Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

Стършели на Сигирия рок не видях.Като цяло от Сигирия най ме впечатли входната такса-25USD.Иначе не е нищо повече от една скала.От крепостта на върха,както и от лъва не е останало почти нищо.Гледката от върха също не е уникална.Но щом всички ходят явно е must to see.

Повече ме впечатлиха маймуните в подножието.

Ако все пак държите да се качите,препоръчвам спане близо до скалата.Ние спахме в една къща за гости в една горичка съсвсем наблизо.Излязохме в 6,30,касите отварят в 7,00.В девет вече бяхме слезли.Избегнахме жегата и навалицата,а най-вероятно и стършелите.Аз не си се представям да се кача с дъждобран.Мисля,че в програмата,която ви дадох съм посочил и къщата за гости.На нас ни хареса.Навсякъдето,където спахме не в хотели,питахме сутрин дали ще ни приготвят вечеря.Вечерите си бяха ориз с...,но бяха вкусни и евтини.Ако искате бира трябва да предупредите,защото не държат налична.

Започвам да ви завиждам.Толкова интересна,евтина и лесна дестинация.Пак ми се ходи.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Стършели на Сигирия рок не видях.Като цяло от Сигирия най ме впечатли входната такса-25USD.Иначе не е нищо повече от една скала.От крепостта на върха,както и от лъва не е останало почти нищо.Гледката от върха също не е уникална.Но щом всички ходят явно е must to see.

Повече ме впечатлиха маймуните в подножието.

Emil Chakalov, много ти благодаря за програмата, която си дал на Деси и на Деси, че ми я прати :). Безценна е!

А тези маймуни от готините ли са или са злобарчетата?

Връзка към мнение

Стършели на Сигирия рок не видях.Като цяло от Сигирия най ме впечатли входната такса-25USD.Иначе не е нищо повече от една скала.От крепостта на върха,както и от лъва не е останало почти нищо.Гледката от върха също не е уникална.Но щом всички ходят явно е must to see.

Повече ме впечатлиха маймуните в подножието.

Ако все пак държите да се качите,препоръчвам спане близо до скалата.Ние спахме в една къща за гости в една горичка съсвсем наблизо.Излязохме в 6,30,касите отварят в 7,00.В девет вече бяхме слезли.Избегнахме жегата и навалицата,а най-вероятно и стършелите.Аз не си се представям да се кача с дъждобран.Мисля,че в програмата,която ви дадох съм посочил и къщата за гости.На нас ни хареса.Навсякъдето,където спахме не в хотели,питахме сутрин дали ще ни приготвят вечеря.Вечерите си бяха ориз с...,но бяха вкусни и евтини.Ако искате бира трябва да предупредите,защото не държат налична.

Започвам да ви завиждам.Толкова интересна,евтина и лесна дестинация.Пак ми се ходи.

 

30$ не беше ли таксата? И ние най-много се впечатлихме от маймуните и от един дебел японец, който беше наел трима местни да го носят/ подпират/ влачат до върха, все едно ще види кой знае какво там. Понеже хич не си падам по човешки творения избягвам да си пиша оценката за подобни атракции. 

Яничка, мисля, че няма добри маймуни никъде, но тези не нападаха, те са доста едри и не вярвам да поискаш да ги притесниш. 

Nati винаги успява да ме изненада с нейната Шри Ланка  :)  Един стършел не сме видели, както и други летящи твари, а дори комарите в тази страна са ми най-любимите от всички посетени страни ;) . Възпитани комарчета бяха, поръфат, поръфат от мен, а на други ден нямам дори следа от ухапване. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Яничка, мисля, че няма добри маймуни никъде, но тези не нападаха, те са доста едри и не вярвам да поискаш да ги притесниш. 

 Възпитани комарчета бяха, поръфат, поръфат от мен, а на други ден нямам дори следа от ухапване. 

Това за възпитаните комарчета звучи обнадеждаващо ;)

Нямате ли някоя снимка на тези едри маймуни, че ми стана много интересно за какъв дзвер става дума?

