проблемът  се реши.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

@zon, преди време и аз го имах този проблем. Направих, както @neuromancerказва. Отивам в галерията, нищо, че снимката там си седи нормално. Натискам Едит, завъртам я , докато пак си стъпи на краката и го запаметявам. И проблемът  се реши.

 

При мен не става. Вчера го пробвах, въртях я снимката да лежи наляво, дясно, надолу и пак изправена, но позволява да я сейвна само когато е в положение легнала на ляво/на дясно или обърната надолу. Върна ли я обратно изправена, сейф опцията изчезва, явно си я възприема като изправена по принцип и не мога отново да я сейвна така. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, zon каза:

Намерих може би половината ключ от палатката

 

и двете снимки са направени в хоризонтално положение на телефона,

Това всъшност си е целия ключ към загадката 🙂


Нека опитам да обясня по-подробно.

"Едно време", т.е. в началото на цифрофизирането на фотографията е измислен форматът на JPG (абревиатура на Jont Photography Group), в който се съдържат само пиксели т.е. картинката. Няма информация за "горе", "долу", "ляво" и "дясно". Фотоапаратът се държи само по един начин хоризонтално и при гледане на екран грешки няма. Виж вертикалното държане може да "обърне" снимката, но това се вижда на екранчето и съответно човекът си "завърта" на другата страна и снима пак.
При рентгенографиите например слагаха означение за L и R за ляво и дясно, че да знае доктора за коя ръка, крак или друг орган иде реч 🙂

 

Времето минава и нещата се поусложниха...

 

Съвременния JPG формат съдържа метаданни (текстче вградено в JPG с указание това кое е "горе", "долу", "ляво" и "дясно", и в зависимост от снимащата техника още много данни - GPS локация, условия на снимане, дата, час и др.)

Нещо такова:

image.png

 

 

Та в зависимост от снимащата техника тези данни може да ги има/може да ги няма/може по-късно да са променени и/или изтрити и т.н. (при фотообработка).

Следва четящото устройство: телефон телевизор, компютър със съответния софтуер. Или някаква система, в която публикувате (форума, социална мрежа и т.н.). Тези устройства и софтуери се "пробват да разчетат" метаданните - кои упешно, кои не. Ако не успеят слагат каквото е предположено.

Ето как твоята снимка може да се завърти 🙂


Сега следва да видим кое се върти? Кое е по първо - снимката или четящото и визуализиращо устройство 🙂

 

Ако в метаданните е записано кое е горе/ляво софтуерът го е прочел и интерпретирал то резултатът е видим на екрана. Ама това не е резултатът от твоята снимка, а това което софтуерът разбира от нея. Телефонът (най-често) в единият случай е с камерата от ляво по хоризонтала, а в другия с камерата отдясно. Самият телефон (със своят си софтуер) прави необходимата корекция и ти все си ги виждаш хоризонтално, правилно. Други устройства може също така да ги интерпретират, ама не е сигурно...
Ако замесим и още една променлива като акселерометъра (датчика за позициониране) на телефона, то работата става още по интересна. Не за друго, а можеш на снимаш даден обект отгоре и той вече съвсем сам трябва да "реши" кое е "ляво" и кое "горе".
За да е още по забавно, можем да включим и селфи камерата, която пък би обърнала нещата огледално (а в метатаговете би казала, че това е селфи камера) обаче кои софтуер би разчел  това....

 

Та с няколко думи, ако мога да резюмирам като съвет: Снимането с телефон трябва да е по един и същи начин - дали камерата от дясно или от ляво няма значение. При ъпгрейд на телефона - пак така.

 

Ето конкретен пример:

 

Камерата от ляво - виж метатага.

2.jpg

 

Снимката е с камерата отдясно. Т.е. това е с "краката нагоре". Реално софтурът през, който се чете/гледа/ъплоудва/визуализира трябва в този момент да се усети и направи корекцията. Телефонът го прави, но не е сигурно за последващите устройства.

