Прескочи до съдържание

Как се справяте с карантината?


Препоръчани мнения

Преди 1 час, luba_rizova каза:

свекър ми (с ХОББ, хипертония, диабет, инсулт и рак), при който не сме водили децата от 08. 03, вчера рева по телефона що не му даваме да ги види, днес се хванал и отишъл... На лозето, моля ви се. Трябвало да се реже. Е каква е тая работа, ние ше седим и натискаме парцали, за да го пазим, той на лозе ще ходи. Не знам какво да ги правим тези хора просто...

 

Много по-добре на лозето, отколкото вкъщи. Няма нищо по-здравословно за възрастен, който може да отиде на лозето. Вируси няма, снахи-досадници 😄  също. Работа на слънце = витамин Д + серотонин + допамин. Работата създава усещане за полезност. При всеки, а особено при възрастните, стоенето на закрито понижава тонуса. При възрастните психическото и физическото състояние са в много силна връзка - влоши ли се едното, влошава се и другото. Такива хора движението ги държи в час. Кажи му, че е отрязал малко. Можел е повече.

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Аз пък днес си намерих разсад за мушкатца, щастлива и доволна в празния Хоум-Макс, купих си и субстрат, сандъчета и до сега се занимавах да си ги пресадя. Надявам се, студа следващите дни да не вземе да ги умори.

 

Сега отивам да кулинарствам 😉 

 

@Таньо, освен НВО в медицина се учеше като отделна специалност т.нар. "Медико-санитарна защита", която в последствие беше трансформирана в "Медицина на бедствията и авариите". Освен БОВ, ядрен взрив и други подобни, се учеха протоколи как се организира медицинската помощ, транспорт, триаж (е, тогава не се казваше така 😉 ), видове медицински/санитарни екипи... и тази специалност все още я има.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 23 минути , Lyubina каза:

Аз пък днес си намерих разсад за мушкатца, щастлива и доволна в празния Хоум-Макс, купих си и субстрат, сандъчета и до сега се занимавах да си ги пресадя. Надявам се, студа следващите дни да не вземе да ги умори.

 

@Таньо

Прибери ги вътре, докато премине студа и края на месеца или първия уикенд на април ги извади. 

И аз чакам да премине студа, че да боядисам парапета и да наредя сандъчетата. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

"Почти всички граждани се скриха в домовете си и то не без причина. Сега изглежда модерно да се избягват обществени места. Дори и баровете, казах на Хемингуей, а той ме удари в стомаха. В отговор го попитах дали си е измил ръцете. Той не ги мие. И дори не мислеше да отрича. Той смята, че това е обикновен грип. Чудя се кой му е казал това.
Администрацията предупреди всички, че трябва да се запасим с необходимото за месец. Ние със Зелда си купихме червено вино, уиски, ром, вермут, абсент, бяло вино, шери, джин и, не дай Боже, бренди, ако се наложи. Моля, моли се за нас.
Ако можеше да видиш площада, изглежда страховито. Виждам въртележката от паднали листа да обикаля около кошчето за боклук пред прозорците. Звучи като джаз. Дългият ден бавно се търкаля в уискито със сода, което все повече прилича на вода.
Зелда казва, че това не е причина да не се пие, но по друг начин писалката не се задържа в ръцете."


Писмо на Скот Фицджералд, от Южна Франция, по време на испанския грип, където той, заедно с Ърнест Хемингуей преживяват епидемията.

  • Харесвам 35
  • Шок 1
Връзка към коментар
22 hours ago, samuraika said:

Ама разбира се че си поканен! Всички са поканени! (Сега някой циник ще каже - лесно ти е на теб да каниш, като няма самолети... 🙂 )

 

Ами не знам да ти кажа, но ще разкажа това, което виждам като разлики.

 

Първо само да отбележа, че поради часовата разлика новите случаи тук се обявяват в края на деня по нашему и когато ти погледнеш таблицата - ти дава че няма нови за днес , но при нас е вече утре. Иначе си има нови заболели всеки ден - по 20-30. Днес са 39 например.

