Прескочи до съдържание

Малта


Duke

Препоръчани мнения

Ето и моята волна програма за Малта.

 

15 юни (четвъртък) -  самолет София - Малта с УИЗ -  пристигане в 14.15, купуване едноседмична карта в 15 часа да хвана автобус Х2,  към 16 часа настаняване в Сен Джилиън и запознаване с района и обстановката.  Първи бири.

16 юни (петък) - Остров Гозо - много наситена програма за около  12 часа  от хотела до прибирането. Искам да разгледам Виктория (2часа), Dwejra (2 часа)

и 3-часов трек  Ta'Piny - Wied il-Mielah - Reqqa Point - Marsalforn.  От там има директен автобус до ферито. Ако не го направя този ден, няма да имам сили за по-нататък.

17 юни (събота)  -  До обяд столицата Валета с гърмежа на топчето, после с фери до Трите града и тяхното обикаляне

18 юни (неделя) -  Сутринта  Марсаскала , заради пазара и пристанището,  следобяд продължавам разглеждането на Валета

19 юни (понеделник) -  Остров Комино и Синята лагуна,  следобяд - полуостров Марфа, а вечерта - нощна Валета

20 юни (вторник) - Сутринта Blue Grotto, после Digngli Cliffs, следобяд Мдина с катедралата и двореца, както и Рабат с катакомбите, привечер - Naxxar

21 юни (сряда) -  Обиколка  Ghajn Tuffieha Bay, Golden Bay, Popeye Village, Mellieha Bay

22 юни (четвъртък) -  Сутринта Моста Дом ,   към обяд автобуса към летището и в 14,50 самолета за София

 

Придвижването е съобразено с действащото разписание

 

Давайте критики и коментарии

 

 

Връзка към мнение
6 hours ago, ruwenzogy said:

 

Сега имам малко странен въпрос, но според мен е важен.  Става дума за това как се произнасят определени географски понятия и градове, за да не стане объркване пред някой шофьор например като казваш къде искаш да слезеш и той те гледа недоумяващо....

Aко някой знае, да напише най близко до българския следните наименования

Hal Saflieni Hypogeum, Cospicua, Bugibba, Mellieha, Cirkewwa, Ghajn Tuffieha Bay, Ras il-Qammieh, Xemxija, Marsaxlokk,

Wied il-Gharsi, Dwejra

Много важно - летището не е в ЛуКа, а в Лу'а

Q не се произнася - то-точно, произнася се, но звукът е недоловим за хора, чиито родни езици изискват постановка на гръкляна с обичайно отпуснати гласни връзки, каквито са повечето говорими езици. В малтийския (подобно на арабския) първичната постановка на гръкляна е със затворени гласни връзки и q е именно звукът от затварянето на гръкляна - нещо почти непостижимо за повечето хора. Това ми напомня, че автобусната спирка при оня скейт парк, за който писа Фичо, се казва Qroqq (!!! Това май си означава "кръг"). Ей това най-много ни озори, че тази спирка редовно я ползвахме. :) А двойните съгласни си се произнасят като двойни, по подобие на италианския ;)... Пълен ужас беше тая спирка на кръговото. ;)

J е стандартно "Й".

h, ако не е пресечено с хоризонтална чертичка, не се чете, а ако е пресечено, е като нашето "х" . Самите малтийци понякогаго казват с малко по-грубо "арабско" звучене, но нашето произношение във всички случаи е допустимо.

Z без точка се чете като "Ц", а с точка отгоре е наше "З".

"C" с точка се произнася "Ч".

G e наше "Г", а ако има точка отгоре се произнася като "дж".

Комбинацията ie по-скоро се чете като "ий", но е допустимо и "ие", т.е. по-правилните произношения са Слийма и Меллийха.

W  се чете както в английския, така че бившият Лазурен прозорец е в Дуейра :), а за Гозо фериботът се взима от Чир-кеУ-Уа (двете У-та много ясно се чуват).

Gh(пресечено) не се произнася, но се използва за удължаване на следващата гласна (обикновено е в началото на думата), така че тук имаме Аайн Туффийха и Уийд ил-Аарси.

"X" e наше "Ш"; Марсашлок и Шемшия вече бяха писани по-горе :).