1.jpg

 

Камерата е отгоре. Тук софтуерът даже реши, че снимката следва да е вертикална. Неправилно, тя си е хоризонтална отгоре...

3.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 27 минути , cck каза:

Това всъшност си е целия ключ към загадката 🙂

 

Благодаря за подробното и нагледно обяснение :)) 

 

При хоризнотално, камерата ми трябва да е в ляво. При нормална снимка. Селфи не съм пробвала още как би излязло при публикуване във форума.

 

Интересното е, че до вчера, или по точно до 1 януари със сигупност (тогава за последно съм публикувала от телефона нормално), нямах проблем с публикуването във форума, нещо от апликациите във форума го е коригирало/компенсирало дотогава. 

 

Може пък тези обрнати снимки да са знак за скорашна зелена светлина към Австралия и Нова Зеландия. Там може да трябва да държа камерата от дясно ;))  

 

 

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, zon каза:

Интересното е, че до вчера, или по точно до 1 януари със сигупност (тогава за последно съм публикувала от телефона нормално), нямах проблем с публикуването във форума, нещо от апликациите във форума го е коригирало/компенсирало дотогава. 

Да погледнах поста ти от 1 януари. Там в JPG-то няма метаданни никакви и покривът си е покрив 🙂. Гледам и сега този с "краката на горе" - и тук няма ляво/дясно, но покривът е отдолу?! Идея нямам къде може да е заровен отговора. От друга страна видях и последното ти мнение в темата "В момента съм" със снимките от Oud Doel (BE) и  Verdroken land van Saeftinghe (NL) . Всички са си тип-топ!

Та понеже си позволих да давам примери с рентген, нека го доразвия - четящите рентгенографията, реално нямат обяснение какво е това сивото, дали не е дефект, не е  ли опасно и т.н., но най-важното е, че на следващата снимка го няма (отново не знаем защо) и не следва да му се притесняваме. 🙂

 

Преди 1 час, zon каза:

Може пък тези обрнати снимки да са знак за скорашна зелена светлина към Австралия и Нова Зеландия. Там може да трябва да държа камерата от дясно ;))

Абсолютно точно! Пожелавам в най-скоро вчеме да отпрашиш на юг от екватора за да се проверят всички теории.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Случаят на zon, ме провокира да споделя и още един интересен бъг с тези ми ти метаданни.
Тъкмо тези дни го бистрехме с @master_of_germs.

 

Става въпрос за GPS-a на телефоните и какво се записва реално в JPG-а. И не просто какво (то си е ясно координати за ширина и дължина), а по-скоро кога се записва 🙂

 

Значи, вадите си телефона, снимате си и понеже нали е "умен" телефон в галерията ви или нанякаква програма на компютъра показва къде точно е направена снимката. Това е чистата ситуация, която обаче рядко е чиста 🙂
 

Тоя GPS е една отделна малка палава антенка съдържаща се като част от устройството. Тя по устав трябва да намери всички сателити над главата ви, да триангулира и на базата на поне три от тях да каже тежката си дума къде сте (или по-скоро телефона). Това цялото упражнение става стандартно за 10-12 мин.
Е няма как да изчакате 10 мин. телефона да смята глупости и после да снимате.
За това тези, които отговарят за софтуера са си подсигурили "подпомагащи инструменти" - сметки разни къде последно е бил телефона, Интернет връзка да подпомогне изчислението спрямо различни други известни параметри и т.н.
Дотук добре, ама вие освен време, нямате и Интернет, а баш в момента пък си снимате. Отлично снимката си се запазва, антената каквото може подала, а точността вече я оставаме на заден план (и ви говоря за GPS, а?). После като/ако проимате Интернет се дозаписва там каквото може в метаданните на JPG-то.

 

И така... снимате си вие в село А, пък после компютърът твърди, че това е село Б. Ама вие сте сигурни, щото кадъра е от кметството на село А. Ама и той е сигурен, щото според сборната GPS и интернет сметка от село Б, кадърът си е от село Б. А и компютърът не се вълнува от това къде е точно. Толкова може - толкова подава 🙂 

Та дори тази GPS точност, понякога е относително понятие...