Иначе - всичко това, което казваш ти е фактор. Плюс разлики в нравите като много по-малко физически контакт - хората не се здрависват и целуват, рядко се събират на големи софри по къщите си, събуват си обувките на входа - не просто, а има физически разграничена зона докъде се стъпва с обувки и къде - само с чорапи. В тоалетната има специален чифт чехли, които са само за тоалетна, не се ходи по къщи с тях. Така е и в много учреждения и обществени сгради, поликлиники и училища. В училище също децата се събуват и ходят с гуменетки само за вътре. Също си мият ръцете много - чешмите са в коридора пред стаите им и ги учат да се мият старателно и правят гаргара. Тези неща са си били винаги, не е някаква мода.

Освен това като цяло хората са свикнали да преодоляват трудности заедно, да се подготвят за бедствия, тренират от малки за земетресения и тайфуни. Знаят колко е важно да се действа сплотено и слушат акто им се казва нещо.

Ние нямаме карантина - имаме "въздържание". Апел към индивиди, организации и общини да спазват социална дистанция. Аз бях убедена, че след 3-4 дни най-много ще въведат задължителни мерки - но не, спазват си го хората и така. Отменят се събития, концерти, частни партита, сБирки с колеги, училищни инициативи - ей така, с препоръка. Имаше извънредно положение само в Хоккайдо, но го отмениха вече (за сега, казаха, че зако има ръст, ще го въведат пак). И ние бяхме планирали с дружките да се съберен на 17ти, но го отложихме.  Една от приятелките не дойде и днес - работи в дом за стари хора и се пази много - заради тях.

 

Аз много силно подозирах, че причината за ниския брой заболели в Япония е малкия брой тествани хора. Особенно след събитията в Корея и Италия. Това го има донякъде, но не може да е  единствена причина, защото сме с най-застарялото население на света. Ако толкова време се пропускаха случаи и не се тестваха - досега да сме станали по-зле от Италия и болниците да преливат, особенно в Токио и Осака. Тукашните експерти обясняват, че правят по-скоро това, което и в Сингапур - като открият случаи и правят цяло разследване и откриват всички контакти в последните 7 дни и ги слагат под карантина. Така се поучава желан ефект с малко тестване. Идентифицирани са 15 клъстъра на инфекция.Има много лаборатории и капацитет за тестване, но не се ползва нацяло - държи се като резерв ако се получи overshoot - голям скок в заразените. Никой не твърди, че ни се е разминало - явно ще я караме така - с отваряне и затваряне на винтила на социалния живот и ще чакаме като всички да мине чумата.

 

Понеже живея близо до болница и се усещам, че вечер преди да заспя се ослушвам за линейки. Ако зачестят сирените - значи работата отива на зле...

 

Дано да не досадих със сериозности и да не излязох от темата, но може някой да си хареса идеи за по време на карантината.

 

А черпя и саке - за сега виртуално, а като тръгнат самолетите - и реално.

 

line_10119291164371.jpg

изключително интересна и полезна информация - много благодаря за споделеното. За жалост България и Япония са твърде далечни в редица отношения..

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Кой каквото  си няма - това търси и иска. Аз работя. В такъв сектор съм, че няма да ни затворят, а и няма как да се работи от вкъщи. И толкова се надявах със затягането на мерките да останем и ние вкъщи, ама "тц"...

Ако трябва да съм честна - карантината ми дойде дюшеш... нямахме спирка... Направихме една 6-дневна обиколка из Италия, Франция, Швейцария и точно се върнахме и избухна всичко. Минах 2000 км. сама на волана и бях толкова преуморена, че 10 дни имах световъртеж.

А като се върнах вече бях на следващата вълна и планирах как в първия ми почивен ден ще отскоча до Цюрих, защото имам целогодишна винетка - какво щастие...

За след това умувах кога точно да отидем до Чехия пак... и успоредно - в еднодневни почиви нейсе из баварските планинини...

Сега съм си вкъщи - радвам се, имах нужда от почивка, но ако някой не ми беше сложил спирачки, аз надали щях да го направя... то е като опиянение, като наркотик...

Нямам време за скука - пиша, следя обстановката, активна съм, но отдадох един ден и на другото ми хоби - цветята на терасата... 

Както се шегуваме с една позната, работеща като мен - някои си мечтаем за карантина.

Ще си подредя килера, ще си разчистя гардероба...

И засега поне не мисля за следващото място.