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 5 минути , master_of_germs каза:

Много важно - летището не е в ЛуКа, а в Лу'а

Q с не се произнася - то-точно, произнася се, но звукът е недоловим за хора, чиито родни езици изискват постановка на гръкляна с обичайно отпуснати гласни връзки, каквито са повечето говорими езици. В малтийския, подобно на арабския, първичната постановка на гръкляна е със затворени гласни връзки и q е именно звукът от затварянето на гръкляна - нещо почти непостижимо за повечето хора. Това ми напомня, че автобусната спирка при оня скейт парк, за който писа Фичо, се казва Qroqq (!!! Това май си означава "кръг"). Ей това най-много ни озори, че тази спирка реовно я ползвахме :) А двойните съгласни си се произнасят като двойни, по подобие на италианския ;)... Пълен ужас беше тая спирка на кръговото ;)

J е стандартно "Й",

h, ако не е пресечено с хоризонтална чертичка, не се чете, а ако е пресечено, е като нашето "х" . самите малтийци понякогаго казват с малко по-грубо "арабско" звучене, но нашето произношение във всички случаи е допустимо.

Z без точка се чете като "Ц", а с точка отгоре е наше "З"

"C" с точка се произнася "Ч",

G e наше "Г", а ако има точка отгоре се произнася като "дж".

Комбинацията ie по-скоро се чете като "ий", но е допустимо и "ие", т.е. по-правилните произношения са Слийма и Меллийха.

W  се чете както в английския, така че бившият Лазурен прозорец е в Дуейра :), а за Гозо фериботът се взима от Чир-кеУ-Уа (двете У-та много ясно се чуват).

Gh(пресечено) не се произнася, но се използва за удължаване на следващата гласна (обикновено е в началото на думата), така че тук имаме Аайн Туффийха и Уийд ил-Аарси.

"X" e наше "Ш"; Марсашлок и Шемшия вече бяха писани по-горе :)

Браво. Изнесе ми лекция като на студент, ама аз много не схващам. Но много ти благодаря. Ще се зубри.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако представлява интерес, включи и Hal Saflieni Hypogeum. Усещането е неописуемо, там са намерили и изящната статуетка на Спящата Богиня. Влиза се с предварително записване по интернет или в археологическия музей Валета, ака има места в групите. 

Връзка към мнение
преди 7 часа, ruwenzogy каза:

Hal Saflieni Hypogeum, Cospicua, Bugibba, Mellieha, Cirkewwa, Ghajn Tuffieha Bay, Ras il-Qammieh, Xemxija, Marsaxlokk,

Wied il-Gharsi, Dwejra

Голямо оживление настана в офиса покрай твоите планове и имена:) Помолих една колежка да ги прочете, друга подочу и и стана любопитно, вече три жени на едно място привлякоха вниманието и на шефката, което се озърна с питащ поглед, една друга се присламчи към групичката да изкаже и тя мнение:)

Hal Saflieni Hypogeum - Хал Сафлийни Хайподжим - било приемало определен брой посетители на ден (май 70), затова трябвало да се буква предварително.

Cospicua - Коспикуа

Cirkewwa - Чиркеууа

Ghajn Tuffieha Bay - Айн Туфийха Бей - това е Ривиера Бийч:) 

Ras il-Qammieh - Рас ил Аммих - това се наложи да го търсим на картата къде е, че никой не го знаеше. 

Wied il-Gharsi - Уид ил Арси

Dwejra - Дуейра - започна пак едно вайкане как азура го нямало вече. 

 

По плана:

16-ти - 2 часа в Dwejra - там какво ще гледаш, защото вече дори прозорецът го няма. Казаха, че имало някакви корабчета за туристи оттам, които те разкарвали малко в морето да огледаш остатъка от скалата. 3-часовият трек бил приятен, само да не е много горещо. 

17-ти -  от трите градчета в Senglea няма нищо специално. 

18-ти - Пазарът е в Марсашлок. Може да го комбинираш с Блу Грото. Иначе за Валета - не зная колко църкви и музеи искаш да посетиш, но Валета не е толкова голяма. 17-ти + 19-ти вечерта може и да са ти напълно достатъчни за там.

19-ти - Марфа събуди доста учудени погледи, а аз дори не знаех, че са казва така. Не сме сигурни, че точно там има какво да се види. Разкривала се хубава гледка към Комино, но то и от ферибота за Гозо се разкрива. 

20-ти - за какъв дворец става дума тук, защото дворецът в близост до Мдина много рядко е отворен за посетители. В Нашар няма нищо специално освен поредната църква.