 

----

И сега въпрос с повишена трудност - как да направим снимка с верни GPS координати, ако летим в самолет например за да може после да сме сигурни този планински връх отдолу кой всъшност е?

Спойлер

Важно е да сте до прозореца. На голяма височина няма GSM сигнал, такаче тая антена отпада от сметките. Ако не сте се докопали до бизнес или първа класа и интернет най-вероятно няма, така че и този инструмент за сметки отпада. Остава бавната GPS антенка. Паркирате се до прозореца, пускате си някоя навигация и чакате да се появи стрелката, указваща, че е хванала сигнал (не е нужно да е върху карта). Може да се наложи някой и друг рефреш на приложението, но все по-някое време трябва да "закачи". Вече можете да си снимате смело, а данните за снимката ще са верни, а не от предното или по-скоро следващото летище.

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , cck каза:

Случаят на zon, ме провокира да споделя и още един интересен бъг с тези ми ти метаданни.
Тъкмо тези дни го бистрехме с @master_of_germs.

 

Става въпрос за GPS-a на телефоните и какво се записва реално в JPG-а. И не просто какво (то си е ясно координати за ширина и дължина), а по-скоро кога се записва 🙂

 

Значи, вадите си телефона, снимате си и понеже нали е "умен" телефон в галерията ви или нанякаква програма на компютъра показва къде точно е направена снимката. Това е чистата ситуация, която обаче рядко е чиста 🙂
 

Тоя GPS е една отделна малка палава антенка съдържаща се като част от устройството. Тя по устав трябва да намери всички сателити над главата ви, да триангулира и на базата на поне три от тях да каже тежката си дума къде сте (или по-скоро телефона). Това цялото упражнение става стандартно за 10-12 мин.
Е няма как да изчакате 10 мин. телефона да смята глупости и после да снимате.
За това тези, които отговарят за софтуера са си подсигурили "подпомагащи инструменти" - сметки разни къде последно е бил телефона, Интернет връзка да подпомогне изчислението спрямо различни други известни параметри и т.н.
Дотук добре, ама вие освен време, нямате и Интернет, а баш в момента пък си снимате. Отлично снимката си се запазва, антената каквото може подала, а точността вече я оставаме на заден план (и ви говоря за GPS, а?). После като/ако проимате Интернет се дозаписва там каквото може в метаданните на JPG-то.

 

И така... снимате си вие в село А, пък после компютърът твърди, че това е село Б. Ама вие сте сигурни, щото кадъра е от кметството на село А. Ама и той е сигурен, щото според сборната GPS и интернет сметка от село Б, кадърът си е от село Б. А и компютърът не се вълнува от това къде е точно. Толкова може - толкова подава 🙂 

Та дори тази GPS точност, понякога е относително понятие...

 

----

И сега въпрос с повишена трудност - как да направим снимка с верни GPS координати, ако летим в самолет например за да може после да сме сигурни този планински връх отдолу кой всъшност е?

  Скрий

Важно е да сте до прозореца. На голяма височина няма GSM сигнал, такаче тая антена отпада от сметките. Ако не сте се докопали до бизнес или първа класа и интернет най-вероятно няма, така че и този инструмент за сметки отпада. Остава бавната GPS антенка. Паркирате се до прозореца, пускате си някоя навигация и чакате да се появи стрелката, указваща, че е хванала сигнал (не е нужно да е върху карта). Може да се наложи някой и друг рефреш на приложението, но все по-някое време трябва да "закачи". Вече можете да си снимате смело, а данните за снимката ще са верни, а не от предното или по-скоро следващото летище.