Април трябваше да е България - мъчно ми е, защото се бях настроила да е видя отново в пролетни нотки

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
Георги Матеев

Честно казано от възможните опции за реагиране на мнение - ужасно ми липсва "❤️". Не може ли поне временно да се добави в настоящата ситуация? 🙂

 

Мисля, че не само аз бих се радвал да пращам понякога по едно сърчице за морален съпорт. Като например на мнението на @Childish

 

Лили, специално за теб ❤️

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, Роца каза:

Ако префразирам Шекспир, "туй карантината прави всинца ни безумци" 😂

 

Вкъщи, 15-годишната тийнеджърка от скука онзи ден си подреди и изчисти стаята за пръв път от години, без да се налага да мърморя. След което направи брауни. Къде останаха хубавите дни, когато излизаше от стаята си към обед с въпроса "какво има за ядене?" 😂

Мойта 14-годишна си подреди гардероба, което значеше, че изхвърли 2/3 от дрехите си, щото вече не и харесвали. Се е нещо.

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Продължавам аз по план и се справям отлично с карантината засега. Нов пътепис дори добавих днес за ел камино де Сантяго, чудесна презентация от Георги чух, с децата помагам, с жена ми готвим заедно и тя супер доволна. Започнах да си превеждам и магеланските пътеписи на английски, а за другия уикенд ще подготвя и магеланска презентация за Канада. А, с пазарска чанта продължавам да се мотая из квартала уж да пазарувам и като се прибера вкъщи обикалям виртуално света. Снощи до 3 сутринта се мотах къде ли не. Всъщност вчера наистина излязох да пазарувам плодове и зеленчуци, но преди това си направих стандартно 4-километрово кръгче в квартала с пазарска чанта за алиби. Времето беше мрачно и навсякъде, освен пред хранителните магазини беше пусто. Дори входът на метрото и бул. Гарсия Ноблехас бяха пусти, освен някой друг автобус. Както би казал моя приятел Иво пернишкия канадец - на булевардо нема кой да те напсува. 🙂 А, пред хранителните магазини, както може да видите от снимките дълги опашки от стоящи хора на по метър и повече един от друг.
Ето малко снимки от нашата тъжна пуста махала.

Пращайте и вие снимки да следим как се развива карантината в различни градове и държави.

DSC_1501.JPG

DSC_1487.JPG

DSC_1489.JPG

DSC_1491.JPG

DSC_1492.JPG

DSC_1496.JPG

DSC_1495.JPG

DSC_1498.JPG

DSC_1499.JPG

DSC_1500.JPG

  • Харесвам 24
  • Шок 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

"Една седмица карантина и никога нищо няма да бъде същото! ...защото алкохолът убива ли вирусът?! Убива го! Ние консумираме ли алкохол?! Постоянно! Значи сме безсмъртни!"

 

Смях със сълзи, подходящо четиво по всяко време на карантината, от тук: https://mamaninja.bg/забавно/татко-калоян/item/3960-karantina?fbclid=IwAR1FTuaLvCFdYDxrcRcADFUVcIl-e4A1tMFm2UFDpK1s9JZGofRqUpcIZDI

 

ПП. Добре, че има какво да се чете. И да се пие. 😄

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Както можем да пътуваме, можем да си седим и вкъщи. Това е моят извод след една седмица изолация. Аз лично съм от хората, които морално се бунтуват срещу строгите мерки и въпреки, че съм на твърдото мнение, че прекаляват вече, чинно изпълнявам и съм се заточила дома. Хоум офис съм от миналия понеделник до 17 април, поне засега. Тъй като през седмицата е имало колеги, които не са приели насериозно "препоръчителния" хоум офис, ни изпартиха предупреждение за тотално спиране на достъпа, което ме изстреля в 22ч до сградата, за да изадя едната кола от паркинга. За щастие, отмениха зелената зона и сега може да си стои паркирана и пред блока.