21-ви - според мен на Мелиеха бей няма какво толкова да му гледаш. Най-много да изпиеш една бира. В Мелиеха има една църква на високо, ако ти се гледат още църкви. Папата бил казал, че в Малта си имат по една църква за всеки ден от годината :)

 

 

 

 

 

Редактирано от Алекс
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 9 минути , Ushakal каза:

Ако представлява интерес, включи и Hal Saflieni Hypogeum. Усещането е неописуемо, там са намерили и изящната статуетка на Спящата Богиня. Влиза се с предварително записване по интернет или в археологическия музей Валета, ака има места в групите. 

Места за Хипогениума няма още от преди 2-3 месеца

Връзка към мнение
преди 10 минути , Ushakal каза:

Жалко! Но Малта е много интересно място. Пожелавам ви да прекарате страхотно! 

Aз лично го намирам за доста прехвалено и надценено.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По програмата - аз бих използвал един ден, за да врътна една обиколка с корабче около целия остров. Имаше такива целодневни круизчета от Слийма, даже спират и на синята лагуна, та и Комино може да се поразгледа. Само нещо акo времето е лошо и се очаква по-сериозно вълнение, могат да сменят програмата в движение. При това цените на лодките са много по-сносни, отколкото в Италия, да речем.

 

Валета е малка, всичко се разглежда за по-малко от ден, възможно е в градините да има някакви събития вечерно време, които си струва да се видят. Така че един ден и една вечер - повече не ѝ трябва. Аз също мисля, че Малта е прехвалена. За мене по-интересен е Гозо, и ако аз имах цяла седмица, бих направил две нощувки там. За един ден, както го обикалях преди три години, направо ми излезе душата.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Алекс каза:

 

 

По плана:

16-ти - 2 часа в Dwejra - там какво ще гледаш, защото вече дори прозорецът го няма. Казаха, че имало някакви корабчета за туристи оттам, които те разкарвали малко в морето да огледаш остатъка от скалата. 3-часовият трек бил приятен, само да не е много горещо. 

17-ти -  от трите градчета в Senglea няма нищо специално. 

18-ти - Пазарът е в Марсашлок. Може да го комбинираш с Блу Грото. Иначе за Валета - не зная колко църкви и музеи искаш да посетиш, но Валета не е толкова голяма. 17-ти + 19-ти вечерта може и да са ти напълно достатъчни за там.

19-ти - Марфа събуди доста учудени погледи, а аз дори не знаех, че са казва така. Не сме сигурни, че точно там има какво да се види. Разкривала се хубава гледка към Комино, но то и от ферибота за Гозо се разкрива. 

20-ти - за какъв дворец става дума тук, защото дворецът в близост до Мдина много рядко е отворен за посетители. В Нашар няма нищо специално освен поредната църква.

21-ви - според мен на Мелиеха бей няма какво толкова да му гледаш. Най-много да изпиеш една бира. В Мелиеха има една църква на високо, ако ти се гледат още църкви. Папата бил казал, че в Малта си имат по една църква за всеки ден от годината :)

 

 

 

 

 

 

По плана:

16-ти -  за Дуейра точно мислех за някаква разходка с лодка, ако стане за един час, още по-добре, защото рейсовете са на час. Колкото до 3-часовия трек сигурно ще бъде доста горещо, но ще видим на място.

 17-ти - след като в Санглеа няма нищо , естествено, че го пропускаме

18- ти - Грешката е моя. Пазара е в Марсашлок. Ще го комбинирам с St'Peter's Pool

19- ти  -  Марфа е полуострова, на който наистина няма нищо.  Ще тръгна директно към Валета, след Комино

20-ти  -  Тук мисля да добавя още едно хубаво място - Ghar Lapsi , а да отпадне Naxxar  ,  А двореца в Мдина е Palazzo Falson

21 - ти  -  Този ден ще си остане така. На Мелиеха ще направя едно къпане за последно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Оги, аз в деня с Мдина и Рабат, бих включила и San Anton gardens https://www.tripadvisor.co.uk/Attraction_Review-g676686-d1924716-Reviews-San_Anton_Gardens-Attard_Island_of_Malta.html. Прекрасно място за малко отмора.

Връзка към мнение
преди 17 минути , Eti* каза:

Оги, аз в деня с Мдина и Рабат, бих включила и San Anton gardens https://www.tripadvisor.co.uk/Attraction_Review-g676686-d1924716-Reviews-San_Anton_Gardens-Attard_Island_of_Malta.html. Прекрасно място за малко отмора.