Ето снимка от най-хубавото ми преживяване с добронамерени маймуни. Такива душици бяха, ама ненаситни за храна, та затова питах тези какви са :)

post-1179-0-41965200-1466536912_thumb.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Това за възпитаните комарчета звучи обнадеждаващо ;)

Нямате ли някоя снимка на тези едри маймуни, че ми стана много интересно за какъв дзвер става дума?

Ето снимка от най-хубавото ми преживяване с добронамерени маймуни. Такива душици бяха, ама ненаситни за храна, та затова питах тези какви са :)

attachicon.gifMaimun.JPG

 

Ами то снимки някакви има. Ама не изглеждат така големи като в спомените ми  :blush:

http://magelanci.com/patepisi/article/200-%D1%88%D1%80%D0%B8-%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0/page-5

 

То на повечето ни беше първото ходене в Азия и всичко е "най-голямо, най-интересно, най-невероятно...". 

Комарчетата верно си бяха супер в Шри Ланка. Като прясно нахапана в Гърция по всяко кокалче, а и още носеща си следите от преди 45 дни от неясно гадинче в Тайланд, мога да ги оценя тези насекоми. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето и няколко снимки от мен на тези маймуни около Сигирия :)

post-1912-0-02296000-1466577022_thumb.jpg

post-1912-0-65988900-1466577032_thumb.jpgpost-1912-0-23965100-1466577051_thumb.jpg

 

Тези около Сигирия бяха добронамерени и нямаше проблем дори да се снима човек близо до тях.

Но пък имам интересна случка в Polonnaruwa :), където направих грешката да си купя сладолед и в момента, в който започнах да ям ме обградиха много маймуни. За миг се зачудих какво да правя, но те приближаваха и естествено аз хвърлих сладоледа и избягах :)

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

 

Lindt, прекрасен пътепис. Помня, че преди време го бях чела, но тогава въобще не знаех, че след година ще ходя в Шри Ланка :) Сега гледам на пътеписа по съвсем друг начин ;)

 

Nati, много ти благодаря за чудните снимки!!! Толкова са сладки маймунчовците ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Маймуните хич не са едри и не сме имали никакви проблеми с тях.

До Нурелия ходихме на някакъв псевдорезерват,където видяхме отдалеч една белобуза маймуна,която е доста по-едра.Шофьорът ни каза да не се вайкаме,че е била далеч,защото понякога могат да бъдат агресивни.

С комари и други летящи твари не сме имали проблем.Даже като тръгвахме от България се притеснявахме,че успяхме да намерим да си купим само един репелент.Май изобщо не се наложи да го ползваме.

Пиявици имаше само в Синхараджа рейн форест,но това явно е от влагата.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз бях в Шри Ланка през март - комари имаше само на летището. Напразно се пръсках постоянно, другаде не видяхме. Основната ни база беше в един хотел в Tangalle - прекрасно място, с река и море. Пак никакви комари. Много близо се намира един прекрасен храм - Mulkirigala Rock Monastery. Нещо като Сигирия, но в умален вариянт. Отидете на залез слънце, гледките са зашеметяващи. Маймуни има и там, и изобщо навсякъде. Идваха дори в хотела. Видяхме и в Яла.

 

Никой не пише за люпилнята за костенурки в Косгода, а ако минавате по крайбрежния път от Коломбо към Тисамахарам, можете да се отбиете преспокойно. Има много интересни костенурки албиноси, яйца, бебета, изобщо костенурки във всякакви възрасти. Ще ви разкажат и много полезна информация.

 

Също не видях никъде да е писано за Millenium Foundation - много близко до сиропиталището за слонове в Pinnawala, но там можете да ги къпете, храните и яздите (напров въпрху гъбра им, не в онези дървени седла). Много са нахални и за всичко ви искат пари, но пък преживяването си струва.

 

Аз лично останах с прекрасни впечатления от страната и с усещането, че има още много какво да се види. Затова съм си я записала за повторно посещение.

 

Поздрави на всички!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Също не видях никъде да е писано за Millenium Foundation - много близко до сиропиталището за слонове в Pinnawala, но там можете да ги къпете, храните и яздите (напров въпрху гъбра им, не в онези дървени седла). Много са нахални и за всичко ви искат пари, но пък преживяването си струва.