Няма да споменавам, че тази година имах намерение да пътувам някъде всеки месец и започнах много добре - януари до Хюстън, февруари до Куба и точно на 29ти март да тръгна към Мексико и хоп...край. Това, естествено, провали и идеята ми за април. Тая все още някакви плахи надежди за края на май, когато имам рожден ден и винаги го празнувам на ново място. Държа си една резервация в Малта все още, дано се подредят правилно планетите или нещо. Лятото не съм започнала да го мисля даже, планирахме някакъв круиз, Тунис или Турция, ще видим. Август и септември ми виси една Африка - даже не искам да се споменава анулиране. Октомври и ноември се премести отмененото Мексико.

Тези от вас, които ме познават, знаят че работя в софтуерна компания, чиито клиенти са само и единствено авиокопмании. Положението хич не е розово. Европейските превозвачи ги блокираха отвсякъде и нещата вървят на зле. Дори големите авиоковпании няма да издържат много дълго. Лично моите прогнози са до към юни - или ще премине тоя вирус, или ще свалят блокадите пък да става каквото ще. Не вярвам да издържи икономиката по-дълго.

И те така. Ако не се притеснявах за родителите си тук, отдавна да съм се карантинирала на някой тропически остров и там да ми е хоум офиса. За тези от вас, които са го направили, благородно ви завиждам. Все пак съм си оставила една вратичка да питам наши клиенти, дали няма да ме вземат еднопосочно като пращат самолети да си евакуерат хората от южните страни. Не за друго, а да не правят празен курс на отиване 🙂

  • Харесвам 18
Връзка към коментар
преди 6 часа, Pandurova каза:

изключително интересна и полезна информация - много благодаря за споделеното. За жалост България и Япония са твърде далечни в редица отношения..

 Изредила съм само положителните навици, които им помагат в случая. Но си има и отрицателни - традиционно си ходят болни на работа - сега им е забранено като са с температура, но се опасявам, че няма да обърнат внимание на общо неразположение, докато не е късно. Градският транспорт е основен начин за придвижване и се ползва много, без него не може. Не го виждам как би могъл да спре в Токио или Осака. Сега като не работят училищата и възрастните си седят по къщите е по-спокойно, но като за пандемия влаковете са просто фрашкани. При нас отмина първата вълна, втората вълна още не е дошла. Не сме се справили с короната, просто на нас карантината ни предстои.

 

преди 5 часа, clevermary каза:

Мойта 14-годишна си подреди гардероба, което значеше, че изхвърли 2/3 от дрехите си, щото вече не и харесвали. Се е нещо.

 

"По-добре да умреш веднъж наистина, отколкото 100 пъти - от страх!"

                                        Синът ми, на 17г., по повод моите коронавирусни терзания. Седи си на задника, не се притеснявайте.

 

 

При нас карантината предстои, затова няма да пускам снимки от нея още, но мога да се похваля с много успешни приготовления :

Телиш 2013та с мартеница!

 

 

 

15849326135211338169484210084456.jpg

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 18
Връзка към коментар
преди 9 часа, Аzia каза:

Дай снимка на тази пазарска чанта, която те разхожда из квартала😀

Това ми е новата магеланска раница, така да се каже. Пазарска чанта на ягодки. Кой може да ми каже сега, че не пазарувам редовно?! 😂

DSC_1502.JPG

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Смея се 10
Връзка към коментар

Въпреки че не ми понася много това да не виждам хора и светът да е спрял, графикът ни по дни не е сериозно нарушен.  От понеделник до петък ходя в офиса, после се разхождаме с по бира из квартала, готвя набързо салати, супи, омлети, гювечета и подобни неща, за да не се прекалява с яденето и заниманията покрай него и така. 

Жижо си стои вкъщи, но не споделя пространство с никого, тича сутрин и се счупва от работа, защото няма деца, които да изискват целодневното му внимание и покрива и тези колеги. Чувства се относително нормално, далеч по-добре от мен 😉

Та днес очаквахме нормална събота, тичане, среща с катеричка на Цар Борис, капучино и почивка от седмицата, после лекция от преподавател, и ей така за разкош едно присаждане на цветя с майка ми. Жижо се самоизгони до пазара, за да ни остави да си поклюкарим и да пропусне заниманията ни. 