Този ден ще се окаже много натоварен. Ако остане време ще ги включа. Ако не - пак ще ги включа, но последния ден, заедно с Моста Дом.

Аз съм си максималист и искам да видя колкото може повече....

Може и в деня след Комино и Синята лагуна.

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 minutes ago, ruwenzogy said:

Този ден ще се окаже много натоварен. Ако остане време ще ги включа. Ако не - пак ще ги включа, но последния ден, заедно с Моста Дом.

Аз съм си максималист и искам да видя колкото може повече....

Ротондата в Моста е чудно красива и е от must see, по мое мнение.  Аз я включих в деня на Гозо, но той ти е добре запълнен:) Бяхме разбити след Гозо, но и аз съм максималистка. Беше започнала вечерната литургия и точно обикалях и се чудех как да вляза, без да притесня миряните и една много симпатична местна жена ме хвана за ръка и ме въведе вътре. Не съм снимала, защото не беше удачно, но запечтвах, запечатвах с паметта си.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 часа, Алекс каза:

В неделя има частни корабчета от Слима до Марсашлок по случай пазара :) Мисля че струва 10 евро. Хем ще се разходиш, хем ще отидеш до пазара.

Това е добра идея. Ще обиколя голяма част от острова по вода и ще избегна предполагам тълпите по автобусите за пазара. Дали тръгват от същото място , откъдето и за Валета, мисля все пак, че в Слима има един док за корабчета...

Връзка към мнение

Неделя --Марсашлок и пазара ,след товва се разходи до St'Peter's Pool ,много хубаво местенце,пеша е около 30-40 мин. но има и лодки които се взимат от пристанището в селото 5евро и те оставят на St'Peter's Pool като се разбираш с лодкаря в колко да те вземе за обратно.Ние си направихме чуден плаж и разходка по скалите там. Вечерна Валета не си струва според мен....в 9 вечерта беше доста пусто.Ресторантите които работиха вече приключваха.

На всеки 5 метра в Слима се предлагат всякакви екскурзийки с корабчета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моето пътуване ми се изяснява с подробности, не че не ми е било ясно де. Но виждам два подводни камъка. Първо - голямата жега, която може да ме откаже от някои планове, но това все пак си зависи от мен. И второ - по-сериозното е, че постоянно чета , че автобусите били претъпкани в повечето случаи и не спирали на спирките, а следващите обикновено са след час. Това , ако е вярно, ама никак не ми харесва. Моите планове са базирани на разписанието на автобусите, и ако стане фал, програмата ми отива по дяволите. Явно трябва да имам някакви резервни варианти за други близки спирки, или най-вече за пешеходни преходи... И един свързан с това въпрос.  Чакането на тези спирки как се осъществява - като в Япония - всеки да чака чинно реда си в редичка, или като в България - автобуса се превзема на абордаж, кай както свари... Силно се надявам да е първия вариант, защото адски мразя да ме пререждат и прецакват...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Корабчетата са при феритата. Имах някакви координатите на българин работещ в една от тези фирми. Ще видя дали ще ги намеря да го поразпитам. Най-вече защото българите тук са доста добронамерени към съгражданите си:) Много често дават и отстъпки, освен че ти казват кое си заслужава и кое е.

 

За автобусите - досега не е имало случай да не се кача. Не чакаш чинно, но и не се блъскаш:) все пак е добре като видиш, че идва автобусът културно да заемеш една от първите позиции, а не да чакаш всички, които са били преди теб да се качат.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз съм имала няколко случая, в които не съм успяла да се кача, защото е слязъл един човек и пускат да се качи само един, и няколко, в които автобусът изобщо не спря на спирката. Това е в посока от Слима към Валета предимно и от Мдина към Слима и то извън туристическия сезон. От Мдина към Слима се принудихме да вземем автобус до Валета и от там до Слима, за да не висим още един час на спирката.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 56 минути , ruwenzogy каза:

И второ - по-сериозното е, че постоянно чета , че автобусите били претъпкани в повечето случаи и не спирали на спирките, а следващите обикновено са след час. Това , ако е вярно, ама никак не ми харесва. Моите планове са базирани на разписанието на автобусите, и ако стане фал, програмата ми отива по дяволите. Явно трябва да имам някакви резервни варианти за други близки спирки, или най-вече за пешеходни преходи... И един свързан с това въпрос.  Чакането на тези спирки как се осъществява - като в Япония - всеки да чака чинно реда си в редичка, или като в България - автобуса се превзема на абордаж, кай както свари... Силно се надявам да е първия вариант, защото адски мразя да ме пререждат и прецакват...