 

Случаят възникна с това, че установих, че снимките ми със Знамето от предното лято в Доломитите невинаги съвпадат с мястото, където са правени. Понякога са високо в планината, а телефонът ги е запаметил в съседното село долу. Или са в една затънтена клисура, а се оказва, че са се записали координати две-три села по-назад по пътя. В планината се случва да няма обхват. А и често аз изключвам интернета и изобщо всичко, което ми хаби батерията. А тогава бях съвсем отскоро с телефон, практически непознат за мене. Понякога пък, при пътуване извън ЕС, съвсем изключвам интернета си. Например в Швейцария, Монако. И затова снимките ми все са се записвали с кординати от хотела или от някоя автобусна спирка с уай-фай.

 

Засякох и още няколко снимки в галерията, при които го има същия проблем, не само мои. Затова, като качваме снимки със Знамето, добре е да ги описваме по-детайлно, че да не стане объркване с грешно записани от телефона координати. Аз самият съм бил мързелив с някои мои снимки (тези от Елзас) и съм ги качил в галерията със Знамето направо от телефона, без да ги преименувам. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, cck каза:

Да погледнах поста ти от 1 януари. Там в JPG-то няма метаданни никакви и покривът си е покрив 🙂. Гледам и сега този с "краката на горе" - и тук няма ляво/дясно, но покривът е отдолу?! Идея нямам къде може да е заровен отговора. От друга страна видях и последното ти мнение в темата "В момента съм" със снимките от Oud Doel (BE) и  Verdroken land van Saeftinghe (NL) . Всички са си тип-топ!

Те са тип топ днес, защото вчера по емпиричен път достигнах до това как да държа телефона хоризантално с камерата в ляво.  Имам и една обърната нарочно снимка от днес за доказателство. 

 

преди 15 минути , cck каза:

Става въпрос за GPS-a на телефоните и какво се записва реално в JPG-а. И не просто какво (то си е ясно координати за ширина и дължина), а по-скоро кога се записва 🙂

 

Значи, вадите си телефона, снимате си и понеже нали е "умен" телефон в галерията ви или нанякаква програма на компютъра показва къде точно е направена снимката. Това е чистата ситуация, която обаче рядко е чиста 🙂
 

Тоя GPS е една отделна малка палава антенка съдържаща се като част от устройството. Тя по устав трябва да намери всички сателити над главата ви, да триангулира и на базата на поне три от тях да каже тежката си дума къде сте (или по-скоро телефона). Това цялото упражнение става стандартно за 10-12 мин.

Един български журналист имаше готин пост по повод на това, че решил да си провери в умният телефон какво се е записало като маршрут, места, време как се е движил през последните месеци, и установил с изненада, че е посещавал червен хотел на Лъвов мост, а на практика редакцията му е близо до хотела. Казва си добре, че нямам съпруга, иначе какво щях да ѝ обяснявам, ако ми види това в телефона

 

Та знае ли всеки от нас къде е ходил

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 15 минути , master_of_germs каза:

Случаят възникна с това, че установих, че снимките ми със Знамето от предното лято в Доломитите невинаги съвпадат с мястото, където са правени.

Ами ти си златен! Видял си грешка, вдигнал си флагче, изобщо перфектен!

Понеже спомена знамето и картата му, там специално, ако не са отбелязани GPS координати в JPG-чето (понеже човек пък може да снима и с нещо, което не поддържа такива "умнотии") и го сложи в галерията без да го е обработил и снабдил с необходимата информация то картинката излиза на картата в океана близо до Гана и Сао Томе (понеже там са координати ширина и дължина 0 и 0 🙂.

 

Даже в Гугъл картите магазин има на това място, ей?!

image.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, това място в Атлантика отдавна го знам. 🙂

Свикнал съм да търся там снимки откъде ли не.

Но все още се учудвам как в новата версия снимката на @jungfraujoch пред едно водопадче в клисурата Ругова в Косово се оказа на Атласа на Знамето в... Саудитска Арабия 😲😄

1785154183_Screenshot_20210108-2124362.png.8a7b0272989ea51cfbd9d0e6aa2463e5.png

Що ли не си мълчах?! 🤪

Снимка на незабулена съфорумка с развяното магеланско знаме в Саудитска Арабия и то пред ВОДОПАД... 🤩 Магеланското Знаме е светиня. Където го развееш, вода бликва! 🍺

@Георги, оказва се че си ни преметнал с оня въпрос на коледния куиз, колко реки имало в Саудитска Арабия и верният отговор не е нула 🙂 😉

Изобщо вие двамата с @cck фалшифицирате историята и постиженията на форума 😄🤪, но справедливостта ще възтържествува.