Връщайки се час и половина по-късно обаче, вместо да завари двете жени в някакво фино подреждане на цветенца във вазички или каквото там си е представял, да си пусне компютъра и да слушаме @Crazy Horse заедно, видя от вратата как целият под е покрит с пръст, найлони, саксии, прясно измити цветя, има 3 торби боклук, а банята ни прилича на кална локва от земята до 2 метра височина 😇

Беше ококорил едни големи очи и когато излязох от банята с още нещо, от което капе кална вода, пусна торбите, обърна се и избяга 🤭. Карантина, полицаи, няма значение. Намери си сестра ми да си кръстосват заедно и се върна към 5 по-спокоен и пое прахосмукачката ни.

Ха, и тогава вратата ни се отвори и влезе лудата съседка да иска прахосмукачка. Никой освен мен не повярва, че сама си е отворила, а решихме, че аз понеже очаквах сестра ми, съм казала "влез" на почукването. Отказах, защото в момента не може да й дадем уред за почистване. 

Половин час по-късно явно е утихнало вкъщи, защото тази жена отново си влезе през входната врата, за да си поиска прахосмукачката!  И мен понеже ужасно ме плаши с вида, единия си зъб и ноктите, а и крясъците, не можах да реагирам. Жижо обаче смело й обясни, че ако още веднъж си позволи да си отвори, приключваме взаимоотношенията си. Сега хем ми е смешно какви взаимоотношения имаме, хем се надявам пак да опита и да ги прекратим, каквито и да са те 🤣

Така де, пропуснахме сбирката, но пък цветята ми изглеждат много по-добре 🥳 И се видях със семейството, ядох ягоди о го броя за интересна събота. 

 

 

  • Харесвам 7
  • Браво 3
  • Смея се 10
Връзка към коментар

А бе и него го номинирам за кандидат-зет ;)

 

Аз в момента се забавлявам, като гледам за 1001-ви път "Английският пациент", след като днес в пристъп на лудост (която май ме държи от миналата седмица) ходих и си накупих още цветенца и семенца за подправки, да експериментирам на балкона ;)

 

Утре запрятам ръкави ;) че то само с кулинарстване не се живее ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 22.03.2020 г. в 22:59, Childish каза:

Никак не се справям.

С кое?
Оплачи се де, по - подробно, че да дадем акъл.:)))

Или да те пожалим, гушнем, а то така - не знаем как:((

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Дано бързо се разкара вируса, защото след 20-30 дни се виждам на терасата обут с рибарски ботуши, навлякъл комбинезон, но пък с включен челник с мигаща червена светлина, загледан изключително сериозно в една точка, аплодиращ отегчено прелитащите гълъби. Абе, разбирайте с две думи - ще полудея. 🤩

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , Pantelej Putnik каза:

Дано бързо се разкара вируса, защото след 20-30 дни се виждам на терасата обут с рибарски ботуши, навлякъл комбинезон, но пък с включен челник с мигаща червена светлина, загледан изключително сериозно в една точка, аплодиращ отегчено прелитащите гълъби. Абе, разбирайте с две думи - ще полудея. 🤩

Гарантирано няма да полудееш, защото вече си луд, щом си тук в този форум. И по пътя на логиката ще се справиш и с тази ситуация. По време на пътуване винаги се случват непредвидени моменти

 Приеми предизвикателството и се справи. Ти си този, който трябва да го направи, нали знаеш.

Измисли го!

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 12 минути , Вероника каза:

Гарантирано няма да полудееш, защото вече си луд, щом си тук в този форум. И по пътя на логиката ще се справиш и с тази ситуация. По време на пътуване винаги се случват непредвидени моменти

 Приеми предизвикателството и се справи. Ти си този, който трябва да го направи, нали знаеш.

Измисли го!

Разбира се, че се майтапя и че всички ще трябва да се справим. Нямаме друг избор.

А иначе, може би не ме разбра напълно - приемам нещата такива, каквито са и...….с майтап посрещам несгодите, които всички сега споделяме.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 1 час, AlexandraKo каза:

С кое?
Оплачи се де, по - подробно, че да дадем акъл.:)))

Или да те пожалим, гушнем, а то така - не знаем как:((

Не искам да се оплаквам.

Но ще ви покажа колегите си:

 

91358929_2482628052004892_8778180745135915008_o.jpg.0d744a2c33d057d1e16aa96ad709bfac.jpg

(все още нито те ми говорят, нито аз на тях)

  • Харесвам 23
  • Браво 5
  • Смея се 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.