Предварително се извинявам, ако вече е коментирано (не следя темата).

 

Не мога да разбера защо хората си причиняват обществен транспорт (конкретно в Малта).

Може би, единствената причина, която аз намирам е бюджета.

 

Т.е. аз бих наел кола на летището (така и направих за няколкото дена в Малта). Който кара в София, значи може да кара по целия свят (е ... да не се изхвърлям, но за Малта е сигурно) Обратното движение не е приятно, но също не е нещо, което трябва да спре човек от намерението му да наеме кола.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , ven62 каза:

Предварително се извинявам, ако вече е коментирано (не следя темата).

 

Не мога да разбера защо хората си причиняват обществен транспорт (конкретно в Малта).

Може би, единствената причина, която аз намирам е бюджета.

 

Т.е. аз бих наел кола на летището (така и направих за няколкото дена в Малта). Който кара в София, значи може да кара по целия свят (е ... да не се изхвърлям, но за Малта е сигурно) Обратното движение не е приятно, но също не е нещо, което трябва да спре човек от намерението му да наеме кола.

Аз бих казал, защо човек трябва да си причини това точно в Малта - обратно движение, тесни улуци, трудно паркиране, бюджет, сам човек, малък остров с добър транспорт....

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 14 минути , ruwenzogy каза:

Аз бих казал, защо човек трябва да си причини това точно в Малта - обратно движение, тесни улуци, трудно паркиране, бюджет, сам човек, малък остров с добър транспорт....

Само тези аргументи приемам. :)

- малък остров с добър транспорт - Сам си чел, че някои автобусите са на един час, а пък можело и да не спрат.

- Сам човек - това не значи, че трябва да прекарваш време по прашни спирки.

- Тесни улици - ние паркирахме някъде непосредствено преди самите тесни улички (Например във Валета - непосредствено преди автогарата (входа на градчето))

 

Извинявам се за "вклиняването в темата". Вече съжалявам, че го направих.

Приятно изкарване в Малта. Кефи се на макс.

От това което съм чел и гледал, постнато от теб (адмирации) - сигурен съм, че ще си прекараш чудесно. :)

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме в Малта преди седмица, т.е. преди началото на сезона. По тази причина вероятно изводите ми не са валидни за времето, когато островът ще се наводни от туристи, но все пак да ги кажа.

Пътувахме с градския транспорт четири дни в различни посоки. Само един или два пъти автобусът беше препълнен, но въпреки това спираше на спирките. Само веднъж не спря, но от странични белези /обясненията на шофьора, поведението на пътниците на спирките/ можеше да се направи извод, че зад нас върви друг автобус. В останалото време дори бяхме седнали. Да, понякога трябва да се отиде до Валета, за да се смени автобус, но това не е такъв проблем. Да, някои автобуси вървят през час, но ако погледнеш предварително разписанието, което се спазва, няма да чакаш дълго на спирката, а ще свършиш нещо полезно.

Тук е моментът да кажа, че като цяло поредността на спирките се спазваше. Не се чакаше в редичка, но и нямаше бутане.

Ако искаш да отидеш само до големите градове или малките градчета, до които ходят автобуси, честно казано, не виждам смисъл да наемаш кола. В дадения пример - ако ще стоя един ден във Валета и ще паркирам преди автогарата, с какво ще ми бъде по-полезна колата пред автобуса, използван за директен превоз? Тук дори не обсъждам тесните улички и обратното движение, с което трябва да свикнеш.

Ако имаш планове да обикаляш повече плажове или други затънтени местенца, автомобилът би бил за предпочитане вероятно. Но като повечето неща, всичко си зависи от представата на човека, разбира се.

Например, когато ние пристигахме, установих, че за да стигнем до наетия апартамент, трябва да сменим два автобуса, като заедно с чакането, това ще ни отнеме между 1,30 ч. и 2 ч., а цената ще бъде 6 евро /за 4 човека/. Таксито, което собственикът на апартамента ни нае, струваше 22 евро и ни закара за 15 минути, при това ни чакаше в салона за пристигащи с табела с моето име. Човек се чувства някак специален, да не говорим, че избегнахме жегата, та прецених, че разликата в цената не е фрапираща и си струва да изберем по-луксозния вариант. За което не съжалявам. На връщане към летището използвахме автобус - чист, с климатик, пътуващ по разписание, и отново не съжалявам.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.