Странно, навсякъде има табели да не давате бакшиши и да казвате, ако ви искат. Нас не ни взеха нищо освен тлъстата такса за вход, но пък имахме включено посещение на elephant poo paper factory-то :)

Връзка към мнение

Постоянно ни искаха, абсолютно навсякъде. Може нещата да са се променили - аз бях там март 2013.

 

На летището едно момченце се опита да ми издърпа куфара от ръцете, за да го натовари вместо мен на колата. После ми искаше бакшиш. В тоалетната една жена ми късаше салфетки и ми ги подаваше, за да си избърша ръцете - пак ми искаше бакшиш. Изобщо, голяма борба падна :)

Връзка към мнение

Да и на нас навсякъде ни искаха бакшиши, особено в Pinnawala беше ужас, не може човек спокойно да си снима слоновете. Накрая дадохме пари да ни направят обща снимка и като погледнах после - част от главата ми я нямаше на снимката  :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

 

Аз 4 дни постоянно бях с един шофьор, който ме развозваше навсякъде из страната и действаше също като персонален тур гайд. Пичът беше адски точен и се държеше много уважително през цялото време. Разказваше много интересни неща за локалната култура, както и със сигурност ме спаси от поне 5-6 туристически капана.

Георги, пазиш ли координати на шофьора? Резервирали сме един, ама още не сме уговаряли цената, та за всеки случай.

Връзка към мнение

Аз се пробвах с този шофьор (Roy) и останах недоволен от цената, която не искаше да смъкне под 60 долара на ден, при все че не трябваше да работи няколко от дните.

В крайна сметка попаднахме на страхотен човек: екскурзовод с 5 езика, 2 висши (Япония и Англия), орнитолог, експерт по история и култура, инструктор по водни спортове и спасител, експерт по скъпоценни камъни, страхотен шофьор и много добър характер....

https://www.facebook.com/nirvwana/му е страничката, Еранга се казва :)

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
macf1an, много ти благодаря.

Малко обаче изпаднах в недоумение - този, който с Desi75 сме ангажирали, също се казва Eranga и сега не мога да разбера за един и същи човек ли става дума :). Май Eranga e често срещано име в Шри Ланка? Нашият е Yohan Eranga...

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

магеланци,

имам 2 бързи въпроса относно визата за Шри Ланка:

- ако заплатим таксата за виза при пристигане, в каква валута се плаща - местната или долари?

- изчетох сайта за кандидатстване за виза и се зачудих искат ли наистина доказателство с какви средства разполагате, за да си покриете разходите по престоя?

Връзка към мнение

Не мога да отговоря, ние взехме визата онлайн. Защо не сте се спрели и вие на този вариянт?

 

Имаше мноооого голяма опашка за визи, когато кацнахме на летището. Ние минахме директно и много бързо.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вземете си визите онлайн.Става много бързо и лесно.

След дълги полети съм толкова изморен,че всякаква дейност ми е противопоказна.По принцип съм много добър математик.Знаех много добре сто рупии колко лева са,знаех,че на летището курса е изгоден.Само че сменях долари.Видях на няколко чейнджа,че курса е почти един и същи и смених.Бяхме си поръчали трансфер от първия хотел и уговорка,че ще ни настанят в шест сутринта,за да поспим.От летището до хотела (около час) се опитвах да сметна наистина ли курсът е бил добър или не.Е,не успях.След два часа сън се успокоих,че курсът си е бил ОК.

Та затова гледам да си свърша колкото може повече работа предварително.

Завиждам Ви,че Шри ланка ви предстои.За тази година това бе мястото,където се чувствах най-добре.

Редактирано от Emil Chakalov
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз го бях чела, че искат уж доказателство за доходите, амаааа после никой никъде не ми поиска. Визата си я извадих онлайн, става супер бързо

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз искам малко да побутна щото скоро и аз ще съм First-timer в Азия  Прочетох всичко с интерес, но искам да питам как става когато искаш да си организираш пътуването с кола и шофьор, от къде мога да намеря информация за такива лични водачи и за каква сума да се приготвя ориентировъчно. Благодаря ви предварително!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние взехме коли под наем от Коломбо и преминахме по цялото крайбрежие до Ява, после през Канди и обратно. Ползвахме тази компания - http://www.malkey.lk/. Виждам, че имат и наем на кола с шофьор. Ако не те притеснява лявото движение, обаче, не виждам нужда. Само и на него трябва да плащаш подслон и храна.