Документирано е за Историята със скрийншот 🤪🤩

  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 1 минута , master_of_germs каза:

Снимка на незабулена съфорумка с развяното магеланско знаме в Саудитска Арабия и то пред ВОДОПАД... 🤩 Магеланското Знаме е светиня. Където го развееш, вода бликва!

Абсолютно вярно! Виноват! Блял съм като съм слагал ръчно координатите за снимката и съм пратил @jungfraujoch на водопад покрай Мека 😉 И за знамето съм съгласен, ама обикновено блика бира... Спирам, че оспамихме темата.

 

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 4 часа, zon каза:

Интересното е, че до вчера, или по точно до 1 януари със сигупност (тогава за последно съм публикувала от телефона нормално), нямах проблем с публикуването във форума, нещо от апликациите във форума го е коригирало/компенсирало дотогава. 

Не пренебрегвай и вероятността умният ти телефон да е поумнял още повече (разбирай и при него да е минал ъпдейт), което да е съвпаднало с ъпдейта на форума и затова да си мислиш, че проблмът се дължи на новата версия на форума. Възможно е по-рано да е нямало метаданни в снимката кое е горе и кое долу, а после да са се появили.

 

Когато държиш телефона хоризонтално, обикновено камерата е отляво, а бутонът за снимане отдясно, понеже повечето хора са десничари, съответно дясната ръка им е силната. Затова и тази ориентация на камерата е приета за "нормална", а "горе" и "долу" се определят на тази база. 

 

Когато завъртиш телефона си на 180 градуса, т.е. камерата е отдясно, а бутонът за снимане отляво, вече снимаш "с главата надолу". Да обаче жироскопът се грижи да ти завърти картината така, че пак да е правилно ориентирана, съответно ти завърта и снимката, която принципно е с главата надолу така, че да я виждаш с главата нагоре. Когато обаче я качиш във форума, жироскоп няма, съответно няма кой да завърти снимката и тя стои така, както е снимана - с главата надолу.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 минути , chandni каза:

Не пренебрегвай и вероятността умният ти телефон да е поумнял още повече (разбирай и при него да е минал ъпдейт), което да е съвпаднало с ъпдейта на форума и затова да си мислиш, че проблмът се дължи на новата версия на форума.

 

Когато държиш телефона хоризонтално, обикновено камерата е отляво, а бутонът за снимане - отдясно, понеже повечето хора са десничари, съответно дясната ръка им е силната. Затова и тази ориентация на камерата е приета за "нормална", а "горе" и "долу" се определят на тази база. 

 

Когато завъртиш телефона си на 180 градуса, т.е. камерата е отдясно, а бутонът за снимане отляво, вече снимаш "с главата надолу". Да обаче жироскопът се грижи да ти завърти картината така, че пак да е правилно ориентирана, съответно ти завърта и снимката, която принципно е с главата надолу така, че да я виждаш с главата нагоре. Когато обаче я качиш във форума, жироскоп няма, съответно няма кой да завърти снимката и тя стои така, както е снимана - с главата надолу.

Да, може и той да се е ъпдейтнал. 

Когато е в хоризонтално положение, на екрана имам два бутона, няма значение кой ще натисна, сигурно е опция за улеснение на дясно/ляво -ръки. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Обнових всички софтуерни сървърни неща като отчаян ход, прегледах и отново всички настройки, но не вярвам че би помогнало в този конкретен случай.

На 10.01.2021 г. в 1:42, Гост каза:

@Георги понякога не получавам известия от тема, за която съм се абонирала. Имам конктерен пример, който запомних. 

 

 

Тия дни доста ръчкам разни неща и може да е само временно. Дай все пак връзка към темата за да погледна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.