 

Иначе, хората от комапнията по-горе са много лесни за комникация, отговарят точно и бързо, не сме имали никакви проблеми. Понеже бяхме 10 човека, се разбрахме за 2 пикапа Mitsubishi L200. Вместо тях, за същата цена, ни връчиха 2 Toyota Prado на летището. Последният ден ни чакаха в 23:30ч в офиса, за да върнем колите. Не са се заяждали за нищо, напротив - свалиха ни от цената накрая. Единствено трябва да се внимава за допълнителните километри, които се изминават. Има лимит километри на ден и след това се начислява такса. В крайна сметка, платихме за допълнителните кимолетри толкова, колкото и за наема на самата кола.

 

Имай в предвид, че в Шри Ланка се пътува много, ама много бавно. Изминахме 200км от Коломбо до Тангала за 8ч. Без да преувеличавам.

Редактирано от feel_the_rush
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това, което съм чел е, че е най-разумно да си вземеш кола с шофьор, а не да си наемаш. Основно заради движението и факта, че шофьорът ти е и гид. Мисля, че Eloena може да те ориентира по тази тема.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз бих препоръчала колата да се наеме с местен шофьор. Движението е ужасно. Пътувахме с минибус и всички скачахме на спирачките. Повечето от пътуването ни беше по път с две ленти. За мен изпреварването си беше чист хазарт. Нормално е по платното да се движи тук-тук (тук се ползват и за извънградско и са повече от моторите), по отсрещното платно идва друг тук-тук, а нашия водач се промушва между тях, като те се "поотместват" за да стане тройно разминаване. Това е постоянна практика. Друг случай: Срещу нас идва челно автобус, изпреварващ тук-тук. За тройно разминаване няма място. Просто се спира и едните се изтеглят. И никой не крещи и не се дразни. Но да се спре в възможно, защото скоростта е под 50 км/час.

Не знам, но аз не съветвам да се рискува туристът сам да си кара колата. То след такова шофиране няма да има сили за нищо. Ние взехме 200 км за 5 часа, но може би нашият шофьор се е провирал по-успешно. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Това, което съм чел е, че е най-разумно да си вземеш кола с шофьор, а не да си наемаш. Основно заради движението и факта, че шофьорът ти е и гид. Мисля, че Eloena може да те ориентира по тази тема.

да, аз това имах предвид - да взема кола с шофьор , а не да наема rent-a-car. За мене е ужасяващо обратното движение в претъпкани места и без да съм го виждала наживо  :)  Но неразбрах как се наема тази кола - от хотела ли ти препоръчва и ли си търсиш в нета? 

Ние взехме коли под наем от Коломбо и преминахме по цялото крайбрежие до Ява, после през Канди и обратно. Ползвахме тази компания - http://www.malkey.lk/. Виждам, че имат и наем на кола с шофьор. Ако не те притеснява лявото движение, обаче, не виждам нужда. Само и на него трябва да плащаш подслон и храна.

 

Иначе, хората от комапнията по-горе са много лесни за комникация, отговарят точно и бързо, не сме имали никакви проблеми. Понеже бяхме 10 човека, се разбрахме за 2 пикапа Mitsubishi L200. Вместо тях, за същата цена, ни връчиха 2 Toyota Prado на летището. Последният ден ни чакаха в 23:30ч в офиса, за да върнем колите. Не са се заяждали за нищо, напротив - свалиха ни от цената накрая. Единствено трябва да се внимава за допълнителните километри, които се изминават. Има лимит километри на ден и след това се начислява такса. В крайна сметка, платихме за допълнителните кимолетри толкова, колкото и за наема на самата кола.

 

Имай в предвид, че в Шри Ланка се пътува много, ама много бавно. Изминахме 200км от Коломбо до Тангала за 8ч. Без да преувеличавам.

 Благодаря за линкчето и аз виждам, че имат наем на кола с шофьор

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.